Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

JLTV finišuje: Americká armáda hledá nástupce Humvee

Datum přidání 18.06.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V následujících měsících se dozvíme, jak bude vypadat nástupce legendárního vozidla HMMWV (Humvee). Armádní úředníci budou vybírat ze tří finalistů, kteří se dostali až do závěrečné fáze soutěže JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) – Lockheed Martin, AM General a Oshkosh Defense.

L-ATV Oshkosh

Foto: L-ATV / Oshkosh

 

V srpnu 2012 každý ze tří finalistů získal, v rámci výrobní a vývojové fáze EMD (Engineering, Manufacturing and Development), zakázku v hodnotě 65 milionů dolarů na výrobu 22 testovacích prototypů. V srpnu letošního roku pak začne několika měsíční rozsáhlé testování vozidel. Na jeho konci zůstane jediný výrobce, jenž uzavře s americkou armádou (US Army) a americkou námořní pěchotou (US Marine Corps) lukrativní kontrakt na dodávku více než 20 000 vozidel JLTV.

 

V rámci testů musí vozidla ukázat svou schopnost jízdy na měkkém podloží (písek), v těžkém terénu, předvést svou schopnost vylodění se z vyloďovacího plavidla nebo svou odolnost proti vysokému žáru.

 

Oshkosh: L-ATV

Relativně nejsilnější pozici má známý výrobce terénních a nákladních automobilů firma Oshkosh Defense. Kromě známých nákladních automobilů výrobce nabízí i celou řadu terénních vozidel, jako je například S-ATV nebo M-ATV. V portfoliu firmy najdeme i hloubkovou modernizaci vozidel Humvee (HMMWV Recap).

 

Video: L-ATV / YouTube

 

Pro program JLTV firma Oshkosh nabízí své terénní vozidlo L-ATV (Light Armored Tactical Vehicle). Vozidlo v nedávné době úspěšně demonstrovalo své jízdní dovednosti na vojenském cvičení polygonu pro terénní vozidla SORT (Severe Off-Road Track). 

 

Jednou otázkou je sestrojit funkční vozidlo, další otázkou je v rozumném časovém rámci vyrobit a dodat tisíce vozidel. Připomeňme, že US Army plánuje nakoupit do jednoho roku 20 000 vozidel JLTV a US Marine Corps 860 strojů. Firma Oshkosh používá pro výrobu vozidel „aktivní linku“ a ctí zásady štíhle výroby. „Bylo úžasné sledovat, jak první prototyp sjede z nové výrobní linky, nastartuje a okamžitě jede pryč – jako bychom tyhle auta dělali roky,“ říká John Bryant, viceprezident pro Obranné programy ve firmě Oshkosh.

 

General AM: BRV-O

Druhým finalistou je firma AM General se svým strojem BRV-O (Blast Resistant Vehicle – Off road). Společnosti AM General hraje do karet skutečnost, že je výrobcem legendárních strojů HMMWV.

 

AM General BRV-O Foto: BRV-O / AM General

AM General dokázal, že je připraven vyrábět vozidla v tisícových sériích. Její speciální výrobní linka LTVAL (Light Tactical Vehicle Assembly Line) počátkem června vyrobila první vozidlo určené pro závěrečný srpnový test. Výrobní linka může simultánně chrlit vozidla v různých konfiguracích, v úpravách pro konkrétní mise a s různým vybavením. Firma má s podobnou výrobou velké zkušenosti, protože podobný princip uplatnila i při výrobě vozidel HMMWV.

 

Podobně jako ostatní dvě firmy, AM General pro srpnový test dodá 22 vozidel ve dvou základních verzích. Čtyřdveřová verze je určena pro bojovou podporu a dopravu vojáků, dvoudveřová pak k plnění speciálních misí a úkolů „v celém spektru vojenských operací“.

 

Video: BRV-O / YouTube

 

Lockheed Martin: JLTV

Posledním finalistou je gigant Lockheed Marin s vozidlem označovaným prostě JLTV (Joint Light Tactical Vehicle). Bohužel firma je na informace o současném stavu vozidla JLTV projektu skoupá.

 

Lockheed Marin JLTVFoto: JLTV / Lockheed Marin

 

Pokrok firmy v prosinci 2012 přezkoumala vládní komise a shodla se, že vozidlo Lockheed Martin JLTV splňuje všechny podmínky EMD fáze a je zralé pro závěrečné testování. Lockheed Martin rovněž přesvědčila vládní komisi, že je schopná vozidlo vyrábět v požadovaném množství.

 

Naposledy jsme mohli o vozidle Lockheed Martin slyše v únoru, kdy stroj sloužil jako platforma pro odpalování upravených střel Hydra 70.

 

Video: Lockheed Martin JLTV / YouTube

 

Zdroj: DefenceTech, Army.mil, Military.com

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Luky Datum: 26.08.2015 Čas: 16:54

Když už jsme tady prý jak v ábíčku....tak v Bohemia interactive asi věděli, proč ho dali do Army 3 jako základní NATO vozítko:
https://www.youtube.com/watch?v=hq4cfWGKWwg

avatar
RiMr71 Datum: 26.08.2015 Čas: 13:51

...jojo, chtělo by to nějaký podrobnější článek a ovítězném typu... přece jen to bude časem jezdit "všude", tak jak teď Humvee..

avatar
KOLT Datum: 26.08.2015 Čas: 10:38

A máme vítěze :-)

http://www.defensenews.com/story/defense/policy-budget/industry/2015/08/25/oshkosh-wins-jltv-award/32278319/

arr