Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Vojenské výdaje Japonska stále rostou

Datum přidání 14.09.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 30 komentářů    autor autor: Tomáš Zwiefelhofer

Země vycházejícího slunce plánuje navýšit obranné výdaje již sedmý rok po sobě. Plánované investice i legislativní změny ukazují vůli normalizovat japonské ozbrojené síly. Děje se tak v návaznosti hrozby KLDR a stále vojensky sílící Číny.

Foto: Japonské stíhačky F-15, větší foto / U.S. Air Force 


Po konci druhé světové války přijalo Japonsko novou ústavu, která jasně deklarovala zemi jako pacifistickou. V rámci ústavy došlo k zákazu vlastnictví ofenzivních zbraňových systémů, jakými jsou balistické střely, bombardéry nebo letadlové lodě. 

 

Zároveň byl z velké části zakázán export zbraní či jejich částí a účast země v zahraničních operacích. Pacifismus Japonska navíc podtrhuje i název ozbrojených si, které se jmenují Japonské síly sebeobrany.


Premiér Shinzo Abe již několik let usilovně pracuje na změně ústavy, která tak postupně normalizuje postavení Japonska v regionu. Úmyslem je zbavit se pozice, která vůčí narůstající moci Číny a hrozby balistických střel Severní Koreje znevýhodňuje Japonsko.


V rámci nového obranného rozpočtu ve výši 48 miliard dolarů (v roce 2017 46 miliard dolarů) dojde zejména k investicím do protiraketové obrany. Japonský vojenský rozpočet je osmý největší na světě, ale přitom dosahuje pouze 0,9 % silného japonského HDP.

 

Mezi klíčové japonské obranné investice patří nákup pozemní verze protiraketového systému AEGIS. Uvedené systémy provozuje na hladinových plavidlech a nově by stejně jako Rumunsko a Polsko mělo umístit AEGIS i na pevninu. Nicméně pozemní systémy AEGIS dosáhnou operační způsobilosti až po roce 2025.

 

Celkové výdaje na protiraketovou obranu se vyšplhají do výše 3,8 miliard dolarů, a tvoří tak více než polovinu prostředků, které jsou vyčleněny na nákup amerických zbraňových systémů v rámci programu Foreign Military Sales.


Další investice budou směřovat do modernizace japonských letounů F-15. Ty nově dostanou schopnost nést střely s plochou dráhou letu a budou vybaveny novými systémy elektronického boje. Tyto střely budou klíčové v boji proti čínským lodím. 

 

V plánu je také další nákup víceúčelových letounů páté generace F-35. Nicméně letouny F-35 svými parametry úplně neodpovídají japonským představám, a země tak pokračuje ve svých snahách získat z USA výkonnější stroje.

 

Aktuálně Japonsko jedná se společností Lockheed Martin o možném vývoji a výrobě letounu, který by v sobě kombinoval drak F-22 s pokročilou elektronikou F-35. Výsledný hybrid díky transferu technologii a know-how výjde ekonomicky levněji, než potenciální vývoj vlastního letounu páté generace F-3 programu ATD-X.  

 

Dále Japonsko značně investuje do schopností obrany v kyberprostoru, který začíná být všemi světovými aktéry uznáván jako další bojiště potenciálních konfliktů budoucnosti.


Obranný rozpočet na příští rok počítá s nákupem dvou torpédoborců a jedné ponorky. Japonsko se tak snaží posílit i námořní složku svých ozbrojených sil v době, kdy narůstají aktivity čínského námořnictva v regionu. Právě s Čínou vede Japonsko územní sport o souostroví Senkaku, kolem kterého dochází k narušení Japonských výsostných vod i vzdušného prostoru právě ze strany Číny.


S novým rozpočtem zveřejnilo Japonsko i novou bílou knihu o obraně, která se nese v duchu posilování spojenectví s USA a varuje před Čínou a Severní Koreou. Není tak překvapením, že právě v Číně tento dokument vyvolal vlnu kritiky, a Japonsko bylo obviněno z militarizace diplomatických záležitostí.

Zdroj: Breaking Defense

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Superme Datum: 18.09.2018 Čas: 13:56

KOLT - hezky napsáno :)

avatar
KOLT Datum: 18.09.2018 Čas: 13:03

darkstyle, já bych vám napsal, kde tu "jistotu" vzal, ale pan Grohmann by mi dal ban aspoň na měsíc ;-) cernakus prostě žije v jiné realitě, kde Čína neohrožuje svoje sousedy, nemá expanzionistické tendence a vůbec je hrozně milá a hodná, zatímco Američani mohou za všechno zlo světa. A Židi za všechno zlo Galaxie. Vemte to prostě jako fakt, pak už se nebudete divit ničemu ;-)

avatar
darkstyle Datum: 17.09.2018 Čas: 18:00

Cernakus

Ked mas.k nim pristup, tak sa ich zajtra spytaj.
Ak im zajtra cisar s premierom nariadia zautocit na cinu po boku americanov ako sa zachovaju?

Americanom staci presvedcit presne tychto 2 ludi nie viac.
A ked sa divam jako sa snazia vojensky co najviac upnut na ameriku a s cinou vobec..

Neviem odkial beries tu istotu, ked cca. kazde dva tri roky poslednou dobou prebieha bojkot japonkych vyrobkov v cine..

Fakt mam dalej pokracovat?

avatar
cernakus Datum: 16.09.2018 Čas: 13:12

Darkstyle:

Chovani ciny právě vykazuje vsechny znamky kontinentalni mocnosti. Jeji expanse v africe a dzibutsku je pak pouze o zajisteni zdroju, ktere v okoli jejich dvorku nejsou a nevo by vyzadovali vojenskou akci.

Ale tvoje predstava, ze staleti kulturnicho vyvoje a vzrocu chovani vezmou za sve, jen proto, ze to pronarod bez historie a kultury tvrdi a tlaci kde muze je dost naivni.

Je super, ze zpochybnijes moje zkusenosti s etnikem. Ja jsem prisel do OSOBNIHO kontaktu s cca stovkou japoncu ruzneho veku, postaveni a kulturni vychovy (je rozdil mezi "ecropskym" japoncem a japonskym japoncem). S kolika jsi prisel do styku ty?
A ne, internetovi vymenovaci detskeho porna se do toho nepocitaji!

Jirosi:
Tohle obdobi uz je davno za nami.vnitrni trh ciny uz je davno sobestacny. Proto je ekonomika ciny dle PKS podstatne vetsi nez americka.

Naopak, byl by velky problem, kdyz by ty stovky milionu dělníků přestali montovat iphony a zacali montovat akacka.

avatar
Jirosi Datum: 16.09.2018 Čas: 12:43

Cernakus: A co budou Čínští dělníci a továrny dělat bez práce pro ty zlé USA. Bez práce pro továrny ani vláda nebude mít prachy. A bohužel jich je tolik, že na pole už se nevrátí. A to si Čínští lídři zatraceně uvědomují.

Jako je naše ekonomika závislá na dovozu do Něměcka, tak prosperita Čínské žije z dovozu do USA, EU.

avatar
darkstyle Datum: 16.09.2018 Čas: 12:32

Cernakus

Zaujmavy nazor.

Len jedna velke chybne tvrdenie a jedno rozpoluplne.

Chybne je, ze dobry cinania sa divaju len na svoj dvorcek a oni nech nic ine len vplyv na svojom malom piesocku chcu povedal mlady cinsky jedai.

A preto nemaju kupenu pol pakistanu, zakladnu v jibutsku a nenalievaju miliardy do srbska, lebo im ide len o ich cast tichomoria a tu druhu predaju japonsku..

Ja sa nepozeram na tliachanice ich alebo nasich ci americkych politikov ale na ich ciny.. a ciny cíny hovoria sami za seba, plna expanzia za kazdu cenu kam sa len da.. ci si diktator, vrah alebo demokrat hlavne si ta chceme kupit.

Teraz ta druha polovica..
Asi zabudas, ze japonci v minulosti okupovali cinu a ich dostojnici hrali sutaz, kto zotne viac hlav a tymi poctami a fotkami sa verejne v novinch chvalili.. aj to je ponizenie a aj to je dovod preco napriklad cina nepojde s japonskom

Nazor par tvojich byvalich kolegov je irelevantny.. tam ked premier a cisar zaveli tak oni to bez reptania spravia.. to je jediny fakt.. tam nazor jedinca nema taku vahu ako u nas.

Ako si ty vymenoval nejake dovody preco sa ma stat tvoj scenar tak ja zase ti viem dat dalsie preco nie.. hlavne ked vidis aj sam jako mlady japonci hltaju zapadnu kulturu a zase zapad hlta tu japonsku, ano japonsku, nie cinsku..

avatar
cernakus Datum: 16.09.2018 Čas: 11:20

K těm Japoncům. Už někdy před deseti lety, když jsem dělal v japonské firmě, jsem diskutoval s manažery o všem možném a měli různé i nekonformní názory, ovšem v jednom se shodovali, měli upřímný strach z Číny a na přímý dotaz, jestli by šli do války s ní s Amerikou, řekli jasné ne. Na rozdíl od vymatlaných Američanů totiž jejich sebevědomí nepřesahuje značně jejich úsudek.A ten říká, že by to byl KONEC.

Čína si je vědoma tohoto faktu a nemá zájem Japonské ostrovy ohrožovat nebo dobývat. Žádný užitek z toho nekouká, jen trable. Japonsko navíc nezapomíná. U nich nikdy "dejaponizace" nenabyla účinku denacifikace a obyčejný Japonec považuje za svého největšího nepřítele právě Američana, protože to byl právě Američan, který je na věky věků ponížil.

A proto, i když Američané Japonsko stále de facto okupují, nelze pro oba dva výše popsané hlavní důvody počítat s tím, že v konfliktu Číny a USA se Japonsko přidá na stranu USA. Maximálně ukončí s Čínou obchodní styky, ale to je maximum. Naopak je možné uvažovat i o variantě, že když se Američanům přestane u Číny dařit, tak Japonci "vrazí kudlu do zad" právě Američanům. Čína totiž může Japonsku nabídnout podstatně více než Američané Číně. Čína totiž nemá naprosto žádný ekonomický zájem o cokoliv mimo její dvorek. Naopak bude mít velký zájem o to, aby USA vypadla z Tichomoří a jak lépe toho dosáhnout, nežli společně s Japonskem (a samozřejmě Ruskem, tam je ta aliance už dost jasná - viz společná cvičení velkého rozsahu) smést Americkou flotu v Tichomoří a "vrátit" tamní opěrné body Japonsku.
Případně rovnou Japonskou expanzi nasměrovat k Austrálii, která jediná je opravdu hodnotná kořist (obrovské suroviny, málo vzdoruschopných obyvatel).

Prostě analýzy západních analytiků, kteří nevnímají nálady analyzovaných společností, protože buď s nimi vůbec nepřichází do styku (tzv. internetoví analytici) nebo přichází do styku s výběrovou smetánkou, nerespektují realitu.

Jako příklad totální neschopnosti prominentních západních analytiků dám Condoleezzu Riceovou, která je sice oficiálně etablovaná odbornice na SSSR a SNS, ale totálně dovorala zahraniční politiku v regionu až do osudné Gruzínsko-Ruské války, která byla přímo zapříčiněna její neschopností porozumět mentalitě Ruských a Gruzínských vůdců a sama se přiznala, že byla de facto katalyzátorem chybných kroků Saakašviliho.
O realitě, jak vylízaný Američané a jejich establishment jsou, pak svědčí fakt, že velmi často zvolí jako ministra zahraničí ženskou a občas i Židovku. S ohledem na fakt, že 3/4 světa absolutně nesdílí westerosí multikulti náhled na feminizaci a ženská je pro ně urážka, tak navíc vybírají takové husy, které ještě jednají s těmi nejšovinističtějšími režimy z pozice síly, čímž zakopávají kořeny zášti pěkně hluboko.

Amerika je už dávno na cestě k nevyhnutelné porážce a hlavně kompletnímu zániku (genocidě). A docela mně děsí, že po té cestě jdeme s ní. Ať si Američani vychcípají, když tak moc chtějí, ale beze mne, pokud možno.

avatar
givicz Datum: 15.09.2018 Čas: 20:36

vlasto doufám, že ti je známo, že v poslední době je v Rusku ministerský předseda Šinzó Abe vyloženě pečený vařený, kdy na pozadí velkého Rusko/Čínského vojenského cvičení Vostok 2018 se koná i ekonomické fórum ve Vladivostoku, kde kromě Putina byl i (a seděl vedle sebe) prezident Čínské lidové republiky, předseda vlády Indie, předseda vlády Japonska, premiér Jižní Koreje a další (zastupují cca 3 mld. lidí na světě)

Japonsko má zájem o Ruské suroviny a naopak tam Japonsko mohutně investuje jako například nově otevřená továrna MAZDY
https://www.youtube.com/watch?v=wIiySH259r0

Možná se podaří uzavřít mírovou smlouvu...

Pojďme uzavřít mírovou smlouvu, řekl Abe Putinovi
https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/asie-a-oceanie/pojdme-uzavrit-mirovou-smlouvu-rekl-abe-putinovi_445235.html

Japonský premiér Šinzó Abe vybídl ruského prezidenta Vladimira Putina k uzavření mírové smlouvy. Uzavření dokumentu po více než sedmdesát let od konce druhé světové války brání územní spor, což také brzdí rozvoj vzájemných vztahů.

"Vladimire, pojď a ve dvou splníme tuto povinnost. Překonáme všechny potíže," prohlásil Abe a zdůraznil, že následně rusko-japonské vztahy odhalí svůj plný potenciál. "Právě kvůli tomu jsme povinni udělat tečku za touto nenormální situací, kdy dosud nemáme mírovou smlouvu," dodal."

avatar
Jirosi Datum: 15.09.2018 Čas: 20:20

Kolt: To nebylo na tebe.

Snownomad: No, a výš jaká je realita když se láme chleba?
Vzpomínám si na jednaní v EU. CR měla podobnou pozici jako Uk, takže jsme návrh prosazovali spolu. No a jak to skončilo ... UK dostala ústupky CR.. utřela nos.

A jak to vypadá z našimi příteli ve V4. Společná pozice skončila ve chvíli, kdy Polsko dostalo ústupky. Pak Slovensko, Maďarsko řeklo, ok. A co zůstalo nám... no oči pro pláč jako vždy.
U Orbána nesmíte jen hltat propagandu co vyhlašuje doma. Občas se je potřeba taky podívat jak hlasuje v Bruselu. A možná se budete divit jaký "eurohujer" to vlastně je.

avatar
vlasto Datum: 15.09.2018 Čas: 19:49

V dvoch z troch najsilnejších ekonomík západného sveta bežala zbrojná výroba celé desaťročia len na pol plynu. Čína sa za ten čas začala rozťahovať v polke sveta, hranice čínskeho mora vidí až na severe Austrálie a rusi nadobudli pocit, že opäť môžu hraničiť s kým sa im zachce. Karta sa ale asi začína pomaly obracať do normálu.

avatar
Jara Datum: 15.09.2018 Čas: 18:24

V4 má smysl? Ano, tak teoretický jako silná protiváha Francii a Německu určitě, mohla by to být taková střízlivá protiváha kytičkovému thinktanku “ nastav řiť a nech se ojet od každého přiblblýka co se prohlásí za menšinu nebo uprchlíka” , ale jaká je realita? Maďary omrzela demokracie a vrhly se do rukou šaška Orbána, Slováci proklamují chuť být v silném jádru Evropy a nejenže proto nic nedělají oni dělají pravý opak, Poláci zas vlezli do zadku USA rovnou, nutno říci důstojnější cesta než slovenská :)) a my a naše zahraniční politika? Vlastně mi žádnou nemáme pomineme li pomatená vyjádření našeho tiskového mluvčího ČR , ano pana Ovčáčka pardon soudruha.
Takže V4 vlastně ani existovat/fungovat nemůže...,.

avatar
Snownomad Datum: 15.09.2018 Čas: 16:26

Jirosi: to je nesmysl, to nebyla náhodná shoda, to byla reakce na konkrétní situaci a reakce byla taková protože máme stejnou minulost, všichni jsme byly součástí sovětského impéria, ve všech zemích proběhly jisté pokusy o převrat a všechny byly potlačeny silou

V4 má smysl, uvidíte...

avatar
KOLT Datum: 15.09.2018 Čas: 16:16

Jirosi, já ale nemyslel V4, já myslel "státy shánějící náhradu za Téčka". Což jsou kupříkladu Rumuni a Bulhaři, možná budou i Slováci a Maďaři. Polsko má už Leopardy a Téčka vesele modernizuje. Jasně, že bychom si mohli zaplatit i linku na těch 100 ks (se kterými se, kupodivu, vcelku počítá), ale je to ekonomická šílenost, levněji by vyšla novovýroba Leopardů. Při 3 stech kusů už je to o něčem jiném.

avatar
Tecka Datum: 15.09.2018 Čas: 15:24

Mówicie o współpracy regionalnej ...najpierw trzeba uzyskać podmiotowość a z tym narazie jest bardzo krucho. Wcześniej region układał sobie Berlin z Moskwą a teraz wszedł klinem Waszyngton i miesza ,taka polityka. Nasz prezydent podpisze w Waszyngtonie kwity za 8 miliardów złotych! Dostaniemy HIMARS z półki ...bez żadnego transferu a Izrael dawał nam cały transfer z linia do produkcji rakiet za mniejsze pieniądze. Tak wyglada niewolnictwo ,człowieka może szlag trafić ...o MBT można zapomnieć bo nie ma pieniędzy .

avatar
dusan Datum: 15.09.2018 Čas: 14:39

Snownomad

V4 je diskusný klub ... nič viac.

Okrem toho nevidím dôvod sa vo svete stápňovať orbánovou primitívnou populustickou demagógiou .... ktorá je naozaj na veľmi primitívnej úrovni a fakt, že značná časť Maďarov je zmagorená tak, že si myslí, že u nich kandiduje Soros nie je nič po čo niekto pri zmysloch túži.

Že má sem tam Orbán pravdu - napr. pri migrácii nemení nič na fakte, že je to primitívny populista.

arr