Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Jemen a nenápadná válka na Arabském poloostrově

Datum přidání 25.10.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 20 komentářů    autor autor: Jan Merička

Arabia felix“, neboli „Šťastná Arábie“ je jižní území Arabského poloostrovu. Ovšem v současné době je realita jiná a nazvat ji „Šťastnou Arábií“ dnes opravdu nelze. V Jemenu, který spadá právě do oné „Šťastné Arábie“, zuří občanská válka, která ve srovnání například se syrskou občanskou válkou není příliš medializovaná.

Foto: F-16F Block 60 Spojených arabských emirátů startuje proti pozicím Hútíů v Jemenu. / Fair Use

 

Cílem tohoto reportu je přinést základní informace o konfliktu, které se budou týkat nejen aktuálního dění, ale také kořenům konfliktu a jeho stranám. Jako první si v tomto reportu představíme Jemen a základní strany konfliktu.

 

Obyvatelstvo Jemenu je složeno z mnoha kmenů a klanů, které ovládají určitá území.

 

K tomu je třeba vzít v potaz to, že Jemenská republika byla vytvořena sjednocením dvou republik v roce 1990, a to Jemenské arabské republiky, podporované Saudskou Arábií, a Jemenské lidové demokratické republiky, podporované Sovětským svazem, která byla dlouhou dobu britskou kolonií.

 

Sjednocení bylo uskutečněno za prezidentování Alí Abdalláha Sáliho, který byl původně prezidentem Jemenské arabské republiky a poté i Jemenské republiky a to do roku 2011, kdy se vlády ujal jeho zástupce Abd Rabú Mansúr Hádí.

 

Sjednocení země bylo poměrně uspěchané a především vynucené (i když myšlenka sjednocení se objevila už v roce 1972). Právě výše zmíněná jména jsou velmi důležitá. Třetí, které v současném konfliktu hraje roli, je Hussein Badreddin al-Houthi, jenž založil hnutí Hútíů, kteří pocházejí ze šíitské sekty Zajdíja.

 

Po jeho zabití jemenskou armádou spolu s dvaceti asistenty se vedení hnutí ujal jeho mladší bratr Abdul-Malik Badreddin al-Houthi. Důležité je zmínit, že první střety mezi Hútíi a vládními silami se uskutečnily už v roce 2004, tedy za vlády prezidenta Sáliho, který je považoval za pátou kolonou Íránu.

 

Strany konfliktu

Jako jednu ze stran konfliktu můžeme určit právě Hútíovce a stoupence bývalého prezidenta Sálího. Toto spojení je poměrně paradoxní vzhledem k tomu, že před několika lety proti sobě bojovali. Jelikož Hútíové jsou šíité, jsou podporováni především Íránem a jeho spojenci. Druhou stranu konfliktu představují vládní jednotky prezidenta Hádího.

 

Zde je třeba poznamenat, že jemenská armáda nebyla nikdy sjednocena. Dokonce i část jemenské armády se přidala právě k Hútíům proti prezidentovi Hádímu. Navíc některé jemenské kmeny přebíhají z jedné strany na druhou.

 

Vládní jednotky a prezidenta Hádího podporuje především sunnitská aliance, jejíž součástí jsou Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Katar, Bahrajn, Jordán, Maroko, Súdán, Egypt a Pákistán. Spojené státy americké tuto koalici podporují zpravodajskými službami, určováním cílů a také logisticky.

 

Aby celá situace nebyla příliš jednoduchá, tak se bojů účastní také Al-Káida arabského poloostrova (AKAP), na kterou jsou napojeni někteří členové armády, jelikož v minulých letech byli proti Hútíům využívání islámští radikálové.

 

Válka o prestiž?

Český vojenský analytik Lukáš Visinger považuje daný konflikt jako konflikt o prestiž Saudské Arábie a Íránu. Státy soutěží o postavení hegemona na Arabském poloostrově. Jedná se o typickou „proxy war", ve které soupeří dvě velmoci, v tomto případě velmoci Arabského poloostrovu, na jiném území.

 

Jemen je také specifický tím, že tam vlastně ani nic není, tedy kromě problémů. Jemen se potýká například s nedostatkem vody (pitné i užitné), se sociálním zabezpečením, lidskými právy, špatnou úrovní vzdělání atd.

 

Jeho hodnota však tkví v jeho geografické pozici. Důvodem intervence Saudské Arábie je její strach z roztahování Íránu. Podle Visingera se Írán snažil zatáhnout Saudskou Arábii do nějakého dlouhého a vyčerpávajícího konfliktu, což se mu nakonec podařilo.

 

Šíitští Hútíové proti režimu povstali již v roce 2004, zejména kvůli náboženskému útlaku. Z tohoto důvodu se mohou ostatní sunnitské státy bát, že by jejich šíitská menšina mohla povstat stejně jak v Jemenu.

 

Příčiny konfliktu?

Vláda Alí Abdalláha Sálího, prvního prezidenta sjednoceného Jemenu, bývá někdy popisována jako kleptokracie, což spolu s nedostatkem významnějšího přírodního bohatství (včetně vody) vytváří výbušnou kombinaci. Jemen má pouze menší zásoby ropy na jihu země, které tvoří 65 % příjmů státního rozpočtu.

 

Když k tomu všemu přidáme nerozvinutou ekonomiku, náboženskou diskriminaci, poměrně časté občanské války (roky 1962-67, 70. léta až 90. léta občasné konflikty), je nám jasné, že tato země se nikdy neměla stát dovolenkovou destinací.

 

Důkaz toho přišel v roce 2004, když Hútíové povstali v čele s již zmiňovaným Husseinem Badreddin al-Houthim, který bránil svou komunitu před náboženskými represemi ze strany vládnoucích sunnitů.

 

V následujících letech protesty neslábly, ale přesto byl v roce 2006 Sálih opět zvolen prezidentem. V roce 2009 vznikla „Al-Káida Arabského poloostrova" (AKAP), spojením saudské a jemenské Al-Kájdy. Po této fúzi se do bojů v Jemenu začaly zapojovat i Spojené státy, jejichž primárním cílem byl právě AKAP. V tomto roce se připojila i Saudská armáda, ale především jen v boji proti šíitům.


Další protivládní protesty se objevily společně s tzv. Arabským jarem, kdy mnoho Jemenců protestovalo proti zavedení dědičného prezidentského úřadu. Po volbách v únoru se legitimně chopil vlády Hádí a spolu s dohledem mezinárodního společenství a OSN se situace začala zlepšovat.

 

Ovšem zásadní zvrat přišel v září roku 2014, když Hútíové obsadili hlavní město a Hádího donutili ke „sjednocené vládě" na níž posléze odmítli spolupracovat. Nakonec jemenská vláda v lednu roku 2015 rezignovala a al-Hútí se chtěl stát prezidentem, přičemž Hádí odešel do Adenu a poté prchnul do Saudské Arábie.

 

Proxy war 

Za hlavní zlom, a vlastně i eskalaci občanské války, můžeme považovat začátek operace al-Hazm Storm, neboli „Rozhodující bouře", která začala 26. března 2015 a měla podobu leteckých útoků proti Hútíům.

 

Hútíové nebojují jen proti sunnitské koalici a vládním jednotkám, ale také proti Islámskému státu a AKAP, stejně tak jako USA a vládní jednotky. Ovšem v boji jsou mnohem úspěšnější Hútíové. Ale USA a vládní jednotky s koalicí vedenou Saudskou Arábií zároveň bojují proti Hútíům. V době, kdy byl v čele Jemenu Sálih, tak bojoval také proti Hútíům, ale v současné době jsou spojenci.

 

Saudskou Arábii a vládní jednotky podporuje USA, bez jejichž pomoci by se neobešli a Hútíe podporuje Írán. Celé to pak uzavírají ještě separatistické tendence kmenů na "ropou-požehnaného" jihu.

 

Dle Visingera se tento konflikt podobá více Afghánistánu než Sýrii a rovněž dodává, že náboženství je pouze zástupným faktorem boje o moc. Zajímavostí je nasazení až 450 žoldnéřů z Jižní Ameriky, konkrétně ze států jako je Chile, Panama a Salvador, které si platí Saudská Arábie.


V současné situaci můžeme pozorovat sílící intenzitu bojů mezi Hútíi a Američany. Například v pondělí 10. října Hútíové neúspěšně zaútočili raketami na americký torpédoborec USS Mason, který se nacházel v Rudém moři. Američané odpověděli útokem na pobřežní radar Hútíů.

 

Zde musíme připomenout sílící napětí mezi Íránem a USA v oblasti Perského zálivu, přičemž například nedávno americká loď vystřelila tři varovné výstřely na loď Íránského námořnictva, protože se příliš přiblížil k americkým lodím.

 

Hútíové rovněž vystřelují balistické raketky na území Saudské Arábie, zatímco Saudská Arábie provádí letecké útoky, dle některých zdrojů pomocí zakázaných kazetových bomb. Rovněž také zaútočila na pohřeb v městě San'á, kde bomby zabily140 civilistů. Jednalo se o údajně špatně zaměřený cíl. V srpnu také Saudové provedli letecký útok na nemocnici Lékařů bez hranic, při kterém zahynulo 11 lidí.

 

Všichni proti všem a všichni spolu 

Jemenská občanská válka je v současné době médii ignorovaným konfliktem, ve kterém lidé trpí úplně stejně jako Sýrii. V konfliktu můžeme dokonce najít i dětské vojáky. Také tisíce lidí jsou na pokraji hladomoru a trpí nedostatkem vody.

 

Kmenové uspořádání země a změny spojenectví těchto kmenů pomáhají k nepřehlednosti situace, která je již sama o sobě komplikovaná vlivem světových a regionálních velmocí.

 

Jemenskou občanskou válku můžeme považovat za takzvanou „proxy war", kde proti sobě stojí velmoci, které bojují o regionální vliv. Na jedné straně Saudská Arábie a její sunnitská aliance podporována Spojenými státy a na druhé straně Írán. Za třetí stranu můžeme považovat Al-Káidu Arabského poloostrovu - ta je nepřátelská vůči oběma stranám.

 

Konflikt ani nemůžeme považovat za náboženský, protože náboženství je pouze zástupným symbolem prvních dvou stran. To potvrzuje i spojenectví bývalého prezidenta Sálího s Hútíovci. Tyto zmíněné atributy znesnadňují nejen orientaci v konfliktu, ale také možnosti konflikt zastavit.

 

Článek v originální verzi vyšel původně na Security Outlines

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
tom75 Datum: 27.10.2016 Čas: 19:14

Dusan no tak co se jim divis se jsou miliantni po 2000 letech pogromu a ze dostavaj penize z usa se podivej kolik je tam zidu a abys mne nenarkunul ze sem antisemita stejno no mensi podporu dostavali irove

avatar
dusan Datum: 27.10.2016 Čas: 18:43

tom75

Nie som naivný. Ale zastavení výstavby je možné urobiť hocikedy, nakoniec, dá sa to obnoviť hocikedy ...a bez toho je rokovanie zablokované.

A dnešná militantná vláda Izraela má problém takmer s každým .... nie len s OSN, či EÚ, kde má určite relevantné dôvody, ale i s prezidentom Obamom ... síce Amíci posielajú miliardy vo forme vojenskej pomoci ... ale ani to nebráni členom vlády doslova "štekať" po prezidentovi USA .... a ostentatívne dávať najavo, že by chceli iného ....

avatar
tom75 Datum: 27.10.2016 Čas: 16:00

Dusan je naivne si myslet ze zastavenim vystavby osad prinese mir sunite a site se nenavidej no po jedny veci prahnou spolecne hadejte po cem . Si myslim zidi vedej s kym maj docineni zadny ustupky jinak neprezijou zidi nejsou naci kavarnici vedej co delaj

avatar
dusan Datum: 27.10.2016 Čas: 15:32

Muhaha

Neviem, že by som do toho ťahal OSN .... len dokazujem, že pán hovorí hlúposti ... najväčší problém má Izrael momentálne s Iránom a to nie je "arabský problém".

Väčšina problémov má riešenie, ale tu musia chcieť obe strany. A tá izraelská ho nechce riešiť, lebo jej momentálny stav vyhovuje. Stále sa rozširujú osady na palestínskom území, kde sú najvernejší voliči židovských extrémistov ... a tí vždy v Izraeli pre ich volebný systém, neobmedzujúci vstup na percentá rozhodujú a sú dnes v každej vláde.

Pokiaľ Izrael nestopne výstavbu nových osád v Palestíne ... tak mier nebude .. a evidentne Izrael to nemieni urobiť ani náhodou ...

Potom je už zbytočné diskutovať o druhej strane .... nik kompletný na arabskej strane nemôže súhlasiť s nejakými rokovaniami bez tejto základnej podmienky, čo je známa vec.

Jediný "ústupok" bolo stiahnutie sa z Gazy .. ale to si vynútili vojaci, lebo náboženskí blázni sa tam nedali chrániť (nik iný by tam nešiel).

S terorizmom má Izrael veľký problém .... a bude mať neustále ... pokým sa nebude chcieť dohodnúť. Pre rokmi si tak isto nevedel predstaviť dohodu s Egyptom ... a dohodli sa ... lebo to chceli obe strany.

Politické problémy sa dajú vyriešiť len politicky, nie vojensky .... lebo vojna je len pokračovaním politiky inými prostriedkami .. čo je známa a potvrdená vec.

avatar
Muhaha Datum: 27.10.2016 Čas: 11:12

Pane dusane,

co přesně je "priam komické" na prohlášení, že "arabský problém vyřešit nelze, maximálně lze zmenšit na přijatelný problém"?
To není Forum 2000, ale reálpolitika.
Neogramsciánská nezisková úderka to asi vidí jinak, ale některé problémy skutečné a dlouhodobé řešení po desítky let opravdu nemají. A tak je potřeba s nimi žít a přežít.
(pozn.: je ale samozřejmě neustále nutné kriticky zkoumat, které tvrdé, nebo z pohledu Valného shromáždění OSN protiprávní, či dokonce zcela amorální a nehumánní kroky jsou pro přežití ještě nezbytné, a které už ne; v případě Izraele to naštěstí neustále monitorují tisíce organizací).

avatar
jarpe Datum: 27.10.2016 Čas: 10:02

Cyril:
Doufám, že jste si ten článek přečetl a nečetl jste jen nadpis. Ta událost s falešným poplachem, o které se píše v článku, nesouvisí s předešlým útokem na radary.

avatar
dusan Datum: 27.10.2016 Čas: 08:39

Marthy

Izrael "iba" okupuje časť arabského územia ... ale ináč sa do Arabov nestará : )

Od krajiny ktorá nechce ani zmraziť výstabu svojich osád na okupovaných územiach sú takéto reči priam komické ....

A nie všetci Arabi sú muslimovia ... a nie všetci moslimovia sú Arabi .... Irán bol v minulosti najväčším spojencom Izraela v oblasti .....a izraelské agenti učili iránskych "získavať informácie" od oponentov šáhovho režimu .... v preklade mučiť ....

avatar
Blake Datum: 26.10.2016 Čas: 22:20

uprimne, v internetovych diskusiach ma uz neprekvapi nic. Snad len ta myticka nadludska postava zvana vzdy pritomny a spravodlivy moderator, toho som este nezazil, ale verim v jeho existenciu

vlastne som chcel tak nejak skusit, ci to prekvapi cyrila.

avatar
KOLT Datum: 26.10.2016 Čas: 22:07

Blake, a to vás překvapuje? ;-)

avatar
KOLT Datum: 26.10.2016 Čas: 22:07

Jak je svět jednoduchý, když si vyberu jen ty informace, které mi zapadnou do mého již předem vytvořeného názoru. Pouze ten poslední útok byl možná falešně pozitivní, protože "...after two confirmed missile attacks on U.S. ships last week..." Tož tak.

avatar
Blake Datum: 26.10.2016 Čas: 22:05

cyril, co tvrdis nesuhlasi s tym, co je v clanku, na ktory sam odkazujes.

avatar
cyril Datum: 26.10.2016 Čas: 21:55

No jo, jenže ono se to pak šetřilo a šetřilo, až se vyšetřilo, že po nich vlastně asi nikdo nestřílel ... :)
http://www.militarytimes.com/articles/false-alarm-may-have-triggered-us-navy-warships-missile-defense-system
Ale jako záminka poslat pár raket na "radary" to celkem ušlo :)

avatar
KOLT Datum: 26.10.2016 Čas: 21:39

Jak píše Shania a Kozlus, byl to úmysl, ale jako omyl se to lépe okecává. Koneckonců nevím, jestli to vlastně už vůbec přiznali.... Pro Hútie to mělo jeden pozitivní efekt – Amíci začali nahlas uvažovat o tom, že se na Saúdskou koalici vykašlou. Jenže když pak Hútiové začali střílet po jejich lodích, úvahy šly k ledu. Otázkou tedy je, zda to skutečně byli Hútiové...

avatar
Kozlus Datum: 26.10.2016 Čas: 15:59

Protoze je vzdycky lepsi rict, ze jsme smazli 100+ lidi omylem, nez rict na plnou hubu, ze jsme zamerne sli po nekolika hlavounech a ty ostatni proste meli smulu. Obycejnej omyl se proste lip okecava, chladnokrevna vrazda uz tak moc dobre nejde.

avatar
tom75 Datum: 26.10.2016 Čas: 15:32

Shania omyl to nebyl byl to cileny masakr situ proc nepustili zpravu ze tam byli naky dustojnici hned snad jim to neveris??

arr