Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Jižní Korea vyhlásila vlastní leteckou zónu

Datum přidání 11.12.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Krize v jihočínském moři se dále stupňuje. Jižní Korea vyhlásila vlastní „výsostnou“ leteckou zónu nad vodami jihočínského moře. Jihokorejská letecká zóna se přitom částečně překrývá s nedávno vyhlášenou čínskou zónou.  

Foto: Generál Kim Yong-hyun , hlava sboru náčelníku štábu jihokorejské armády, ilustrační foto / Ministerstvo obrany Jižní Koreje

Foto: Generál Kim Yong-hyun , hlava sboru náčelníků štábu jihokorejské armády, ilustrační foto / Ministerstvo obrany Jižní Koreje

 

"Čína vyjadřuje lítost nad rozšířením jihokorejské identifikační zóny protivzdušné obrany," řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hong Lei novinářům na pravidelné tiskové konferenci. Čína tlumočila své obavy Jižní Koreji a požádala, aby Soul postupoval "bezpečně a opatrně"

 

Jižní Korea v neděli oznámila rozšíření vlastní identifikační letecké zóny. Jihokorejci posunuli leteckou oblast, ve které se musí všechna letadla hlásit jihokorejským úřadům, o 240 kilometrů níže. Rozšířená zóna zahrnuje sporné ponořené skalisko (4,6 metrů pod vodní hlasinou), v Jižní Koreji nazýváné Ieodo, v Číně skála Suyan .

 

Ieodo/Suyan je podmořský útes, nad nímž drží Soul kontrolu. Na útesu je vybudována jihokorejská výzkumná stanice. Útes přitom Čína zahrnula do své nové identifikační zóny vzdušné obrany.

 

Mapa: Ieodo, skála Suyan / maps.google.com

 

Podle Číny se však na ponořený útes nevztahují územní spory, ale jedná se čistě o věc námořního práva. "V současné době neexistuje územní spor mezi Čínou a Jižní Koreou v této otázce," řekl Hong. Současně však poznamenal, že se útes nachází ve výlučné ekonomické zóně obou zemí.

 

Generálmajor Chang Hyok, starší pracovník jihokorejského ministerstva obrany úředník uvedl, že vyhlášení jihokorejské zóny je "naší nejvyšší prioritou, aby se zabránilo náhodným vojenským střetům v oblasti." Jihokorejská zóna se však netýká civilních letadel.

 

Čína 23. listopadu vyhlásila speciální leteckou zónu ve Východočínském moři. Všechna letadla vniknuvší do této zóny se musí hlásit čínským úřadům. Japonsko, Jižní Korea i Spojené státy již demonstrativně do čínské zóny poslali své vojenské letouny. Čínská protivzdušná obrana na letouny nijak nereagovala.

 

Vyhlášená čínská letecká zóna se dotýká územních zájmů Jižní Koreje, Japonska a Tchaj-wanu. Skrze bezpečnostní dohody jsou do územních sporů východoasijských států vtažené také Spojené státy.

 

Zdroj: Reuters, Defense Tech

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr