Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

JLTV: Oshkosh JLTV nahradí vozidla Humvee

Datum přidání 26.08.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 50 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda dnes zveřejnila vítěze dlouholetého programu Společného lehkého taktického vozidla JLTV (Joint Light Tactical Vehicle). Vítězem se stalo vozidlo Oshkosh JLTV od známého výrobce terénních a nákladních automobilů Oshkosh.

L-atv

Foto: Vozidlo nabízené firmou Oshkosh pro program JLTV; větší foto / Oshkosh

 

Oshkosh vítězí v programu JLTV

Americká armáda (U.S. Army) upřednostnila firmu Oshkosh před konkurenty AM General a Lockheed Martin. Podle současných plánů americká armáda odebere 49 100 vozidel Oshkosh JLTV a americká námořní pěchota (U.S. Marine Corps) 5500 vozidel.

 

Finální podoba a konstrukce vozidla Oshkosh JLTV přímo vychází z prototypového vozidla Oshkosh L-ATV (Light Combat Tactical All-Terrain Vehicle). Samotná firma však vítězné vozidlo nazývá jako Oshkosh JLTV, nikoliv přímo L-ATV.

 

Program JLTV je klíčový pro americkou armádu. Během válek v Iráku a Afghánistánu americká armáda ztratila výraznou část mobility a expedičních schopností. Důvodem bylo rozsáhlé používání improvizovaných výbušných systémů IED (Improvised Explosive Device), které přinutily vojáky americké armády (a námořní pěchoty) přesedlat z vozidel Humvee do lépe chráněných, ale těžkých a nemotorných MRAPů (Mine Resistant Ambush Protected).

 

Počáteční kontrakt programu JLTV dosahuje výšky 6,7 miliardy dolarů a pokrývá dodávku 16 901 vozidel pro americkou armádu i námořní pěchotu. Vozidla budou dodána v průběhu osmi let.

 

Kontrakt obsahuje jak dodávku vozidel v rámci počáteční výrobní produkce LRIP (Low Rate Initial Production), kdy se výrobce bude technicky a organizačně připravovat na sériovou výrobu, tak také dodávky vozidel v rámci plné výrobní produkce FRP (Full Rate Production).

 

Jednotková cena vozidla, díky prostému dělení, vychází na 400 000 dolarů. Cílová cena za vozidlo, tedy v jeho "čisté" podobě, byla stanovená Pentagonem na 250 000 dolarů. Do ceny je však nutné započítat cenu za vybavení vozidel (senzory, zbraně, komunikace, elektronika), náhradní díly, logistickou podporu, nástroje a přípravky pro údržbu a servis, školící a výcvikové zázemí (simulátory, učební pomůcky, publikace, programy, atd.).

 

Video: Oshkosh má velkou tradici ve výrobě nákladních a tereních vozidel. / YouTube

 

První dodávka vozidel se očekává deset měsíců od podpisu smlouvy, plná sériová výroba (FRP) se rozběhne v roce 2018. První jednotka americké armády bude připravená vyrazit s vozidly Oshkosh JLTV do akce v roce 2018. Dodávky pro námořní pěchotu skončí v roce 2022 a pro americkou armádu až (!) v roce 2040.

 

"Po přísném a disciplinovaném vyběrovém řízení soutěže JLTV, americká armáda a námořní pěchota poskytují bojovníkům našeho národa nejschopnější lehké vozidlo - Oshkosh JLTV," uvedl v tiskové zprávě Charles L. Szews, výkonný ředitel Oshkosh Corporation. „Je to nejpokročilejší vozidlo, které jsme kdy vyrobili a nejpokročilejší taktické kolové vozidlo, jaké kdy svět spatřil. Má neuvěřitelnou rychlost, pohyblivost a schopnost zapojení se do bojů, přitom nabízí dobrou ochranu.“

 

Obnova mobility

Podle americké armády Oshkosh JLTV nabízí spodní a boční ochranu na úrovní vozidel MRAP nebo Oshkosh M-ATV (MRAP All Terrain Vehicle). JLTV je však o 1/3 lehčí než M-ATV a je schopen převážet těžší a větší náklad než dokáže vozidlo Humvee. Prázdná hmotnost vozidla Oshkosh JLTV, resp. L-ATV, je v základní konfiguraci 6300 kg.

 

Výhodou firmy Oshkosh v soutěži JLTV byly právě zkušenosti s výrobou a provozem vozidel M-ATV. Americká armáda v roce 2009 objednala vozidla M-ATV, která kombinovala ochranu vozidel MRAP s lepší mobilitou a průchodností terénem. Oshkosh JLTV se přitom v terénu údajně pohybuje o 70 % rychleji než M-ATV.

 

Oshkosh JLTV nevyniká jen skvělou taktickou mobilitou (tedy jízdou "po svých), ale i strategickou - vozidlo lze přepravit při aeromobilních operacích v podvěsu vrtulníků CH-47 Chinook nebo CH-53 (například nejnovější verzí CH-53K King Stallion). Dopravovat dřívější vozidla MRAP nebo M-ATV v podvěsu vrtulníků bylo prakticky nemyslitelné.

 

Video: Oshkosh JLTV / YouTube

 

Blíží se politická bitva?

Během dnešní tiskové konference v Pentagonu odmítli zástupci armády a námořní pěchoty upřesnit důvody, proč Oshkosh JLTV vyhrál nad svými konkurenty. Stejně tak zástupci neposkytli bližší rozbor ceny. Jde o taktický postup, neboť v následujících týdnech budou moci dva neúspěšní kandidáti - AM General a Lockheed Martin - podat protest proti výsledku soutěže.

 

Podle generáplukovníka Michaela Williamsona se již Pentagon připravuje na protesty neúspěšných uchazečů. Lockheed Martin a AM General v dnešních komentářích nevylučují podání protestů.

 

Zdá se tak, že se schyluje k právní a politické bitvě. Ostatně politické tlaky zájmových skupin při nákupu vojenského vybavení pro Ozbrojené síly Spojených států jsou pravidlem, nikoliv výjimkou.

 

Pentagon se zcela jistě dostane pod velký politický tlak. Důkazem je i "bez okolků" dané prohlášení Thomase Cottona , republikánského senátora za Arkansas a člena Senátního výboru pro Ozbrojené síly amerického Kongresu. Právě v Arkansasu firma Lockhhed Martin měla vyrábět vozidla pro program JLTV.

 

"Jsem přesvědčen, že práce a infrastruktura vložená firmou Lockheed Martin do tohoto projektu přinese hospodářské výhody," uvedl Cotton v prohlášení. "Zatímco Lockheed Martin zkoumá další kroky, jsme jim připraveni pomoci, jak jen to půjde."

 

Zdroj: Oshkosh

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 31.08.2015 Čas: 11:49

Tak to netuším, insider nejsem :-) Trochu se obávám, jestli nemají plné ruce práce s reorganizací (přesun pod AČR) a se zakládáním ÚPSO.

avatar
niko Datum: 31.08.2015 Čas: 09:56

Kolt ako je to teraz z 601. sk, chysta sa nejake jej nasadenie ? Pocul som, ze mali ist do Mali, ale to bolo uz davnejsie, takze z toho asi zislo.

avatar
KOLT Datum: 30.08.2015 Čas: 13:39

ad Stg: O tom žádná. Já si jen v rámci té vášnivé diskuse, kdy jste si nadávali do puberťáků, nemohl odpustit rýpnutí do špatného označení pušek, ačkoliv mi bylo jasné, že šlo o překlep.

ad niko: Myslím, že si vybrali správně. HK-416 je jednak subtilnější, takže je obecně o něco vhodnější pro SF, které upřednostňují rychlost před robusností. Hlavně je ale odvozená od AR-15, jejíž deriváty používají téměř všechny vojenzké SF složky na západ od Košic, díky čemuž je pro ni dostupná ohromná škála příslušenství zcela kompatibilního s případnými spolupracujícími jednotkami. Koneckonců právě HK-416 používají mnohé z nich. Ono v případě 601. jsou ty SIG-516 asi také o tom mít "M-4 s pístem". Proč vybrali zrovna SIG nevím, dost možná kvůli poloviční ceně :-) Vlastně ani 100% neručím za to, že šly k Šestce. Kupovaly se totiž z peněz od USA, ale nikde se nedalo oficiálně dohledat, kam se poděly. Což s ohledem na to, že počet přibližně odpovídal nově nasazované jednotce 601. v Astánu, vedlo nejen mě k závěru, že skončily v Prostějově.

avatar
niko Datum: 30.08.2015 Čas: 10:43

to Kolt: No ja som pocul taku storry, ze 5. psu dostal (tusim v 2011) urcity balik penazi na nakup modernych utocnych pusiek a rozhodol sa pre HK 416-417. Cize to bolo samostatne rozhodnutie pluku. Este viem, ze ho kritizovali, ze keby si vybrali G36, tak peniaze vydu na pusky pre vsetky oddiely. Tak ale bola to podla mna dobra volba. Zbytok sa 2014 doplnil s M4 od Americanov. HK 416 pluk vyuziva prioritne v Afganistane.

avatar
Sgt Murphy Datum: 30.08.2015 Čas: 10:09

Poukázal som tým na mnohokrát rozdielnu výzbroj v OS SR, nielen v zbraniach ale aj technike ktorá sa nakupuje bez rozmyslu.

avatar
KOLT Datum: 29.08.2015 Čas: 22:11

Šak já vím, že byly myšleny 416 a 417. Když si tady ale nadáváte do idiotů, neználků a puberťáků, nedalo mi to si nerýpnout... :-) Mmchd, 601. má také HK-417, jako ÚP slouží M-4 od Coltu (původně byly od Bushmasteru, v rámci pomoci od USA, ale s ohledem na jejich "kvalitu" byly postoupeny nebojovým útvarům). HK-416 chybí, což je škoda. Ale snad mají nějaké SIG-516, co také dostali v rámci pomoci od USA.

skelet: Souhlasím.

avatar
skelet Datum: 29.08.2015 Čas: 11:21

Pro AČR nemá Humvee žádný význam. Zespod to máme pokryté Land Rovery, zeshora Iveco LMV. A ta pidi mezera do které míří Humvee se dá pokrýt deriváty výše zmíněných vozů.

avatar
niko Datum: 28.08.2015 Čas: 22:44

Kolt 5.psu ma fakt hk 416 a hk 417 vo vyzbroji. Pre uplnost treba ale povedat, ze nie cely utvar. Zbytok ma M4.

avatar
niko Datum: 28.08.2015 Čas: 22:42

Murphy ospravedlnujem sa ti ak som ta nejako urazil, alebo nedajboze ponizil. Nechcel som sa nejako povysovat. Len ma namichlo ako tu prezentujes kade co, co nie je pravda(rucne zbrane, info o Afganistane, iveca, eod, pocet gmv, vojenska policia a k 100, atd atd). Inak stale cakam na tie mena utvarov. Viem co mozem od teba v dalsich diskusiach cakat. Teda nic. Obranu inak ale necitam. Ale mas pravdu. Nie som nacelnik GS ani nic. :) Som obycajny prispievatel, ktory ale ma viac info o OSSR ako ty a to ci praktickych alebo cekutych z medii. Ale tak nebudeme sa tu donekonecna natahovat. Zhodnime sa, ze sa nezhodneme a kaslime na to.

avatar
Sgt Murphy Datum: 28.08.2015 Čas: 22:26

myslel som Hk 416 a Hk 417 ...

avatar
KOLT Datum: 28.08.2015 Čas: 22:17

No to je zas úroveň diskuse....

Mmchd, dost pochybuju, že by 5. pšu měl ve výzbroji HK 406 nebo 407 ;-)

avatar
Sgt Murphy Datum: 28.08.2015 Čas: 19:37

Niko, robíš zo seba majstra umenia, mňa ponižuješ ale očividne tvoje vedomosti sú vycucané len z Obrany a z nejakých obrázkov z netu, a kecáš každý jeden príspevok dve na tri.

avatar
niko Datum: 28.08.2015 Čas: 18:44

Ach jaj. Netvrdim, ze mame vo vyzbroji MRAPY GMV. Napisal si, ze su poziciane a ja som to akceptoval. Aj ked ma potom napadlo, ze naco by potreboval gmv 5. psu na vycvyk do Afganu, ked v Afgane pouziva MRAPy. Ale budis. Je mozne. Akceptujem. Inak samozrejme aj tvoje udaje o 2-3 kusoch su mylne. Ja som videl 4. Kolko ich je, neviem.

V ktorom utvare si videl G 36 ? Staci mesto. Poznas rozdiel medzi G36 a HK UMP ? V ktorom utvare si videl K 100 a MP 5? Nepleties si armadu s UOU ? Tam maju g36 aj mp5 atd.
Inak jak si rozpisoval ostrelovacky. Je ti jasne, ze ostrelovac by mal mat viac pusiek v roznych kalibroch ? Kludne vysvetlim preco ak chces.
Pozri nechcem sa s tebou hadat, no nepises pravdu. Som ochotny akceptovat vsetko, co bude aspon trochu pravdepodobne. Vid. tie pozicky. Alebo to, ze usa hlada nahradu za gmv.

avatar
Sgt Murphy Datum: 28.08.2015 Čas: 17:42

Niko, v USA beží program na náhradu vozidiel Humvee ako GMV. Dôvod? Humvee je nevyhovujúci. Nájdi si o tom prosím ťa nejaký článok a potom zas mudruj.

avatar
Sgt Murphy Datum: 28.08.2015 Čas: 17:13

Je irelevantné kde som to videl, dôležité u koho som to videl, sám som to držal v ruke. Aj tak mi neuveríš, ako ja tebe že naše jednotky majú vo výzbroji vozidlá MaxxPro a Humvee. Nejdem sa s tebou dohadovať.

arr