Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Jak chtělo NATO vyhrát třetí světovou válku?

Datum přidání 13.06.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 138 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V době Studené války mohlo napětí mezi Západem a Sovětským svazem přerůst v masivní vojenský střet. Američtí a západní plánovači správně předvídali, že v případě masivní konvenční války se hlavním dějištěm stane Evropa.

Foto: Důležitou roli v plánech NATO hrály útočná letadla F-111 Aardvark. / Public Domain

Foto: Důležitou roli v plánech NATO hrála útočná letadla F-111 Aardvark. / Public Domain

 

Čtyři cíle NATO

Po roce 1945 Sovětský svaz posílil své vojenské postavení v Polsku, Maďarsku, Československu, Rumunsku, Bulharsku a východním Německu.

 

Při případném vojenském výpadu na Západ, především do Západního Německa, by Sovětský svaz pochopitelně nesl obrovské riziko - ale také možnost největšího zisku.


“Naštěstí” strach z globální jaderné války přesunul vojenské střety mezi Sovětským svazem a Západem do zástupných válek (proxy war) po celém světě - např. do Koreje a Vietnamu.


V každém případě NATO pro případnou masivní konvenční válku v Evropě vypracovalo strategické plány.

 

NATO se pro případ války se Sovětským svazem zaměřilo na čtyři vojenské cíle:

  1. Získat převahu ve vzduchu

  2. Udržet zásobovací námořní trasy mezi Severní Amerikou a Evropou

  3. Udržet územní celistvost Západního Německa

  4. Vyhnout se použití taktických jaderných zbraní


AirLand Battle

V roce 1988 NATO plánovalo zastavit sovětská vojska a vojska Varšavské smlouvy hned u německé hranice. Obrana do hloubky, která prokázala svou účinnost během druhé světové války, by ohrozila celou západoněmeckou populaci a také čtyřicet let poválečně přestavby.


NATO plánovalo držet obranné linie dokud se “varšavské” a sovětské síly nevyčerpají - následně pomocí protiútoků obnovit původní předválečné hranice.


Pozemní a letecké síly, podle americké vojenské doktríny té doby AirLand Battle (od roku 1982 do pozdních 90. let), měly hned v prvních dnech masivním útokem rozhodnout průběh války. Doktrína AirLand Battle vycházela ze zkušeností z izraelsko-arabské Jomkipurské války, která ukázala obrovskou smrtelnost nových konvenčních zbraní.


Plánovači NATO si uvědomili, že v nové době lze války vyhrát nebo prohrát v prvních několika masivních bitvách. Proto také byly v přední linii východ-západ, v rámci tzv. "dopředné obrany", rozmístěny masivní vojenské síly NATO, které měly válku rozhodnout v několika prvních “titánských” bitvách.


Námořní síly

Na moři NATO plánovalo udržet otevřené námořní trasy mezi Severní Amerikou a Evropou, aby byl zaručen přísun posil z USA a Kanady. Hlídkové letouny, lodě a ponorky NATO měly pátrat po sovětských ponorkách útočící na zásobovací konvoje a vytlačovat je severně za linii Island-Velká Británie.


V Norském moři NATO počítalo s nasazením až tři bitevních skupin letadlových lodí. Letadla z letadlových lodí měly útočit na severní sovětské námořní základny a pronikat do Sovětského vzdušného prostoru, aby odvrátily pozornost od zásobovacích konvojů na trase USA-Evropa.


Letecké údery námořních letadel cílily rovněž na základny sovětských ponorek a letiště sovětských leteckých sil. NATO tak chtělo odříznout sovětské ponorky od domovských základen, nechat je na moři “vyhladovět” a následně “lovit”.


Námořní síly NATO v Baltském moři pak střežily Dánsko před námořní invazí a také před případným vyloděním polských a sovětských sil u německého Hamburku.


Vzdušné a pozemní síly

Americké stíhačky F-15 a F-16, britská Tornada ADV a německé F-4 Phantom musely bezpodmínečně získat vzdušnou převahu nad Evropou. Mezitím britská a německá úderná letadla Tornado IDS v nízké letové hladině cílila na vojenská letiště ve východním Německu a Polsku.


Pro americká útočná letadla F-111 (a další útočné stroje NATO) velení určilo jako cíle mosty, velitelská a komunikační centra nebo sklady (palivo) a zásobovací linie. Nakonec bitevní A-10, německé Alpha Jety a britské Harriery měly poskytovat leteckou podporu pozemním jednotkám.


Přesto o výsledku války rozhodovaly především pozemní síly. Z technologického hlediska pozemní síly NATO nad protivníkem dominovaly.


V roce 1988 americká 7. armáda již několik let disponovala tzv. “Velkou pěticí” (Big Five) - tanky M1 Abrams, bojovými vozidly pěchoty M2 Bradley, bitevními vrtulníky AH-64, víceúčelovými UH-60 Black Hawk a protivzdušnými systémy Patriot. Díky “velké pětici” mohla americká armáda důsledně uplatňovat doktrínu “AirLand Battle”.


Naproti tomu Německo i Nizozemsko právě zavádělo moderní tanky Leopard 2 a Velká Británie Challenger.


NORTHAG a CENTAG

Severní armádní formace NATO NORTHAG (Northern Army Group) chránila rovinaté území severní poloviny Západního Německa. Rovina táhnoucí se přes Polsko až do Nizozemska poskytovala ideální půdu pro akce obrněných a mechanizovaných jednotek.


Severní formace chránila průmyslové srdce Západního Německa Porúří, hlavní město Bonn a přístupové cesty do Antverp a Rotterdamu - dva hlavní námořní přístavy pro přísun posil a zásob NATO.


NORTHAG se skládal ze čtyři armádních sborů Velké Británie, Německa, Nizozemska a Belgie - každý sbor měl dvě až čtyři bojové divize. Většina jednotek však byla rozmístěná daleko od svých obraných pozic a vyžadovala tak dostatek času (včasné varování) k přesunu.


Naproti tomu “střední” skupina  CENTAG (Central Army Group) kryla dolní polovinu Západního Německa. CENTAG byl složen hlavně z německých a amerických jednotek + jedné kanadské brigády.


Dva německé sbory byly směsicí tankových divizí, divizí mechanizované pěchoty a divizí horské pěchoty. Každý ze dvou amerických sborů se skládal ze tři tankových divizí nebo divizí mechanizované pěchoty. Úkolem CENTAGu bylo mimo jiné bránit přechody před řeku Rýn u německých hranic.


Horší situace byla na severu Norska na hranicích se Sovětskými svazem, kde by zřejmě sovětský pozemní, aeromobilní a obojživelný útok nemohla norská obrana zadržet. Nicméně horský terén v Norsku skýtá dobré možnosti obrany. Norské jednotky NATO chtělo posílit také pomocí elitních výsadkových jednotek a obojživelnou akcí americké námořní pěchoty.

 

Pozor na výsadky a jaderné zbraně

Po celém kontinentu NATO muselo očekávat nepřátelské výsadky, aeromobilní útoky a akce speciálních sil. Tyto lehké a vysoce mobilní sovětské formace cílily na ovládnutí klíčových bodů za frontou - letiště, mosty, velitelství nebo zásobovací sklady.


Tyto klíčové body hlídalo 12 brigád západoněmeckých záložníků. Bonn také mohl rychle nasadit tři brigády výsadkářů. Obecně byla ale ostraha letišť NATO během studené války velmi vysoká.


V případě neschopnosti zastavit sovětský útok disponovalo NATO dostatkem taktických jaderných zbraní. Použití jaderných zbraní by však zcela jistě spustilo “taktickou” jadernou odvetu, při nejhorším odvetu v podobě strategických jaderných zbraní na civilní cíle.

 

Zdroj: National Interest


Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
J.Vraja Datum: 28.06.2016 Čas: 11:13

Pane Gaunte,je třeba si uvědomit,žeLorenc se snaží být zajímavý, ale pravdou je, že listopad 89 byl mimo jiné i jeho profesním selháním a selháním celé StB. V roce 1992 byli shledáni vinnými. Následoval ale rozpad ČSFR a Lorenc odmítl nastoupit výkon čtyřletého nepodmíněného trestu odnětí svobody. V roce 1995 zahájily slovenské orgány nové vyšetřování stejné věci. Trestní stíhání bylo v roce 1998 zastaveno a Lorenc zůstal nepotrestán.

avatar
Ledna Datum: 19.06.2016 Čas: 18:27

Ahoj,
co to je "Samozahlubovací zařízení" u tanku? Měli to i západní tanky? Díky

avatar
Ledna Datum: 19.06.2016 Čas: 18:27

Ahoj,
co to je "Samozahlubovací zařízení" u tanku? Měli to i západní tanky? Díky

avatar
Ledna Datum: 19.06.2016 Čas: 18:27

Ahoj,
co to je "Samozahlubovací zařízení" u tanku? Měli to i západní tanky? Díky

avatar
jj284b Datum: 16.06.2016 Čas: 12:58

asdf,dave22: tak ono je jedna vec kedy sa nieco zavedie do sluzby, a uplne ina, kedy sa dostane k frontovym jednotkam v relevantnych poctoch... tiez sa da tvrdit ze T-80U (vtedy este oznacovany ako T-80A)bol zavedeny v 1985, no neda sa povedat ze by v tom roku dostala nejaka tankova divizia co i len jeden tank...

avatar
Gloton Datum: 16.06.2016 Čas: 02:48

Tak třeba se nakonec ukáže...."kdo z koho"....
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Hrozi-jaderna-valka-s-Ruskem-Za-pul-roku-zemre-800-milionu-lidi-zaznelo-varovne-od-Babise-440524

avatar
dave22 Datum: 15.06.2016 Čas: 22:20

Asi Te hochu zklamu. Vsude jsem nebyl a vsechno neznam. Ale natahal jsem si ze sluzebe z Anglie spoustu knizek a neberu Internet a wiki za studnici vedeni.

avatar
asdf Datum: 15.06.2016 Čas: 17:13

dave22 > Takze ked zahlasis, ze v 85 ziadny S300 system Rusi nemali a ja ti dam rok zavedenia davno pred tym rokom, tak zrazu su dolezite realne pocty.

Jasne. Typicky internetovy vsevedko. Vsade som bol, vsetko viem. Ked trepnem blbost, tak si neviem priznat chybu, ale snazim sa to zakacet.

avatar
gaunt Datum: 15.06.2016 Čas: 16:42

SeaWolf: Doporučuji knihu Polojasno. Bartušku snad za komunistu nepovažujete. Je to "váš člověk". Schvaluje masakr v Oděse.

Vám nikdy nepřišlo divné, že média kritizují kdekoho za neúmyslnou spolupráci s STB, ale na generála Lorence si netroufnou? To stejné Štrougal. Média kritizují Dubčeka, zato že byl podle nich hnusný komouš, ale o člověkovi, který dělal premiéra a ministra vnitra 20 let v době normalizace, píší v Mladé frontě oslavné články. V roce 88 chytře odstoupil a vše řídil z pozadí. Nejspíš dosud řídí.

avatar
KOLT Datum: 15.06.2016 Čas: 16:33

Nemohla by si místní bolševická úderka najít nějaký jiný server, kde by šířila svůj světonázor o zářných zítřcích?

avatar
gaunt Datum: 15.06.2016 Čas: 13:09

crusader: Byla to akce STB, SSM (demonstraci 17. listopadu SSM organizoval) a médií. Chtělo to provést čistky tam. Není možné, aby o přípravě té akce tehdejší vláda nevěděla. Jen s tím nic nedělala.

avatar
gaunt Datum: 15.06.2016 Čas: 12:48

crusader: Asi by pro ně bylo jednoduší provést puč a zabránit organizaci těch demonstrací. Nejlépe by asi udělali, kdyby provedli puč už před 17. listopadem a zabránili té provokaci. Ale nejspíš by stačilo i kdyby o tom média následně informovala jiným způsobem. Kdyby lidé viděli, že se žádná změna nechystá, nikdo by nedemonstroval. Maximálně pár lidí. Těch demonstrací se účastnili stovky tisíc lidí, protože i nejhloupějšímu kariérnímu komunistovi muselo být jasné, že je třeba překabátit.

avatar
SeaWolf Datum: 15.06.2016 Čas: 11:28

crusader
Ano vše to bylo jedno velké spiknutí které jsme prohlédli díky podpultovým informacím z internetu ( informace jsou zaručené a zcela neoddiskutovatelné ). Od nás od Čechů by se měl svět učit, protože vždy poznáme jak se věci doopravdy mají a známe jednoduchá a srozumitelná řešení všech problémů na planetě. Ještě, že jsem Čech

Hlavně máme to oblíbené slovíčko "kdyby" :-D

avatar
Nadšenec Datum: 15.06.2016 Čas: 10:02

Martinius
Bolo to myslené ako sarkazmus? Lebo som sa na tom zosť zasmial :-D. Ja budut ičit Ruskiy jzyk s vamy. :-D.

avatar
crusader Datum: 15.06.2016 Čas: 10:01

gaunt
Kdyby stály tanky a BVP ČSLA na Václaváku, žádné demonstrace by se nekonaly. Ani generální stávka. Ani by nebylo potřeba střílet do lidí. Těch pár stovek co by se přece jen vydalo demonstrovat by bez problémů zvládnul pohotovostní pluk VB a LM (jako vždycky předtím). Ale protože vše bylo jen proto aby se mladší soudruzi ve spolupráci se špičkou disentu (většinou také bývalí soudruzi odstavení v 70 letech) dostali k moci (proto kotelny v prosinci 89 nestíhaly pálit kompromitující svazky STB), žádný rozkaz k zásahu armády nepřišel.

arr