Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Japonsko oficiálně oznámilo záměr nakoupit stíhačky F-35

Datum přidání 20.12.2011    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Japonsko oficiálně oznámilo nákup 42 amerických stíhaček F-35A Lightning II v  hodnotě 80 mld korun. V japonském programu budoucího bojového letounu FX soutěžily celkově tři zahraniční typy. Evropský Eurofighter Typhoon, americký stroj F/A-18E/F Super Hornet a vítězný F 35A Lightning II. Nákup přichází právě v čas, neboť Japonsko s obavami sleduje rostoucí vojenskou moc Číny a zároveň je stále na pozoru před nevyzpytatelnou Severní Koreou.

F-35 Japonsko

Foto: Počítačový model F-35 v japonských barvách / Lockheed Martin

 

Stroje F-35 Lightning II (Blesk II) nahradí v Japonských obraných vzdušných silách JASDF letité stroje F-4 i novější stíhačky F-2 (japonská verze F-16) a F-15 Strike Eagle. Očekává se, že F-35 budou z větší části vyráběny přímo v „zemi vycházejícího slunce“ pod taktovkou japonských průmyslových gigantů Mitsubishi Heavy Industries a IHI Corporation.

 

Úspěch strojů F-35 v Japonsku se může také pozitivně promítnout do rozhodnutí Jižní Koreje, která rovněž plánuje nakoupit nejmodernější stíhačky pro své letectvo. Proslýchá se, že v jihokorejské soutěži na 60 nových strojů hrají právě stíhačky F-35 čím dál silnější roli.

 

Japonsko zaplatí za první čtyři letadla již ve fiskálním roce 2012 s tím, že první stroje budou dodány v roce 2016. Japonská vláda se snaží o co nejrychlejší nákup stíhaček F-35, jednak kvůli čínským vojenským ambicím, tak také ve světle zpráv o úmrtí Kim Čong-ila. Není určitě náhodou, že Japonsko oznámilo nákup nejmodernějších zbraní jen jeden den po smrti severokorejského diktátora.

 

F-35Foto: Nad ladnými tvary stroje F-35 musí zaplesat nejedno srdce technického nadšence / Lockheed Martin

 

Ačkoliv Japonsko představuje se svými 362 bojovými letadly největší vojenskou leteckou velmoc ve východní Asii, řada letadel je již za svým technickým zenitem. Pokud si chce Japonsko udržet svou vojenskou nadvládu, není jiná cesta než investovat do nových strojů.

 

Nejedná se o žádné plané řeči. Za šest měsíců letošního roku (do září) musely japonská letadla celkově 83× reagovat na možné narušení vzdušného prostoru čínskými letadly. Jde mimochodem o trojnásobný nárůst „provokací“ oproti minulému roku.

 

Program F-35 je nejdražší zbrojní program v historii aje sužován neustálými nárůsty finančních nákladů a technickými problémy, které zpožďují zavádění letadel do výzbroje. Úspěch v Japonsku, a snad i v Jižní Koreji, je tak vítanou vzpruhou pro celý projekt „bleskového“ F-35.

Zdroj: Defence Talk

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr