Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Jiří Schams, válečný veterán a hrdina, byl pro mnoho lidí inspirací

Datum přidání 09.01.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 12 komentářů    autor autor: Redakce AN

Po těžké nemoci zemřel ve středu 7. ledna v Ústřední vojenské nemocnici v Praze nadpraporčík v. v. Jiří Schams. Bývalému příslušníkovi Vojenské policie, válečnému veteránovi a účastníkovi několika zahraničních operací bylo 42 let.

Foto: Michal Voska a Jiří Schams. / Michal Voska

Foto: Michal Voska a Jiří Schams. / Michal Voska

 

Důstojné rozloučení se všemi vojenskými poctami se uskuteční 15. ledna ve 12.00 hodin ve velké obřadní síni strašnického krematoria.

 

Už od včerejška, kdy informace o úmrtí „Regiho" pronikla, posílají lidé na sociálních sítích vzkazy a kondolence. Nejen pro své kamarády a bývalé kolegy byl nadpraporčík v. v. Jiří Schams velikou inspirací. Nevidomá Radka Corvin Hlaváčová například na facebookové stránce ministerstva obrany píše:Vždycky, když mám vztek, že nevidím a nemůžu dělat to a to, tak mně lidé řeknou: „Hele, podívej na Regiho, co ten dokáže, tak bojuj jako Regi." - a zase mám sílu a chuť se rvát dál, věnovat se svým koníčkům, i přes svůj handicap."


„Regi, přejeme Ti, ať odpočíváš v pokoji," kondolují příslušníci Vojenské policie. Lidové noviny přidaly jméno Jiřího Schamse na vzpomínkovou stránku Pieta za padlé vojáky.

 

Ač se příspěvky diskutujících různí, jedno mají společné - pro všechny byl Jiří Schams skvělý voják, patriot a bojovník tělem i duší.

 

Nadpraporčík v. v. Jiří Schams

Narodil se 22. září 1972 v Praze.

 

Základní vojenskou službu absolvoval nejprve u 1. smíšeného pluku radioelektronického boje v Kolíně, jako déle sloužící pak zůstal u 1. radiotechnického střediska ve Zbirohu.

 

V roce 1997 byl přijat do služebního poměru vojáka z povolání jako řidič 6. mechanizovaného praporu. Ve stejném roce se také zúčastnil své první mírové operace v Bosně a Hercegovině.

 

Od roku 1999 působil v 6. speciální brigádě Generálního štábu Armády České republiky, se kterou v roce 1999 absolvoval zahraniční nasazení jednotky v Kosovu.

 

V roce 2002 se Jiří Schams stává příslušníkem Velitelství Vojenské policie Praha a v roce 2003 starším inspektorem útvaru Speciálních operací Vojenské policie (SOG, Special Operations Group).

 

Na další misi odjel začátkem října 2003 do Iráku, kde tato jednotka působila jako součást ochrany kontingentu 7. polní nemocnice. V době války v Iráku pak působil také na Velvyslanectví ČR v Kuvajtu a později v Bagdádu při české misi OCPA (Office of the Coalition Provisional Authority).

 

Následovala mise v jižní provincii Basra v kontingentu Vojenské policie. V tomto období si také rozšířil svoji kvalifikaci o novou odbornost zdravotníka pro polní podmínky (Combat Medic).

 

Po návratu domů absolvoval další speciální kurzy zaměřené na neodkladnou péči v polních podmínkách (BARTS, Battlefield Advanced Resuscitation Techniques and Skills), další praxi získával také jako dobrovolný člen pražské záchranné služby.

 

V průběhu let 2004 - 2007 prošel Jiří Schams znovu působením v misích v Kosovu a Iráku. Dne 10. října 2007 se s jednotkou přesunul do jihoafghánského Hílmandu. Svoji poslední misi, tentokrát v Afghánistánu, ukončil nedobrovolně dříve, když byl 17. března 2008, během doprovodu dánských humanitárních pracovníků do městečka Gerešk, zasažen střepinou do hlavy při útoku sebevraha. Jiří Schams zemřel 7. ledna 2015 po dlouhé těžké nemoci.

 

Mírové operace:

1997-1998 – mírová operace Bosna a Hercegovina

1999 – mírová operace Kosovo

2003 – mírová operace Kuvajt

2003 – mírová operace Irák

2004-2005 – mírová operace Irák

2006-2007 – mírová operace Kosovo

2007-2008 – mírová operace Afghánistán

Jiří Schams je držitelem vyznamenání Kříž obrany státu (28. 10. 2008), Záslužný kříž MO I. stupně (18. 3. 2008) a medaile za službu v zahraničních misích. V prosinci 2008 mu byla propůjčena hodnost nadpraporčík, 11. listopadu 2010 mu byla tato hodnost udělena.

 

Rozhovor Armádních novin s Jiřím Schamsem (2012) 

 

Poslední rozloučení s Jiřím "Regi" Schamsem "Vzdejme hold Jiřímu „Regi“ Schamsovi"

Jirko, vážím si dne, kdy jsem Te poznal. Mrzí mě, ze to nebylo dřív, než v okamžiku, kdy jsi sváděl svůj boj. A už v té době to nebyl jen boj s osudem v podobě následků těžkého zranění v Afganistanu, ale boje, který nemá soupeře. Rakovina si vybrala svoji daň a Tvůj boj byl o to těžší. Přes všechny útrapy jsi bojoval a nevzdával se. Tím jsi nám ukázal, ze nikdy se nesmíme vzdát, vždy je cesta, kterou můžeme jít. I kdyby byla na konci smrt, otevřeme cestu dalším a mnohým možná ukážeme směr. S bolesti v duši a v srdci vím, ze Tvůj boj je dohrán, ale i Tvůj dohraný boj nám ostatním dává naději. Děkuji, ze jsi tu byl, hájil nás způsob života a náš svět, který stoji i za ztráty a bolest udržet a ctít. Odpočívej v pokoji, my nezapomeneme....
Michal Voska a Redakce Armádních novin

Zdroj: Army.cz

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Deutschmann Datum: 15.01.2015 Čas: 13:22

Smuteční řeč na Jirkově pohřbu byla velmi zajímavá a mnoho lidí by si ji mělo poslechnout, aby věděli jak se chovat k ostatním.

avatar
papaHoth Datum: 11.01.2015 Čas: 21:26

Takhle jsem si vždy představoval bojovníka. Když ti nejdou karty a všechno je proti tobě, stejně bojuješ. Hluboká úcta.
Čest tvojí památce.

avatar
fotr Datum: 10.01.2015 Čas: 18:45

to: kapitandabac
Média uvádějí že Regi podlehl zákeřné rakovině a to bohužel v době kdy překonal to nejhorší po zranění a jeho stav se začal zlepšovat. Škoda že život někomu tak statečnému rozdá tak špatné karty a v okamžiku kdy svojí zřejmě nevšední srdnatostí překoná tolik překážek a strázní ho osud srazí nemilosrdně k zemi. Čest jeho památce. Odešel neporažen, jako skutečný bojovník.

avatar
kapitandabac Datum: 10.01.2015 Čas: 14:51

SOm nevedel ze zomrel, co presne sa mu stalo? Malo to suvis so zranenim z armady?
R.I.P

avatar
kapitandabac Datum: 10.01.2015 Čas: 14:51

SOm nevedel ze zomrel, co presne sa mu stalo? Malo to suvis so zranenim z armady?
R.I.P

avatar
J.Vraja Datum: 10.01.2015 Čas: 11:45

Jako bývalý voják s povolání,si těchto hrdinů velice vážím a vím že na vojně se získavají celoživotní kamarádství.Věřím,že se časem i celý náš národ bude těchto hrdinů více vážít.Za vše co udělal pro tuto republiku má mou obrovskou úctu.

avatar
Kusa Datum: 09.01.2015 Čas: 18:10

Hrdinů je málo, o to víc si vážíme těch co máme. Mě nejvíc imponuje že i když byl na tom hodně špatně stejně nebojoval jen za sebe, ale snažil se pomáhat i ostatním. Za to má mojí úctu.

Odpočívej v pokoji.

avatar
otecko Datum: 09.01.2015 Čas: 13:21

Tady něco k Regimu...

http://www.armyweb.cz/clanek/mily-regi-byl-jsi-a-jsi-muj-velky-hrdina

avatar
otecko Datum: 09.01.2015 Čas: 13:13

Snad se na jeho činy nezapomene. Česko si svých hrdinů příliš neváží, bohužel.

avatar
liberal shark Datum: 09.01.2015 Čas: 10:13

Čest jeho památce !

avatar
Ultramarinus Datum: 09.01.2015 Čas: 10:08

Cenu cloveka poznate z toho, jaci jsou jeho pratele, jaci nepratele, jak a za co bojoval i miloval a co zanechal tem (i v tech), kteri zustali po nem.

Nemel jsem tu cest pana Schamse poznat osobne, prezto ze vsech clanku a prispevku ktere jsem o nem cetl, stejne jako z inspirace, kterou svym odmitnutim paralizy nejak dokazal predat i me, vim, ze cena tohoto muze byla nezmerna.

Pokud existuje vyssi spravedlnost, pak mu jeho zivot musel vyslouzit i neco dobra nazpet. At tak nebo tak, bude spouste lidi Regi nezmerne chybet, i kdyz nam tu zbyde jeho povest a inspirace, hodne hrdiny.

avatar
Deutschmann Datum: 09.01.2015 Čas: 09:03

Jirko budiž ti země lehká.
Na Tvé poslední cestě tě půjdu vyprovodit.

arr