Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Aegis Ashore: Japonsko posiluje protiraketovou obranu proti KLDR

Datum přidání 20.12.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Japonská vláda ve středu schválila nákup dvou amerických pozemních protiraketových kompletů Aegis Ashore. Pozemní verze notoricky známého námořního systému protivzdušné obrany (PVO) Aegis má chránit Japonsko před případným ( i “nechtěným”) raketovým útokem ze Severní Koreje.

Foto: Radarová stanice Aegis Ashore v Rumunsku; větší foto / Public domain 

 

V současné době protiraketovou ochranu Japonska tvoří dvě vrstvy. První vrstvu tvoří čtyři japonské torpédoborce třídy Atago a Kongo s protiraketovým a protiletadlovým systémem Aegis. V následujících letech Aegis získají další čtyři japonské torpédoborce.

 

K ničení balistických raket krátkého a středního doletu obě třídy torpédoborců používají americko-japonské interceptory RIM-161 Standard Missile 3 (SM-3). Střely SM-3 ve verzi  Block IIA mají dolet až 2500 km a k cíli letí rychlostí 4,5 km/s (Mach 15,25). První ostrý odpal SM-3 provedl japonský torpédoborec Kongo blízko Havaje v roce 2007.


Poslední vrstvu tvoří komplety PVO Patriot PAC-3, které jsou umístěny na šesti základnách blízko aglomerací Tokyo, Osaka, Nagoya, Sapporo, Misawa a Okinawa. První ostrý protiraketový test japonská armáda s komplety Patriot provedla v roce 2008.


Nyní další protiraketovou vrstvu vytvoří dvě radarové stanice Aegis Ashore. Interceptory SM-3 mohou být strategicky rozmístěny tak, aby dokázaly chránit celé japonské území.


“Vývoj v oblasti jaderných zbraní a raket Severní Koreje se stává větší hrozbou pro národní bezpečnost Japonska a musíme proto drasticky zlepšit schopnosti protiraketové obrany a chránit Japonsko trvale a nepřetržitě," uvedl v tiskovém prohlášení kabinet japonského premiéra Šinzó Abeho.


Pozice obou základen nebyla oznámena. Podle japonských médií ale stanice Aegis Ashore vyrostou v prefektuře Akita na severu Japonska a v prefektuře Jamaguči v jizozápadní části země.

 

Video: Koncepce Aegis Ashore / YouTube


Podle nejmenovaných zástupců amerického ministerstva obrany, na které se odvolává magazín Defense News, dvě radarové stanice Aegis Ashore dokáží pokrýt celé území Japonska. Výstavba obou stanovišť a nákup střel SM-3 Block IIA mají přijít japonské daňové poplatníky na 1,8 miliardy dolarů. Oficiálně ale cena nebyla oznámena.

 

Japonsko si vybralo Aegis Ashore kvůli jeho relativně nízké ceně (a všestrannosti) před americkým protiraketovým systémem THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). V typické sestavě jedna baterie THAAD má devět odpalovacích vozidel a 48 interceptorů s doletem asi 200 km a dostupem asi 150 km (oficiální údaje jsou tajné).


Jedná baterie THAAD však stojí 1,1 miliardy dolarů a k pokrytí celého Japonska je třeba minimálně šest baterií THAAD.


Klíčový nástroj Aegis Ashore, tedy interceptory SM-3 Block IIA, jsou určeny především k ničení balistických raket krátkého a středního doletu (3000 – 5500 km). SM-3 dokáže rovněž ničit satelity na nízké oběžné dráze Země.


Video: Náhled do rumunské základny Aegis Ashore. / YouTube

 

SM-3 má místo klasické tříštivo-trhavé hlavice třetí stupeň s raketovým pohonem a manévrujícím tělesem LEAP (Light Exo-Atmospheric Projectile). Tento prostředek má infračervené navádění a svůj cíl ničí pouze kinetickou energií přímého zásahu (se silou až 130 MJ).

 

Raketa SM-3 Block IIA vznikla ve spolupráci Japonska a Spojených států a na výrobě intercepotrů SM-3 se japonský průmysl podílí z 50 %, přičemž sestavení raket probíhá v americké  firmě Raytheon.

 

Japonský protiraketový systém Aegis Ashore se stane aktivním v roce 2023. Aegis Ashore má být samozřejmě kompatibilní se systémy Aegis na japonských torpédoborcích a dokáže také navádět střely SM-6, které jsou určeny k ničení střel s plochou dráhou letu.

 

Dodejme, že Aegis Ashore je rovněž umístěn na americké základně v jihorumunském Deveselu nedaleko bulharské hranice. V budoucnu se stanice stane součástí budovaného protiraketového deštníku NATO. Interceptory SM-3 se v Rumunsku objeví v příštím roce.

 

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
jadernazima Datum: 22.12.2017 Čas: 13:06

Tj., ale KLDR může udělat 10 odpalů po 40 - 50 SCUDech zaráz, takže JK mají pořešenou (třeba by přidali IRBM/ICBM na přestřelování THAADu u Busanu apod.

A do dvou, tří let budou mít tak stovku MRBM/IRBM a pár desítek ICBM. Takže i když něco šlehnou na Guam a USA, tak stejně nasolí Japonsku 50,60, 70 střel. A to je u 6 + 2 baterií AEGIS o hubu. Pár střel by to asi pustilo... a jedna 100 kt bomba udělá bugr.

Ještě bych se bál menšiny občanů KLDR v Japonsku a agentů, ty baterie budou potřebovat několik km ochranné pásmo na střely a minomety.

avatar
Jirosi Datum: 21.12.2017 Čas: 19:58

jadernazima: Možná kluci prostě kalkulují s tím, že pro S.Koreu je mnohem podstatnější nepřítel J.Korea. Tedy, že Japonsko je sekundární cíl.

avatar
jadernazima Datum: 21.12.2017 Čas: 15:37

Jinak v článku je chyba, THAAD má 6 odpalovacích votidel po 8 raketách, tj. 48 střel celkem.

Uvažovalo se i o variantě THAAD-ER, kterou Obamova administrativa prozíravě nezačala vyvíjet s 6×6 = 36 raket, ale delšího dosahu.

Jak v případě THAAD, tak i SM-3 je ale rychlost výroby střel ubohá. Ty závody na to nejsou. Dohromady se u obou systémů vyrobí snad kolem 100 ročně a to jde SA, USA, na Koreu..atp.... kdo ví, kam těch 700 mld $ na obranu jde....když tohle by měla být priorita, to samé u GMD..kde se ročně vyobí pár střel a KLDR brzo zcela vysytí arzenál protiraket

avatar
Nesher Datum: 21.12.2017 Čas: 13:44

No, to se budete muset zeptat v přímo v Japonsku.
Osobně se domnívám, že je to spíše hra jak vůči KLDR, tak i Číně. Prostě máme sofistikovaný systém, kterým vám můžeme uškodit.
Ostatně současný japonský premiér si vykládá ten ústavní článek o striktně obranném použitím japonských OS velmi pružně, dokonce si nechal od tamního ústavního soudu potvrdit, že mohou (v případě, že se bude nějaký stát či skupina chystat Japonsko napadnout) zaútočit jako první a stále se to bude považovat za sebeobranu.

avatar
jadernazima Datum: 21.12.2017 Čas: 12:36

těch mají ale jenon něco přes 90... a vpřípadě, že by se něco semlelo, tak by se to tam v prvních hodinách muselo sypat po stovkách střel, proto jim jen ta letadla nestačí

odhadovaný počet nutných bojových vzletů je v první den konfliktu 4 - 5 000

Proto se hodí každé letadlo, co nemusí nést těžké JASSM a které místo toho může doletět ke KLDR, čekat na infromace ze SARs apod. a sypat to GBU-39, popř. JSOW výhodou.

Mimochodem, předopkládám, že KLDR zabezpečila většinu podstatných míst proti útokům tunovými bombami. A jediné stroje, co unesou víc (GBU-28, MOP) jsou B-2 (8 nasaditelných po 2 až cca 6-8 bombách)) a F-15 (jedna bomba na centrálním pylonu × cca 200 operačně nasaditelných strojů v oblasti). Popř. by byly nutny tunové balistické hlavice (JK zatím nemá, USA taky ne.., Japonsko nemá)

avatar
Nesher Datum: 21.12.2017 Čas: 12:02

Jadernazima
Pravděpodobně spíše z F2, které hraje v japonském letectvu roli útočného letounu.

avatar
jadernazima Datum: 21.12.2017 Čas: 11:49

Japonci to asi nemyslí moc vážně. 2 baterie ani jejich lodě s Aegisem proti koncentrovanému úderu desítek střel středního doletu a možná 10 ICBM asi nebudou stačit. Je třeba si uvědomit, že Aegis-SM-3 není odzkoušený proti ICBMs, které by na Japonsko KLDR pustila po neobvyklých trajektoriích. Potřebovali by něco jako 2 baterie AEGIS + těch 6 baterií THAAD upravených pro lepší sestřelování rychlých střel..(nevím jak...) a to hned, ne za 5 let. PAC-3 jsou zcela mimo hru, ty nemají interceptory pro sestřelování nad 2 km/s a i tak by byl jejich dosah ubohý.

Stejně jako ten jejich nákup JASSM. Z čeho to chtějí v případě konfliktu odpalovat? Z těch 150 F-15? A co jim pak zbyde na jiné operace, především u KLDR? Den má 24 hodin. Američani i JK mají relativně miniaturní letectva, vzhledem k závažnosti situace (která může vygradovat rychleji, než tam USA přesunou zbytek letectva). Ne, potřebovali by střely pro odpal ze země. Stovky balistických střel.

Obecně, kdyby to mysleli vážně, tak by dali 2 % HDP na obranu a vyrobili by společně s USA několik set stealth letadel s interceptory podobným SM-3, popř. Sprintu a ty by v případě konfliktu rotovali nad/u KLDR. Drahé, ale jediné reálné řešení (v kombinaci se zbytkem baterií).

arr