Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Katarská krize a návštěva amerického ministra zahraničí v Kataru

Datum přidání 17.07.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Klára Šubíková

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson podepsal na úterní návštěvě Kataru vzájemné memorandum o porozumění. V následujících dnech se sešel se svými protějšky ze států protikatarské koalice – Bahrajnu, Egypta, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů (UAE). Co bylo vyjednáno a jakým směrem se krize vyvinula od ultimáta, jež vypršelo na začátku měsíce?

Foto: Americký ministr zahraničí Rex Tillerson a jeho katarský protějšek Muhammad bin Abdarrahmán Sání (11. července). / Public Domain

 

Memorandum o porozumění jako krok v mediačních snahách USA

Tillerson zahájil svou cestu do Perského zálivu pondělním setkáním s kuvajtským emírem Sabahem, který je mediátorem celé roztržky. Následný podpis memoranda o porozumění v Dauhá je zatím nejvýraznějším americkým příspěvkem k urovnání krize.

 

Neveřejná dohoda zahrnuje výčet opatření, jež oba státy přijmou za účelem zastavení financování terorismu a zintenzivnění globálního protiteroristického úsilí. Tillerson také pochválil Katar, že jako první vyslyšel výzvu prezidenta Trumpa ze summitu v Rijádu, kde volal právě po zastavení toku peněz na účty teroristických skupin. Pozici Dauhá v současné roztržce (nepřistoupíme na požadavky, ale jsme ochotni jednat) označil za „jasnou a velmi rozumnou".

 

Memorandum se dá chápat jako krok podpory pro Katar v současné krizi a zároveň viditelný výsledek americké zahraniční politiky v boji proti terorismu, jež je jedním ze základních témat Trumpovy administrativy. Dauhá se s dohodou v ruce může stavět do role regionálního lídra v protiteroristické spolupráci a zároveň zvát k podepsání podobného prohlášení státy okolo Saúdské Arábie, jež na boji proti terorismu staví současnou blokádu Kataru.

 

Peter Salisbury vidí za jednáním amerického ministerstva zahraničí snahu o neutralizaci protikatarské koalice, jelikož současná dohoda oslabuje její argument o katarském financování terorismu.

 

Odmítnutí memoranda ze strany protikatarské koalice

Saúdská Arábie, Bahrajn, UAE a Egypt, které s Katarem na začátku června přerušily diplomatické styky a viní ho ze vměšování do svých záležitostí, financování terorismu a podpory extrémismu, považují memorandum za nedostatečné.

 

Ve společném prohlášení uvedly, že budou nadále monitorovat, s jakou vážností Katar skutečně naplňuje to, k čemu se zavázal, jelikož se jeho prohlášením nedá důvěřovat. Dále potrvá také blokáda, jejíž zrušení je podmíněno úplným naplněním požadavků protikatarské koalice.

 

Mezi ně mimo jiné patří omezení vztahů s Íránem, udržování společné politické linie se zeměmi Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC), zavření turecké základny v zemi, ukončení financování teroristických skupin či zastavení vysílání televizní stanice Al-Džazíra.

 

Protikatarská koalice staví své tvrzení o nedůvěře k závazkům Dauhá na dohodě z Rijádu z roku 2013, jejíž obsah unikl do médií v den zahájení Tillersonovy cesty. V ujednání se země GCC vzájemně zavazují, že se nebudou vměšovat do vnitřních záležitostí ostatních států, nebudou podporovat politickou opozici u svých spojenců a nebudou hostit vůdce Muslimského bratrstva ze zemí mimo Záliv.

 

Podle koalice tak dochází k jasnému porušování tohoto slibu. Katar naopak tvrdí, že jde o svévolnou interpretaci jeho zahraniční politiky a o útok na jeho suverenitu. Současné jednání koalice se podle něj s rijádskou dohodou vůbec nedá spojovat a jde o koordinovanou mediální kampaň.

 

K průlomu nedošlo

Ani po Tillersonově jednacím kolečku mezi ministry zahraničí a hlavami všech zainteresovaných států nedošlo k průlomu v jednání. Nejde o až tak překvapivý fakt vzhledem k tomu, že mediace se v podobných případech táhnou týdny až měsíce.


Sama americká administrativa jeho návštěvu charakterizovala jako snahu o sblížení a lepší porozumění vzájemných požadavků, jelikož obě strany navenek nehodlají ze svých pozic ustoupit.

 

Pokud vezmeme v úvahu, jak vysoko na žebříčku nenásilných donucovacích opatření stojí současné sankce a jak tvrdé jsou požadavky sankcionujících států, je možné, že mediace bude trvat i déle než 8 měsíců jako při krizi z roku 2014.

 

Další možností je přehodnocení aliancí směrem na Turecko a Írán, avšak v tomto případě by musel Katar počítat se ztrátou či oslabením podpory ze Západu, který se téměř jednohlasně vyslovuje ve prospěch jednání. V neposlední řadě jsou zde i státy – Kuba, Severní Korea – které v izolaci přežily desetiletí, jelikož vnímaly podvolení se sankcím jako zásadní ohrožení své národní bezpečnosti. A to i přestože jsou jejich ekonomiky oproti bohatému Kataru mnohonásobně slabší.

 

Dauhá tak stále není zahnáno úplně do kouta a další eskalace, jež by zasáhla soukromé podnikání, by měla výrazně negativní dopad na obou stranách. Takovou destabilizaci si za nízkých cen ropy, vysoce konkurenčním prostředí, narůstajícího extrémismu a značně represivních vlád nemůže dovolit ani protikatarská koalice, která je stále ještě na koni.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
loko Datum: 17.07.2017 Čas: 13:57

toto nie je ziadna anylyza , len prepis eu/atlantickych agenturnych sprav , ktore su urcene aj tak iba pre idiotov , vypovedna hodnota nula , ale sem sa to hodi ...

arr