Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Japonsko posiluje proti Číně

Datum přidání 18.12.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Japonsko reaguje na rostoucí politicko-vojenské ambice Číny. V následujících pěti letech japonské obranné síly získaj vojenské vybavení za 26 miliard dolarů. Cílem je posílit expediční schopnosti japonského vojska, a to zejména vzhledem k japonským územním nárokům ve Východočínském moři.

Foto: Japonští vojáci, ilustrační foto / Japonské ministerstvo obrany

Foto: Japonští vojáci, ilustrační foto / Japonské ministerstvo obrany 

 

Jednou z hlavních vojenských japonských vojenských akvizic v nejbližších letech je nákup tří průzkumných bezpilotních letounů RQ-4 Global Hawk. Podle plánů mají letouny společně se strojem kategorie AWACS operovat z Okinawy.

 

Cílem pořízení RQ-4 Global Hawk je získávat trvalý přehled o vzdušné situaci nad spornými ostrovy a především v jednostranně vyhlášené čínské letecké zóně. RQ-4 dokáže operovat ve výšce až 18 288 metrů, odkud dohledna na horizont až 487 km vzdálený.

 

Nákup tří bezpilotních letounů Global Hawk je součástí „střednědobého plánu nahromadění vojenských sil“, který přijala japonská vláda minulý týden. Kromě nákupu „hawků“ japonská vláda rozhodla o posílení vzdušných bojových patrol CAP (Combat Air Patrol).

 

Japonské CAP tvoří letouny F-15J a F-2. Na podporu jejich výdrže a doletu bude do sestavy přidán jeden tankovací letoun Boeing 767J navíc. V této souvislostí se zvýšením počtů CAP si hodlá Japonsko pořídit další tři tankovací letouny. Japonské síly sebeobrany posílí také v nejbližší době 28 stíhaček F-35A Lightning II a také čtyři nové letouny včasné výstrahy Boeing 767-AEW.

 

Asi nejzásadnější změnou je transformace pěších pluků na obojživelné jednotky, po vzoru amerických US Marine Corps. Připomeňme, že Japonsko mělo obojživelné jednotky naposledy za druhé světové války. Důvodem takového kroku je získat schopnost bránit vzdálená japonská území. Obojživelné jednotky budou tvořeny pozemními, námořními i leteckými jednotkami.

 

Mezi nejdůležitější akvizice nové obojživelné jednotky je nákup 52 amerických vyloďovacích vozidel AAV-7A1. Japonské expediční síly se také v budoucnu opřou o 99 japonských kolových obrněných vozidel MCV (Maneuver Combat Vehicle).

 

V čele obojživelných jednotek bude stát dvojice vrtulníkových nosičů třídy Hyuga se 14 vrtulníky na palubě. Hlavní úderná síla pozemních vojsk je přepravována pomocí tří tankových výsadkových lodí LST (Landing Ship Tanks) třídy Oosumi.

 

Japonsko nemělo vyčleněné obojživelné jednotky, neboť námořní pěchota je obvykle určená k útočným operacím. Japonci si ústavně zakázali vývoj útočných zbraní, ale vzhledem k rostoucímu napětí si svou pacifistickou ústavu v roce 2012 zmírnili.

 

Na konci musíme připomenout, že krize ve Východočínském moři není pouze o Japonsku a Číně, případně o Číně a ostatních. Historické a uzemní spory existují také mezi Japonskem a Jižní Korejou, Japonskem a Ruskem a Japonském a Tchaj-wanem. Vytvoření protičínské koalice také znesnadňuje dosud neodpuštěné příkoří způsobené Japonském za druhé světové války.

 

Zdroj: Defense Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jecchus Datum: 22.12.2013 Čas: 22:34

redakce@armadninoviny.cz :)

avatar
Jakub Mareš Datum: 22.12.2013 Čas: 21:01

Vím že to sem nepatří, ale chtěl bych poprosit redakci, zda by nenapsala článek o polském projektu Bobr, který má být náhradou za vozidla BRDM. Bylo by to možné?

avatar
liberal shark Datum: 20.12.2013 Čas: 19:16

to Jiri Tintera
V otevřených zdrojích jsem se o odolnosti proti minám nic neodčetl. Vzhledem k tomu, že se na základní 40-tunovou verzi dá navěsit až 8 tun přídavného pancéřování, snad tam něco proti minám také bude. Vy víte něco víc ?

avatar
JiriTintera Datum: 20.12.2013 Čas: 14:23

Vážení,
sice v článku se nemluví o TK-K Type 10, ale když už jste toto téma nakousli, zajímalo by mne zda jsou vám známy nějaké informace o jeho odolnosti vůči minám.

avatar
Jecchus Datum: 19.12.2013 Čas: 22:41

liberal.shark: Mám pocit, ze Japonci si sami zakázali vyvážet takové zbraně. Museli by to nejdřív změnit.

avatar
liberal shark Datum: 19.12.2013 Čas: 20:34

Jsem tady znovu stran té brazilské kávy - tedy ehm - nákupu jnejmodernějších japonských MBT Type-10 pro alespoň dva prapory AČR :-).

avatar
Jakub Mareš Datum: 19.12.2013 Čas: 19:08

Na to že Japonci vymírají si docela veří. Do 40 let se má ztenčit japonská populace o 27 miliónů.

arr