Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Jak se postavit současnému Rusku?

Datum přidání 24.06.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 226 komentářů    autor autor: Matej Kandrík

Téměř rok a půl se na Ukrajině odehrává scénář, který na svém počátku málokdo předpokládal. Konflikt v zemi rozpoutává vášnivé debaty zastánců nejrůznějších postojů. Napsáno už bylo mnoho, a proto by bylo namístě ptát se, co bude dál. Článek vznikl původně pro vojenský blog On War | On Peace.

Cvičení v rámci operace Atlantic Resolve v Lotyšsku. Foto: U.S Army Europe

Foto: Cvičení v rámci operace Atlantic Resolve v Lotyšsku. / U.S Army Europe

 

Jak by měla Evropa nastavit své vztahy k Rusku? Jaké role by mělo plnit NATO a jaké EU? Které strategické cíle je třeba sledovat a jak je převést do konkrétních politických opatření? Nově vydaný report britského královského think-tanku Chatham House s názvem Ruská výzva odpovídá na tyto a další otázky. Shrnutí těch nejzajímavějších nyní čtenářům přinášíme.


Neučiňme Rusko agresivnější

Rozsáhlá korupce, mezinárodní izolace, represe místo reforem. Současné fungováni režimu v Rusku je dlouhodobě neudržitelné, píše se ve vstupní premise ,,Ruské výzvy". Zásadní změnu režimu zmíněné faktory dříve či později vyvolají, nicméně nikdo neví, jakým směrem se budoucí systém vydá. Proto je třeba, aby kroky Západu neučinily ruskou vládu mnohem agresivnější a nevypočitatelnější.


V současnosti je prioritou zamezit Rusku použití hrubé síly proti sousedním státům, a to odstrašením a zadržováním. Ovšem je třeba vyvarovat se ideologické rovině. Ta by pouze posílila narativ Kremlu o západní snaze rozvrátit ,,Svaté Rusko". Odstrašení má byt postaveno na flexibilním základu a jasných pravidlech, zmínit lze například podmínění zmírnění sankcí hmatatelnými ústupky či spolupráci ze strany Vladimíra Putina.


Druhým strategickým cílem je pro autory jednoznačná komunikace s ruskými elitami a obyvatelstvem. Rusko je odjakživa důležitým aktérem evropské bezpečnosti, podle toho je nutné s touto zemí komunikovat. Svých cílů a naplnění požadavků, dosáhne spíš jako součást evropského kooperativního mezinárodního systému, než jako izolovaný regionální hegemon. Sama o sobě je tato idea dobrá, nicméně je třeba ptát se, zda Rusko chce být takovým aktérem. Země vzhlíží k obnově velmocenského statusu a její aktuální nálady – a snad i ruská mentalita obecně – nedávají moc důvodu k optimismu.


Deklarujme nemožnost omezené války

Zcela rozumně, ale s otazníkem nad realizací, se jeví apel na minimalizaci izolace ruské populace. Její odloučení nahrává v krátkodobém horizontu současnému režimu. V dlouhodobém pak snižuje vyhlídky na vnitřní pozitivní změnu v zemi. Politici Západu by tak měli nakreslit jasnou dělící linii mezi současnou ruskou vládní garniturou a obyvateli Ruska. Pomoci by jim přitom měl rozvoj kapacit v oblasti strategické komunikace a mediální podpory. Tuto nutnost si již uvědomuje Evropská unie a také na ní pracuje, na výsledky si však ještě počkáme řadu let.


V části navrhovaných politických opatření je text premise konkrétnější. Severoatlantská organizace má jednoznačné deklarovat nemožnost omezené války, což v praxi znamená nejspíš příslib robustní odpovědi na dovolenou zelených mužíčku v letoviscích aliančních států.


Daleko zajímavěji působí návrh obnovy konvenčních kapacit tak, aby Rusko nebylo drážděno příliš jednoduchými cíli. Slova generála Petra Pavla – o schopnosti Ruska obsadit Pobaltí do osmačtyřiceti hodin – jako by byla slyšet až v Londýně. Spekulovat lze o chystání půdy pro stálé základny NATO v Litvě, Estonsku a Lotyšsku. Jaká asi zareaguje Rusko, se již nikdo v dokumentu neptá.


Ukrajina: příslib komplikací nebo inspirující příklad?

Obnova Ukrajiny. To je stavebním kamenem stabilizace poměru ve východní Evropě a zamezení ruského vlivu v ní. Zatím však selhávající stát na hranici Evropské unie přislibuje komplikace. Exploze organizovaného zločinu, emigrace a společensko-politická radikalizace. To vše lze očekávat, pokud Ukrajina padne. Naopak v případě efektivní tranzice a úspěšného rozvoje bude země inspirujícím příkladem v postsovětském prostoru.


I když ne všechny státy sousedící s Ruskem připouští, že v nich kroky Putinovy země vůči Ukrajině zasely nedůvěru, je nutné to předpokládat. Daný případ pro ně může být alternativou. Musí si uvědomit nutnost strukturální reformy, které se dnes Ukrajině bez podpory zvenčí nedaří. Pro tyto potřeby by podle autorů dokumentů měla EU transformovat Východní partnerství.


Nakonec za ústřední kostru správy Chatham House považuji myšlenku jednotného, jasně definovaného tlaku na Rusko, který ovšem musí být srozumitelně komunikovaný a zasazený do jasně definovaného souboru pravidel.


Západ si nemůže dovolit nechat Kreml zcela izolovat ruskou populaci a pěstovat v ní mentalitu obléhaných. Rovněž by se měl snažit minimalizovat vlastní kroky, které by vedly k podobnému scénáři na vlastním území. Vladimír Putin nebude vládnout Rusku věčně. Pro bezpečnější Evropu by proto nebylo rozumné, zabarikádovat cestu na Západ jeho potencionálním nástupcům.

 
Zdroj: On War | On Peace
Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
paulino Datum: 31.07.2015 Čas: 12:48

Další článek "bububu, Rusko chce ovládnou svět!"?

To už skoro není ani vtipné neustále tvořit zaujaté kraviny a stát až po krk v hnoji a přitom ukazovat k sousedům, že tam něco smrdí.

Počet zásahů USA (respektive NATO jako jejich poskoků), které byly neoprávněné, probíhaly na druhém konci světa a vyvolaly smrt a chaos, se už na prstech spočítat nedá.

Zato novodobé Rusko tu má Čečnu a teroristické útoky, které odtamtud prokazatelně pocházely, Gruzii, která podle EU je větším viníkem války a nyní Ukrajinu, kde Rusko rozhodně neudělalo nic víc, než že se trochu inspirovalo na západě a začalo aktivně ovlivňovat geopolitickou situaci.

JENŽE - na rozdíl od USA v tom není ropa, drogy, a další bohatství toho kterého regionu, ale události v sousedním státu, přímé ohrožení tam žijících Rusů a nebezpečí pro Rusko související s orientací sousedního státu.

Když naši kamarádi pomáhali Kosovským teroristům rozpoutat nepokoje v Srbsku, v ještě horší míře než Freikorps a Německo u nás, tak jsme neváhali a roztrhli země. Vojáci USA na druhém konci světa bombardovali civilisty a nikdo neřekl ani slovo.
Nyní Rusko jen otevřelo brány základny na Krymu, který byl už stejně dávno ruský, ale rázem se odtržení části státu konat nemůže? Referendum (ať si o něm myslí kdo chce co chce) nemohlo dopadnou jinak vzhledem k počtu Rusů. A tak se už dávno ruská část země připojila k Rusku. Bez velkého krveprolití, bez nutnosti vybombardovat pár nemocnic a škol a dosadit do vlády kamarády mafiány.

A události ve zbytku Ukrajiny? Copak USA nezasahují do dění v Sýrii? Necvičí rebely po celém světě aby svrhávali vlády a dosazovali své nohsledy?
Libyi potichu vybombardovali, pomohli svrhnout vládce, nastartovat tam vlnu násilí a bídy a samozřejmě jako všude kam přišli, zasadit počátek Islámského státu.

Ale jistě ... Rusko je agresor :D :D

avatar
Luky Datum: 01.07.2015 Čas: 13:32

pro RiMr:
Přésněé.
A jinak nejsem kremlobot, ale židozednář :)
http://zidovskelisty.blog.cz/1012/ekonomicke-aspekty-druhe-svetove-valky

....Youngův plán byl zřejmým začátkem masivních americko-německých finančních transakcí. Zaškrcené německé hospodářství nebylo schopno splácet reparace. Německo si na ně tedy půjčilo z Ameriky, zejména prostřednictvím firmy Sullivan & Cromwell. Ta zařizovala nejprve prodej německých dluhopisů, posléze i americké investice do Německa. Německo tak zaplatilo reparace Francii a Británii, o to větší pohledávky však vznikly v USA. Ty byly tak úspěšně v Německu kapitalizovány, že rozpoutaly přímo investiční smršť. Za druhou polovinu 20. let to údajně bylo 1,5 miliardy dolarů! Takový odliv volného amerického kapitálu svým dílem dokonce přispěl ke krachu na burze a následné hospodářské krizi na straně jedné, a na straně druhé pak k rozhodujícímu rozmachu nacionálního socialismu, se všemi důsledky.

Na německé straně byl v té době klíčovou figurou prezident Říšské banky a ministr financí Hjalmar Schacht, kterého vysoce respektovaly západoevropské a americké finanční trhy. Schacht z Hitlerova popudu neustále žádal o další americké a anglické půjčky - a dostával je. Ford a General Motors tak pomohli prostřednictvím svých pobočných závodů v Německu vybudovat motorizované útvary, a J. P. Morgan Göringovo letectvo (a ještě po celou válku financoval výrobu letadel Focke Wulf). IG Farben byl kapitálově propojen se Standard Oil - který zásoboval německé letectvo benzínem a mazadly.

Jinak Polsko, které chce být co nejvíc zápaďácké... se po 2. světové celé k západu posunulo...hodně sebralo Německu.

avatar
RiMr71 Datum: 01.07.2015 Čas: 13:03

Osobně považuji označení pouze Německa jako agresora a iniciátora 2. sv. války za jedno z největších a nejperverznějších znásilnění pravdy v doložitelných dějinách Evropy a nejen jí.

avatar
Todomatch Datum: 01.07.2015 Čas: 11:37

A co se vůbec Rusku nepřipomíná je, že tu polovinu Polska co "preventivně" zabrali, nějak zapomněli Polsku vrátit. Ti čórkaři si ji prostě nechali! Území zabraná nacisty se Polsku vrátila, území zabraná Rudou armádou nikoliv ...

avatar
Shania Datum: 01.07.2015 Čas: 10:56

fenri: myslím že Poláky ani tak moc neštve, že je Rusové obsadili, ale co jim při tom udělali.

avatar
Todomatch Datum: 01.07.2015 Čas: 10:40

Nyní máme vzácnou příležitost vidět jak Rusko pomalu rozjíždí další konflikt. Tentokrát s pobaltskými státy. Prosím o zapamatování - později se najde dost lidí, kteří budou otáčet časovou osu a zaměňovat následek za přičinu jako u Ukrajiny, Sýrie apod. http://1url.cz/jbqc

avatar
fenri Datum: 30.06.2015 Čas: 21:36

Docela mi přijde komické, jak se zapomíná, že paktu Molotov-Ribbentrop předcházel pakt Pilsudski-Hitler, který byl velmi podobný tomu SSSR-DE, jenomže v roli obětovaného Polska v něm byla ČSR. Jinými slovy a na tvrdo:
Poláci se spřahli s Hitlerem dříve, než Stalin a pak si hrály na hyeny na rozsekaném Československu. Za rok se jim stalo totéž, co plánovali jiným. Boží mlýny....

avatar
Jan Horten Datum: 30.06.2015 Čas: 21:30

Tady je video z té společné přehlídky a družby sovětů a nacistů, v té době to byli největší "kameraden & tovarišč" dvě stejné bestie, sověti a nacisté. Jedna bestie SSSR v té době již s miliony mrtvých, povražděných a zotročených (v té době byli, co do počtu svých obětí, nacisté vedle SSSR jen "usoplení učedníci"). SSSR a Rusko, jako jeho naprostý hegemon, měli v době této přehlídky v Brest Litevsku na svědomí již skoro 20 let krvavého teroru a miliony mrtvých které povraždili a to bylo v době toho "sovětského míru"!!! Sověti, ještě před tím, než si s nacisty soudružsky "rozdělili" Polsko, napadli pobaltské státy a ihned po jejich okupaci zde sověti začali s masovým vražděním, terorem a deportacemi atd.
Video ze společné přehlídky v Brest Litevsku, sovětsko nacistická družba: -- https://www.youtube.com/watch?v=tfzJEXZWPfE

avatar
RiMr71 Datum: 30.06.2015 Čas: 16:13

ardz:
"Takže aj ty toto klamstvo šíriš že ZSSR s nemeckom začal 2. sv. vojnu. Keď hitler zaútočil na poľsko stalin chcel obranu ZSSR vytlačiť ďalej od hraníc ZSSR, preto obsadil časť poľska"


Vyjímám z článku na palba.cz (jsou tam i dobové fotky):

"Dne 22. září 1939 se ze všech opevněných míst ještě brání Varšava, Modlin a Hel.

Dne 22. září 1939 předává Sovětům Brest Litevský německý 19. ts generála tankových vojsk Guderiana. Toto předávání Brestu Litevského se děje za formální ceremonie, která je spojena se společnou přehlídkou sovětských a německých vojsk dne 23. září 1939. Za sovětskou stranu se účastní této ceremonie velitel sovětské tankové brigády generál Krivošejn.
Německý 19. ts generála tankových vojsk Guderiana se pak po skončení ceremoniálu vydává na místo svého nového určení, kterým je Východní Prusko.
Tento den, tedy 22. září 1939, také v jižním Polsku předává Wehrmacht Rudé armádě naftovou pánev v Drahobyči.
Generál Langner si pak k tomuto dni poznamenává, cituji:

„Po poledni vstoupila sovětská vojska do Lvova a na mnoha místech zahájila palbu na polské vojáky, kteří se vzdávali.“

Jestli Rus je nebo není svoloč je věc názoru každého soudruha. Ale historie mluví jasně.

avatar
ardz Datum: 29.06.2015 Čas: 22:16

J.Vraja tu by sme museli ísť do ďalších súvislostí, kto vyslal lenina so spolusúdruhmi do ruska? Na akej ideológii stavali? Na ideológii ktorá bola prevzatá zo západu - marxizme ...

Nebuďte jednostranný. Keď nás zradili tzv. spojenci zo západu v mníchove tak poľsko v r. 1938 obsadilo časť československa a poliaci ešte v r. 1934 uzavreli s hitlerom pakt o neútočení, ktorý uzavrel i ZSSR.

Všímate si len zlo týkajúce sa ruska a zatvárate oči pred zlom, ktoré západ spôsoboval počas koloniálnej éry v afrike, dodnes napr. francúzsko okupuje Mali, latinskej amerike, ázii, majú veľmi zlé historické skúsenosti so západom a aj v súčasnosti spôsobe veľa zla.
Kladiete si otázku prečo utekajú ľudia z líbye, iraku, sýrie? Kto rozvrátil tieto krajiny? Za kaddáfiho líbyjčania nemali dôvod utekať. Líbya patrila medzi najrozvinutejšie krajiny v afrike. O utečencov z týchto krajín by sa mali postarať tie krajiny ktoré ich rozvrátili. Niektorí hovoria veď aj my sme odchádzali za 1 republiky za socíku ale my sme odchádzali do podobného kultúrneho prostredia. Prečo utečenci nejdú do krajín ktoré sa taktiež podieľali a podieľajú na destabilizácii tejto oblasti ako saudská arábia, katar, tí by sa mali o týchto utečencov prví postarať aj s francúzmi, angličanmi, američanmi. Prečo neutekajú do bohatých krajín perzského zálivu do im kultúrne podobného prostredia?

Ste oslepený ako mnohí vyššou životnou úrovňou západu ktorá je vykúpená stáročným zbíjaním v zaostalejšej časti sveta a dodnes ryžujú na chudobnejšej časti sveta cez ekonomickú kolonizáciu. Aj díky čechom sú bohatší ktorí na ich zisky makajú.

Vy ste teda rád poskokom. Ja chcem byť radšej nezávislým aj keby sa moja životná úroveň mala znížiť. Slobodu a nezávislosť si cením viac ako nejaké veci.

avatar
J.Vraja Datum: 29.06.2015 Čas: 21:01

ardz-máte pravdu,že v roce 1968 sem přišli maďarští,polští, bulharští vojácí.Kdo je pozval?Českoslovenští komunisté.A já se ptám na čí rozkaz k nám tito vojáci přijeli a kdo stál v čele těchto zemí?Opět to byli komunisté a odkud byl do těchto zemí komunismus exponován?S bývalého SSSR-neboli Ruska.
Proč Rusové opět přepisují opět dějiny ?
Proč prezident Putin prohlásil o Paktu Ribbentrop-Molotov,že na něm nebylo nic špatného. Ano, pro SSSR, kterého je (nebo podle potřeby není) nástupcem Ruská federace, to nebylo nic špatného.Ti ostatní jsou nepodstatní. Celou dobu to tu místní jeho obdivovatelé to dávají jasně najevo, neboť přece co ruské samoděržaví činí, dobře činí Tak nevím, není to dostatek důkazů o tom, že rusovi se prostě nedá věřit...lže, mate, mlží, překrucuje.
"Historie se nám může a nemusí líbit. Můžeme ji obdivovat nebo z ní zvracet. Ale nejhorší by bylo, kdybychom ji zapomínali, potom se s jistotou zopakuje."
Závěrem se Vás chci zeptat.Proč všichni uprchlící,kteří se valí do Evropy,mají jediný cíl! Jejich snaha je dostat se do západních (levicovou retorikou kapitalistických zemí) Německo,Francie,Velká Británie,Švedsko,a pod.V Severní Americe,se všichni hrnou zas do USA viz Mexiko a pod.Proč nemají zájem jít do Ruska,kde jak jsme se za mého mládí učili znamená zítra už včera.Proč je třeba neláka Kuba,KLDR,Venezuela a další s Vašeho pohledu jistě nejpokrokovější zěmě světa.Proč chtějí do zemí,kde jak píšete Vy cituji.... za nás rozhoduji americké elity, bruselské elity a ich poskoci.Na rozdíl od Vás asi vědí proč?

avatar
ardz Datum: 28.06.2015 Čas: 21:43

J.Vraja r. 1968 je minulosť a prehliadate že sem prišli sovietske vojská s maďarskými atď., nielen ruské.

Treba spolupracovať s každým a nebyť poskokom ani ruska ani USA. Tak ako je nezmyselné bojovať na diskusiách za USA je nezmyselné bojovať aj za rusko. Nás by mali zaujímať naše záujmy a ani americké záujmy nie sú našimi záujmami. Ja sa nechcem k niekomu prikláňať ani od nikoho odkláňať. Zaujíma ma geopolitika.

Keby ste chceli vymenovať všetky vojny západu za 500 rokov ich koloniálnej éry bol by to dlhý zoznam. Rusi majú čo robiť aby sa im priblížili. USA nepodporovali diktátorov? Takého pinocheta v čile, či husajna, až keď sa postavil ich záujmom tak ho zabili. Čo podpora contras USA v nikarague? Čo prevraty? Prvý prevrat v americkej réžii bol v iráne v r. 1953 keď zvrhli demokraticky zvoleného mosadeka a dosadili k moci diktátora šacha.
Podsúvate čiernobiele videnie sveta.

Takisto zatvárate oči pred tým, čo robia USA dnes na ukrajine kde si dosadili svojich ľudí z iných krajín i z USA do vlády, ale spomínate povojnové roky.

A predposledná Vaša veta je naozaj smiešna. Práveže ja som demokrat a preto som za priamu demokraciu, aby sme si my občania spolurozhodovali o svojich veciach a nie aby za nás rozhodovali americké elity, bruselské elity a ich poskoci a samozrejme ani ruské elity ani čínske elity ani žiadne iné.

avatar
J.Vraja Datum: 28.06.2015 Čas: 21:11

ardz-Kde byli Ti všichni hrdinové jako VBy,když se před rokem 1989,po naši republice roztahovaly okupační vojska SSSR,já jsem zažil okupaci 21.srpna 1968 jako středoškolák-mě nepřesvěčíte o dobrotivosti Ruska.
Co nám přimknutí k Rusku přinese? Bohatou společnost, vypořádání se z korupcí (sic!), nejnovější přínosy z vědy a techniky, špičkový lékařské výzkum, špičkové školství? Jen úpadek jako v letech 1948-1989.Proto se všech obhájcu Ruska ptám:
Zasadí otázka je, co je nejvhodnější pro ČR a jejich obyvatele.
Podporovat Rusko. Já se musím zeptat teatrálně:" Probůh proč?". Jako respektovaný obchodní partner - souhlasím všemi deseti. Ale nějakým způsobem orodovat a vzhlížet, nebo dokonce bojovat na diskuzích za Rusko? Nebo proto, že techniku, kterou používají k těžbě ropy a plynu mají od zlotřilých amerických firem? Případně že 150 milionový národ nemá pořádnou konkurenceschopnou automobilku, ani po 25 letech od pádu komunismu?
Možná ,že Rusové války nevyvolávají, ale ukončují.....- konec 18 století
trojí dělení Polska (Litva původně končila kousek před Moskvou)
anexe Krymu, Sibiře včetně vyvraždění tamních obyvatel, obsazení Finska, Rusko-Japonské války ... Polsko 1939,Finsko,Pobaltí Besarábie vývoz komunismu do Číny a trénink Mao-Cetunga,Korea 1953,Kuba,Vietnam, severní Afrika (Tunis, Alžír, Egypt, Lybie + Palestina, Irák, Sýrie) Latinská Amerika (Nicaragua, Chile, Venezuela, Kolumbie ..)Angola a jiné rovníkové státy - všechny ty krvavé diktátory tam posadili Rusové.
Co Vám říká poválečné chování SSSR v Polsku-fakt, že příslušníci Armii Krajowej (příslušníci svobodné armády kteří utekli před Němci a bojovali na západě nebo bojovali ve Varšavě) byli pozavíráni sotva se do země vrátili. Nebo fakt, že první polská poválečná vláda měla za členy ruské vojáky.... A mohl bych pokračovat...
Vaše názory přesně ukazují , jak hlubokou ránu totalita v hlavách lidí jako Vy udělala. A co horšího: vůbec si toho nejste vědomi.

avatar
ardz Datum: 28.06.2015 Čas: 20:17

KOLT je to márne. Treba sa nechať zmanipulovať západnou propagandou a opakovať ju a potom trolovia ako vy budú spokojní !!!

avatar
KOLT Datum: 28.06.2015 Čas: 20:05

Pánové, nechtěl jsem vám vstupovat do diskuse, ale nedá mi to – vážně máte dojem, že má smysl bavit se s takovým trollem? Pochopte, že jediný rozumný způsob reakce je nereagovat! Sice obdivuju vaši trpělivost, ale je to marné, je to marné, je to marné. Vtip o vítězství v internetové debatě a retardech snad znáte, ne?

arr