TacticalPro

Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy ... Více

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního ... Více

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA ... Více

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ... Více

Vojenská výzbroj

JASSM-ER: Střely s doletem 900 km pro polské letectvo

Datum přidání 27.10.2016    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 137 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle vojenského portálu Defence24 polské ministerstvo obrany podepíše do konce letošního roku s firmou Lockheed Martin smlouvu na dodávku střel s plochou dráhou letu JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range). Střely s doletem více než 900 km výrazně zvýší schopnosti polského letectva útočit na vysoce důležité pozemní cíle.

Foto: Stíhačka F-16 amerického letectva odhazuje "starší" střelu JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) s doletem 370 km. / US Air Force

 

JASSM-ER pro Polsko

V roce 2014 polské ministerstvo obrany podepsalo kontrakt na dodávku 40 střel s plochou dráhou letu JASSM. Starší střely JASSM mají dolet více než 370 km - podle rychlosti a výšky nosného letounu v čase vypuštění.

 

Polsko za 40 střel JASSM, několik cvičných/školních střel, obslužnou techniku, vybudování potřebného školícího/logistického/servisního zázemí pro střely JASSM a za příslušnou modernizaci svých stíhaček F-16C/D Block 52+ zaplatilo 250 milionů dolarů.


Počáteční operační schopnosti IOC (Initial Operational Capability) dosáhnou polské JASSM v příštím roce. Modernizace všech polských F-16 tak, aby mohly používat střely JASSM, skončí v roce 2019.


Již v roce 2014 Polsko začalo vést rozhovory s Washingtonem o možnosti nákupu mnohem výkonnějších střel JASSM-ER s doletem více než 900 km - některé zdroje mluví dokonce o doletu 1000 km a více. S prodejem střel již podle deníku Defence24 Washington souhlasil a pokud se rychle vyřídí všechny formality, k podpisu dohody dojde do konce letošního roku.


V optimistické variantě polské letectvo získá JASSM-ER již v roce 2020 - Polsko se tak stane prvním zahraničním uživatelem těchto střel. Výroba polských JASSM-ER proběhne v rámci připravované výrobní šarže č. 16 určené i pro americké letectvo.


Polské F-16 nedostanou kvůli JASSM-ER jen nový software, ale vzhledem k vyšší hmotnosti JASSM-ER musí být upraveno vyvážení letadla a zkontrolována pevnost konstrukce.


Americké letectvo prozatím střely JASSM-ER integrovalo do nadzvukových bombardérů B-1B Lancer. Od roku 2018 pak schopnosti nést tyto střely získají bombardéry B-52H a stíhačky F-16, později pak stíhací bombardéry F-15E Strike Eagle.  


Podle plánů z roku 2005 americké letectvo počítá s postupným nákupem více než 4900 střel JASSM/JASSM-ER. Na začátku záři Lockheed dodal americkému letectvu již 2000 střel JASSM.

 

Video: Nakládka střel JASSM do B-1B Lancer. / YouTube


JASSM-ER

AGM-158A JASSM/JASSM-ER je určená k ničení klíčových bodových i plošných cílů. Jde například o stanoviště protivzdušné obrany, jako jsou ruské komplety S-300 nebo S-400, mobilní balistické rakety (Iskander), velitelská a komunikační centra, důležité mosty a komunikace, základny letecké a pozemní techniky nepřítele, atd.

 

JASSM/JASSM-ER je podzvuková stealth střela – díky malým rozměrům a speciálnímu tvarování je obtížně odhalitelná radiolokátory protivníka. Zaměření střely nepřítelem je rovněž obtížné kvůli nízké letové hladině. Po opuštění navíc střela neletí k cíli přímo, ale po složité nepřímé dráze. 


Střela ničí cíl bojovou hlavicí WDU-42/B (450 kg), která obsahuje 109 kg vysoce explozivní výbušniny AFX-757. Výbušnina je uložená v odolném kovovém pouzdře pro maximální penetraci v cíli. Pojistka hlavice přitom rozlišuje náraz do zeminy, skály, betonu nebo oceli.


Během letu se střela navádí pomocí údajů z GPS a inerciálního navigačního systému. Konečné navedení zajišťuje infračervená naváděcí soustava s automatickým rozpoznáváním cílů. Kruhová odchylka v cíli je pouze 3 m.

 

Střelu pohání malý proudový motor Teledyne CAE J402-CA-100 o tahu 3 kN. Hmotnost střely je 1023 kg (verze JASSM), délka 4,26 m, průměr těla 0,45 - 0,55 m a rozpětí vyklopených křídel 2,7 m. JASSM-ER má podobné rozměry, ale vyšší hmotnost - nese větší množství paliva.


Na závěsníku letadla má střela křídla sklopená. Po opuštění nosiče se křídla rozvírají pomocí pyropatrony.

 

Životnost střely JASSM/JASSM-ER je 15 let. Jednotková cena JASSM-ER dosahuje 1,4 miliony dolarů (výrobní šarže č. 12 v roce 2016).

 

Zdroj: Defence24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pjek Datum: 09.11.2016 Čas: 16:37

Jeden palec dolů a ostatní snad alespoň dumají... Inu, těžko hledat pravdu pod nánosy lží...

avatar
pjek Datum: 09.11.2016 Čas: 16:35

Diky starlighte za upřesnění a opravy. Osobně jsem o hustotní citlivosti zapalovače pochyboval a ty jsi mi to potvrdil.

avatar
pjek Datum: 09.11.2016 Čas: 16:29

Ještě drobnost: Zatímco pozemní nastavení algoritmu trajektorie letu střely včetně jasně specifikovaného cíle znemožní zasáhnout něco jiného, třeba školu, rozkaz na papírku k přeprogramování za letu klidně tu školu sestřelí? Kdeže jen jsem o tom v souvislosti se Sýrií slyšel...

avatar
pjek Datum: 09.11.2016 Čas: 16:27

->Lukas: Až po zkušební užití vše jasné. Co ale v situaci, kdy je letoun monitorován protivníkem? REB? Protiopatření? Každé programování za chodu je citlivé na spoustu faktorů, z nichž je pilot ten poslední, který to může ovlivnit...

avatar
pjek Datum: 09.11.2016 Čas: 16:23

No parádní diskuse :) Jen málo z přítomných je natolik informováno, že vědí, jak je něco jako součást cizího vojenského systému na území menšího státu pro tento stát nebezpečná. NATO nedodržuje ani svou vlastní chartu, aby mohlo být jakýms takýms když ne milovaným, tak alespoň jakž takž důvěryhodným a trpěným stýčkem. O respektu téhle podivné aliance k mezinárodnímu právu raději nemluvě. V této zemi žádné cizí vojenské základny nemají jiný smysl než enklávu cizí moci. Je pozoruhodné, že v souvislostí s invazí vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 jde o nežádoucí cizí základny a nyní v souvislosti s radarem a nově koncipovanou základnou o div ne bratrskou pomoc. To je pro Chocholouška! Lidi, vzpamatujte se! K čemu je nám zde jakákoli cizí vojenská základna či vojenská jednotka, s výjimkou misí při MO a dohodnutých pozorování? Pokud Poláci pořizují US JASSM-ER s uvedeným doletem, patrně jim je jedno, že to bude na ně, když trefí v zápalu snaživosti něco mimo své území, nejlépe ruského, že? Tohle kasino hrozí totálním tropem...

avatar
pjek Datum: 09.11.2016 Čas: 16:04

Hmm, to zase bude omluv, že TO sestřelit nechtěli...

avatar
KOLT Datum: 04.11.2016 Čas: 17:09

Kéž by takových příspěvků bylo víc.

avatar
Mattauch Datum: 04.11.2016 Čas: 14:53

Starlight:
Hustý... chtěl bych mít ve svém oboru takový přehled. Děkuji za informace

avatar
Starlight Datum: 04.11.2016 Čas: 01:10

Zkusím vrátit zdejší off-topic diskuzi zpět k tématu – leteckým střelám s plochou dráhou letu AGM-158A Joint Air-Surface Standoff Missile (JASSM) a AGM-158B Joint Air-Surface Standoff Missile-Extended Range (JASSM-ER).

1) Terminologie – pumový zapalovač

Laskavě si dovolím autora opravit v jednom technickém detailu. Slovo „pojistka“ není terminologicky správně. Anglické slovo Fuze a Fuse (Britská angličtina, Američané to v obou případech píší Fuze) má mnoho vojenských i nevojenských významů. V případě (letecké) munice je pro anglické slovo "Fuze" správný český termín "(Pumový) zapalovač".

2) Zapalovač přitom rozlišuje náraz do zeminy, skály, betonu nebo oceli?

A teď to hlavní opravení článku. Bohužel USAF je poměrně skoupé na technické detaily o střelách JASSM/JASSM-EX. V jednom článku USAF z roku 2011 ale publikovalo možnou podobu budoucích vylepšených střel. Informace obsažené v tomto článku pak postupně převzala celá řada dalších webů a tichou poštou se některé informace časem ztratily nebo popletly. Proto se to na těchto stránkách pokusím rozplést.

Jednou z budoucích věcí, kterou článek USAF nastínil, byla i BUDOUCÍ (!) možnost nové průbojné hlavice s pumovým zapalovačem, který dokáže rozlišit průlet materiály s různou hustotou (pomocí přesného senzoru zrychlení). K vývoji této pokročilé bojové hlavice ale případě střel JASSM/JASSM-EX zatím nedošlo!

Obecně se schopnost pumových zapalovačů rozpoznat průnik/náraz do různých matriálů používá pro počítání podzemních pater při průniku do vícepodlažních podzemních bunkrů (zkušenost z několika válek s Irákem) či nejnověji k detekci dutin v tunelech a jeskyních (Irán, Severní Korea). Průbojnou leteckou pumu nebo řízenou střelu s tímto zapalovačem lze pak nastavit, aby explodovala v konkrétním podlaží či po dosažení podzemní dutiny.

3) Zapalovače FMU-159/B a FMU-167/B

Tyto speciální pumové zapalovače (FMU = Fuze Munition) vyrábí americká společnost Orbital ATK. Běžně jsou známy dva modely. Starší elektro-mechanická verze z přelomu tisíciletí má označení FMU-159/B Hard Target Smart Fuze (HTSF) a nedávno vyvinutá plně elektronická náhrada má pak označení FMU-167/B Hard Target Void Sensing Fuze (HTVSF).

Podle údajů USAF se starší FMU-159/B montovaly do speciálních průbojných penetrátorů BLU-109 (2000 lb), BLU-116 (2000 lb), a těžkých BLU-113 a BLU-122 (4450 lb) v leteckých pumách GBU-24, GBU-27, EGBU/GBU-28, GBU-31(V), GBU-37. Specialitou je pak penetrátor AUP-3M (1200 lb) v průbojné verzi střely s plochou dráhou letu AGM-86D CACLM Block II.

Podle některých zdrojů ale pokročilá funkce počítání pater u FMU-159/B nakonec nefungovala spolehlivě, a tak zapalovače v praxi využívají jen záložní mód s přednastaveným časovým zpožděním. Zřejmě proto byl vyvinut modernější programovatelný zapalovač FMU-167/B, které díky své plně elektronické koncepci bez pohyblivých částí by měl být spolehlivější. Navíc lze jeho nastavení měnit během letu (dokud je podvěšen na letounu).

Co je ale pro autora a čtenáře článku nejdůležitější – střely JASSM/JASSM-EX mají ale úplně jiné zapalovače!

4) Zapalovače FMU-156/B a FMU-167/B

Všechny dosud vyrobené střely jsou totiž vybaveny elektro-mechanickými zapalovači FMU-156/B.

Přestože tento zapalovač nedisponuje schopností počítat patra nebo poznat proniknutí do podzemní jeskyně, i tak je stále neuvěřitelně sofistikovaný kus výzbroje. Zapalovač je programovatelný, je napojen na avioniku střely, které pak komunikuje s avionikou letounu pomocí datové sběrnice Mil-STD-1760. Zapalovač se programuje ještě na zemi před letem, ale nastavení lze během letu měnit (dokud je střela podvěšena)

Na výběr je několik módů činnosti – v módu SOFT (pro útok na „měkké“ málo odolné cíle) je zapalovač iniciován při dopadu kontaktním mechanickým spínačem. V módu HARD (určeném proti „tvrdým“ zodolněným cílům) je pak možné nastavit sedm různých zpoždění iniciace. Od 0 milisekund (exploze při nárazu) až do 120 milisekund pro ničená hlubokých bunkrů. Zapalovač v HARD módu nepoužívá kontaktní mechanický spínač, ale složitější snímač zrychlení, který spolehlivě zaznamená náraz/průnik do tvrdého materiálu cíle.

Přesto se USAF/US NAVY snažíš postupně nahradit všechny své starší elektro-mechanické zapalovače za modernější, již zcela elektronické. Ty nemají pohyblivé částí a měly by tak být spolehlivější. Speciálně pro střely JASSM/JASSM-ER je už řadu let vyvíjen a zkoušen nový zapalovač označovaný jako FMU-162/B ESAF (Electronic Safety and Arming Fuze).

avatar
Arassuil Datum: 03.11.2016 Čas: 22:58

Beld: Zase ze mě nedělej blbce, buď tak laskav. O internetu nepadlo ani slovo, můj úvodní příspěvek byl reakcí na to, že se domníváš, že mezinárodní události se k nám dostaly stylem "mozna informuje za par tydnu nejaky US tydenik"... Já jsem Ti jen ukázal, že i naprosto marginální zprávy z druhého konce světa se k nám dostaly se zpožděním maximálně 24 hodin a to třeba i ve 20 různých novinách, které vycházely i 3 denně. Rozhlasové zpravodajství mělo prodlevu ještě menší - třeba i jen 12 hodin nebo méně. První republika nebyla nějaká banánová zemička kdesi na kraji světa, tehdy jsme patřili mezi první dvacítku nejrozvinutějších zemích světa.

A já nevím jak ty, ale já internet vážně nesleduju 24/7 - 8 hodin denně prospím a 8 hodin denně trčím v zaměstnání, kde se na internet třeba celou pracovní dobu nedostanu. Takže i v roce 2016 se ke mně velká část informací dostane se zpožděním i 16 hodin - a jestli 16 nebo 24, to jsme až takový pokrok neudělali. A jo jasně, ta možnost tady je o tom žádná - kolik lidí má reálně přístup k informacím 24/7?

avatar
Beld Datum: 03.11.2016 Čas: 22:25

Ok nechame toho ja si ziju ve fantazii a ty v realite . Kde telegraf a radio pred 80 lety melo stejne rychle a lepsi informace nez internet dnes . Aspon na tomto se snad shodneme . Me to zily netrha :d

Diskutovat o tom nema valny smysl . Ja se uz par taovych lidi v minulosti snazil bez uspchu presvedcit a zjistil jsem , ze zivot je prilis kratky :D

avatar
Arassuil Datum: 03.11.2016 Čas: 21:46

Beld: No je vidět, že tvoje znalosti historie a fungování světa před 80 lety jsou více než omezené.

Je to tvůj boj, zrovna tuhle část našich dějin mám projetou celkem dobře a na odezvu Mukdenského incidentu v československém tisku jsem psal studii (proto jsem ho taky uvedl jako příklad). Takže nejenom tuším, ale dokonce vím, že mimo Japonce o incidentu ještě téhož dne vydala oficiální prohlášení čínská vláda (ze kterého hodně vycházely třeba agrárnické noviny Svoboda) a podrobné depeše se také posílaly z amerického velvyslanectví (mnoho z nich potom přejala japonská pobočka Reuters a Union press a pustily je dále do světa - u nás je přejaly třeba Lidové noviny nebo Přítomnost). A už na plnou hubu se musím smát té třetí straně - ve většině případů to byly titulní stránky s půlpalcovým nadpisem.

Jestli mi nevěříš, většina nejprodávanějších novin z té doby je naskenovaná v projektu NK Kramerius, popřípadě dostupné na mikrofilmech v Národní knihovně, Moravské zemské knihovně a jinde.

Ale jak říkám, nemíním se s tebou hádat. Stačí mi vidět co jsi napsal a je mi jasné, že o dané problematice toho mnoho nevíš a žiješ si ve svých představách, tak jako v těch svých. ;-)

avatar
Beld Datum: 03.11.2016 Čas: 20:31

Jezisi takovy strasny kecy uz jsem tady dlouho necetl . Hele zhodneme se ze se neshodnem , protoze komentovat vyrok , ze pred 80 lety nebylo zpravodajstvi o moc rychlejsi nez dnes je na presdrzku .

Pokud by japonci nechteli , tak se o tom nikdo nedozvi mesice . A to pominu to , ze 99% cechoslovaku se o tom dozvedela na 3 odstavci x-te stranky v zahranicnich zpravach ktere nikdo necte .

Zijte si ve sve fantazii . Radio a telegraf jsou stejne rychle jako internet a svet se za poslednich 100 let nezmenil .. GL

avatar
Arassuil Datum: 03.11.2016 Čas: 16:46

Beld: Tvoje představa o kvalitě a rychlosti zpravodajství "před 50 lety" je hodně zkreslená.

Když 18. září 1931 spáchali Japonci akci, která později vešla ve známost jako "mukdenský incident", tak o této naprosto bezvýznamné epizodce, při které se vlastně vůbec nic nestalo (protože to byl záměr a neberu teď v potaz navazující události), informovalo během následujících dvou dnů asi 15 různých československých deníků a obdeníků. Některé to stihly ještě v odpoledním vydání 19. září, některé ve večerním čísle téhož dne a obdeníky holt až 20. září ráno. O události rovněž 19. září informoval československý rozhlas v rámci pravidelné zpravodajské relace. O okupaci Mandžuska Japonskem a nastalé situaci ve Společnosti národů pak československý tisk informoval celkem vytrvale až do prosince 1931 (tedy až do chvíle, kdy mlátil už jen prázdnou slámu). A to prosím před 85 lety!

Podobně na tom bylo mezinárodní zpravodajství ve všech ohledech - s trochou nadsázky si anglický král uprdnul někde při státní večeři a druhý den ráno to bylo ve všech evropských novinách. Protože ono telegraf a radio nejsou o moc pomalejší než internet. A to ještě tehdy musely ty zprávy překládat z Japonštiny do angličtiny a poté ještě do češtiny. Takže nějaké tvoje zkreslené představy o tom, jak byli lidi před "50 lety" neinformovaní si strč za klobouk. Co to je v reálném světě zpoždění necelých 24 hodin? Nic - 18. září večer jsi šel spát a 19. září už sis u odpolední kávy četl nejžhavější novinky...

A k čemu jim to bylo, že?

avatar
Beld Datum: 03.11.2016 Čas: 16:32

V 30tych letech meli zide internet a 24/7/365 zpravodajstvi z celeho sveta ? Jiste neco podobneho se muze stat i dnes . Ale probihat to bude uplne jinak . Ona to pekne doklada treba situace ze syrie/iraku ( aleppo/mosul ) . Stat se to pred 50 lety tak o tom "mozna" informuje za par tydnu nejaky US tydenik . Ted mate informace ( i kdyz nepresne ) behem 15ti minut 24 hodin denne .

Rikam doba se zmenila ... Ale stale to nekteri lide nechteji pochopit .

Ja kdyz byla "situace" v turecku pred 2 mesici jsem na chate dodelaval podlahu v kuchyni a celej vecer jsem po ocku sledoval prakticky live prenos z turecka . Na zacatku ( 18:00 ) to vypadalo nadejne po 22:00 uz se live experti v CT shodovali ze "zmena vlady" asi neuspela . Vy vazne nevidite rozdil ?

arr