Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR

Přesun je nedílnou součástí vojenského umění. ... Více

Události

Kam směřují události v Sýrii?

Datum přidání 16.04.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 62 komentářů    autor autor: Karel Cimala

Svět současnosti funguje na principu „předcházení-předejití“, čili je snahou souběžně přijímat takové politické, ekonomické a vojenské kroky, jež umožní předejít případné „protihráče“. A protože lidová moudrost říká: „Peníze jsou až na prvním místě,“ otázka zní, o co a o kolik se v současnosti hraje v Sýrii.

Foto: Kurdské jednotky (SDF) podporované Američany při ofenzívě u ropných polích v Deir ez-Zoru; ilustrační foto / Public Domain

 

Válka v Sýrii probíhá již sedm let. Ekonomické ztráty za tuto dobu jsou odhadovány na 226 miliard dolarů. Podle zprávy Světové banky zveřejněné v roce 2017 bylo ztraceno 530 000 pracovních míst a vlna uprchlíků překročila počet pět milionů lidí.

 

Ropný průmysl byl vždy základem ekonomik států na Středním východě. Důvod je jasný region je bohatý na ropu a plyn. Sýrie není výjimkou, ačkoli to nebyl a není hlavní hráč na světových trzích s ropou a plynem.


V roce 2010 ropný průmysl Sýrie zajišťoval 25 % příjmů syrského státního rozpočtu. Ve stejném roce se produkce ropy v zemi odhadovala na 385 000 barelů denně. Odběr zemního plynu činil 5,3 miliardy metrů krychlových.


Více jak 50 % zásob ropy Sýrie se nachází na východ od řeky Eufrat. Největším nalezištěm je al-Omar, nacházející se v blízkosti města Deir ez-Zor. Po bojích s teroristy islámského státu (IS) se tato oblast dostala pod kontrolu Syrských demokratických sil„ (SDF), podporovaných koaličními silami v čele se Spojenými státy.


Dalším velkým ložiskem je Suvajda, jež se nachází v severovýchodní části země, poblíž irácké hranice. Tato oblast je také pod jurisdikcí syrských Kurdů, ačkoli oficiálně Damašek hraje důležitou ekonomickou roli při rozvoji a údržbě ropných polí.


Kromě toho je Sýrie také bohatá na zásoby zemního plynu. Největší ložiska se nachází hlavně ve střední a východní části země. Jedno z nich je jižně od města Rakka a druhé u města Palmyra.


Plynovody jsou důležitým prvkem energetické infrastruktury Sýrie. „Arabská plynová magistrála“ byla postavena v roce 2003 a dodává plyn Egyptu, Jordánu a Libanonu. Délka magistrály je 1200 km a maximální kapacita je odhadována na 10,3 miliard metrů krychlových. Byla ale zasažena probíhající válkou, takže dnes funguje s omezenou kapacitou.


Ropovod Kirkuk-Baniyas je v současné době mimo provoz. Byl postaven v roce 1952 a dopravoval ropu z iráckého města Kirkuk do syrského přístavu Baniyas. Celková délka je 800 km a jeho kapacita je relativně malá a činí 300 000 barelů denně. Od roku 2003 je toto vedení vážně poškozeno a v současnosti nefunguje.


Foto: Hlavní ložiska plynu (červeně) a ropy (černě) v Sýrii. / Public Domain

 

Přestože režim Bašára Asada, spolu s ruským vojenským kontingentem, ovládá více jak polovinu původní Sýrie, jeho další snahou bude dokončit ovládnutí jižního prostoru v okolí města Daraa. Tímto krokem totiž může ekonomicky ovládnout ropný trh na východ od řeky Eufrat, a ve svém důsledku i politicky dosáhnout svých cílů. Rozhodující totiž je, kdo bude ovládat přístup ke Středozemnímu moři.

 

Počátkem února 2018 Sýrie a Rusko podepsali smlouvu o spolupráci v oblasti energetiky. Tato zahrnuje prohloubení spolupráce v řadě klíčových energetických projektů, jako je obnova poškozené plynové elektrárny v Aleppu a zvýšení kapacit jiných elektráren v celé zemi.

 

Je logické, že ruská státní společnost Rosněft se bude rozhodující měrou podílet na obnově ropné a plynové infrastruktury Sýrie.

 Foto: Hlavní energetická centra a cesty v Sýrii. / Public Domian

 

Dále společnost Rosněft v únoru 2017 mimo jiné podepsala smlouvu s regionální vládou iráckého Kurdistánu o nákupu ropy v letech 2017 až 2019 na dodávky ropy do svých zahraničních rafinérií. Celková částka podepsaných smluv mezi Rosněftem a iráckým Kurdistánem přesáhla 3 miliardy dolarů.

 

Irácký Kurdistan také plánuje investovat 1 miliardu dolarů ze smluv s Rosněftem do výstavby plynovodu do tureckého Džejchanu, jak uvedl šéf výboru pro finance a ekonomické otázky parlamentu autonomie, v rozhovoru pro RIA Novosti, uvedeno dne 7. 11. 2017.

 

Území Sýrie má ekonomický a strategický význam i pro ostatní arabské státy Středního východu. Je to totiž klíč ke Středozemnímu moři po pevnině. Kdo kontroluje trasy, ekonomicky a politicky ovládá celý region.

 

Foto: Hlavní ropná a plynová těžební pole a hlavní ropovody/plynovody v Sýrii. / Public Domain

  

Pro dokreslení situace v Sýrii nelze opomenout zájmy Íránu. Řada firem je připravena zahájit opravy poškozené elektrické sítě, ropných rafinérií a telekomunikačních systémů. Přípravné práce v této oblasti byly provedeny začátkem roku, kdy íránská parlamentní delegace navštívila Damašek.

 

Dle serveru RIA Novosti ze dne 4. 4. 2018,  od roku 2018 Moskva plánuje získat ročně pět milionů tun íránské ropy (asi 100 tisíc barelů denně) prodejem do druhých zemí. Ruský obchodní zástupce v Íránu Andrej Lugansky uvedl, že Rusko by podle tohoto programu mohlo dodat v protihodnotě zboží ve výši 45 miliard dolarů. Jako možný způsob barterové platby se jeví dodávka ruských železničních vozů, nákladních automobilů a autobusů, letadel a zařízení pro přistávací plochy letišť, potrubí a stavební práce na území Íránu.

 

Řada ruských společností (Gazprom, Rosněfť, Gazprom Neft, Zarubežneft, Tatneft, Lukoil) v současnosti vedou jednání s Teheránem o zahájení těžby na třech ropných polích v Íránu.

 

Foto: Ropovody a plynovody do Evropy. / Public Domain

   

Je třeba zmínit i Čínu, která má také ambiciózní plány, jež se hlavně týkají vytvoření další obchodní cesty do Evropy a Středního východu, zvané „Nová hedvábná stezka“. Řada velkých investorů z Pekingu prohlásila, že je připravena investovat do poválečné Sýrie. Můžeme zmínit i probíhající jednání čínské skupiny CEFC o nákupu 14 % akcií společnosti Rosněft.

 

Závěrem. Rusko a Spojené státy nepůjdou v Sýrii do otevřeného vojenského střetu. Svým způsobem je již rozhodnuto. A to i s ohledem na poslední raketový útok na syrská chemická zařízení, která se však zcela vyhnula ruským pozicím.

 

Loňského roku v jednom z rozhovorů pro RIA Novosti pan Sečin (Rosněft) uvedl, že „jeho hlaví úlohou je dělat pouze byznys“. Úlohou Putina a jeho armády je pak v předstihu mu vytvářet prostor.


Zdroje: free-news.suRIA Novosti

  

Autor: Karel Cimala prošel studiem „raketová technika a pozemní příslušenství“ a pak studiem „logistiky“, dříve  „materiálně technickým zabezpečením vševojskové armády“. Z aktivní vojenské službu pan Cimala odešel v roce 1990 jako hlavní inženýr raketové brigády v Rokycanech.  

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
raziel87 Datum: 19.04.2018 Čas: 18:25

tak mě teď na cigaretě napadlo, možná to nebyl zkrat....možná to udělal jako cílené gesto a projevily se v něm roky drillu v armádě a tajných službách...... že západu nevěří už ani nabídnuté občerstvení

avatar
raziel87 Datum: 19.04.2018 Čas: 18:13

video se týká nynější situace v Sýrii (krátký výstřižek z rozhovoru mezi Vladimírem Putinem a Megyn Kelly) nemohu zaručit autenticitu překladu u Putina, rusky neumím.
Kelly je přeložená vcelku slušně, navíc mluví velmi srozumitelně, tak ty titulky nejsou zas tak nutné.

Nechci spoilovat, má to jen 4 minuty, tak vydržte až do konce. To jsou ty momentální zkraty :-D......jako Václav Klaus s ukradenym perem. Mimochodem, líbí se mi řeč těla a argumenty Megyn Kelly ;)

https://navratdoreality.cz/putin-o-chemickych-utocich-4411.html

avatar
KOLT Datum: 19.04.2018 Čas: 10:48

semtam, diskusi asi bude lepší vést pod jiným článkem (ostatně jsme oba dali (téměř) identické přispěvky pod oba dva...).

avatar
semtam Datum: 19.04.2018 Čas: 09:56

KOLT

A z druhé strany, důkazy o zasažených místech neodpovídají tomu co říká oficiální americká zpráva. Viz. třeba na údajný sklad chemických zbraní u Homsu. Schválně si zkus najít.

Nesmíš hltat vše co napíšou české noviny, často jsou v nich informace značně upravené. OPCW není v Dumě? Vážně? A co na to OPCW

https://www.opcw.org/news/article/media-alert-update-on-the-deployment-of-the-opcw-fact-finding-mission-to-douma-syria/

avatar
KOLT Datum: 19.04.2018 Čas: 09:32

Omlouvám se za prznění češtiny :-(

avatar
KOLT Datum: 19.04.2018 Čas: 09:30

Několik dní po útoku a po dobytí Dúmy (ať už se to píše jakkoliv) – Sýrie stále nedodala důkazy sestřelení 70+ střel, natož pak útoky na vojenské cíle. OPCW stále není v Dúmě, ačkoliv se Sýrie a Rusko dušovali, že je tam pustí hned, jak to bude možné. Zato Rusové už určitě ví, že to zorganizovaly britské tajné služby. Ale nejdůležitější je, jestli jeden výzkumák zasahlo či nezasahlo 76 střel a co řekl Mattis v Kongresu a jak to myslel...
Sýrie kráčí stále tam, kam před útokem (chemickým i raketovým). Mohlo být hůř.

K tomu podle OPCW i Švýcarů Lavrov lhal stran BZ ve vzorcích ze Salisbury, za podivných okolností zemřel v Rusku novinář píšící o Vagnerovcích v Sýrii a korupci na vysokých místech (on mu teda ty články už skoro nikdo nechtěl vydávat – asi mají šéfredaktoři a vydavatelé doma také balkon...). O tom, že se rozjel další skandál s dopingem ruských biatlonistů, už ani nemá skoro cenu psát, protože skoro neuplyne měsíc, kdy nějaký další nevyleze na povrch... Ale jsou to západní mainstreamová média, která jsou tou nejprolhanější žumpou na světě. Tak určitě :-/

avatar
KOLT Datum: 18.04.2018 Čas: 14:31

Vždyť píšu, jak u Jana Masaryka, toho taky omrzel po návštěvě Ruska život, proto seskočil z římsy tak, že by mu to Valenta záviděl...

Nebojte, je mi jasné, jak to myslíte ;-)

avatar
StandaBlabol Datum: 17.04.2018 Čas: 22:10

KOLTe,

s tím novinářem nemáš pravdu. To byla sebevražda. Pokoušel se psát o skutečných ztrátách v Sýrii a o korupci ve vysoké politice. V Rusku. Očividně jej omrzel vlastní život...

avatar
KOLT Datum: 17.04.2018 Čas: 21:51

jarpe, to jsou kecy, že jeden nevěří vlastním očím... Rusy nikdo nechce zplynovat, to je jen jejich dojem, že je všichni chtějí okupovat, vraždit a že jim svět hrozně křivdí a odpírá jejich přirozené právo na vůdcovství. Prdlajs, většině světa by klidně mohli být ukradení. Což je právě to, co je štve...

A srovnávat Židy, kteří byli bohatí, vzdělaní a neagresivní, s Rusy, kteří jsou spíše chudí, vzdělaností kulhají i za Evropou, natož Židy a agresivita jim fakt není cizí... no, Židi by tomu asi řekli chucpe.

Fakt mě fascinuje, jak tolik lidí slintá nad Ruskem. Fakt bych vám tam přál žít a srovnat si to s tou hroznou EU (na kterou jsem tedy osobně nakrknutý dost). Korupce kvete, že se o tom ani Kalouskovi nezdá, ročně je zavražděno kolem 8 novinářů (zrovinka teď další, stylem "Jan Masaryk"), doping organizovaný přímo státem, životní úroveň zásadně závislá na cenách nerostných surovin (a stále klesá, jak by řekla Trillian), státní propaganda na úrovni, že ČT je oproti tomu naprosto dokonale nestranné médium. Zato rozvodovost, sebevraždy, potraty, HIV pozitivita, drogy a jiné civilizační vymoženosti vysoko nad průměrem toho ošklivého Západu, jen ta střední doba dožití je pod ním.... Jo, fakt super místo k životu.

Chápu, když někdo vytýká Západu jeho chyby. Ale nechápu, jak může někdo z toho Západu obdivně vzhlížet k Rusku.


A tímto se omlouvám, že jsem se nechal strhnout k diskusi na toto téma. Klidně ať to pan Grohmann smázne.

avatar
jarpe Datum: 17.04.2018 Čas: 21:20

RiMr71: Rusové jsou v současnosti něco jako židi před druhou světovou. Je vůči nim uměle vyvolávána nenávist. Je dobré vidět, že se těchto novodobých židů někdo zastane, když druzí by je nejrději zplynovali.

avatar
Dobsinski Datum: 17.04.2018 Čas: 18:51

Donald stiahne vojakov a dohodne sa so Sisim.kurdi kedeze su nearabskeho a neproasadovskeho postoja pojdu hore birdy.

avatar
BarryGold Datum: 17.04.2018 Čas: 17:48

ARES: Pokud budete považovat za jediný důvod akce Západu v Sýrii potrestání Sýrie a zničení jejich zařízení na výrobu chemikálií, potom vám to nikdy nebude vycházet. Ta akce měla důvody mnohem důležitější, že cena je více než přiměřená. Řekl bych, že Rus jejímu poselství dobře rozumí.

avatar
RiMr71 Datum: 17.04.2018 Čas: 17:38

...teda... tady je to úplný Boj o Moskvu, kam se hrabou Novinky nebo Aktualnikonflikty... :)

avatar
ARES Datum: 17.04.2018 Čas: 15:33

Ohodnocení víkendového úderu na syrská zařízení k výrobě chemických zbraní podle CNBS

Američtí daňoví poplatníci zaplatili miliony dolarů za letecké útoky na Sýrii. Zde je rozpis klíčových nákladů.

US odpálily 66 křižujících raket Raytheon Tomahawk na tři syrské cíle s odhadovanou cenou 1,4 milionu dolarů za jednu, což činilo 92,4 milionů dolarů za samotné rakety. Křižující raketa Tomahawk má střední dolet rozmezí 1 300 až 2 500 km a může být nasazena z více než 140 amerických námořních lodí a ponorek. To, co Tomahawk také dělá mimořádně smrtící zbraní, je jeho schopnost nést konvenční hlavici o hmotnosti 450 kg, která může být přeprogramována v polovině letu. Podle odborníka na protiraketovou obranu Thomase Karako, ředitele Projektu raketové obrany v centru pro strategická a mezinárodní studia, Tomahawk byl nasazen více než 2300 krát od jejich zavedení do výzbroje námořních sil v osmdesátých létech
.
Lockheed Martin JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Extended Range) je řízená střela s plochou dráhou letu typu vzduch-země učinila svůj bojový debut v syrském úderu. Raketa může zasáhnout cíle na vzdálenost více než 800 km o odhadované ceně 1,4 milionu dolarů za kus. V takovém případě činí cenový odhad pro 19 raket USA odpálený na Sýrii 26,6 milionů dolarů.

Kromě toho USA Air Force nasadil pár B-1B Lancer, jednoho z nejpokrokovějších strategických bombardérů na světě. Provozní náklady jsou přibližně 70 000 USD za letovou hodinu. Není však jasné, odkud byly nasazeny. Pentagon a USA neodpověděly na žádost CNS objasnit rozsah úlohy B-1B.

Do mise se také zapojily tankovací letadla, průzkumná letadla a bitevníky, které byly pověřeny doprovodem bombardérů k jejich cílům. Zatímco náklady a typy doprovodných letadel nejsou známy, celkový počet odpálených řízených střel Tomahawk a JASSM-ER stál 119 milionů dolarů.

Shrnutí US, britských a francouzských bojových prostředků nasazených v operaci:

USS John Warner, americká ponorka třídy Virginie, vypálila šest křižujících raket Tomahawk z její pozice ve Středozemním moři.

USS Monterey, americký křižník třídy Ticonderoga k odpalování řízených střel, vypálil 30 křižujících raket Tomahawk z jeho pozice v Rudém moři.

USS Laboon, torpédoborec třídy Arleigh Burke, vypustil sedm křižujících střel Tomahawk z pozice v Rudém moři.

USS Higgins, torpédoborec třídy Arleigh Burke, vypustil 23 křižujících střel Tomahawk ze Severního Arabského zálivu.

Francouzská fregata Languedoc odpálila tři námořní verze rakety SCALP s dlouhým doletem, z její pozice ve východním Středozemním moři.

Dva americké bombardéry B-1B Lancer doprovázené bitevníky USA vypustily na cíle 19 řízených střel JASSM-ER.

Britské letouny typu Typhoon a Tornado vypustily 8 raket Storm Shadow s doletem více než 500 km.

Francouzské bitevníky Rafale a Mirage vypustily devět raket SCALP.

Ceny akcií:
Raytheon Co: 225.09 USD, +3.08 USD, + 1.39 %
Lockheed Martin Corp: 345.70 USD, + 3.10 USD, + 0.90 %

avatar
danny Datum: 17.04.2018 Čas: 15:22

Beld: toho, že se někdo bude rozhodovat na základě obav z veřejného mínění, bych se fakt nebál. Lidi jsou blbí a pohodlní, nejsou schopni dát si dohromady aktuální dění ani s dva měsíce starou zprávou. Takže stačí dát na FB pár nových zpráviček a veřejné mínění bude za 14 dní takové, jaké má být. Jestli bude akce v Sýrii pokračovat, bude spíš vedeno zájmy mocností. Jak těch větších, tak těch regionálních.

arr