Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Jižní Korea zrušila zakázku za 7,7 mld. dolarů

Datum přidání 01.10.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jakub Horníček

Jižní Korea se rozhodla zrušit smlouvu s Boeingem na dodávku stíhaček za 7,7 miliard dolarů a znovu spustit výběrové řízení na vůbec v historii největší zakázku v oblasti obrany. Obchod měl zahrnovat dodávku 60ti stíhacích letounů, které měly nahradit zastaralé letouny F-4 a F-5.

Boeing F-15 Eagle / Foto: USAF, Staff Sgt. Samuel Rogers

 

Horkými kandidáty byl zmiňovaný Boeing, narozdíl od svých dvou konkurentů, jako jediný dosáhl se svou nabídkou F-15 Silent Eagle limitu rozpočtu Jižní Koreje a měl se tak stát vítězem celého tendru. Nicméně státní úřad pro vyzbrojování rozhodl, že F-15 nesplňují současné požadavky letectva, s přihlédnutím na jadernou hrozbu Severní Koreje.

 

"Většina členů úřadu souhlasila s odmítnutím nabídky na dodávku F-15 a byla pro znovuspuštění celého projektu.", potvrdil informaci tiskový mluvčí Ministerstva obrany Kim Min-Seok. Kim dále řekl, že úřad vzal v úvahu "současnou bezpečnostní situaci, severokorejský jaderný program a rapidní pokrok v leteckém průmyslu".

 

Kokpit F-15 / Foto: Holloman Airforce Base

 

Hlavní kritika, která padla na bedra F-15 byla, že stíhačkám chyběla technologie stealth, kterou jsou vybaveny moderní letouny, jako například F-35. "Panuje shoda, že Jižní Korea potřebuje stíhačky 5. generace, aby mohla čelit hrozbě Severní Koreje", řekl Kim Min-Seok. Vláda prohlásila, že hodlá po důkladném přezkoumání spustit znovu celý projekt od nuly, které by zahrnovalo přezkoumání rozpočtu. "Věříme, že celý proces přezkumu bude trvat asi rok.", řekl Kim.

 

"Budeme se snažit celý proces urychlit tak, aby případný dopad na národní obranu byl omezen na minimum.", dodal. Tým úředníků z ministerstva obrany, letectva a akvizic zváží různé alternativy, včetně počtu stíhaček, rozšíření financování a kombinování různých typů letadel.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 01.10.2013 Čas: 20:34

Tak já si také myslím, že ta akvizice měla být nejen kvůli Severní Koreji. Svým způsobem - proti severokorejskému režimu by bylo asi vhodnější spíš nakupovat další protiraketové systémy. Spíš jde o celkovou pozici Jižní Koreje v regionu
Osobně jsem považoval F-15 za dobré řešení.Je to sice již stará konstrukce - ale tak zásadně modernizovaná, že s původní konstrukcí ze sedmdesátých let má jen málo společného. Navíc souhlasím - co je na světovém trhu lepšího a politicky dosažitelného?
A rozhodně bych neopomíjel jihokorejský projekt letounu 5té generace, je mi jasné, že ten projekt je teprve na začátku, ale rozhodně bych ho nepodceńoval

avatar
kubo4747 Datum: 01.10.2013 Čas: 18:24

Ja si myslím, že ten obchod nemuseli vôbec zrušiť a F-15 by im stačili. Sú aj lepšie stíhačky, ale aj so slabšími a s väčším počtom, by s obranou nemal byť problém. Ono môže byť najlepšia stíhačka na svete, ale ak pilot má nedostatočný výcvik, tak mu je tá stíhačka takmer na nič. Avšak je prečo to zrušili i cez to, že majú prvky Stealth je troška blbé asi.

Možno im však "iný" ponúkli nižšiu cenu, Rusko a Čina im tak isto má čo ponúknuť. Na F-35 by som to nevidel, pretože na svete neexistuje drahšej stíhačky. A za tie peniaze a ten malý počet kusov sa to nevyplatí, hlavne v prípade straty. Vtedy to poznať najviac. Aký je predsa rozdiel, keď nabúrate osmičkovú audinu a favorit, že... :D hlavne ten pocit, tie peniaze a tá strata, čo viac mrzí a chýba.

avatar
pilot211 Datum: 01.10.2013 Čas: 14:33

Tak ono by se dalo uvažovat o objednání výroby YF-23, ale ty jsou staré, to se spíš vyplatí ty F-35. Potom leda ruské T-50. Míň reálné je nákup čínských J-20.

avatar
pan.kuba Datum: 01.10.2013 Čas: 12:19

Třeba je to jenom reakce na uvedení SuperHornetů (viz http://www.armadninoviny.cz/stealth-fa-18ef-super-hornet.html) a doufají, že tak dostanou novější modifikaci a ještě trochu tímhle divadlem srazí cenu?!

avatar
D.i.p Datum: 01.10.2013 Čas: 12:03

Vrtá mi to hlavou jaký stealth stroje podobnýho výkonu by chtěli korejci koupit, když existují vlastně jen dva. Američani ho neprodaj a kupovat od rusů by nemělo být v jejich zájmu. F-35 je přeci jen něco jinýho, i když na jednomotorový stroj má slušný tah.

Možná, že se tím jen snaží ještě více snížit cenu.

A jak je na tom ten japonský stealth projekt?

avatar
Jakub Mareš Datum: 01.10.2013 Čas: 11:04

Myslim že F-35 jsou pro JK málo výkoné. USA dál odmítají prodat F-22 jiným zemím a jelikož už JK používá např. Ka-31, nedivil bych se kdyby se obrátili na Rusko.

avatar
pan.kuba Datum: 01.10.2013 Čas: 10:50

@ David: Nepochybuji, že by si tohle vedení Jižní Koreje neuvědomovalo, ale je potřeba se na takovou akvizici dívat v širších souvislostech celého regionu. A pak z toho jasně vychází, že i JK se spíš než NK obává roustoucích ambicí Číny, Ruska apod.

avatar
David Datum: 01.10.2013 Čas: 10:40

Je ale otázkou, nakolik jsou potřeba letouny se schopností stealth proti státu, jehož nejvýkonnějšími letouny jsou starší verze MiG-29, nejvýkonnějšími protiletadlovými raketami S-200 - a jehož radary jsou zoufale zastaralé.

avatar
Refael Datum: 01.10.2013 Čas: 10:40

Je jasné, že Jihokorejci chtějí jen F-35ky, ale zrušení výběrového řízení pouze prodraží tyto letouny neboť jsou prakticky jediným kandidátem, který splňuje kritérium stealth.
Jsem zvědav, jak Jihokorejci to Boeingu vysvětlí, přeci jenom zvítězili v regulérní soutěži.

arr