Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

JLTV klíčovým vozidlem americké armády

Datum přidání 09.06.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda již několik let vyvíjí a testuje v rámci programu JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) nová lehká terénní vozidla. Americká armáda plánuje JLTV postupně nahradit ikonická vozidla Humvee.  

Foto: Vozidlo JLTV od firmy  Oshkosh; větší foto / Oshkosh

Foto: Vozidlo JLTV od firmy Oshkosh; ilustrační foto; větší foto / Oshkosh

 

I přes rozpočtové potíže program JLTV pokračuje bez omezení. Generál Raymond Odierno, náčelník štábu americké armády, potvrdil zájem americké armády nakoupit 50 000 vozidel JLTV. Program JLTV Odierno navíc označil jako klíčový pro budoucnost americké armády.

 

„Nejdeme od toho," uvedl nedávno Odierno během rozhovoru s novináři ve Washingtonu. „Jak se věci vyvíjejí kupředu, stává se (JLTV – pozn. red.) klíčovou součástí armády."


Celkově americká armáda a námořní pěchota nakoupí 54 720 vozidel JLTV. Stroje v obou složkách Ozbrojených sil Spojených států nahradí podle současných plánů asi třetinu vozidel Humvee. V budoucnu samozřejmě není vyloučen další nákup vozidel JLTV.

 

Armáda i námořní pěchota zaplatí za program 30 miliard dolarů. V ceně je nákup vozidel, účelového vybavení vozidel (komunikační, elektronické a senzorické vybavení) a vybudování kompletního logistického, servisního, školicího a výcvikového zázemí. V ceně jsou započítaný také náklady za výzkum a vývoj.

 

Prostým dělením se dopočítáme ceny 559 000 dolarů za vozidlo. Samotná cena vozidel se základním vybavením dosahuje 250 000 dolarů.

 

O úspěch v programu JLTV se perou tři firmy AM General, Oshkosh a Lockheed Martin. Všechny tři firmy předložily své cenové nabídky v únoru letošního roku. Každá firma rovněž minulý rok poskytla armádě a námořní pěchotě 22 prototypů k testování.

 

V rámci počáteční výrobní série LRIP (Low-Rate Initial Production) výrobce v prvním kole vyrobí 17 000 vozidel. Armáda společně s námořní pěchotou vyberou výherce již toto léto, možná příští měsíc.

 

„Proč to potřebujeme?" položil otázku Odierno k programu JLTV. „Poučili jsme se z lekcí, které jsme získali, pokud jde o dostatek vnitřního prostoru pro instalaci veškerého komunikačního vybavení, které jsme vyvinuli v průběhu několika let, stejně jako poskytnutí ochrany pro naše vojáky a udržení určité úrovně mobility."

 

„Určitě máme mnoho jiných možností k prozkoumání, díky kterým můžeme jít do budoucna," pokračuje Odierno. „Ale JLTV je možností, která nám nejvíce vyhovuje a myslíme si, že je vhodné do ní v budoucnu investovat."

 

JLTV je lehkou kolovou platformou. Vozidla všech tří výrobců mají hmotnost přibližně 6500 až 7000 kg. Užitečná nosnost je mezi 1600 až 2300 kg podle verze. Počítá se s výrobou čtyř verzí – univerzální, nosiče těžkých zbraní (kulomety/granátomety), nosič zbraní pro blízký boj (např. řízené střely) a užitkové verze.

 

Hlavní předností vozidel JLTV je balistická ochrana na úrovní těžkých vozidel MRAP (Mine Resistant Ambush Protected), avšak při mnohem menší hmotnosti, rozměrech a lepších jízdních výkonech.

 

Zdroj: DoD BUZZ

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Odpadlik07 Datum: 17.06.2015 Čas: 11:30

Pokud vím tak AČR využívá a využívala jednu šestinu vozidel hmmwv, které byly nasazeny v Avgánistánu. těch 150 000 vozidel je jen zlomek toho, co vyrobili a prodali výhradně evropským zemím. A to, že teď chtějí nahradit vozidla hmmwv vozidly JLTV je pro USA taktická výhoda. Jen škoda, že AČR nemá zájem odkoupit aspoň pár vozidel MRAP, které USMC a USArmy vyřadila a vyřazuje.

PLK. Jakub Raszyk

avatar
KOLT Datum: 10.06.2015 Čas: 15:37

Ngarem – nemohl byste přestat prudit? Jste trapný, že vám může konkurovat snad už jen "sentinel".

avatar
Ngarem Datum: 10.06.2015 Čas: 15:24

To se nám to žije, když nám FED půjčuje...
Snad ta náhrada bude jezdit i blátem a ne jenom po pouštích ropných a surovinových zdrojů, pardón, zemí. Humwee nechají ISILu, Al´Kajdě a Boco Haram a koupí se JLTV.

avatar
CerVus Datum: 09.06.2015 Čas: 18:10

No a to si vem, že značná část námořnictva tráví většinu času na lodích, takže ti to ten poměr ještě zvedá.

avatar
KOLT Datum: 09.06.2015 Čas: 18:06

Skoro vychází jeden humvee na pět vojáků (Army + Marines), to by do nich mohli naskákat všichni :-) Otázkou je, kolik z nich je funkčních, a jestli se tam nepočítají i vozidla USAF a USN. Ale i tak je to šílené číslo.

avatar
CerVus Datum: 09.06.2015 Čas: 14:53

Třetinu? Sakra oni mají přes 150 tisíc humvee. Takový počet by mě ani ve snu nenapadl.

arr