Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Keen Sword: Japonská válečná hra s Čínou

Datum přidání 13.11.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Jižně od japonského jižního souostroví Okinawa se koná obří vojenské cvičení, za účastí japonských a amerických vojenských jednotek. Celkově 46 000 vojáků z obou zemí bude procvičovat své schopnosti až do 16. listopadu.

Foto: Cvičení se účastní i japonské stíhačky F-15J. / SDF

Foto: Cvičení se účastní i japonské stíhačky Mitsubishi F-15J. / SDF

 

Cílem cvičení je zlepšit připravenost Japonska bránit sporná ostrovní území, která si nárokují jiné státy. Jde především o Čínu, ale také o Tchaj-wan, Rusko nebo Jižní/Severní Koreu. Se všemi těmito státy Japonsko vede dlouhodobé spory o ostrovní území. V poslední době však dochází k největšímu jiskření mezi Japonskem a Čínou.

 

Cvičení se také účastní Spojené státy, jako hlavní garant bezpečnosti Japonska. Washington sice oficiálně stojí mimo uzemní spory východoasijských států, ale jedním dechem dodává, že je připraven bránit území Japonska. Američané se opírají především o dohodu o společné obraně z roku 1951.

 

Japonské síly sebeobrany SDF (Self-Defense Forces) nasadí do cvičení 34 000 vojáků, šest plavidel a 360 letadel. Hlavním vrcholem válečných her je pak rozmístění několika baterií protilodních střel Type 88 na vzdálený japonský ostrov Mijako.

 

Ostrov Mijako leží 560 kilometrů od hlavních japonských ostrovů, podobně jako sporné ostrovy Senakaku. Od Číny je Mijako vzdálen 300 kilometrů a od Tchaj-wanu 160 kilometrů.

 

Tohle je poprvé,” komentoval první nasazení protilodních zbraní na vzdálených ostrovech mluvčí společného štábu SDF. “Cvičení je zaměřeno na obranu vzdálených ostrovů.”


Foto: Protilodní raketový systém Type 88. / SDF

Foto: Protilodní systém Type 88. / SDF


Japonsko se však netají tím, že Type 88 nejsou funkční (připravené pro operační nasazení). Jejich přítomnost má být však jasným vzkazem sousedním zemím a především Číně, o schopnostech a ochotě japonské armády bránit vzdálená území.

 

Type 88 je kolový mobilní raketový systém schopný ničit lodě až na vzdálenost 150 kilometrů. Každé vozidlo nese šest raket s bojovou hlavici o hmotnosti 225 kilogramů. Střely k cíli letí 5-6 metrů nad hladinou rychlostí 1150 km/h.

 

Řada japonských ostrovů mezi Tchaj-wanem a hlavními japonskými ostrovy pak má ještě jeden důležitý význam. Obrazně uzavírá jednu z hlavních přístupových cest pro čínské lodě směřující do tichého oceánů. Právě systémy Type 88, vhodně rozmístěné po japonských ostrovech, dokáží pokrýt celou zhruba 600 kilometru dlouhou „úžinu“ mezi Tchaj-wanem a Japonskem.

 

Japonsko v poslední době modernizuje svou armádu s ohledem na možný střet s Čínou. Kromě nové techniky plánuje SDF vytvořit i speciální obojživelné expediční jednotky, po vzoru US Marine Corps, jenž dokáží vést boj o vzdálená ostrovní území Japonska.

 

Zdroj: The Japan News, BBC

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 14.11.2013 Čas: 13:42

Celkem rozumny krok. Docela se divim, ze SDF takovou slozku nezaradily uz pred drahnou dobou.

avatar
saracen Datum: 14.11.2013 Čas: 10:25

Mal ste asi na mysli tichý ( pacifik ) oceán nie atlantický.

arr