Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

Japonsko představilo první létající kouli

Datum přidání 07.11.2011    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Miniaturní létající průzkumné prostředky (mini UAV) mají jednu nevýhodu. Jde většinou o vrtulové koncepty, které nemají žádným způsobem vyřešenou ochranu listů vrtule. Pokud ano, tak jen velmi nedokonale. Jde o velký problém, protože pokud chceme s podobným letounkem vletět dovnitř budovy, musíme být extrémně opatrní. Jakýkoliv náraz do stěny či jiné překážky dostane stroj do nestandardní letové polohy. Následkem je ztráta stability stroje a nekontrolovatelný pád. Chce to něco kompaktnějšího a odolného proti nárazům. Třeba nejnovější létající kouli z Japonska.

létající koule z Japonska

Foto: Létající koule z Japonska / digiinfo.tv

 

Problém pohybu mini UAV v uzavřených prostorách vyřešilo, zdá se, japonské ministerstvo obrany. Před pár dny představilo první létající stroj ve tvaru koule. Jde vlastně o létající kulovitou klec, ve které je ukryta elektronika, kamery, elektromotor a vrtule. 

 

Výhody jsou zřejmé. Stroj může bez problému narážet do zdí a překážek, přitom je schopen stále zůstat ve vzduchu. Může rovněž havarovat na zem, koulet se po ní a poté opět vzlétnout.

 

létající koule z Japonska

Foto: Kulovitá konstrukce, elektromotor, vrtule a řiditelné směrové plochy / digiinfo.tv

 

Mluvčí japonského ministerstva obrany k tomu říká:

Vzhledem k tomu, že vnější kostra je kulatá, stroj je schopen přistávat na zem v nejrůznějších polohách a dále se po ní pohybovat. Může také zůstat za letu v kontaktu se zdí. Stroj se dokáže na zemi pohybovat v jakémkoliv směru, díky ovládacím plochám v přední části stroje.

Stroj ovládají směrové řiditelné plošky, umístěné pod vrtulí. Uživatel může dálkově nastavovat jejich úhel, a tak měnit tok vzduchu z vrtule. Změna proudění vzduchu zapříčiní i změnu směru letu.

 

Letoun má průměr 42 mm a váží 360 gramů. Maximální rychlost letu je 60 km/h. Vzhledem k nutné nízké hmotnosti nebylo možné do stroje umístit výkonnější baterie. Výdrž stroje v letu se proto nyní pohybuje pouze okolo 8 minut.

 

Foto: Japonská létající koule v akci / digiinfo.tv, YouTube

 

Stroj je vybaven třemi prostorovými gyroskopy zajišťující stabilitu stroje. Náraz do zdi, překážky, koulení, válení, srážka a postrčení jinou osobou - nic není problém. Výkonná elektronika se postará o to, aby stroj stále zůstal ve vzduchu.

 

Cena stroje? Vzhledem k cenám jiných vojenských technologií jde o směšnou částku. Cena předváděného prototypu je pouze 25 000 Kč. Cena sériového modelu se odhaduje na 17 000 Kč.

 

Zdroj: Gizmag

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr