Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Japonská armáda posiluje. Čína varuje

Datum přidání 30.07.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 14 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Pár dní poté, co Japonsko oznámilo svůj plán rozsáhlé modernizace a posílení armády, přichází z Číny očekávaná reakce. V prohlášení čínského ministerstva obrany se uvádí, že Čína zvyšuje svou "vojenskou bdělost" vůči Japonsku.

Japonští vojáci na cvičení

Foto: Japonští vojáci na cvičení, ilustrační foto / Wikipedia

 

Rozbuškou nejnovější rétorické přestřelky se stalo páteční prohlášení japonského ministerstva obrany, jež doporučuje zásadně zvýšit schopnosti a sílu japonské armády vzhledem k narůstající  nestabilitě v regionu. Připomeňme, že Japonsko má trvalé uzemní spory s Ruskem, Severní Koreou, Jižní Koreou, ale hlavně s Čínou.

 

Podle informací The Washington Post je tato zpráva odrazem jestřábí politiky současného japonského premiéra Šinzó Abeho. Ten mimo jiné přislíbil odstranit "omezení" vyplývající z japonské poválečné pacifistické ústavy, např. klauzuli, že pokud Japonsko nebude napadeno, nikdy nevstoupí do válečného konfliktu.

 

Stejně tak platí, že Japonsko nevstoupí do války, i když budou napadeni jeho spojenci. Japonský ministr obrany Icunori Onodera však prohlašuje, že Japonsko v žádném případě nezmění svou základní obrannou politiku. 

 

Zpráva japonského ministerstva obrany vytyčuje několik klíčových oblastí, v nichž hodlá japonská armáda posilovat kapacitu, kupříkladu nákup nebo vývoj bojových dronů, vytvoření "odstrašující síly" proti balistickým raketám a vybudování speciální námořní jednotky, jež může chránit vzdálená japonská ostrovní teritoria.

 

Pro japonskou bezpečnost je především problémem jaderný a raketový výzkum Severní Koreje a také sílící čínské mocenské ambice v oblasti. Japonsko včera oznámilo, že minulý týden operovaly ve zvýšené míře kolem sporných ostrovů Senakaku (v čínštině nazývané Tiao-jü-tao) čínské vojenské lodě a letadla. Podle japonského ministerstva obrany stoupl počet čínských "narušení" ze dvou případů v roce 2003 na 306 v roce letošním.

 

Aktuální vojenské plány Japonska vyvolaly pochopitelně odezvu na čínské straně. "Jde o stejnou hru na obehraná témata (japonská imperiální minulost – pozn. redakce), přehánění vojenské hrozby Číny a její postranní úmysly…," reagovalo čínské ministerstvo obrany. "Letos přichází Japonsko se všemi druhy výmluv, aby i nadále mohlo vylepšovat svou výzbroj… a vytvářelo napětí v regionu. Tyto akce si zaslouží značnou pozornost sousedních asijských zemí i mezinárodního společenství," dočteme se rovněž v prohlášení. 

 

Zdroj: International Business Times, The Washington Post

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
shal Datum: 31.07.2013 Čas: 14:57

Jak z toho? Zrušit veškerou pomoc a buď se reformují podle Čínského vzoru, nebo to tam krachne.

avatar
Laci Datum: 31.07.2013 Čas: 10:11

Jak z toho? Oko za oko - zub za zub!

avatar
Lopoz Datum: 30.07.2013 Čas: 23:29

shal: Vsechno co řikaš je pravda, ale jak pak z takoveho kruhu ven. Navíc by bylo vhodné znát jak zněly podmínky obou stran než k selhání dohod došlo. Nemyslím si že jednonou podmínkou nějaké spolupráce byl jaderný výzkum. Pokud by kimův režim oslabil bůhví co by se mohlo stát. Navíc co vím tak si ani jižní korea ani čína nějaký klid nepřeje poněvadž by to znamenalo miliony uprchlíků s kterými by si nikdo nevěděl rady.

avatar
shal Datum: 30.07.2013 Čas: 22:37

Lopoz: Omezení sankcí by bylo lepší pro obě strany, ale za předpokladu, že by to někam vedlo. Co se dělo posledních 20 let? Vždycky když západ ukázal tu lepší stránku, omezil sankce, zývšil dodávky potravinové pomoci, tak to vedlo jenom k upevnění severokorejského režimu, který v tom viděl projev slabosti. 20 let trvalo, než si diplomaté na západě uvědomili, že tohle není cesta, po které se dá někam dojít. Komunistickému režimu je nutné ukázat, že pokud budou zlobit, tak dostanou přes prsty. Šlo to vidět na posledním incidentu, kdy začala severní korea zase vyhrožovat během předávání nástupnictví mladému Kimovi. Uzavřela hranice, zavřela tovární komplexy v Kaesongu, zrušili jednostraně příměří a mysleli si, že tím něčeho dosáhnou. Až po té, co USA a Jižní Korea jasně ukázali, že cestou zastrašování to už nepůjde, tak se hnuly ledy a Severní Korea začala opět jednat.

Za veškeré sankce si můžou sami. Dokud budou ohrožovat okolní země, tak s nimi nikdo jednat nebude.

K atomovým zbraním: TOhle není pat studené války, kdy východ i západ se báli vstoupit do otevřeného boje, protože věděli, že by to byla zkáza celé planety. Snaha Severní Koreje o vyvinutí nukleárních zbraní je jenom způsob jak vyhrožovat světu a vymanit si ústupky v podobě výpalného, protože oni ví, že na ně nikdo atomovky házet nebude. A v případě kolapsu severokorejského režimu hrozí opravdové riziko jejich použití, protože oni ví, že to by byl jejich konec tak jako tak.

avatar
liberal shark Datum: 30.07.2013 Čas: 22:26

Osobně bych uvítal, kdyby se Japonsko vojensky emancipovalo. Alespoň bychom od nich mohli nakoupit nové tanky Type 10 :-).

avatar
Lopoz Datum: 30.07.2013 Čas: 22:16

shal: Já neříkám že jsou bez viny, ale myslím že kdyby se přestala severní korea ekonomicky šikanovat tak by to bylo lepší pro obě strany.
A ohledně nukleárních zbraní, jak určuješ to kdo na ně má právo a kdo je hrozbou pro ostatní. Já jsem toho názoru že jaderné zbraně jsou jedinou věcí, která zabránila konání nějáké větší války od hirošimy až dosud. Pro mě jsou třeba daleko nebezpečnější muslimští šílenci podporovaní bůhví kým v lybiji, sýriji apod než to že si nejaký národ vyzkoumá zbraň kterou stejně ohrozí leda sám sebe.

avatar
shal Datum: 30.07.2013 Čas: 21:53

Morier: Americká armáda má sice obrovský rozpočet, ale jak právně píše Jan Grohmann, tak hodně záleží na nákladech na provoz a dalších nákladech jako je výzkum a vývoj. Rozpočet pro rok 2010 počítal s 683.7 miliardama, ale na výzbroj z to jde jen $140.1 miliard. Tedy asi 20 procent.

avatar
shal Datum: 30.07.2013 Čas: 21:47

Lopoz: Jasně. Za všechno si můžeme sami. Ostatní jsou vlastně vždy bez viny a nejsou zodpovědni za své jednání. Tak nějak jste to myslel? Ono to embargo na KLDR je uvaleno z nějakého důvodu.

A ten blaf ohledně nukleárních zbraní "No a co, ostatní je mají taky" je možná hodný předškolního dítěte. Ono totiž záleží na tom kdo je má a jakou hrozbou je pro ostatní země.

avatar
Lopoz Datum: 30.07.2013 Čas: 21:13

No jo vypadá to že každej v tomhle kousku země začíná dělat ramena.Teď de o to kdo první ustoupí.Čína možná bude provokovat ohledně těch ostrovů ale nevěřím že by se k něčemu odvážila. A co se týče severní koreje, tak to je podlemě akorát taková mediální fanatizace kterou podněcují právě naše skvělé západní mocnosti.Kimovi možná trošku vlezlo to panování na mozek ale rozhodně to není blázen a je mu jasné co by válka jeho země znamenala. Navíc za ty jejich provokace si můžeme sami.Jak by to asi vypadalo v ČR kdyby na nás půlka světa uvalila obchodni embargo. A to že vyvíjí severokorejci nukleární zbraně? No a co , USA a Rusko jich maji deset tisíc, a korea je stejně legitimní stát jako každý jiný.

avatar
Jan Grohmann Datum: 30.07.2013 Čas: 17:30

Pro Morier, ten graf na první pohled vypadá impzantně, ale je dlužno si vysvětlit, co se z obranného rozpočtu kupuje a kolik peněz jde na nákup nové bojové techniky.
Můžeme třeba začít tím, jaký je plat amerického vojáka, jaký čínského. Kolik USA platí veteránům, kolik dává na bytové a sociální služby.
Je také rodíl, kolik jaké země utracejí za jiné služby a zbraně. Extrémně řečeno, čínskou armádu stojí puška například třikrát méně než americkou armádu. Přitom obě zbraně poslouží stejně.
Je i tak jasné, že USA vydávají nejvíc na nákup nové techniky, ale rozdíl není tak masivní, jak se zdá z toho grafu.

avatar
Morier Datum: 30.07.2013 Čas: 17:05

jasne
http://www.washingtonpost.com/blogs/wonkblog/files/2013/01/4A8078449E794DFB8CC33ADD00A6F1AF.gif

avatar
shal Datum: 30.07.2013 Čas: 16:25

Jojo. Protože Japonců je nutno se bát:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/China_Military_Budget_2012.png

avatar
Charlie Datum: 30.07.2013 Čas: 13:51

Beny: něco podobnýho sem chtěl taky napsat :)

avatar
Beny Datum: 30.07.2013 Čas: 13:45

Nevím jak ostatním, ale vždy mě příjde úsměvné jak komunistické země (v minulosti i teď) zbrojí, provokují a když na to někdo reaguje, tak hned řvou a dělají jako kdyby oni byli ti správní.

arr