Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Americké tanky Abrams pod izraelskou ochranou

Datum přidání 22.02.2018    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 12 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Návrh amerického vojenského rozpočtu pro fiskální rok 2019 (FY 2019) počítá s nákupem 261 sad izraelských aktivních systémů ochrany APS (active protection systems) Trophy pro tanky M1A2 Abrams. Množství vystačí k výzbroji tři brigádních obrněných týmů ABCT (armored brigade combat team).

Foto: M1A2 Abrams s APS Trophy. Vlevo plochá anténa výstrážného radiolokátoru; větší foto / US Army

 

Hlavní bojové tanky MBT (main battle tanks) Abrams zůstanou ve výzbroji americké armádě minimálně do roku 2040. Tanky Abrams tak postupně v následujících dvaceti letech projdou dvěma nebo třemi zásadními fázemi hloubkové modernizace.

 

V současné době probíhá modernizace tanků Abrams na třetí verzi SEP (system enhanced package 3). V rámci FY 2019 začne modernizace prvních 135 tanků Abrams na standard SEP V3. Prvních šest tanků M1A2 Abrams SEP V3 armáda získá v roce 2020.

 

Tanky SEP V3 dostanou především nejnovější elektronické a komunikační vybavení, digitální prostředky řízení boje BMS (battle management system), poslední generaci termovizních elektrooptických senzorů pro velitele a střelce a také výkonnější generátor elektrické energie. Počítá se i s novou generací průbojné a víceúčelové munice.


Kromě toho starší tanky SEP V2 (později i SEP V3) získají zmíněný izraelský systém ochrany Trophy. Pentagon v září minulého roku uzavřel počáteční smlouvu s americkou firmou General Dynamics Land Systems (GDLS) ve výši 150 milionů dolarů, v jejímž rámci APS Trophy do konce března 2019 získá jedna brigáda ABCT (87 tanků). V roce 2020 se takto vybavená ABCT přesune do Evropy v duchu posilování americké přítomnosti na starém kontinentě.


Pentagon navíc v rámci rozpočtu na FY 2019 (začíná od 1. října 2018) nakoupí dalších 261 sad APS Trophy pro tanky (opět pro SEP V2), což postačí k vyzbrojení dalších tří ABCT. Podle webu Breaking Defense má být letos armádě předáno 56 tanků M1A2 Abrams SEP V2 s APS Trophy a v příštím roce 135 kusů.

 

Video: APS Trophy již mnohokrát potvrdil svou účinnost při reálném nasazení. / YouTube


Trophy od izraelské firmy Rafael je aktivní systém ochrany typu „hard-kill“, ničí tedy útočící protitankové zbraně přímo pomocí speciálních projektilů. Izraelské tanky Merkava získaly APS Trophy již v roce 2010 a těžké obrněné transportéry Namer v roce 2014.


Trophy chrání tank před protitankovými řízenými střelami a municí pancéřovek, a to zejména v městských bojích na velmi krátkou vzdálenost. Zjištění a sledování blížících se hrozeb obstarává malý radiolokátor firmy ELTA se čtveřicí plochých antén s 360° pokrytím celé horní polosféry vozidla. Trophy tak chrání vozidlo i proti útokům z vyvýšených pozic (např. z oken nebo balkonů ve městech).

 

Samotné zneškodnění hrozby posléze provádí jeden ze dvou pohyblivě umístěných destrukčních modulů, který ničí cíle pomocí řízenou explozí formovaných penetrátorů (EFP). Vzhledem k použití EFP není ohrožena vlastní pěchota jako u starších sovětských systémů Arena a Drozd, které jsou navíc ještě určeny jen pro otevřený prostor klasického frontového bojiště, nikoliv do městských ulic.


Foto: Konkurenční APS Iron Curatin na vozidle Stryker; větší foto / US Army

 

Americká armáda plánuje nakoupit konkurenční APS i pro bojová vozidla pěchoty (BVP) Bradley a obrněné transportéry Stryker. V rámci výzkumného a vývojového grantu americké armády izraelská firma IMI Systems testuje na vozidlech Bradley APS Iron Fist a americká Artis na vozidlech Stryker pak APS Iron Curatin. Prosakují však informace, že vývoj neprobíhá příliš dobře a armáda zvažuje použít na vozidlech Stryker a Bradley odlehčené verze APS Trophy. Nicméně konečné rozhodnutí ještě nepadlo.


Pentagon se v posledních letech snaží opět získat své schopnosti ve vedení klasického pozemního konfliktu velké intenzity. Tomu odpovídají i mnohem větší investice do základních bojových platforem americké armády Paladin (samohybná houfnice), Abrams, Bradley a Stryker.


„Posledních patnáct let jsme se v bitevních akcích zaměřovali na taktiku lehkého boje a po letectvu ji důrazně vyžadovali. Takže jsme přenesli velké riziko na obrněné síly,“ uvedl John Daniels, tajemník ministra obrany pro armádní plány, programy a zdroje. „Teď jsme v okamžiku, kdy systém začíná zastarávat... Pokud se podíváte na stáří platforem a dobu potřebnou k obnově těžké brigády, zjistíte, že musíte modernizovat jednu brigádu každého půldruhého roku, aby opravdu nastal nějaký zásadní obrat trendu.“

Zdroj: Breaking Defense

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
lukus Datum: 23.02.2018 Čas: 13:02

tank Abrams má cca 3,6 metru na šířku, systém obrany vypadá že přesahuje tak 0,7m možná více na každé straně? není 5 metrů široký kolos trochu nepraktický mimo otevřené pláně? to by řidič hlídal mimo délky děla ještě šířku tanku na nadjížděl si jak s kamionem

avatar
Rase Datum: 23.02.2018 Čas: 08:18

Když koukám na ten systém Iron Curatin, tak si říkám, že tuzemská KOSA co zkoušeli na Panduru nevypadá vůbec špatně.
Těch různých APS systémů je na trhu samozřejmě víc. Turecká armáda aktuálně dostala 120 kompletů ukrajinského systému aktivní ochrany ZASLON-L, tamní název je PULAT. První takto vylepšené tanky M60T1 a následně asi i Leopardy by se mohly dostat na frontu již v březnu 2018. Tak brzy uvidíme, jak se tomu levnému systému bude dařit v praxi. Není to žádná hitparáda, ale lepší než nic a cena je určitě taky velice skvělá. Trophy na Abramsu je určitě funkční, ale je to už dost velká krabice - navíc jak již bylo zmíněno, existují lepší systémy, s rychlejší reakcí a schopnostmi. Nejsou ale zavedené a ověřené v boji.

avatar
Alstratt Datum: 23.02.2018 Čas: 05:39

Pokud si pamatuji tak nekde bylo i krasne ukazano v cem je americky Quick Kill lepsi nez Trophy. Jsou i zaznamy testu na YT. Moc si to uz nepamatuji. Ono tech APS je vic neni to nejaka novinka. Pokud si pamatuji Quick Kill je o dost drazsi a slozitejsi ale reaguje rychleji je o dost spolehlivejsi ale v ostrem boji to nebylo, takze volba je Trophy. Navic Quick Kill tez neni nebezpecny pro vojaky v okoli, funguje jinak. Takze chapu ten vyber Trophy. Papir snese vsechno i nejake testy ale jen realny boj to proveri poradne a v tom Trophy vyhrava. To co Abrams uz nejakou dobu ma je soft kill a to je neco jine.

avatar
flanker.jirka Datum: 22.02.2018 Čas: 22:57

A když už trophy, tak rovnou na Merkavě, Abramse ať si nechají.

avatar
Jara Datum: 22.02.2018 Čas: 22:55

No to bude zese v našich podmínkách záviset na tom rozmyslet se co chceme........to by bylo na hoodně dlouhou nikam nevedoucí diskuzi

Jinak diky Rase netušil jsem, že Němci jsou s hard killy tak daleko.
Faktem, ale je ověření trophy v boji, amici si ho nevybrali jen tak :)

V tomhle Izraelci obdivuji jejich systémy PVO,radarová,raketová technika, technologie pancíře, Spike, Trophy, jejich zbrojní průmysl je zaměřen na vývoj technologicky vyspělé techniky( a usilovně se tomu dlouho věnovali), která dokáže měnit poměr sil, a hloupé železo klidně nakoupí :) ( například obstarožní vzduchem chlazené diesely co dávají do nameru)

avatar
flanker.jirka Datum: 22.02.2018 Čas: 22:39

Ve výběru APS asi není z čeho moc vybírat, vombat procent toho moc není, mimo trophy snad jen rusové měli drozd na T 55 v Afghánistánu a asi byly výsledky sporadické, vzhledem k tomu, že ani Arénu nikde než na prototypech nemají.

avatar
Rase Datum: 22.02.2018 Čas: 22:36

Mno já bych ty němce nepodceňoval co se týče systémů hard-kill. Málo známý je Německý systém aktivní ochrany AWiSS, jehož počátky se datují do roku 1993, kdy byly koncipovány požadavky na tank nové generace NGP. V roce 1997 získala společnost Diehl zakázku na vývoj dvou systémů aktivní ochrany. Prvním byl označený jako AFSS a měl chránit vozidlo pře střelami RPG a jiným raketám. Druhý byl označený jako AKESS a měl likvidovat tankové průbojné střely. V roce 1999 byl představen systém AWiSS, který kombinoval oba systémy. Na tento systém částečně navazuje i izraelský systém Iron Fist APS, jehož základy najdeme ve spolupráci společnosti Diehl a izraelským vojenským průmyslem. Systém byl před lety testován na tanku Leopard a zdá se že je docela dost povedený... vlastní systém nedávno představila společnost ADS GmbH - jejich systém byl osazen na Leopard 2 (ten demonstrátor od Rheinmetallu). Zkoušky probíhají letos pod dohledem Bundeswehru.

Pokud jde o Abrams s EuroPowerPackem, tak mě se ten koncept docela líbí. Záleží samozřejmě na ceně atd. Pokud budeme chtít tanků hodně, tak zásoby jsou víc než velké (což je u Leopardu problém)

avatar
Jara Datum: 22.02.2018 Čas: 22:19

Tak to by jsme srovnávaly nesrovnatelné Němci mají na Pumách “jen” soft kill Muse...jinak trophy bude asi v současnosti nejpokročilejší Hard kill na světě .
uvidime kdy se nám podaří zavést naši Kosu....

avatar
alea206 Datum: 22.02.2018 Čas: 22:09

Ja se blahove domnival ze tady budeme resit porovnani ucinosti Trophy s tim co Nemci montuji na Pumy. A my misto toho uz zase nakupujem tanky pro ACR :-(

avatar
shal Datum: 22.02.2018 Čas: 21:15

Není Abrams poněkud těžký pro naše účely?

avatar
Jara Datum: 22.02.2018 Čas: 19:57

No zajímavé by bylo spočítat na kolik by nás taková sranda přišla ( natož při požadavku osadit ho motorem MTU 833 ) v porovnání s nabízeným pronájmem tanků leo 2 A7 ( který bude mít stejnou bojovou hodnotu jako abrams sep3).

avatar
fenri Datum: 22.02.2018 Čas: 19:22

Myslím, že brigáda SEP3 ověšených Trophy je solidní síla. Kéž by něco podobného jezdilo i v Přáslavicích (jasně s českým lvem na věži a a radší vtédéíčku, co tahá vocpodu a nežere). SEP3 s novým kanonem a Trophy je IMHO akuálně nejlepší západní tank a jeden z nejlepších tanků vůbec (resp. z té těžké školy zcela jistě a jsou prostě bojiště, kde jsou těžké tanky výhodné).

arr