Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Jak se žije v současném Kosovu

Datum přidání 26.08.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 22 komentářů    autor autor: Michal Voska

Kosovo netřeba představovat, mladý stát, který vznikl oddělením od Srbska, ve kterém žijí bok po boku Srbové a Albánci. Jak se žije v současném Kosovu a jak vypadá současná kosovská Mitrovica, město zbrocené krví z let minulých?

Kosovo Mitrovica

Foto: Malba na zdi v srbské části Mitrovice. / Autor: Michal Voska

 

EULEX, KFOR, MSU…

EULEX (The European Union Rule of Law Mission in Kosovo) stejně jako další vojenské a policejní jednotky nejsou v Kosovu, resp. u Srbů příliš populární. Kosovská Mitrovica je městem, kde jsou spory multietnického prostředí nejmarkantnější. I když Mitrovický most hlídají zahraniční jednotky, občasným útokům nezabrání.

 

V době naší návštěvy (srpen 2012) byla v Mitrovici vhozena bomba do srbské kavárny, naštěstí se nikomu nic nestalo. Vztahy Srbů a Albánců jsou značně vypjaté a zahraniční jednotky jsou vnímány spíš jako přítěž. Srbové tvrdí, že místo rovnováhy jsou zahraniční jednotky pro-albánské, o čemž lze polemizovat.

  

Kosovská Mitrovica, luxusní bulváry, vypálená ghetta

Mitrovický most neodděluje pouze Srby od Albánců, ale je i pomyslným rozdělením moci a bohatství.

 

Při prohlídce srbské části (kde se nám Čechům dýchá o poznání lépe) uvidíte všudypřítomný nepořádek, chodníky plné obchodníků s čímkoliv. Vše je hektické, stísněné, posprejované a špinavé.

 

Naopak, albánské části dominují obchody světových značek, široké bulváry, nově vybudované silnice a kruhové objezdy. Na první pohled je tak jasné, kdo tady je pánem. Srbská část se nechce smířit se svým "ukradením". I nadále zde přijímají srbské dináry, pohrdají Eurem, i když směnný kurz Vám dají poctivý.

 

kosovo Mitrovica

 Foto: Albánská část Mitrovice / Autor: Michal Voska

 

Kosovo MitrovicaFoto: Srbská část Mitrovice / Autor: Michal Voska

 

Pravoslavná církev vs. muslimové

V obou částech Mitrovice je vždy nejkrásněji upraveno okolí svatostánků. Albánská hlavní mešita se rekonstruuje, a proto věřící chodí do provizorního stanu. Srbský pravoslavný kostel je nově postavený, vnitřní malby se teprve dokončují. Kostel je kontrastní při pohledu na poničené, či vypálené budovy v okolí. I zde stále hlídkují karabiniéři, chránící kostel před útoky Albánců.

 

Kosovo MitrovicaFoto: Mešita v Mitrovic / Autor: Michal Voska

 

Kosovo MitrovicaFoto: Kostel v Mitrovici je značně kontrastní při pohledu na okolí / Autor: Michal Voska

 

Srbové se cítí oloupeni

Srbové jsou dobrosrdeční lidé, pokud Vás lépe poznají. Starousedlík Ivan Raković nám vypráví o současném Kosovu, v očích má slzy, když mluví o albánském teroru, zaprodání EU a Americe a uloupení jejich domova.

 

Kupodivu, další starousedlík Ahmed (ano, Albánec, který žije v srbské části) pouze přikyvuje. "Američani chtěli základnu, vymysleli válku" dodává Ahmed (pozn. mluvil o základně Bondsteel). Naráží i na nedávné prohlášení německých policistů o Rugovu.


Kosovo MitrovicaFoto: Jednotky MSU (Multinational Specialized Unit) na Mitrovickém mostě / Autor: Michal Voska

 

Kosovo MitrovicaFoto: Pohled na Mitrovický most s valem / Autor: Michal Voska

 

Co se stane po odchodu "mírových sil“?

Týden v Kosovu, z toho většina času v Mitrovici byl dost poučný. Pokládám si otázku, co se stane s Kosovem po odchodu mírových sil? Jak dlouho vydrží klid zbraní? Balkán má krvavou historií, která nemá daleko k tomu se stát přítomností, i budoucností.

 

Smutným faktem je, že Srbové nezmohou v současné chvíli nic. EU si dala za podmínku možného vstupu Srbska do Unie bezvýhradné akceptování Kosova. Bohužel tím Srbům svázala ruce a představitelům Kosova, ne zřídka bývalým členům UČK (Kosovská osvobozenecká armáda, současný název Ochranný sbor Kosova (TKM)) dala do rukou bezmeznou moc, navíc podporovanou vládou USA a Unií.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Michal Voska Datum: 24.09.2012 Čas: 20:04

Pekos - co dodat... Nemluve o soucasnosti, kdy strujci (Albrightova, Clark...) ziskavaji lukrativni zakazky v Kosovu, o cemz chystam clanek

avatar
Pekos Datum: 11.09.2012 Čas: 14:03

Byla to pěkná sviňárna dát Albáncům Kosovo - pěkně to je srnuté v dokumentu ukradené Kosovo! http://youtu.be/0rDr85g0upc

avatar
Michal Voska Datum: 10.09.2012 Čas: 17:58

...o kosovu více právě dnes na ČT24 (cca od 5 minuty) http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani//10101491767-studio-ct24/212411058290910/

avatar
Bron Datum: 01.09.2012 Čas: 12:03

Bohužel udržet jakýkoli mírový stav v Bosně a Hercegovině, nebo pravě v Kosovu po opuštění jednotek NATO je nemožné. Letos jsem tam také byl, hlavně tedy v Bosně a etnické rozdíly jsou opravdu znát, když na jedné straně vesnice vidíte mešitu a na druhé hrdě visící Srbské vlajky. Okolo silnice není výjimka rozstřílený a vypálený dům, či celé vesnice. Jsem zvědavý jestli NATO zakročí i při dalším možném konfliktu...

avatar
mangusta Datum: 30.08.2012 Čas: 11:05

Kosovu online bych nevěřil ani datum které uvádějí. Už dlouho jsem neviděl tak úžasně zmanipulované, překroucené a vymyšlené zprávy. To člověk fakt musí mít náturu podobný bláboly vypouštět.
Pokud člověk nemá jiný zdroj informací, a čerpá jen z kosovoonline, řekne si jací jsou ti srbové chudáci.
Ale je to jedna velká snůška hloupostí, která bije do očí. To už si radši přečtu b92.net.

avatar
Michal Voska Datum: 29.08.2012 Čas: 10:06

Jedna vsuvka vztahující se ke Kosovu, myslím si, že poměrně dost zajímavé.... Madeleine, Wesley... http://kosovoonline.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1328%3Akosovsky-new-deal&catid=55%3Aaktualne&Itemid=53&lang=cs

avatar
Márty Datum: 26.08.2012 Čas: 23:52

Nejlepší vynález na světě z ůst
USA bylo humanitární bombardování, tomu se musím smát do dnes svelkým smutkem.
dobře si zapamatujte jak to tam dopadlo a koukněte jek se tyto promuslimské národy rozlézají po evropě. Myslým že nás čekají podobné osudy.................

avatar
mangusta Datum: 26.08.2012 Čas: 21:48

V kosovu pracuju a žiju 14 měsíců. Dříve v Gjilan a nyní v Mitrovici - albánská část. Do srbské mě nikdo nedostane. Se srbama ze severu kosova jsem téměř v denním kontaktu a nás čechy min. 50% nemusí. My jsme je zradili uznáním kosova. Maj rádi slováky, rumuny. Nás ale ne. Kolikrát jsem si už vyslechl plno nadávek apod.
Co se týče toho jacíto jsou bordeláři - v tom jsou naprosto vyrovnaní. Bordel a nepořádek je tu v celém Kosovu. Je ale rozdíl toho jak se tu staví a buduje. Zatímco srbská část chátrá, protože do ní nikdo nechce investovat, na albánské se vesela staví. A v každé malé albánské vesničce - i třeba o 5 domech, stojí super nová mešita, kterou zaplatila saudská arábie. Ted byl ramadán a turecko tady poskytovalo muslimům různé kulturní a společenské akce, vždy s velkou žranicí. Kosovští srbové jsou v tom sami. Kosovští albánci maj podporu obrovskou.
Zde se lidi liší náboženstvím a etnikem. Ale jsou to spíše záminky k vyvolávání problémů a nesnášenlivosti. Povahově jsou všichni stejní.

avatar
Michal Voska Datum: 26.08.2012 Čas: 21:42

Pe Bi - chapu, nic se nedeje, dekuji za Vase nazory, doufam, ze co nevidet udelame dalsi cestu.

Manix - mate naprostou pravdu, nazor se zmenil, nicmene mnozi lide v Srbsku chapou, ze to vse je politika a ne rozhodnuti "obycejnych lidi"

avatar
Pe Bi Datum: 26.08.2012 Čas: 21:00

Souhlasim s Manixem jen bych ho doplnil v tom, ze muzeme vzpomenout i na zari 1938 kdy se srbsko take postavilo za tehdejsi ceskoslovensko.
Pane Voska prominte, ale nechci to tady moc rozebirat.

avatar
Manix Datum: 26.08.2012 Čas: 18:20

Další upřesnění - MNTF (C) znamená Multinational TASK FORCE (center), tudíž to nejsou ozbrojené síly, ale úkolové uskupení. Rozdíl mezi OS a TF je myslím dost velký, aby to zde bylo zmíněno. Později bylo MNTF (C) reorganizováno na MNBG (C) - Multinational Battle Group (center).

V silách KFOR jsem působil dohromady 17 měsíců, jak za MNTF (C), tak za MNBG (C). Musím říct, že z mojí zkušenosti je více než 90% Čechů prosrbsky orientovaných.

Je srpen, tak si koneckonců můžeme vzpomenout, kdo během okupace v roce 1968 vyjádřil svůj nesouhlas - a bylo to právě Srbsko jako součást tehdejší Jugoslávie. Naše západní slovanské národy jsou si totiž mnohem bližší, než by tomu mohlo být například s KA.

Pohled Srbů na Čechy se ale rapidně změnil v květnu 2008....že?

avatar
Michal Voska Datum: 26.08.2012 Čas: 17:38

Pe Bi - neco podobneho jsem take videl. Bohuzel, vcetne hanobeni hrobu. Vase mise musela byt znacne nervove vycerpavajici, jak dlouho jste v te oblasti pusobil a jaky je Vas nazor na celou udalost, na Srby a na Albance ? Dekuji

avatar
Pe Bi Datum: 26.08.2012 Čas: 17:18

Pro: Michal Voska ja jsem se pohyboval v prostoru MNTFC (mezinarodni ozbrojene sily stred) Tj. Podujevo , Batlava, Vani Do a to jsou ciste albanske srbske enklavy jako napr Sekiraca, Gracanica byly ciste. Extra prasata byli u Orleane, tam meli albanci z mrtve kravy ktera byla nafoukla a plavala v Batlave neco jako u nas lehatko do vody.

Pro: Jan Grohmann Urcite se s vami shodnu, ze za situaci v kosovu nemuzou jen USA, to by byla hloupost, protoze UCK zbranemi zasobovala albanie, uniformy prevazne svycarske, letadla NATO vzletala i z italskych zakladen, a srbske jednotky zajali i ne malo chorvatu kteri cvicili albance atd. A v politicke scene tam byli angazovani i nemci, anglicani, italove... Na druhou stranu si mylsim ze amerika byla v tomhle svinstvu na vedoucim miste urcite, ne vsichni americani chteli valcit , ale taky jich urcite nebylo malo kteri chteli. A toho svetoveho policajta jsem myslel USA, mate pravdu ze je to extreme zjednodusujici, ale pokud se podivam zpet tak v kazdem konfliktu maji USA prsty, nebo ho vice mene tak nebo jinak prizivuji. Konec koncu hlavni slovo maji v NATO americani (stejne jako ve varsavske smlouve soveti) a pokud by se k nim nikdo nepridal, maji dost sil i prostredku na to aby si jeli zavalcit na druhy konec zemekoule, zvladli by to urcite sami jen by je to prislo draz co se tyce logistiky atd. Ale to co tady pisu jsou me nazory, ktere prosim respektute stejne tak jako ja respektuji ty vase.

avatar
Michal Voska Datum: 26.08.2012 Čas: 16:24

Pro Jakuba Marese - vazeny Jakube, chapu, ze je z meho clanku a meho pobytu v Mitrovici znat jednostrannost. Ano, do jiste miry mate pravdu. Ale i vzhledem k rozhovorum, kdy Vam albanec povi, ze se za svuj lid stydi, v alban.casti k nam byla znacna nevrazivost, ba primo agrese se neni cemu divit. Priznavam, v srbske casti mi bylo dobre, jsou zde mensinou, kontrast jak se komu zde zije je i myslim patrny z fotek. Historie pomalu meni udalosti s dukazy, ktere vyplouvaji na povrch. Necitim se nijak spatne za to,co sem napsal. Byla to ma druha cesta do Kosova, predesla byla pred 4 lety, mam i porovnani drivejska a soucasnosti. Nyni jsem v Kosovu byl temer tyden, z toho vetsinu casu v Mitrovici. Doporucuji Vam necist nic a udelat si vlastni nazor pri vlastni ceste.

avatar
Jirka Datum: 26.08.2012 Čas: 15:11

Dalo to hodně práce z UČK, která byla na seznamu teroristických organizací, udělat bojovníky za svobodu, dokonce se musely tutlat věci jako obchod s lidskými orgány. Zkuste se někdo místo do kosova zajet podívat přímo do Albánie ať vidíte co jsou to evropské hodnoty a tradice. Není to tak dlouho co naši vojáci museli nečině přihlížet tomu jak se v kosovu vypaloval kostel, ... naši předci s největší pravděpodobností vědeli proč před osmany v roce 1683 bránili Vídeň.

arr