Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Katarská krize a návštěva amerického ministra zahraničí v Kataru

Datum přidání 17.07.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Klára Šubíková

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson podepsal na úterní návštěvě Kataru vzájemné memorandum o porozumění. V následujících dnech se sešel se svými protějšky ze států protikatarské koalice – Bahrajnu, Egypta, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů (UAE). Co bylo vyjednáno a jakým směrem se krize vyvinula od ultimáta, jež vypršelo na začátku měsíce?

Foto: Americký ministr zahraničí Rex Tillerson a jeho katarský protějšek Muhammad bin Abdarrahmán Sání (11. července). / Public Domain

 

Memorandum o porozumění jako krok v mediačních snahách USA

Tillerson zahájil svou cestu do Perského zálivu pondělním setkáním s kuvajtským emírem Sabahem, který je mediátorem celé roztržky. Následný podpis memoranda o porozumění v Dauhá je zatím nejvýraznějším americkým příspěvkem k urovnání krize.

 

Neveřejná dohoda zahrnuje výčet opatření, jež oba státy přijmou za účelem zastavení financování terorismu a zintenzivnění globálního protiteroristického úsilí. Tillerson také pochválil Katar, že jako první vyslyšel výzvu prezidenta Trumpa ze summitu v Rijádu, kde volal právě po zastavení toku peněz na účty teroristických skupin. Pozici Dauhá v současné roztržce (nepřistoupíme na požadavky, ale jsme ochotni jednat) označil za „jasnou a velmi rozumnou".

 

Memorandum se dá chápat jako krok podpory pro Katar v současné krizi a zároveň viditelný výsledek americké zahraniční politiky v boji proti terorismu, jež je jedním ze základních témat Trumpovy administrativy. Dauhá se s dohodou v ruce může stavět do role regionálního lídra v protiteroristické spolupráci a zároveň zvát k podepsání podobného prohlášení státy okolo Saúdské Arábie, jež na boji proti terorismu staví současnou blokádu Kataru.

 

Peter Salisbury vidí za jednáním amerického ministerstva zahraničí snahu o neutralizaci protikatarské koalice, jelikož současná dohoda oslabuje její argument o katarském financování terorismu.

 

Odmítnutí memoranda ze strany protikatarské koalice

Saúdská Arábie, Bahrajn, UAE a Egypt, které s Katarem na začátku června přerušily diplomatické styky a viní ho ze vměšování do svých záležitostí, financování terorismu a podpory extrémismu, považují memorandum za nedostatečné.

 

Ve společném prohlášení uvedly, že budou nadále monitorovat, s jakou vážností Katar skutečně naplňuje to, k čemu se zavázal, jelikož se jeho prohlášením nedá důvěřovat. Dále potrvá také blokáda, jejíž zrušení je podmíněno úplným naplněním požadavků protikatarské koalice.

 

Mezi ně mimo jiné patří omezení vztahů s Íránem, udržování společné politické linie se zeměmi Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC), zavření turecké základny v zemi, ukončení financování teroristických skupin či zastavení vysílání televizní stanice Al-Džazíra.

 

Protikatarská koalice staví své tvrzení o nedůvěře k závazkům Dauhá na dohodě z Rijádu z roku 2013, jejíž obsah unikl do médií v den zahájení Tillersonovy cesty. V ujednání se země GCC vzájemně zavazují, že se nebudou vměšovat do vnitřních záležitostí ostatních států, nebudou podporovat politickou opozici u svých spojenců a nebudou hostit vůdce Muslimského bratrstva ze zemí mimo Záliv.

 

Podle koalice tak dochází k jasnému porušování tohoto slibu. Katar naopak tvrdí, že jde o svévolnou interpretaci jeho zahraniční politiky a o útok na jeho suverenitu. Současné jednání koalice se podle něj s rijádskou dohodou vůbec nedá spojovat a jde o koordinovanou mediální kampaň.

 

K průlomu nedošlo

Ani po Tillersonově jednacím kolečku mezi ministry zahraničí a hlavami všech zainteresovaných států nedošlo k průlomu v jednání. Nejde o až tak překvapivý fakt vzhledem k tomu, že mediace se v podobných případech táhnou týdny až měsíce.


Sama americká administrativa jeho návštěvu charakterizovala jako snahu o sblížení a lepší porozumění vzájemných požadavků, jelikož obě strany navenek nehodlají ze svých pozic ustoupit.

 

Pokud vezmeme v úvahu, jak vysoko na žebříčku nenásilných donucovacích opatření stojí současné sankce a jak tvrdé jsou požadavky sankcionujících států, je možné, že mediace bude trvat i déle než 8 měsíců jako při krizi z roku 2014.

 

Další možností je přehodnocení aliancí směrem na Turecko a Írán, avšak v tomto případě by musel Katar počítat se ztrátou či oslabením podpory ze Západu, který se téměř jednohlasně vyslovuje ve prospěch jednání. V neposlední řadě jsou zde i státy – Kuba, Severní Korea – které v izolaci přežily desetiletí, jelikož vnímaly podvolení se sankcím jako zásadní ohrožení své národní bezpečnosti. A to i přestože jsou jejich ekonomiky oproti bohatému Kataru mnohonásobně slabší.

 

Dauhá tak stále není zahnáno úplně do kouta a další eskalace, jež by zasáhla soukromé podnikání, by měla výrazně negativní dopad na obou stranách. Takovou destabilizaci si za nízkých cen ropy, vysoce konkurenčním prostředí, narůstajícího extrémismu a značně represivních vlád nemůže dovolit ani protikatarská koalice, která je stále ještě na koni.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
loko Datum: 17.07.2017 Čas: 13:57

toto nie je ziadna anylyza , len prepis eu/atlantickych agenturnych sprav , ktore su urcene aj tak iba pre idiotov , vypovedna hodnota nula , ale sem sa to hodi ...

arr