Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Kel-Tec KSG : brokovnice pro 21. století

Datum přidání 21.09.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Dnes vám představíme opravdovou lahůdku. Ukážeme vám netradiční bojovou brokovnici od americké firmy Kel-Tec. KSG brokovnice (Kel-Tec Shotgun) zaujme uspořádáním typu bull-pup. Zbraň tak vyniká kompaktními rozměry a nízkou vahou. Díky svým rozměrům je ideální pro boj uvnitř budov (CQB), pro policejní složky nebo pro osobní obranu.

brokovnice Kel-Tec KSG

Foto: Brokovnice Kel-Tec KSG / Kel-Tec

 

Kel-Tec KSG má dva podélné trubkové zásobníky, každý na sedm nábojů. Střelec si může mezi zásobníky vybírat přepínačem umístěným za rukojetí v otvoru pro vyhazování prázdných nábojnic.

 

Díky bull-pup konstrukci prázdné nábojnice nevylétávají v úrovni obličeje, ale vypadávají otvorem v pažbě, kolem těla dolů. Brokovnici tak mohou bez problému požívat pravorucí i levorucí střelci.

 

Stejným otvorem se zbraň nabíjí. Do každého trubkového zásobníku může střelec vložit jiné střelivo. V ostré akci není problém přepínat mezi jednotlivými druhy náboji - dle situace nebo typu mise.

 

brokovnice Kel-Tec KSG

Foto: Brokovnice Kel-Tec KSG / Kel-Tec

 

Střelba na krátkou nebo dlouhou vzdálenost? Odstřelit brokovnicí panty dveří a následně omráčit osoby uvnitř? Použít výbušné střelivo a dále vést boj na krátkou vzdálenost? Pokud máte Kel-Tec KSG, není to problém. Stačí jen jednoduše přepnout na ten správný náboj.

 

Zajímavou možností je schopnost „pumpovat“ náboje do komory, i když pořád držíme zmačknutou spoušť. Po nabití novým nábojem stačí spoušť jednoduše povolit a zbraň je opět připravena ke střelbě.

 

Pro přehlednost jsou v obou trubkových zásobnících zhotoveny otvory pro vizuální kontrolu počtu nábojů. Střelec má okamžitý přehled, pokud počet klesne na méně než dva náboje v jednom ze zásobníku.

 

Video: Střelba z brokovnice Kel-Tec KSG / YouTube

 

Kel-Tec KSG vyniká délkou pouze 66 cm a váhou 3,13 kg (bez nábojů). Na nízké váze se podílí moderní konstrukce a materiály jako vysokopevnostní plasty, hliník a ocel. Z jakostní ocel je zhotovena hlaveň, trubkové zásobníky jsou hliníkové. Samotné tělo zbraně je plastové.

 

Brokovnice je vybavena dvěma montážními lištami v předpažbí. Není proto problém připevnit nejrůznější optická mířidla, laserové značkovače, IR světla apod. Pokud střelec uzná za vhodné, může na spodní lištu přichytit rukojeť, která mu ulehčí pumpování a držení zbraně.

 

Zdroj: OFFICER.com

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 22.09.2011 Čas: 17:53

Děkuji za pochvalu i konstruktivní kritiku. Nepřesnost v článku byla opravena. Pokud se vám nebude něco zdát, určitě se znovu ozvěte.

avatar
Karel z nadrazi Datum: 22.09.2011 Čas: 17:45

Diky za clanek. Cely web armadni noviny jsou z meho pohledu velmi prinosnym pocinem, ktery tady chybel.

Avsak nemuzu si odpustit male stournuti do autora, v ceskych zakonech a predpisech nic takoveho jako "poloautomaticka zbran" neexistuje - i kdyz se zde primo nabizi doslovny preklad z AJ - (semi-auto) tak tento preklad neni opravdu korektni. V ceskem zneni je semi-auto weapon spravne prelozeno jako zbran samonabijeci.
Toliko k prekladu, a ted je nutno podotknut ze tato brokovnice je PUMPOVACI - tj jedna se o opakovaci zbran, nema zadnou schopnost samonabijeni ci opakovaneho vystrelu pri jednom zmacknuti spoustoveho mechanismu, tj ani v AJ ji nenajdete jako "semi-automatic weapon", proto je uvod clanku: "KSG brokovnice (Kel-Tec Shotgun) je poloautomatická zbraň" naprosto zcestny.

arr