Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Katastrofa stíhačky F-22A Raptor amerického letectva

Datum přidání 21.11.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Michal Polák

15. listopadu došlo na Floridě ke zřícení nadzvukového stíhacího letounu F-22A Raptor. Nikdo nebyl zraněn, pilot se zachránil katapultáží. Příčina ani průběh celého incidentu nejsou známy. Pro americké letectvo se jedná o těžkou ztrátu jeho nejmodernějšího stíhače, neboť Raptor se již nevyrábí, takže ztrátu není jak nahradit.

F-22 Raptor

Foto: F-22A Raptor ze základny Tyndall AFB nad Floridou / USAF, Tech. Sgt. Mike Ammons


K incidentu došlo ve čtvrtek 15. listopadu v 15:30 místního času. Za dosud nevyjasněných příčin došlo ke katapultáži pilota a k následnému zřícení letounu F-22A Raptor amerického letectva. Stroj se zřítil na dálnici nedaleko vlastní letecké základny Tyndall na Floridě, na kterou se právě vracel. Naštěstí nedošlo ke zranění žádného civilisty a pilot byl po katapultáži ošetřen zdravotnickou skupinou na základně.

 

Dálnice byla krátce po nehodě uzavřena a došlo k odklizení havarovaného letounu. Okamžitě se rozběhlo vyšetřování, jehož úkolem je ukázat na příčinu zřícení nejmodernějšího amerického stíhacího letounu v hodnotě 190 milionů dolarů, v přepočtu téměř 4 miliardy českých korun.

 

Pro americké letectvo se přitom jedná o poměrně těžkou ztrátu, nejen pro vysokou finanční a vojenskou hodnotu stroje ale také pro fakt, že ztracený stroj není jak nahradit. Před havárií měli Američané k dispozici „pouze“ 187 těchto letounů, nyní je počet o jeden kus nižší.

 

Video: Reportáž americké zpravodajské stanice NewsChannel 7 o katastrofě F-22 / YouTube


Stíhací letoun F-22A Raptor doprovází již delší dobu problémy s problematickým přísunem kyslíku k pilotovi, což způsobuje zhoršení reakcí pilota a v extrémním případě až ztrátu jeho vědomí. V roce 2010 dokonce došlo k smrtelné nehodě, kdy pilot kvůli nedostatku kyslíku ztratil vědomí a se svým strojem se zřítil k zemi. Po tomto incidentu nesměl tento supermoderní stíhací letoun 5. generace po několik měsíců do vzduchu.

 

Od té doby se navíc problémy nepodařilo i přes vysoké úsilí odstranit a proto je pilotům doporučováno létat jen do výšky zhruba 7,6 kilometrů. Ve větších výškách pilotům hrozí nebezpečí, že díky nedostatku kyslíku omdlí a ztratí nad strojem kontrolu.

 

O tom, že by však zřícení letounu a katapultáži pilota předcházela ztráta kyslíku, prozatím není nic známo. Ke zřícení navíc došlo údajně jen necelý půl kilometr od přistávací dráhy a to v malé výšce, kde je pilot schopen fungovat i bez kyslíkového systému. Jako pravděpodobné se proto spíše jeví selhání některého z dalších důležitých palubních elektronických nebo mechanických systémů.

 

Nyní je však zcela předčasné nad příčinou, vzhledem k nedostatku informací, diskutovat. Budeme si proto muset počkat na závěry vyšetřovací komise.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Dip Datum: 21.11.2012 Čas: 23:41

America don't worry, Israel is behind you!! :D

avatar
Nicolaj Datum: 21.11.2012 Čas: 15:52

Je to smutné, ale stává se. Ty stroje jsou tak složité že je asi velmi těžké tomu předejít.

arr