Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Jiří Regi Schams opět na nohou

Datum přidání 20.06.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Redakce AN

Regi se v uplynulých dnech vypravil do Anglie, aby v pobočce firmy Ekso Bionics vyzkoušel speciální skelet, který by mu měl umožnit chůzi. Přístroj byl původně vyvinut, aby pomohl vojákům nosit extrémně těžká břemena. Ukázalo se však, že může pomoci tisícům osob s poruchou hybnosti dolních končetin.

Regi exoskelet

Foto: Regi a exoskletet od firmy Ekso Bionics / REGI Base

 

O podobné technologii informovaly Armádní noviny před zhruba před třičtvrtě rokem. Zaměřili jsme se však tehdy na to, jak robotické nohy pomohou kosmonautům po návratu na zem rychle aktivovat svalstvo oslabené pobytem ve stavu bez tíže. V té době se již experimentovalo s použitím skeletu v rámci rehabilitace ochrnutých pacientů, ale kdo by tušil, že za pár měsíců jej vyzkouší nejznámější český veterán.

Nadpraporčík v.v. Schams utrpěl vážná zranění při své misi v Afghánistánu už před šesti lety. Přežil, ale lékaři si nikdy netroufli vyoperovat šrapnely vězící v jeho hlavě. V důsledku toho částečně ochrnul a prakticky nemohl mluvit. Jeho přátelé nechtěli čekat, až skončí v zapomnění v nějaké „eldéence“ a založili nadační fond. Ten dnes už nepomáhá zdaleka jen Regimu, ale nabízí různé druhy podpory jak veteránům, tak bývalým policistům, hasičům a dalším. REGI Base

Teď ale stojí před Regim a jeho přáteli další výzva – postavit se na nohy, což bylo prorokováno lékaři jako nemožné. Asi nepřekvapí, že Jirka Schams ve skeletu nejen stál, ale hned od počátku také chodil.

 

Regi exoskeletFoto: Regi a exoskletet od firmy Ekso Bionics / REGI Base

 

„Nejprve s tím trochu zápasil, protože přístroj chodil vlastně za něj. Napodruhé už vydržel půl hodiny. Opíral se o chodítko, ale podle fyzioterapeuta by po několika dalších lekcích mohl chodit už pouze s berlemi. V těch jsou navíc zabudovány ovladače rychlosti a stání,“ líčí zážitky z testovací návštěvy Hynek Čech z Regi Base.

 

Foto: Regi a exoskletet od firmy Ekso Bionics / REGI BaseFoto: Regi a exoskletet od firmy Ekso Bionics / REGI Base

 

Ačkoli zařízení váží asi pětadvacet kilogramů, přenáší svou vlastní váhu na zem, takže nositel jej prakticky necítí. Udrží vzpřímeně pacienta do hmotnosti sto kilogramů a výdrž baterií také uživatele nijak neomezuje. „Za účelem rehabilitace se doporučuje chodit ve skeletu denně aspoň půl hodiny. Někteří američtí vojáci ho ale používají i tři až čtyři hodiny,“ vysvětluje možnosti zařízení Hynek.

 

Video: Ekso Bionic / YouTube

 

Skelet neslouží primárně k tomu, aby se stal každodenní a celoživotní oporou pacienta. Jeho pravidelným užíváním však dochází k obnovení starých návyků, zlepšení rovnováhy, především ale zapojení svalů a kostí, které po dlouhém pobytu na invalidním vozíku ztrácejí schopnost fungovat.

 

„Pro zdravého člověk je navíc nepředstavitelné, co zažívá ten, kdo po letech strávených v sedě, opět může ostatním hledět zpříma do očí,“ připomíná Hynek, co si Regi ze všeho nejvíce pochvaloval. Teď ovšem zbývá to nejtěžší – zařídit zakoupení skeletu, aby mohl sloužit Regimu a dalším potřebným, kterým chce Regi Base pomáhat.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 20.06.2013 Čas: 21:52

Super aplikace pristroje. Gratuluju k vyznamnemu pokroku ve kvalite zivota pana Regiho a drzim palce vsem darcum sbirky. Hlavne samozrejme vsak drzim palce panu Regi Schamsovi a VSEM veteranum.

arr