Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

JAS-39 Gripen: Příprava před nasazením na Islandu

Datum přidání 31.10.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: kpt. Martin Palička, mjr. Jan Ondryska

Skupina příslušníků 21. zTL , SOC MO a doplněná odborníky z dalších pracoviště MO provedla Site survey* na letišti Keflavík na Islandu a to v rámci přípravy mise Air policing v roce 2014. Jejím cílem bylo v praxi a na místě ověřit rozsah podpory poskytnuté hostitelskou stranou a definovat síly a prostředky nutné k splnění mandátu mise. Před námi zde již působili kontingenty ostatních členských států NATO, nicméně se jedná o první nasazení země bývalého východního bloku v této operaci.

JAS-39 Gripen

Foto:JAS-39 Gripen / army.cz

 

Postupy Site Survey jsou v rámci NATO ujednoceny a standardizovány. Výchozím dokumentem pro přípravu je Host national support katalog, kde jsou uvedeny základní parametry mise a známé postupy a prostředky poskytnuté hostitelskou stranou. Tento dokument je pravidelně aktualizován na základě zkušeností s nasazením jednotlivých kontingentů.

 

Na jeho základě a zkušeností získaných při Site survey je zpracována SOR Statement of Requirements, kde jsou specifikovány požadavky na hostitelskou zemi. Odpovědí hostitelské strany je JIA Joint Implementation Arrangement a výsledkem celého procesu je TA Technical arrangement mezinárodní dokument vymezující vztahy mezi hostitelskou a hostující stranou.

 

Video: Před čtyřmi lety Gripeny poprvé hlídaly Lotyšsko, Litvu a Estonsko. Příští rok budou Gripeny naopak střežit vzdušný prostor Islandu. / YouTube

 

Vzhledem k tomu, že v letech 2009 a 2012 se naše letectvo zůčastnilo misí Baltic Air policing, mohli jsme čerpat z bohatých zkušeností při přípravě obdobného úkolu. Je třeba zhodnotit celou řadu skutečností a oblastí od transportu, logistického zabezpečení, bezpečnosti, ochrany utajovaných skutečností po sladění letových postupů.

 

Letiště Keflavík je rozděleno na civilní a vojenskou část, kterou provozuje pobřežní stráž Islandu, která je i partnerem pro jednání jelikož Island nemá armádu. S ohledem na to že se jedná o bývalou US základnu je úroveň poskytovaného logistického zabezpečení na vysoké úrovni. Příslušníci kontingentu budou pro svou budoucí činnost využívat objetky bývalé US letky včetně zodolněných úkrytů letounů.

 

Spolupráce s příslušníky pobřežní stráže byla na velmi profesionální úrovni a díky jejich obětavému přístupu se podařilo celou řadu potencionálních problémů velmi rychle vyřešit. Velká pozornost byla věnována odlišným technickým normám v obou zemích. Část zabezpečení je řešena civilními společnostmi a to zejména v oblasti letištních služeb, zásobování palivem, stravování a i zde bylo získáno množství informací nezbytných pro budoucí bezchybnou spolupráci.Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Matesaax Datum: 03.11.2013 Čas: 12:46

Na druhou stranu je jasné,že v NATO je potřeba také přispět ke kolektivní obraně a těch 20 milionů je pakatel za zkušenosti,které naši piloti získají touto misí.

avatar
TF_HU Datum: 02.11.2013 Čas: 22:00

Laci, vaše horká hlava je mi šumák. Asi jste přehlédl, že jsem nenapsal mě to bude stát, ale nás, tedy AČR. Jistě je vám známo, kolik armádu stálo pobaltí, na tuto službu byl uváděn výdaj cca 20 milionu kč. Nic mi do toho není, jsem jen občanem a vojákem této země a dříve bylo prezentováno jak jsou tyhle "služby" drahé pro žadatele, že platí i poskytovatel se nikde moc neuvádělo. A to, že já nemusím dát ze svého nic, ještě neznamená, že to nejsou peníze daňových poplatníků...

avatar
Laci Datum: 02.11.2013 Čas: 15:47

TF_HU: S prominutím za tuto o něco více ostrou reakci, ale co je Vám do toho kolik NÁS to bude stát? VÁS to nebude stát ani co stojí jedno malé pivo.

avatar
TF_HU Datum: 31.10.2013 Čas: 19:12

Doufám, že jejich "pre-deployment evaluation" nebude takovým výbuchem jako posledně. Zajímalo by mě, kolik nás to bude stát.

arr