Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Kladivo na elektronické systémy nepřítele

Datum přidání 27.09.2011    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Firma Boeing úspěšně dokončila první testy protielektronické střely se zařízením HPM (High Power Microwave). Jedná se o nesmrtící zbraň, která má za úkol vyslat nad nepřátelským územím elektromagnetický pulz. Pokud stojí v dosahu pulzu jakákoliv elektronika, je zničena.  Jedná se o jeden z prvních ostrých testů projektu se složitým názvem Projekt protielektronické vysoce výkonné mikrovlnné pokročilé střely (CHAMP). Cílem snažení je vyvinout zbraň, která vyřazuje nepřátelské zbraňové systémy bez nepříjemných ztrát na civilních životech.

e-bomba

Foto: Umělecká představa útoku elektromgnetickým pulzem / Boeing

 

Zařízení HPM obsahuje supervýkonné kondenzátory, které mohou v mžiku vyslat mikrovlnný pulz o energii minimálně 2 GW do vzdálenosti 300 metrů od epicentra „výbuchu“. Pulz letí rychlostí světla a ničí veškerou elektroniku, která mu stojí v cestě. Zkratuje elektrické spoje, ničí počítačové základní desky, elektronické součástky…

Elektromagnetický pulz udělá krátký proces také s elektronikou v brýlích pro noční vidění. Pro uživatele s nasazenými nočními brýlemi nebude určitě divoký zkrat nebo vyhoření elektroniky vůbec nic příjemného.

Mikrovlnný pulz proniká skrze kovové vedení až do podzemních bunkrů či velitelských center. Podzemní úkryty mají schopnost odolat klasickým kinetickým střelám, ale svou elektroniku jen tak jednoduše neochrání.

V samotném testu nešlo o zkoušky samotné technologie mikrovlnného pulzu, ale o výkonové testy rakety, řídicího systému a celkové koncepce použití protielektronické střely.

Keith Coleman, projektový manažer programu CHAMP k tomu říká:

„V testu jsme se přiblížili reálnému použití, jak jen to šlo. Tato demonstrace, kterou jsme připravili společně s výzkumnými laboratořemi amerických vzdušných sil, ukazuje cestu pro vývoj nové generace nesmrtících, ale vysoce účinných zbraňových systémů.“

V budoucí technologii  HPM vidí plánovači amerického letectva zařízení, které může vyřadit bez civilních ztrát několik různých cílů v řadě za sebou. Náklad HPM mohou nést řízené střely nebo pomalejší létající platformy.  Jde především o bezpilotní letadla či vrtulníky.

Technologie HPM není určena pro boj proti povstalcům v Afghánistánu, ale proti protivníkům s rozvinutou infrastrukturou - třeba jako Irán nebo KLDR. V tomto případě by své schopnosti nejlépe uplatnila při útoku na protiletadlové systémy, komunikační sítě či energetické zařízení protivníka.


Zdroj: Defense Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Petr Kundrata Datum: 15.03.2012 Čas: 12:45

Takže je potřeba veškerou komunikaci řešit na optických kabelech a uzavřít se v kovové kleci včetně zdrojů energie.

avatar
Jan Grohmann Datum: 29.09.2011 Čas: 22:02

Koncepce elektromagnetická zbraně je skutečně stará již několik desetiletí. Samotné zařízení HPM se vyvíjí, tuším někdy od roku 2003.
Jinak radary AESA jsou skutečně zajímavé. Možná půjde AESA radary modifikovat pro pozemní jednotky, které by ho používaly jako obrovské elektromagnetické dělo. :) Ideální prostředek k zastavení jedoucích aut.

avatar
Michal Zámorský Datum: 28.09.2011 Čas: 23:07

Poměrně starý koncept (tuším vývoj EMP jako celku tak od 60.let), ale velmi účinný. Jen skutečně nemá užití proti nepříteli který nehýří elektronikou. O účinném okruhu bych měl určité pochybnosti nejen z důvodu šíření dezinformací, ale také kvůli šíření EMP po síti, takže škody moho nastat mnohem dále, ale si jen u přístrojů na ní napojených. Zároveň mě napadla jedna účinná ochrana na taktické úrovni (používala se hlavně ve Vietnamu proti letecké a dělostřelecké podpoře). A pokud něco podobného vyvine tzv. rogue state, tak se mají moderní armády na co těšit. Trochu mě i napadla myšlenka. Kapitolou sama pro sebe jsou mikrovlnné zářiče a radary AESA, ale proti nim by šla použít možná až triviální obrana, ale třeba se mýlím.

arr