Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

JLTV - nástupce Humvee vstupuje do poslední fáze

Datum přidání 03.09.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Program JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) je jedním z nejvýznamnějších a nejdůležitějších projektů americké armády. Cílem není nic menšího, než vybrat nástupce legendárních vozidel HMMWW, známých spíše pod přezdívkou Humvee (Humr). JLTV právě nyní vstupuje do své závěrečné fáze, kdy se tři finální výrobci utkají o miliardovou zakázku pro americkou armádu.

Lockheed Martin JLTV

Foto: Lockheed Martin JLTV s přívěsem / Lockheed Martin

 

Soutěžní týmy a vozidla JLTV

Závěrečné klaní je označováno jako inženýrská a výrobní fáze vývoje EMD (Engineering and Manufacturing Development). Účastni se ho tři finalisté - Oskhosh Defense (vozidlo L-ATV), AM General (vozidlo BRV-O , AM General je také výrobce Humvee) a tým vedený firmou Lockheed Martin (vozidlo JLTV). Poráženými jsou General Dynamics, BAE Systems a Navistar.

Soutěžní týmy a jejich vozidla (2012):

  • Oshkosh / L-ATV

  • AM General / BRV-O

  • Lockheed Martin / JLTV

  • General Tactical Vehicles JLTV / Eagle

  • BAE Systems / Valanx

  • Navistar / Saratoga

Všechny týmy budou mít 12 měsíců na vývoj a výrobu 22 prototypů vozidel JLTV, s tím, že dvě vozidla mají být dodány prakticky okamžitě. Celkově půjde o čtyři varianty vozidel. První je dvousedadlové JLTV-UTL (Utility carrier) s otevřenou korbou, určené pro dopravu nákladů a tažení přívěsů.

 

Druhou verzí je univerzální JLTV-GP (General-Purpose) pro čtyři vojáky, s možnosti přepravy munice a malého množství zásob. Derivátem JLTV-GP je pak těžký nosič zbraní JLTV-HGC (Heavy Gun Carrier) – vozidlo osazené chráněnou zbraňovou stanici na střeše vozidla.

 

AM General BRV-OFoto: AM General a vozidlo BRV-O / AM General

 

Čtvrtým testovaným typem je stroj označovaný jako zbraňový nosič pro boj z blízka JLTV-CCWC (Close Combat Weapon Carrier) – součástí vybavení budou protitankové zbraně nebo velkorážový kulomet.

 

Multi-miliardový kontrakt

Po skončení fáze EMD slibuje Pentagon odebrat minimálně 20 000 vozidel pro US Army (ideálně až 50 000) a 5 500  vozidel pro Marine Corps. Cena kontraktu se odhaduje až na 20 mld. dolarů, což je při dnešním kurzu přibližně 394 mld. Kč. Připomeňme, že v americké armádě slouží 150 000 vozidel Humvee - úřednici chtějí vyměnit alespoň 1/3 z nich.

 

Oskhosh L-ATVFoto: Oskhosh L-ATV / Oskhosh

 

Zajímavý je příběh o ceně. První odhady počítaly s cenou 350 000 dolarů za jednotlivé vozidlo. Avšak s rozpočtovými škrty se začalo koketovat s myšlenkou, zda není lepší modernizovat stávající vozidla Humvee. Americká armáda proto dala výrobcům na výběr: „Cena musí klesnout na 270 000 dolarů za kus (5,3 mil Kč), jinak nemáme zájem.“

 

Výrobci samozřejmě prohlašovali, že je nemožné vyrobit tak levně vozidlo s požadovanými vlastnostmi. Avšak hrozba zrušení programu zabrala – výrobci nakonec s cenou souhlasili. Nákup nových strojů JLTV tak nakonec dostal zelenou před modernizací Humvee.

 

Kromě jiného je zde pro výrobce lákavá šance, že s JLTV uspějí i v zahraničí. O program nového lehkého obrněného vozidla projevuje hluboký zájem Austrálie, Velká Británie, Kanada a Izrael. Austrálie se na programu dokonce podílí finančně.

 

Zdroj: DoD Buzz, Army Times

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
palo Datum: 05.09.2012 Čas: 20:01

i na tych 270tis usd budu mat urcite aspon 60%nu marzu.
ale pekne vozito, bral by som na bezpecne dochadzanie do prace a offroad schopnosti by sli vyuzit v prirode s rodinkou..

avatar
Jakub Datum: 05.09.2012 Čas: 16:40

Za sebe bych se priklonil k BRV-O / AM General. Ackoliv to ma jinej název, je to pořád Humwee a o to de :-)

avatar
asdf Datum: 05.09.2012 Čas: 06:35

jo jo od toho LM to vypada nejlip :)

avatar
Charonely Datum: 04.09.2012 Čas: 18:19

Doufám, že to Lockheed Martin vyhrají.

avatar
Kubec Datum: 04.09.2012 Čas: 17:42

mimochodem by bylo velice zajímavé udělat tady na AN anketu o nejlepší JLTV nebo jak to nazvat. Na trhu je jich celá řada, doporučuju kouknout zde:
http://www.w54.biz/showthread.php?61-All-Terrain-and-High-Mobility-Vehicles

avatar
Kubec Datum: 04.09.2012 Čas: 17:30

Celkem mě překvapuje, že do tohoto projektu cpe prachy i Austrálie, když je podle všeho dost spokojená s Hawkei a uvažuje dokonce o jeho vývozu do zahraničí (mám dojem že o nákupu uvažovala i Británie)

arr