Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Jiří REGI Schams – i Česko má své hrdiny

Datum přidání 09.09.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 19 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Sedím v  kanceláři sdružení REGI Base, soukromé nadace, která si klade za cíl starat se o novodobé české válečné veterány, na Vinohradské třídě a beseduji s jedním z nejzkušenějších účastníků českých mírových misí. Můj společník, držitel řady nejvyšších českých vojenských vyznamenání, se zúčastnil operací v Kuvajtu, Bosně a Hercegovině, Kosovu a Afghánistánu. Když ho požádám, aby se ohlédl zpětně za svým působením v těchto misích, natočí se a s mírným úsměvem se ohlédne přes rameno. Na tom by nebylo nic divného, kdyby…

REGI

Foto: Jiří REGI Schams se svou mámou doma / Autor

 

Kdyby tím, s kým beseduji, nebyl nadpraporčík Jiří Schams, bývalý příslušník jednotky Speciálních operací Vojenské policie SOG, který je dnes připoutaný na invalidní vozík v důsledku těžkého zranění, které utrpěl v Afghánistánu.

 

Stal se totiž jednou z obětí útoku sebevražedného atentátníka na mezinárodní humanitární pracovníky, doprovázené českými vojenskými policisty, v roce 2008. Přežil a po čtyřech měsících v kómatu, kdy už v to lékaři nedoufali, se probral z bezvědomí. I tak mu jedna ze střepin útočníkovy bomby, která mu proletěla částí mozku a uvízla v něm, dodnes velmi komplikuje život. Přesto nadpraporčíkovi Schamsovi zůstal i nepřehlédnutelný smysl pro humor.

 

Na detaily toho, co přesně se ten osudný den stalo, si v důsledku amnézie nevzpomíná. „Pamatuji si jen na to, jak jsme se ráno nasnídali a pak odjeli v konvoji na jinou základnu mírových sil. A z ní jsme dál šli pěšky“, řekl Armádním novinám. Čeští vojenští policisté z jednotky Speciálních operací Vojenské policie, u níž sloužil, v ten den doprovázeli dánské humanitární pracovníky.

 

REGIFoto: Jiří REGI Schams se svou mámou doma / Autor

 

Podle informací, které se později objevily v médiích, se v jejich blízkosti v ulicích afghánského městečka Gerešk odpálil postarší Afghánec, který jim předtím přátelsky kynul. Při tomto útoku zahynul další český voják a také čtyři humanitární pracovníci.

 

Sám Schams si myslí, že tenkrát udělali chybu, když v této oblasti šli stejnou cestou jako už předtím. „Myslím si, že jsme měli jít jinudy. Musel bych ale vidět mapu a nemůžu vyloučit, že by si nás útočník i tak našel,“ dodává.

 

Jinak mu ale paměť slouží dobře. Je zajímavé slyšet z úst člověka, který má co srovnávat, názor na to, kde byla přítomnost českých jednotek z jeho pohledu nejužitečnější a kde se k českým vojákům chovali místní obyvatelé nejvstřícněji. „Nejužitečnější jsem si připadal v Kuvajtu a nejlépe nás přijali obyvatelé Bosny a Hercegoviny, ale i v Kuvajtu se k nám chovali dobře,“ říká Schams. „Naopak v Afghánistánu nás brali jako nevěřící Evropany, jako křižáky,“ podotýká.

 

REGIFoto: Jiří REGI Schams a jednotka SOG na patrole v Afghánistánu / REGI Base

 

Svými postřehy a zážitky dokáže člověka někdy zcela překvapit. Když se ho zeptám, na co ze všech svých účastí v misích vzpomíná nejraději, očekávám nějaký hrdinský příběh. „Nejraději vzpomínám na to, že jsme na základně v Kosovu měli kočičku Niky, kterou si každý mohl pochovat,“ odpoví však.

 

Bavíme se i o tom, co je pro nováčka, který jde do mise poprvé, nejdůležitější, jaké nástrahy na něj čekají a jak se dá vyrovnat s následky vážného zranění.

 

Podle jeho názoru by každý, kdo se rozhodne zúčastnit zahraniční armádní mise, měl před odjezdem dát do pořádku všechny své záležitosti, především popolatit dluhy a případně sepsat závěť. „A hlavně se rozloučit se všemi blízkými, aby se v zahraničí mohl soustředit jen na svou práci,“ zdůrazňuje Schams.

 

Za největší riziko, které na nováčky v zahraničních misích čeká, považuje tento zkušený válečný veterán pocit sebeuspokojení z toho, že mise probíhá bez problémů. „Nikdy by neměli polevit v ostražitosti,“ míní. Když už je někdo v misi vážně zraněn, je podle Schamse velmi důležité, aby neztratil smysl pro humor a aby ho podržela rodina a neopustili kamarádi.

 

SOG REGIFoto: Kolegové Jiřího Schamse z jednotky SOG, Afghánistán 2008 / REGI Base

 

I když je nadpraporčík Schams v současné době upoután na vozík, má své plány do budoucna. „Chtěl bych opravit se svojí přítelkyní chalupu, kterou mám“, řekl Armádním novinám. Těmto plánům může pomoci speciální operace ve Spojených státech.

 

Jak řekl Armádním novinám Hynek Čech ze soukromé nadace REGI Base, jejíž vznik právě případ Jiřího Schamse, přezdívaného mezi kamarády Regi, inicioval, specializovaná klinika na léčbu podobných poranění, která patří pod texaskou TIRR Memorial Hospital zaslala nadaci podrobný návrh léčebného postupu. Ten by mohl zdravotní stav nadpraporčíka Schamse výrazně zlepšit.

 

Rozpočet je 486 tisíc dolarů za čtyřměsíční Jirkův pobyt,“ uvedl Hynek Čech z nadace REGI Base pro Armádní noviny. Problémem podle Čecha není samotné vyjmutí střepiny, ale skutečnost, že současně je třeba opravit a zregenerovat ta místa mozku, která střepina během svého průletu poškodila. Jak dále uvedl, právě na této klinice dokázali vrátit do normálního života americkou kongresmanku Giffordsovou, které na předvolebním mítinku „šílený“ střelec prostřelil hlavu.

 

REGIFoto: Kolegové Jiřího Schamse z jednotky SOG, Afghánistán 2008 / REGI Base

 

Skutečnost, že úzce specializované kliniky v zemích, především USA a Rusku, které jsou permanentně konfrontovány s potřebou léčit své vojáky, zraněné v konfliktech nebo teroristickými útoky, jsou na čele vojenské medicíny, je logická. A díky svým zkušenostem dokáží opravdu pomoci i v těch nejsložitějších případech.

 

 Dokládá to skutečnost, že v důsledku loni v listopadu nadpraporčíkem Schamsem absolvovaném šestitýdenním pobytu v Burděnkovém sanatoriu v Saki se mu díky speciální terapii na podporu mozku výrazně zlepšila schopnost ústně komunikovat.

 

Problémem je ale zajištění prostředků na léčku nadpraporčíka Schamse v Spojených státech. Vojenské oborová zdravotní pojišťovna ji byla připravena proplatit, ale nedostala k tomu povolení. Jak Čech uvedl, REGI base se proto bude snažit tyto prostředky získat ze soukromých zdrojů.

 

REGIFoto: Jiří Schams, Afghánistán 2008 / REGI Base

 

Nedávno nejen proto tato nadace založila svou pobočku v San Antoniu v severoamerickém Texasu. „Máme podporu řady bývalých i současných amerických vojáků, včetně několika bývalých generálů pro náš záměr,“ uvedl Čech. “V budoucnu bychom chtěli fungovat jako koordinační centrum pro všechny zraněné válečné veterány, bez rozdílu národnosti, aby se přes nás dozvěděli, kde, kdo a jak jim může pomoct,“ dodal.

 

Sám nadpraporčík Schams věří, že se peníze na dokončení jeho léčby podaří shromáždit. A po svých životních zkušenostech si myslí, že by lidé měli žít každý svůj den tak, jako kdyby měl být jejich poslední. A nenechali se vytočit tím, že se jim rozbije lednička, nebo když nabourají auto…

 

Pokud Vás zajímá více, navštivte oficiální stránky REGI Base.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Radek Kolínek Datum: 12.06.2013 Čas: 19:58

Moc Regimu držím palce a doufám že všechno dopadne ku zdaru "Hodně štěstí kámo"

avatar
Aleš Datum: 24.11.2012 Čas: 12:12

Měl jsem štěstí Jirku osobně poznat a moc si toho vážím!Je to hrdina a hrdinou zůstane!!!

avatar
Radek Datum: 17.10.2012 Čas: 21:10

dlouho jsem přemýšlel,co napsat,ale všechno už asi bylo řečeno..snad si jednou přečtu o tom,že peníze sehnal a zdravotní stav se zlepšil..patřim mezi ročníky,který už nezažili povinnou vojenskou službu a nemám odvahu se přihlásit do armády..ale tyhle lidi obdivuju,naše země potřebuje víc lidi jako je pan Schams..

avatar
Anna Bodnárová,Slovensko Datum: 26.09.2012 Čas: 17:34

Za to,6e nasadzoval svoj mladý život za záujmy čR mu odmietaju pomôcť-to je neskutočné a velká hanba.Jirko,aj ked ma nepoznáš,prajem ti v mene svojej rodiny,aby sa podarilo vyzbierať zmienenu čiastku a prajem všetko dobréa hlavne vela síltebe a tvojej mame.

avatar
Jiřina Schamsová Datum: 26.09.2012 Čas: 16:59

Děkuji vám všem za hezká slova.Někdy je to skutečně těžké.Zvlášť,když se dozvíte,že někdo z vedení armády pronese,že"dostal peníze,tak ať sedí doma a dá pokoj".Myslím,že doporučení k léčbě nedostal,protože,co kdyby se to náhodou v cizině povedlo,jak by tady naši specialisté vypadali,že?

avatar
Jiřina Schamsová Datum: 26.09.2012 Čas: 16:59

Děkuji vám všem za hezká slova.Někdy je to skutečně těžké.Zvlášť,když se dozvíte,že někdo z vedení armády pronese,že"dostal peníze,tak ať sedí doma a dá pokoj".Myslím,že doporučení k léčbě nedostal,protože,co kdyby se to náhodou v cizině povedlo,jak by tady naši specialisté vypadali,že?

avatar
Irena Datum: 19.09.2012 Čas: 22:11

Schams znamena v arabstine ' Slunce '
Verim, ze vse dobre dopadne.

avatar
Nascimento Datum: 19.09.2012 Čas: 09:59

Držím palce, ať to dobře dopadne s tou Amerikou.

avatar
Frantisek Datum: 17.09.2012 Čas: 12:52

Chmm... Jirko, ty jo, to jsem netusil a preju, at se ti podari se dat do kupy. Drzim palce.

avatar
sestra Regiho Datum: 17.09.2012 Čas: 12:00

Děkuju za sebe i za Jirku všem vojákům i nevojákům za tyhle povzbuzující komentáře pro mého bratra, je z nich vidět, že ho znáte dobře a v některých situacích možná i lépe než já. Od malička byl pro tuhle práci stvořený a vím, že by neměnil ani za nic.
Doufám, že se finance najdou a že pomohou jemu, ale i dalším klukům, kteří to potřebují anebo budou potřebovat.
Díky všem, Petra S.

avatar
Lukáš Páník Datum: 13.09.2012 Čas: 12:49

Ještě jednou bych rád Regimu poděkoval, že jsem s ním mohl pár měsíců před lety pobýt u jednotky ve Zbirohu...Vždycky byl pro nás vzor a věděli jsme, že to dotáhne pořádně daleko...Chvála Bohu za to, že se jeho stav postupně lepší a že má stále dostatek elánu, humoru a dobrých lidí kolem sebe. Prostředky na léčbu se jistě nasbírají, doufám, že i s naší pomocí, přes e-shop Regi Base, kde s oblibou nakupuji trička v naději, že pomáhají lidem s obrovským srdcem a odvahou, kteří bohužel neměli to štěstí, aby se vrátili z misí v pořádku a zdraví. Dnešní doba jim to také v ničem neulehčuje...Zdravím Jirku i ostatní hrdiny a pevně doufám, že to vše všichni zvládnou...

avatar
vanhouten Datum: 12.09.2012 Čas: 14:47

Regi je pro me frajer. jednak v aktivni sluzbe prolezl dost misi, kde to nebylo nijak ruzove, jednak to je fakt neustale optimisticky clovek, coz i po uraze ktery se mu stal, je neuveritelne. Pro me se Regi stal jakousi sablonou toho jak by mel clovek kolem zacit kopat a prat s touhle byropublikou, pro kterou nasazoval svuj krk, aby nam ostatnim se zde zilo lip a oni se mu takhle odvdeci. Znam jeho pribeh blize od jeho kamaradu atd a ac to tak nevypada, tak udelal obrovsky pokrok a verim a preju mu at to dokaze dotahnout co nejdale a at se mu povede doslova postavit na vlastni nohy.

Jestli tohle nekdy bude Regi nebo nekdo z jeho znamych cist, tak drzim palce a i presto ze to uplne jednoduche asi neni, preju vydrzet.

avatar
Walter Datum: 11.09.2012 Čas: 01:05

Vše už bylo řečeno přede mnou... I pro mě je nadpraporčík Jiří Schams hrdina a je ostuda, že se o lidi a vojáky jako je on, nedokáže naše společnost postarat. Upřímně mu přeji, aby se prostředky na léčbu daly dohromady a on se díky nim dal se nejvíce do pořádku. Současně s tím držím palce i všem ostatním vojákům nasazeným v zahraničních misích, aby se jim nestalo nic podobného a vrátili se v pořádku domů ke svým rodinám.

avatar
palo Datum: 10.09.2012 Čas: 20:40

no mozno keby o osude sveta nerozhodovalo par hovadok ktorym ide vylucne o peniaze, moc a krvavu zabavu, mohol byt chlap zdravy (a nie len on, ale desiatky tisic chlapov) a tie miliardy dolarov co idu na vrazdenie by mohlo ist na nieco uzitocnejsie

avatar
Michal Voska Datum: 10.09.2012 Čas: 20:40

Pane Svitaku,
Naprosto chapu Vase slova. A asi i tusim, co myslite onim pochopenim... Je to skutecne smutne, jak konci lide, jako je on. Sam vim, jake to je, kdyz ma nekdo hendykep, mam nevidomeho otce. I on je a byl pro me od mladi hrdinou za to, co musel zvladnout a dokazat a jak se musel se zivotem porvat, ale na rozdil od p.Schamse, on se tak narodil, nenasazoval krk za zajmy CR, at na ne pohlizi kdokoliv a jakkokiv...

arr