Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

K2 „Black Panther“ pro jihokorejskou armádu

Datum přidání 04.01.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 88 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Společnost Hyundai podepsala s korejskou obranou agenturou pro zadávání obraných zakázek DAPA (Defense Acquisition and Procurement Agency) smlouvu na dodání prvních sto nejnovějších jihokorejských hlavních bojových tanků K2 „Black Panther“ (Černý panter). Smlouva dosahuje hodnoty 820,29 milionu dolarů.

Foto: K2 „Black Panther“ /  ROKA

Foto: K2 „Black Panther“ / ROKA

 

Jihokorejská armáda posiluje

V aktivní službě jihokorejské armády ROKA (Republic of Korea Army) najdeme 1027 tanků K1 a 484 tanků K1A1. Část tanků je modernizována na standard K1A2, za použití technologií z nejnovějšího tanku K2 „Black Panther".


U druhosledových jednotkách a v rezervě najdeme také přibližně 800 letitých, ale hloubkově modernizovaných tanků M48. Zajímavostí je 35 tanků T-80U/UK dodaných z Ruska v rámci vyrovnání dluhů z dob Sovětského svazu.


Tankové jednotky armády Jižní Koreje již brzy dostanou významnou posilu v podobě 100 nejnovějších tanků K2 „Black Panther". Současné plány počítají s nákupem až 500 tanků K2, které nahradí letité M48 a nejstarší tanky K1.


Dodávka první série sto tanků K2 se rozběhne v první polovině letošního roku a skončí v roce 2017. Počátečních operačních schopností dosáhne první jednotka s tanky K2 v polovině roku 2016.


Prvních 35 kusů tanků K2 dostala jihokorejská armáda pro vojenské testy již v polovině letošního roku. Oproti sériovému modelu jsou tyto tanky vybaveny německými motory MTU-890 o výkonu 1100 kW (1500 koní). Sériové modely získají již jihokorejské motory od firmy Doosan, které však vycházejí z německého „powerpacku" MTU-890.


Tank K2 disponuje i plynovou turbínou s elektrickým generátorem schopným poskytnou elektrický výkon 75 kW. Generátor dokáže zásobovat elektrické přístroje tanku (včetně například natáčení věže, hlavně atd.), i když je hlavní motor vypnutý. Šetří se tak palivo a potlačují se demaskující projevy, jako je hluk nebo infračervená stopa. Jde o ceněnou vlastnost například při dlouhodobém hlídkování na místě.

 

Video: Armáda Jižní Koreje tanky K2 podrobuje důkladnému vojenskému testování. Tank K2 musí prokázat schopnost spolupráce s další technikou jihokorejské armády. / YouTube

 

K2 „Black Panther"

Představme si základní parametry. Hmotnost tanku K2 je 55 tun a má tříčlennou posádku. Tank údajně dokáže obsluhovat dvojčlenná nebo dokonce jednočlenná posádka. Umožnit to má pokročilý systém řízení palby, který dokáže sám vyhledávat a zaměřovat cíle.


Jihokorejský tank disponuje velmi pokročilým podvozkem se schopností měnit světlou výšku nad terénem. Světlou výšku dokáže změnit jen jeden pás nebo přední či zadní část tanku.


Díky tomu lze snížit minimální a maximální elevaci kanónu, ale také zlepšit jízdní vlastnosti na zpevněných cestách, nebo naopak v terénu. Systém také výrazně snižuje vibrace působící na kanón i zaměřovací systémy, a tím se zlepšuje přesnost střelby za pohybu tanku.


Hlavní výzbroj tvoří kanón s hladkým vývrtem ráže 120 mm o délce 55 ráží (L55) německé firmy Rheinmetall. Automatický systém nabíjení pojme 16 nábojů a umožňuje střílet rychlostí až 15 ran za minutu.


Tank pojme celkově 40 kusů munice. Kromě podkaliberních nebo kumulativních nábojů se počítá také s jihokorejskou inteligentní municí KSTAM (Korean Smart Top-Attack Munition). Jde o munici vycházející z izraelského typu SMArt 155, která se po horní balistické křivce inteligentně navádí na cíle ukryté za překážkou – například na zakopané tanky. Dosah munice KSTAM je dva až pět kilometrů.


Sekundární zbraň představuje s hlavní spřažený kulomet ráže 7,62 mm a kulomet ráže 12,7 mm umístěný na střeše věže.

 

 Video: Tank K2 patří mezi absolutní špičku. / YouTube

 

Bohaté je elektronické a senzorové vybavení. Tank obsahuje denní/noční i termovizní senzory včetně milimetrového radaru umístěného na přední straně věže. Systém řízení palby ve spolupráci se senzory dokáže zaměřit a „zamknout" cíl velikosti tanku až na vzdálenost 10 km. K2 je také schopen účinně odhalovat, zaměřovat a postřelovat nízko letící cíle, jako jsou bitevní vrtulníky.


Pancéřová ochrana je na nejvyšší úrovni, i když její parametry jsou samozřejmě tajné. Čelní pancíř věže je údajně schopen odolat podkaliberní munici ráže 120 mm vypálené z kanónu o délce 55 ráží (L55). Počítá se také s využitím reaktivního pancíře.


Samotnou kapitolou jsou prostředky pro „měkké" i „tvrdé" ničení řízených střel protivníka. Milimetrový radar dokáže odhalit přilétající střelu. Systémy tanku pak dle typu střely odhodí v požadovaném směru kouřové granáty (maskující tank ve viditelném a infračerveném spektru) nebo spustí elektromagnetické rušení. Počítá se také s prvky aktivní obrany schopné ničit ruční reaktivní protitankové granáty (RPG) a řízené střely.

 

Díky svým unikátním vlastnostem K2 zaujal i celou řadu zemí světa. K2 se například stane základem pro turecký tank Altaj.

 

Hyundai navíc chce tank K2 nabízet státům na Blízkém východě a Africe, kde podle společnosti existuje významný exportní potenciál. O tank K2 například projevila zájem i maďarská armáda.  

 

Zdroj: Defense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Russia Datum: 22.04.2015 Čas: 13:29

No toto neni nič moc podla mna tento TANK

avatar
Prdek Datum: 18.04.2015 Čas: 13:45

Tak jako jsou 3D tiskárny, tak přijdou na řadu 3D vypalovačky, začnou chrlit sériové výpálky, které budou roboticky svařované a začnou chrlit tanky jako automobilky...

avatar
memo Datum: 20.01.2015 Čas: 02:51

Zajímavý tank ale ve srovnání s japonským Type 10 přeci jenom dost těžký pro letecké transporty. Není mi u K2 jasná odolnost proti minám. Například takový velmi rychlý a poměrně lehký italský tank Ariete je s tou odolností proti minám asi vůbec nejhorší. Tak by ho už také Italie měla začít co nejdřív modernizovat jinak zůstane pouze u té rychlosti. I když přeci jen nižší než u Ferrari.

avatar
ILoveDaring Datum: 14.01.2015 Čas: 14:53

Vtipné by bylo srovnání, co proti tomu má Severní korea

O )
- )
O )

avatar
ujo Marek Datum: 09.01.2015 Čas: 12:47

prečítal som si celú diskusiu, je nesporne zaujímavá, aj keď dosť sa tu riešia iné veci ako K2 respektive Južná Kórea.
Je tu dosť odborníkov, vedel by mi prosím niekto stručne zhrnúť(alebo postnúť link) o stave tankovej techniky Severnej Kórey, typy vo výzbroji,počty,modifikácie,úroveň výcviku a MTZ.

Poprípade načrtnúť použitie tankovej techniky JK/SK na špecifickom bojisku Kórejského poloostrova.

avatar
papaHoth Datum: 08.01.2015 Čas: 15:48

ještě mě napadlo, že pokud bychom chtěli porovnávat složitost tehdejší a dnešní výroby tanků, tak by zajímavé srovnat počet člověkohodin potřebných na výrobu Sherman vs Ambrams. Pokud si dobře vzpomínám, tak na Sherman bylo potřeba cca 48tis člověkohodin, na T-34 cca 10 tis - to je ta krabice s dělem :-)

avatar
papaHoth Datum: 08.01.2015 Čas: 15:42

to Charlie a složitost výroby pro průmysl r44 vs dnešní náročnost výroby Ambrams.

vzhledem k tomu, že M4 Sherman byl čistě válečný tank, projektovaný až za války, tak a jeho konstrukce už byla zamýšlena jako co nejsnazší pro vývoj, výrobu a logistiku, což se o M1A2 Ambrams nedá úplně říct, tak si dovolím odhadovat, že stejnou výzvu rozhodně nepředstavují a rychlý náběh výroby M1A2 na úroveň 15tis ročně jako se dělal Shermen není možný.

avatar
semtam Datum: 08.01.2015 Čas: 15:30

CerVus

Dohodnout se je pomalu neprůstřelné. Když v NATO je zastoupeno 5 tanků v ráži 120mm a i potencionálních výrobců je potom trochu zbytečné uvažovat o společné kompatibilnosti z NATO, protože NATO je kompatibilní jen v rážích zbraní.

Společný vývoj není moc velký oříšek, viz. TYPHOON, NH90. Schválně jsem psal již zavedené technologie, aby se zlevnil vývoj a výroba tanku mohla probíhat v EU. Duševní vlastnictví, by nebylo tak velké a není důvod ho rozdat všem členům. Koncept tanku jaký popisuji by měl jen umožňovat v případě akutní potřeby výrobu na více místech. Hlavní smysl je v dostupnosti tanku a možného většího exporu pro zúčastněné země vývoje než u tanků 4. generace

Ano UVZ dokáže vyrobit ročně několik set kusů. Příklad výroby 60 T-90A za rok je samozřejmě objednávka RF. Tento příklad jsem uvedl proto, že Indie vlastně koupila UVZ linku na T-90 a výroba neměla žádný problém. Z toho odhaduji, že firma, jaká nemá zkušenost s výrobou tanků by mohla pokud by výrobní technologie nebyli moc speciální dosáhnout max. počtu 100 ks za rok.

avatar
Charlie Datum: 08.01.2015 Čas: 14:49

Kozlus: sice to byla jen ocelová bedna s dělem a motorem, ale zase se psal rok 194něco, nebyly žádné CNC frézy, soustruhy, žádné počítačově řízené montážní linky, všechno se dělalo ručně za pomoci základních strojírenských zařízení. Dovoluji si tvrdit, že výroba M4 v roce 44 představovala pro průmysl stejnou výzvu jako výroba Abramsu dnes.

Co stojí největší ranec je vývoj, vyrábět to pak dokáže každej traktorovej závod.

60 tanků za rok není maximální produkce Uralvagonzavodu, ale to co Ruská vláda objednala. Jen ZTS Martin vyrábělo několik stovek tanků ročně, takový kolos jako UVZ bych odhadoval minimálně na 500, spíš někam k 1000ks.

avatar
CerVus Datum: 08.01.2015 Čas: 08:28

Spíše bych viděl dva podstatnější problémy.
1) dohodnout se. Jak ukázal na svou dobu převratný mbt-70 právě domluva mezi konstruktéry na obou stranách Atlantiku dělala velké problémy.
2) technologické patenty. Každá firma konstruující takovouhle techniku si tyto patenty střeží jako oko v hlavě. Jedna věc je hotové kusy prodat, druhá nechat nahlédnout pod pokličku konkurenci. Jakkoli může být finální myšlenka pěkná, tak tyhle firmy dělají zbraně pro peníze, vývoj technologií je stál neskutečné kvanta peněz a teď by je jen tak měli předat.
A co si budeme povídat státy jako Rumunsko, Bulharsko nebo i Česká republika nejsou zrovna moc dobře hodnoceny z hlediska korupce. Takže aby se nestalo, že se klíčové technologie dostanou k naším potencionálním protivníkům (Čína, Rusko) ještě dříve než by rozhádaná Evropa dokázala smontovat prototyp.

avatar
Firefighter Datum: 08.01.2015 Čas: 07:33

RiMr71: No, asi takhle - drahý a složitý je vývoj, na samotném tanku (již vyvinutém) je "problém" akorát s elektronickými systémy, a to jak s hardwerem tak i softwerem a já si troufám tvrdit, že evropa není ve své podstatě žádnej vidlák aby toto nezvládla. Šasi, armor, dělo, motor umí bezproblémů vyrobit půlka evropy a ten zbytek několik států určitě. Neříkám že hned, ale při přenesení know-how to bez větších kompikací zvládnou velké strojírenské firmy. Neříkám, že jeden stát má umět vyrobit komplet tank, ale spíš podle hesla Jana Wericha "ten umí to a ten zas tohle..." Ale jak jsem na začátku psal, tak je to silná utopie protože tomu překáží jeden veledůležitej neřád a tím je člověk a jeho neschopnost dohodnout se a natož pak realizovat.

avatar
semtam Datum: 07.01.2015 Čas: 22:37

Ona ta myšlenka "masového" tanku není až tak špatná. Jednou spatří světlo světa tank 4. generace (pravděpodobně KMW), který si budou moci dovolit jen silné ekonomiky. Tanky jako takové ukazují, ač neočekávaně, že své významné místo na bojišti stále mají. Evropské NATO trpí nejednotností výzbroje ( tohle taky nasvědčuje o ochotě horlivě plnit článek 5).
To, že tanky 4. generace si pořídí a asi i v malých počtech jen finančně silné státy znamená, že ty chudší ( a že jich není málo) ztratí schopnost mít tankové vojsko. Bylo by možná od věci vyvinout celkem moderní tank, který by bylo možno vyrábět ve všech koutech Evropy. Za prvé by se využil průmysl většiny zemí a potencionálně v případě potřeby by se mohl mnohem rychleji navyšovat početní stav. Pokud Uralvagonzavod dokázal v pohodě vyrobit 60 tanků za rok, tak 7 výrobních linek v Evropě by mohlo docílit zuby nehty 700 kusů za rok. I když toto číslo se může zdát malé, tak zase v budoucnu se nepředpokládají nějaké bitvy hodné 2.WW. A za druhé, tank díky rozumné ceně by se objevil i v zemích, které by kvůli financím museli tento druh zbraně opustit. Tím pádem by zastoupení tanků v Evropě mohlo být dostatečné.

Tank by dosahoval stěží úrovně Leo 2A6, ale měl by vykazovat velkou provozuschopnost, nenáročnost a pokud možno nízké provozní náklady.

Na vývoji by se měli podílet hlavní evropští výrobci tanků, aby se snížil vývoj a zakomponovat do konstrukce již osvědčená technická řešení, aby se předešlo případným problémům.

avatar
Kozlus Datum: 07.01.2015 Čas: 20:33

Jo, ale to byla T-34 a M4. Ocelova bedna s motorem a delem. Dnesni mrchy jsou strasne drahy a strasne slozity oproti tem starym masove delanym tankum. Takze spousta materialu a clovekohodin na vyrobu i opravu. Kdyz uz by doslo na situaci, ze bude potreba rychle nahrazovat straty tanku, tak nejspis RF zacne mlatit Samozrejme, az dojdou uskladneny T-80, T-72 a T-64) T-55 s reaktivnim pancirem, modernim delem a rizenim palby. Chvilku to vydrzi a parkrat vystreli. USA takhle muzou ve velkym mlatit M46/48. Evropa nic, protoze veskera vyroba (i civilni) bude znicena jak se parkrat prezene fronta a budou provadeny (nejaderne) udery na prumyslova centra. Diky nasyceni bojiste Protiletadovyma a protitankovyma rizenyma strelama se da ocekavat stejnej vyvoj i letectva.

avatar
Charlie Datum: 07.01.2015 Čas: 20:03

RiMr71: v rusku tuhle kopírku mají, jmenuje se Uralvagonzavod :)

Navíc - jak se tanky dají množit nám za války ukázali jak Amíci, tak Sověti, obě země vychlily kolem 50 tisíc tanků.

avatar
RiMr71 Datum: 07.01.2015 Čas: 15:48

FireFighter: "...v evropě rozšířené kapacity, aby se v případě konfliktu dal rychle namnožit..."

Víte něco o tom jak je náročná výroba moderního bojového prostředku jako je tank? To není "fabka" aby se "namnožily"... Nebo jak si to představujete? Že dojde z fronty v pondělí požadavek na třicet tanků do ArmyCopyGeneralu, oni je tam na kopírce HeavyXeroxBeast-2000 přes noc namnoží, v úterý se to v Microhard Office Panzer Ed. přes CtrlC a CtrlV vybaví municí a osádkami a ve středu už se to vagónuje?

Toto je samozřejmě nadsázka, ale skutečně by mne zajímalo, jak si představujete v reálu materiálově, časově a personálně množení tanků a osádek...

arr