Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Jediný přeživší – svědectví operace Red Wings

Datum přidání 20.12.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Mgr. Ondrej Rajkovič

V červnu roku 2005 byl do hor provincie Kunar v Afghánistánu zasazen čtyřčlenný tým operátorů speciálních jednotek amerického námořnictva s úkolem pozorovat aktivitu povstalců v zájmové oblasti. Následný vývoj situace způsobil, že pouze jediný operátor tohoto týmu přežil a celá oblast se stala dějištěm bitvy mezi americkými jednotkami a povstalci. Svědectví o této operaci z pohledu jediného přeživšího – Marcuse Luttrella – zanedlouho přijde i do našich kin.

Red Wings

Operátoři SEAL: Matthew Axelson, Daniel R. Healy, James Suh, Marcus Luttrell, Eric S. Patton, Michael P. Murphy. Kromě Marcus Luttrella všichni padli během operace Red Wings. / USNavy 

 

V časovém období, kdy proběhla operace Red Wings přešla odpovědnost za operace v provincii Kunar z rukou 3. praporu 3. pluku námořní pěchoty do rukou 2. praporu 3. pluku (dále jen 3/3 pro 3. prapor a 2/3 pro 2. prapor).

 

Za čas svého nasazení si velitelství 3/3 vytvořilo velmi jednoduchý, ale fungující systém spolupráce se speciálními jednotkami (SOF), které působily ve stejné oblasti. Celý systém byl postaven na sdílení zpravodajských informací a odděleném plánování jednotlivých částkových úkolů společných operací.

 

Mariňáci si plánovali plnění svých úkolů a jednotky SOF zase své úkoly. Tímto způsobem bylo provedeno několik úspěšných operací, které značným způsobem zasáhly povstalce v celé oblasti.

 

Příprava celé operace začala poté, co velitel 2/3, podplukovník Andrew MacMannis, převzal odpovědnost v svěřené oblasti. Hlavním cílem měl být povstalecký velitel známý pod jménem Ahmad Šah.

 

Jako výsledek několika patrol v oblasti se podařilo získat informace a připravit dostatečně obsáhlý zpravodajský balík pro začátek detailní přípravy. Původní záměr velitelství 2/3 pro operaci Red Wings byl postaven na představě, že vyčleněné prvky praporu provedou celou operaci a odpovědné velitelství sil SOF[1] poskytne pouze leteckou podporu.

 

Red WingsFoto: Plaketa padlým vojákům zachranného vrtulníku z 160th Special Operations Aviation Regiment. / United States Department of Defense

 

Tato představa byla zamítnuta s tím, že v první fázi letecké prvky SOF sil zasadí do oblasti vyčleněné pozemní uskupení SOF a až po ukončení této fáze přejde kontrola od sil SOF do rukou námořní pěchoty. S tímto návrhem, byť narušoval princip jednotného velení, souhlasil jak podplukovník MacMannis tak i velitel úkolového uskupení SEALs, korvetní kapitán[1] Erik S. Kristensen.

 

Operace Red Wings začala zasazením čtyřčlenného týmu do místa asi jeden a půl míle vzdáleného od zájmové oblasti. Po přesunu do pozice, odkud mohli tito operátoři pozorovat svůj cíl, byli odhaleni místními pastevci, kteří jejich přítomnost nahlásili Ahmedu Šahovi.

 

Ten okamžitě nařídil začátek lovu na SEALs a v nastalé bitvě padli tři z čtyř operátorů. Ještě v počátečních fázích pronásledování se operátorům podařilo navázat částečný kontakt s velitelstvím úkolové jednotky SEAL. Ten byl dostatečný na to, aby potvrdil, že původní pozorovací mise byla zmařena a tým byl pod palbou protivníka.


Po jistých průtazích vyšší velitelství povolilo spuštění záchranné operace, která čítala osm operátorů SEALs pod velením kapitána Kristensena, dva vrtulníky pro speciální operace MH-47, dva vrtulníky UH-60 a dva bitevní vrtulníky AH-64.

 

Foto: Příběh jednotky SEAL můžete brzy shlédnout ve filmu Lone Survivor. / YouTube 

 

Při pokusu vysadit pozemní jednotku, aby se mohla zapojit do pátrání a boje byl, ale vrtulník MH-47, který je dopravoval, zasažen raketou z RPG-7. Ta zasáhla zadní rotor a v zásadě sestřelila vrtulník. Při jeho nárazu na zem zahynulo všech osm operátorů SEALs a osm příslušníků 160. leteckého pluku speciálních operací, kteří tvořili posádku.

 

Bez dalších posil, které by mohly být vysazeny do oblasti, byly další operace odvolány. Mezi tím byla v USA uvedena do pohotovosti 1. četa roty C, 3. praporu Rangers, která byla v průběhu několika hodin dopravena do Afghánistánu, aby se účastnila další záchranné operace.

 

Spolu s touto četou se do záchranných operací zapojily i jeden tým Průzkumného odřadu 75. pluku Rangers, další prvky SEAL Team 10, nejméně jeden Operační odřad Alfa armádních speciálních sil a několik jednotek speciálních sil Afghánské národní armády. Výsledkem celé operace bylo úspěšné vyzdvižení všech těl zabitých operátorů amerických sil pro speciální operace a také nalezení a vyzdvižení posledního přeživšího – Marcuse Luttrella.

 

Operace Red Wings se spolu s několika dalšími, například bitvou o Mogadišo v roce 1993 a sestřelením vrtulníku s volacím znakem Extortion 17 v roce 2011, zapsala do historie speciálních operací jako jedna z těch, které stály příliš mnoho životů operátorů speciálních sil.

 

Zdroje: Wikipedia, SOFREP

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
medvedice Datum: 05.01.2014 Čas: 00:19

Jo je pěkně udělaný ,právě jsem dokoukala...

avatar
Cavalry Datum: 24.12.2013 Čas: 09:33

Tak to vypadá dobře, už se na to těším :-)

arr