Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním ... Více

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Námořní technika

Katana: Robotický člun z Izraele

Datum přidání 08.02.2014    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelská firma Israel Aerospace Industries (IAI) představila nové bezosádkové hladinové plavidlo USV (Unmanned Surface Vessel). Loď se pyšní japonským názvem Katana, a je určená pro ochranu pobřežních vod a strategických námořních objektů.

Izraelská loď Katana

Foto: Izraelská robotická loď Katana. / IAI

 

Izrael si své hranice, ať na souši, ve vzduchu nebo moři, pečlivě hlídá. Největší nebezpečí pro Izrael představují skupiny i jednotlivci, kteří se pravidelně snaží s nepřátelskými úmysly dostat do Izraele.


Historie Izraele je lemována řadou teroristických útoků islámských radikálů. Jedním z nich byl například Masakr na pobřežní silnici (angl. Coastal Road massacre) z roku 1978. Skupina palestinských radikálů se vylodila na izraelském pobřeží a zaútočila na izraelský civilní autobus. Při útoku zemřelo 38 civilistů.


Ochrana izraelského pobřeží a strategických objektů (např. ropné plošiny, přístavy) je tedy pro Izrael klíčová. Chránit pobřeží Izraele již brzy může nové robotické plavidlo Katana. Firma IAI se při hledání nového jména pro plavidlo inspirovala japonským samurajským mečem.

 

Pojmenovali jsme ji po samurajském meči, protože jsme chtěli zdůraznit rychlost, spolehlivost a smrtelnost systému,“ stojí v tiskovém prohlášení IAI. Loď Katana není však ve své základní verzi ozbrojená. Jejím základním úkolem je stíhat (na blízko, i na dálku) podezřelé lodě, identifikovat je a klasifikovat.


Katana je určená pro mise zajišťující vnitřní bezpečnost země a mise zabezpečující zařízení na moři, jako jsou ropné plošiny, ropovody nebo plynovody. Je také použitelná pro zabezpečení přístavů, pomůže při námořní blokádě a při zachycování dalších lodí,“ stojí dále v tiskové zprávě IAI, "řekl Eyal Sharabani, ředitel pro robotické námořní systémy v IAI.

 

Video: Izraelská robotická loď Katana. / IAI

 

Loď je schopna na moři operovat zcela autonomně nebo naopak být řízená na dálku. Díky satelitní komunikaci dovede předávat informace, nebo naopak být řízená, bez přímé radiové viditelnosti s nadřazeným prvkem. Po menší úpravě Katana pojme rovněž čtyřčlennou posádku.


Katana je vybavená mnoha optickými systémy, zbraňovými systémy a pokročilými komunikačními systémy – rádiová i satelitní komunikace – a velitelské a navigační systémy,“ objasňuje Sharabani. Katana se tak může samostatně a inteligentně pohybovat v hustém námořním provozu bez rizika srážky s jinou loďí.


Mezi základní průzkumné prostředky patří HD kamery s 360° pokrytím, elektro-optické kulové pouzdro a námořní radar umístěný na vyvýšené rámové konstrukci. V případě potřeby lze loď vybavit i dálkově ovládánu zbraňovou stanicí  – půjde zejména o 40mm granátomety a kulomety až do ráže 12,7 mm. Stejně tak se počítá i s instalací nejrůznějších nesmrtících nebo obranných systémů.


Dvanáct metrů dlouhá loď dokáže vyvinout maximální rychlost až 110 kilometrů za hodinu. Cestovní rychlost je 56 km/h.Loď žene kupředu dvojice dieselových agregátů o výkonu 2×412 kW (2×560 koní). Interní nádrže s palivem postačují na 650 kilometrů dlouhou plavbu. 

 

Zdroj: ynet

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr