Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Japonsko představilo první létající kouli

Datum přidání 07.11.2011    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Miniaturní létající průzkumné prostředky (mini UAV) mají jednu nevýhodu. Jde většinou o vrtulové koncepty, které nemají žádným způsobem vyřešenou ochranu listů vrtule. Pokud ano, tak jen velmi nedokonale. Jde o velký problém, protože pokud chceme s podobným letounkem vletět dovnitř budovy, musíme být extrémně opatrní. Jakýkoliv náraz do stěny či jiné překážky dostane stroj do nestandardní letové polohy. Následkem je ztráta stability stroje a nekontrolovatelný pád. Chce to něco kompaktnějšího a odolného proti nárazům. Třeba nejnovější létající kouli z Japonska.

létající koule z Japonska

Foto: Létající koule z Japonska / digiinfo.tv

 

Problém pohybu mini UAV v uzavřených prostorách vyřešilo, zdá se, japonské ministerstvo obrany. Před pár dny představilo první létající stroj ve tvaru koule. Jde vlastně o létající kulovitou klec, ve které je ukryta elektronika, kamery, elektromotor a vrtule. 

 

Výhody jsou zřejmé. Stroj může bez problému narážet do zdí a překážek, přitom je schopen stále zůstat ve vzduchu. Může rovněž havarovat na zem, koulet se po ní a poté opět vzlétnout.

 

létající koule z Japonska

Foto: Kulovitá konstrukce, elektromotor, vrtule a řiditelné směrové plochy / digiinfo.tv

 

Mluvčí japonského ministerstva obrany k tomu říká:

Vzhledem k tomu, že vnější kostra je kulatá, stroj je schopen přistávat na zem v nejrůznějších polohách a dále se po ní pohybovat. Může také zůstat za letu v kontaktu se zdí. Stroj se dokáže na zemi pohybovat v jakémkoliv směru, díky ovládacím plochám v přední části stroje.

Stroj ovládají směrové řiditelné plošky, umístěné pod vrtulí. Uživatel může dálkově nastavovat jejich úhel, a tak měnit tok vzduchu z vrtule. Změna proudění vzduchu zapříčiní i změnu směru letu.

 

Letoun má průměr 42 mm a váží 360 gramů. Maximální rychlost letu je 60 km/h. Vzhledem k nutné nízké hmotnosti nebylo možné do stroje umístit výkonnější baterie. Výdrž stroje v letu se proto nyní pohybuje pouze okolo 8 minut.

 

Foto: Japonská létající koule v akci / digiinfo.tv, YouTube

 

Stroj je vybaven třemi prostorovými gyroskopy zajišťující stabilitu stroje. Náraz do zdi, překážky, koulení, válení, srážka a postrčení jinou osobou - nic není problém. Výkonná elektronika se postará o to, aby stroj stále zůstal ve vzduchu.

 

Cena stroje? Vzhledem k cenám jiných vojenských technologií jde o směšnou částku. Cena předváděného prototypu je pouze 25 000 Kč. Cena sériového modelu se odhaduje na 17 000 Kč.

 

Zdroj: Gizmag

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr