Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Jižní Korea kupuje stíhačky F-35 Lightning II

Datum přidání 25.11.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Armáda jižní části Korejského poloostrova plánuje od firmy Lockheed Martin nakoupit 40 stíhaček F-35 Lightning II. Stíhačka F-35 dostala přednost před dalším americkým strojem – Boeing F-15E Silent Eagle.

Foto: Dvojice F-35A Lightning II. Letouny F-35A pomohou Jižní Korei čelit letecké konkurenci z Číny a Ruska. / Lockheed Martin

Foto: Dvojice F-35A Lightning II. Letouny F-35A pomohou Jihokorejcům čelit letecké konkurenci z Číny a Ruska. / Lockheed Martin

 

Jižní Korea na přelomu tohoto tisíciletí spustila ambiciozní plán na přezbrojení svého letectva. Celkově 120 nových letadel v rámci programu F-X Next Generation Fighter Program mělo nahradit stárnoucí stroje F-4 Phantom II a F-5 Tiger.

 

Program byl rozdělen do tří etap. V rámci první fáze F-X Phase I si jihokorejské letectvo ROKAF (Republic of Korea Air Force ) pořídilo 40 stíhaček Boeing F-15K, derivát verze F-15E Silent Eagle. V roce 2008 (F-X Phase II) pak následovalo dalších 20 strojů F-15K s vylepšeným hardwarem a softwarem.

 

V letošním roce vrcholila poslední třetí fáze (F-X Phase II), ve které kromě F15E Silent Eagle bojoval také evropský Eurofighter a americký F-35 Lightning II. Jihokorejci v průběhu konání soutěže vyřadili jak Eurofighter (není k dispozici dvoumístná bojová verze) i F-35 Lightning II (velká cena).

 

Potvrzení vítězství stíhačky F-15 se tak zdálo býti pouhou formalitou. V záři letošního roku však Soul soutěž nečekaně restartoval a vyzval znovu účastníky k podání nových nabídek. Před pár dny ROKAF nakonec rozhodl o definitivním vítězí – stane se jim stíhačka F-35A Lightninig II s klasickým startem a přistáním.

 

Korea však nakoupí pouze 40 stíhaček F-35, a to z důvodu velkých pořizovacích nákladů. Zbylých 20 strojů (avšak ne nutně F-35) získá letectvo Jižné Koreje později. Dodávky stíhaček F-35 jsou naplánovány na roky 2018 až 2022.

 

"F-35A je strategickou zbraní pro získání konkurenční výhody a poražení nepřítele v rané fázi války," citovala tisková agentura Yonhap mluvčího sboru náčelníků štábů Eom Hyo Sika. "Jihokorejská armáda rovněž využije letadlo pro efektivní vypořádání se s provokacemi."

 

Spekuluje se, že za neúspěchem F-15E Silent Eagle stojí nedostatečné vlastnosti stealth. Jižní Korea se v posledních letech dívá s obavami na nové čínské a ruské stealth stíhačky - Suchoj T-50 nebo J-20 „Mocný Drak“. Podle jihokorejského tisku panovala obava, že stíhačky F-15E Silent Egale, byť modernizované s ohledem na vlastnosti stealth, neuspějí proti nejmodernější ruské a čínské konkurenci.

 

Zdroj: Aviation Week, The Diplomat

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 27.11.2013 Čas: 14:05

Pro Libertz - to byl jen takový pokus o vtip. Rozdíly mezi Japonci a Korejci jsou mi známy

avatar
Libertz Datum: 26.11.2013 Čas: 16:25

David:

to teda neni jedno, to je jako keby si povedal ze cech a nemec je to iste, lebo sme rovnaka rasa....

avatar
Laci Datum: 26.11.2013 Čas: 13:36

Samozřejmě jsem omylem zaměnil Jížní Koreu za Japonsko, za to se omlouvám :D :)

avatar
David Datum: 26.11.2013 Čas: 10:02

Tak i sám kontrakt je výrazně odlišný od toho japonského. Zajímavý je i ten poměrně malý počet letadel. Domnívám se, že záměrem bylo především získat technologie (a F-35 je přeci jen pokročilejší než F-15, který zas naopak vyniká únosností, doletem atd.) a ty pak zúročit ve vývoji vlastního letounu 5té generace.
A jinak - Japonci, Korejci, to je vlastně jedno, všichni jsou žlutý a maj šikmý voči

avatar
Charlie Datum: 26.11.2013 Čas: 08:12

Laci: jseš si vědomej toho že článek píše o Koreji?

To by tě Korejci hnali, splést si je s Japoncema :)

avatar
Laci Datum: 25.11.2013 Čas: 14:16

Tak oni vyředej Eurofighter Typhoon, protože sice má dvoumístnou verzi, ale ne dvoumístnou bojovou a pak se v novým tendru rozhodnou pro F-35A Lightning II, která nemá ani jedno ani druhý :D Tomu řikám efektivita nákupu alias očividně čistý obchod :D
Na druhou stranu jsou ale Japonci chytrří, že si tyto stroje pořídí pouze v tak malém počtu na zastrašování a možné preventivní údery, kterých by měla být, díky vlastnosti stealth, F-35ka schopná.

arr