Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Kapitán Amerika dostane nový ochranný štít

Datum přidání 11.10.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Neprůstřelné vesty zachránily za poslední dekádu bez nadsázky tisíce životů. Nově vyvíjené vesty jsou stále lehčí, pohodlnější a přitom stejně odolné jako předchozí generace. Na druhou stranu, v žádném případě nejsou dokonalé a stále představují pro vojáky nutné zlo. Americká armáda se proto rozhodla popohnat investicí 90 miliónů dolarů vývoj nových materiálů a technologií pro novou generaci neprůstřelných vest.

neprůstřelná vesta

Foto: Neprůstřelné vesty zachránily tisíce lidských životů / US Army

 

 Desítky miliónů dolarů od americké armády získala univerzita John Hopkins, která vede vývojový tým složený z řady dalších univerzit, soukromých subjektů a také vývojových pracovišť americké armády. Cílem mnohamilionové investice je snížit o 30 % hmotnost neprůstřelné vesty a zvýšit o 50 % její efektivitu.

 

"Co Kapitán Amerika potřebuje, je nový štít a my se chystáme ho vyrobit," říká K.T. Ramesh ředitel institutu pro extrémní materiály na John Hopkinsové univerzitě. Vědci se při vývoji nové vesty zaměří na klasické balistické hrozby, jako jsou přímé zásahy puškových projektilů, ale i proti komplexnějším hrozbám, například následkům explozí IED.

 

Největším problémem pro vědce bude rozšířit aktivní plochu vesty chránící tělo vojáka. V současné době jsou neprůstřelné vesty složené z měkké balistické vložky a tvrdých keramických platů (SAPI). Měkká vložka se skládá z řady kevlarových tkanin chránicí vojáka proti fragmentům z výbuchů, pistolovým projektilům nebo i odraženým střelám. Naproti tomu tvrdé keramické pláty chrání hrudní koš vojáka a jsou schopné vydržet přímý zásah od standardního puškového projektilu až do ráže 7,62 mm.

 

pánev krváceníFoto: Pánev je velké a kritické místo lidského těla. V podbřišku člověka se srdečnice větví do stehenních tepen. Při zásahu do těchto míst neleze použít klasické škrtidlo, ale pouze speciální (neohrabané) zdravotnické nástroje. / US Army

 

Avšak kritická místa jako je krk, podbřišek, a pánevní oblast, je současnými vestami nepokryta. Je známo, že povstalci v Afghánistánu jsou mentorování, aby mířili právě do podbřišku koaličního vojáka, kde není chráněn keramickým plátem. Zásah do této části lidského těla často vede k přerušení srdečnice, což vede k masivnímu krvácení. Smrt pak nastává do několika málo minut.

 

Se současnou úrovní technologie, by pokrytí všech těchto ploch vedlo k neúměrnému nárůstu hmotnosti vesty a také k výraznému zhoršení pohyblivosti vojáka. To může paradoxně uživatele vesty vystavit většímu nebezpečí.

 

Vědci budou vyvíjet nejen nové keramické materiály, ale i nové měkké balistické vložky nebo konstrukci a střih vesty. Kdy se nových vest můžeme dočkat, to není známo.  K.T. Ramesh pro stanici Fox News řekl: "Jestliže se chystáte dát někomu oblečení a řeknete, tohle tě ochrání, je lépe vědět, že to je opravdu pravda."

 

Zdroj: Fox News

Originální reportáž stanice Fox News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Left Datum: 11.10.2012 Čas: 20:59

Takže takhle balistická vesta (možná už spíš balistický oblek) bude navržen aby byl používán s ECH nebo budou vyvíjet novou balistickou helmu? ECH už je totiž v testování v Afghanistánu.
Doufám že AČR, potažmo MO koupí konečně něco pořadnýho co se balistiky týče.

avatar
Márty Datum: 11.10.2012 Čas: 18:04

Myslím že do začátku dalšího konfliktu to už asi nestihnou :) ,ale dobrý článek a logické pokračování vývoje balistik...

avatar
potkan Datum: 11.10.2012 Čas: 12:19

máte preklep v titulke :)
inak članok fajn, dik

arr