Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Středoafrická republika: Znásilňování pod hlavičkou OSN

Datum přidání 08.09.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 30 komentářů    autor autor: Jakub Zbýtovský

Oblast střední Afriky patří dlouhodobě k jedné z nejnestabilnějších částí světa. To potvrzují nejen většinou tvrdé boje za nezávislost, ale také velice krvavé občanské války a dlouhá období diktatury.

Foto: Afričtí vojáci MINUSCA; ilustrační foto / Wikimedia

 

Nejinak je tomu také ve Středoafrické republice. Tato země si prošla těžkým vývojem, především v období let 1966 – 1979, kdy zde vládl Jean-Bédel Bokassa, jeden z nejkrutějších diktátorů africké historie.

 
 

I další historie tohoto státu je provázena politickými převraty a nepokoji. Rovněž v současné době je situace složitá a země se prakticky nachází v občanské válce mezi muslimskými a křesťanskými rebelskými skupinami.

 

I z tohoto důvodu jsou v zemi od dubna 2014 přítomny jednotky OSN pod hlavičkou peacekeepingové mise MINUSCA, které nahradily misi MISCA pod hlavičkou Africké unie, která měla stejný účel, kterým je udržování míru v zemi a zajištění bezpečnosti civilistů.

 

O to méně pochopitelná a šokující se zdají být obvinění proti vojákům v rámci jednotek této mise ze strany mnoha obyvatel Středoafrické republiky, především žen a mladých dívek.

 

Tato obvinění zahrnují zejména znásilnění a jiná sexuální zneužívání prováděné právě vojáky pod hlavičkou OSN.

 

Situace ohledně přítomnosti jednotek OSN na středoafrickém území se stala značně kontroverzní především začátkem roku 2016, kdy došlo k částečné medializaci případu.

 

Počet nahlášených případů sexuálního zneužití žen a dětí jednotkami spadajícími pod misi MINUSCA v roce 2015 byl 22, kdy toto číslo bylo uvedeno v lednu 2016.

 

O vlivu medializace těchto případů a rozšíření všeobecného podvědomí, že situace bude nějakým způsobem řešena, svědčí fakt, že již o dva měsíce později OSN uvedla, že existuje 108 nových případů sexuálního zneužití, z nichž většinu obětí tvoří děti a jsou z nich obviněny jednotky OSN ve Středoafrické republice.

 

Především jedno z nich zvedlo obrovskou vlnu nevole a donutilo vysoké představitele OSN k reakci a zrychlení procesu vyšetřování. Jednalo se o obvinění proti francouzskému vojenskému veliteli, který měl v roce 2014 svázat a donutit tři dívky k pohlavnímu styku se psem.

 

Je zarážející, že až zveřejnění takto otřesného případu vedlo k tomu, že OSN začala vážněji řešit obvinění ze sexuálních zločinů svých jednotek. Právě dřívější nedostatečná opatření vedla k silné kritice OSN ze stran neziskových humanitárních organizací.

Poněkud překvapivě však, dva státy, které do dnešních dnů dosáhly nejlepších výsledků v trestání těchto prohřešků, ať již tvrdou rétorikou či skutečnými justičními úspěchy, jsou Kongo (hl. město Brazzaville) a Demokratická republika Kongo (DR Kongo – hl. město Kinshasa).

 

Jednotky těchto států byly v únoru 2016 přímo označeny za viníky v několika případech sexuálního zneužívání, především v oblasti města Bambari. V reakci na tato obvinění člen vlády Thierry Moungalla prohlásil, že Brazzaville zastává politiku nulové tolerance vůči porušování lidských práv a v případě prokázání těchto obvinění bude jakýkoliv takovýto zločin ostře odsouzen.

 

Avšak co se týče skutečného potrestání viníků, první úspěchy slaví DR Kongo, kdy po dlouhém vyšetřování na přelomu července a srpna konečně u soudu stanuli první tři obvinění.

 

Seržant Jackson Kikola čelí obvinění ze znásilnění sedmnáctileté dívky a z neuposlechnutí rozkazu. Seržant major Kibeka Mulamba Djuma je obviněn z téhož a seržant major Nsasi Ndazu je obviněn z neuposlechnutí rozkazu a pokusu o znásilnění. Všichni tito muži však tvrdí, že jsou nevinní.

 

Dalších 18 obžalovaných vojáků mise MINUSCA bylo u soudu přítomno a soud s nimi bude zahájen v nejbližších týdnech. Tento proces je všeobecně přijímán jako dobrý krok k nalezení pravdy a potrestání viníků, nicméně střízlivější hlasy poukazují na fakt, že nepřítomnost obětí těchto zločinů u soudu je velikou překážkou v těchto procesech.

 

Přese všechno je třeba říci, že obě Konga v tomto ohledu udávají směr, jakým by se měly vydat i ostatní státy, jejichž jednotky byly obviněny.

 

Článek vyšel původně na SecurityOutlines

Redakčně upraveno

 


Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
diwalt Datum: 14.09.2016 Čas: 14:29

Ohledně fungování OSN bych si dovolil doporučit k přečtení knížku Totál Balkán od Blanky Čechové. Je to z mírové mise v Kosovu. Autorka se mise přímo účastnila jako pracovnice OSN a v podstatě to celé je jen syrový přepis vlastních zkušeností, jen přitesaný do čtivější podoby. Bohužel to stejně bude většina lidí považovat za smyšlené, protože ta krásná úžasná OSN přeci nemůže být plná takových sviní, ale ono to je prostě vždy a všude o lidech. A do těchto organizací míří typicky lidé, kteří se neuživí nějakou odbornou prací ve své zemi (či třeba jinde, to je jedno, ale jako odborníci). A jsou to novodobí zlatokopové.

avatar
fulcrum Datum: 12.09.2016 Čas: 13:18

O sexuálním zneužívání ze strany jednotek OSN se v poslední době mluví poměrně často, myslím si ale, že pozornost věnovaná tomuto problému je do značné míry způsobena tím, že jde - na rozdíl od např. krádeží, šmeliny apod. kriminálních činů - o " politicky nekorektní zločiny". Skutečným problémem OSN je, že drtivá většina mírových sil je tvořena kontingenty z rozvojových zemí, pro něž představují platby od OSN výraznou položku státního rozpočtu, a vysílaní vojáci jsou většinou mizerně vybavení, vycvičení, nedisciplinovaní, navíc - to platí nejen pro rozvojové země - každý rozkaz nadřízených v misi konzultují s "domovem", sexuální zneužívání je pouze důsledek.

Otázka také je, co se považuje za sexuální zneužívání - znásilňování je nepochybně odsouzeníhodný zločin, z dnešního hlediska by ale za zneužívání bylo ale nejspíš považováno i "přátelení se" amerických vojáků s děvčaty ze Škodovky za nylonky a čokoládu. :)

avatar
cyril Datum: 11.09.2016 Čas: 17:30

Todomatch: nechci hovořit za ostatní, ale určitě nikomu nevadí místní neziskovky myslivců, pionýrů a dalších, které jsi jmenoval. Tady jde o neziskovky, které jsou dotované ze zahraničí a v jejich programu je šíření svobody, demokracie, odhalování korupce, nějakých lidských rádoby hodnot, podpora migrace a podobné nic neříkající nesmysly, kdy nikdo neví, co vlastně dělají. Jestli věříš tomu, že někdo na druhém konci světa sype peníze do neziskovky, aby mohla zjistit, jak moc svobodný se todo todomatchi cítíš, tak já tedy moc ne.

avatar
Todomatch Datum: 11.09.2016 Čas: 16:49

Víceméně jsi to vystihl cyrile cyriloviči. Ale můj příspěvek primárně směřoval proti idiotům znevažujícím práci neziskovek, které jsou nezbytnou součástí naší společnosti - nad rámec toho co jsem uvedl v původním příspěvku ještě doplním, že také sokolské obce mají statut neziskovek, stejně jako speleologické společnosti, nebo spolky specializující se na pomoc dětem, nebo týraným ženám, ale i vědeckotechnické společnosti, mimochodem neziskovou organizací jsou i některé naše univerzity, informační centra, poradny pro lidi v tísni, spolky Červeného kříže, sdružení na pomoc neslyšícím, myslivecké spolky a vůbec spolky všemožného zaměření, aby to došlo hlavně těm na které cílím, tak neziskovkou je také:

Sdružení krajanů a přátel Ruské tradice v ČR
Ruský institut v Pardubicích
Ruský kulturní svaz Praha
a jiné podobné

Teď už snad nikdo nebude trousit „moudra“, že neziskovky zničí západ!

avatar
cyril Datum: 11.09.2016 Čas: 16:10

Todomatch: protože v USA nemají extrémisty, nikoho tam nebijou a hlavně tam nemají Putina, který po nocích vyhazuje děti z inkubátoru a převlečený za vandala mlátí dobrovolné hasiče?

avatar
Todomatch Datum: 11.09.2016 Čas: 15:54

cyril - čím to, že když to mají obě země vlastně stejné, byli dobrovolní hasiči Greenpeace téměř zabiti v Rusku a ne v USA?

avatar
cyril Datum: 11.09.2016 Čas: 13:27

Ruský zákon požaduje registraci neziskových organizací, které jsou částečně nebo úplně financovány ze zahraničí. Stejné, nebo ještě daleko přísnější zákony mají i jiné země, například americký Foreign Agents Registration Act (FARA), zákon číslo 22 U.S.C. § 611, schválený roku 1938 a novelizovaný naposledy v roce 1966, požaduje, aby agenti (fyzické osoby) a agentury či organizace podporované ze zahraničí deklarovali skutečnosti o svém vztahu k zahraničním vládám a organizacím a informovali o svých aktivitách a finančních vazbách na zahraničí.
Účelem zákona je zajistit, „aby americká vláda a veřejnost měla informace, na základě kterých by mohla hodnotit jejich prohlášení a politické aktivity a finanční zdroje“. Naše media, včetně Lidových novin, se pohoršují nad tím, že podle ruského zákona musí v Rusku zahraničím financované organizace vystupovat s hanlivým přízviskem „zahraniční agent“. Totéž platí o USA, kde je tímto „hanlivým přízviskem“ poctěno i České cenrum v New Yorku a jako zahraniční agent je registrován i jeho pověřený ředitel Jan Zahour, občan USA.

http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-quo-licet-iovi-non-licet-bovi-dr4-/p_zahranici.aspx?c=A141014_174458_p_zahranici_wag

avatar
Todomatch Datum: 11.09.2016 Čas: 12:49

Tu a tam se tu nějaká prostší duše otře o neziskovky. Jeden tu dokonce napsal, že neziskovky a Islám zničí Evropu. Pramení to z představ že neziskovka = organizace bojující výhradně proti nim xenofobům, náckům a jiným úporným plísním. To je ale dost trapný omyl. Nevládní neziskové organizace tzv. NNO, nejsou jenom vámi milovaná HateFree. Neziskových organizací je na Ministerstvu vnitra registrováno 6968 (ano šesttisícdevětsetšedesátosm). Jsou mezi nimi různá centra pro rodinu, centra pečující o nemohoucí a pomáhající handicapovaným, ale třeba také pionýrské (ano pionýrské) oddíly, najdete tam také spolky podporující místní školy - například katolická gymnázia apod., lokální dětské pěvecké sbory, stovky sportovních klubů, celá řada křesťanských sdružení, spousta aeroklubů, organizace pomáhající nemocným Alzheimerovou chorobou, i mnohé křesťanské Církve jsou registrovány jako NNO, formu neziskovek mají také spolky pomáhající rodinám onkologicky nemocných pacientů. Jinak řečeno, jsou to tisíce a tisíce obecně prospěšných organizací, dělající práci, kterou stát není schopen efektivně zajistit a proto ji svěřuje nadšencům, kteří ji nebudou dělat z musu a nekvalitně, ale z osobního přesvědčení, tedy pořádně. Ti co zavrhují práci neziskovek a podobných organizací jsou prostě zpovykaná banda budižnikničemů, která nemá, ani co by se za nehet vešlo, povědomí o tom jak funguje naše společnost. Říkal jsem si odkud se ta stále nekončící vlna zhovadilosti u nás bere. Pamatuji, že jako první proti neziskovkám už v devadesátých letech štvala proruská tenisová raketa, co jsme měli tenkrát na Hradě. Marné bylo vysvětlování sociologů, že to je naopak projev zdravé občanské společnosti, která se zajímá o potřeby spoluobčanů. Klausovi vadilo, že jsou mimo kontrolu jeho mocenské pavučiny. Vzpomněl jsem si na to, když Putin začal v Rusku zakazovat ve světě uznávané humanitární organizace - prostě je nemohl ovládat, tak je zakázal. Poslední případ z Ruska jenom potvrzuje odkud to k nám ta ubohost přichází http://1url.cz/2twvb

pozn.: protože tu mnozí mají zjevný problém s porozuměním delších textů, tak připomínám že redakční článek uvádí, že to byli právě neziskové humanitární organizace, které na znásilňování upozornili a ne, že se ho jakkoliv kryly, nebo snad podporovaly.

avatar
Todomatch Datum: 10.09.2016 Čas: 17:34

to JirkaM - Jak jde o Afričany, hned voláte po radikálním řešení. Potrestali jsme snad takhle rudoarmějce? A ti nemaj na svědomí desítky ale tisíce a tisíce takových excesů na územích, které měli osvobozovat a bránit. Potrestali jsme tak Američany páchající to ve Vietnamu? Nebo Frantíky v Alžíru? Nevím, kde jsem psal o "nacistických čecháčcích" - to ti tam asi skočilo samo, co? Jojo, z plnosti srdce ústa mluví. Ale nakonec proč ne, ono to sedí i tak. Jako teď ty brněnská netáhla, co se vydali ztrestat Hollana a do kamery říkali, že jsou vlastenci co vyhazují vlastizrádce z hospod a do jednoho to byli provařený brněnští neonacisti. Je podle tebe Čech mající pod trikem vytetovanou svastiku a obdivující nacistickou ideologii, pod kterou byli vražděni Češi vlastenec? Podle mě ne. Pro mě je vlastenec Gabčík a Kubiš a ne tahle parta Jidášů na anabolikách.

avatar
JirkaM Datum: 10.09.2016 Čas: 14:21

Todomatch: "nacističní Čecháčci", to na nás platilo donedávna. Jestli nás chcete nahradit jinou populací, budete si muset vymyslet něco lepšího.

A k tématu. Pokud se vojáci OSN chovali takhle, tak polní soud, kulka do zátylku a zbytek jednotky poslat na sebevražednou misi, aby měli šanci získat zpět ztracenou čest.

avatar
cyril Datum: 09.09.2016 Čas: 18:02

todomatch: no a já si myslím, že pokud jde o vietnam japonsko jižní koreu atd tak nejvíce žen tam znásilnila americká armáda, ale to já jenom aby bylo jasno, s kým se ta evropská kultůra kamarádí :) Sice je to o OSN a Africe takže je můj příspěvěk trochu mimo ale na rozdíl od tebe si to uvědomuju, jenom jsem musel reagovat na tvůj blábol, který se zde pomalu stává evergreenem. Ty jsi velice zvláštní člověk, je mi tě líto :)

avatar
RiMr71 Datum: 09.09.2016 Čas: 12:37

...jenže Todo, tyhle modré přilby nejsou vojenské síly dobývající území, to jsou vojenské síly MÍROTVÚRCŮ, měly by to být vybírané elitní jednotky, které je mají bránit před válkou a násilím!
Je mezi tím asi takový rozdíl jak když ženskou znásilní vandrák v pochodu, nebo doktor v sanitce...

avatar
Todomatch Datum: 09.09.2016 Čas: 12:08

Článek je o znásilňování žen vojáky. Týká se Afriky. Je to odporná věc. Rád bych ale ochráncům evropské kultury připomněl, že pokud jde o Českou a Slovenskou republiku, zdaleka nejvíc zdejších žen znásilnili ruští a němečtí vojáci. U těch ruských je to o to odpornější, že to neudělali při obsazení našich zemí, ale při jejich osvobození a neudělali to něpřátelským ženám, ale těm jež přijeli zachránit. Jsou africké praktiky tolik odlišné od praktik evropských národů? Ano byla válka, ale to je v Africe také.

avatar
Todomatch Datum: 09.09.2016 Čas: 12:00

jarpe - Problémem této planety nejsou muži, ale chléb. Je vědecky prokázáno, že každý kdo někoho zabil, alespoň jednou v životě jedl chléb!

avatar
Todomatch Datum: 09.09.2016 Čas: 11:58

Supereme - Ty určitě nikoho nikam posílat nebudeš, Tahle země je naše! Když se ti v EU nelíbí - táhni! My zůstáváme!" :-)))

arr