TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

KLDR ruší GPS a vyvíjí elektromagnetickou bombu

Datum přidání 08.09.2011    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

KLDR svému jižnímu sousedovi jednou za čas připomene, že obě země jsou stále formálně ve válečném stavu. Ať to bylo již potopením jihokorejské korvety v roce 2010, či dělostřeleckým útokem na ostrov Jonpjong v témže roce. Jak se zdá, klid na korejském poloostrově není ani nyní. Ministerstvo obrany Jižní Koreje obviňuje svého severního souseda z rušení svých navigačních systémů (včetně civilních) a z vývoje elektromagnetické bomby (E-bomby).  Informaci přinesla jihokorejská tisková agentura Yonhap.

kldr

Foto: Propaganda KLDR

 

Soul odhaduje, že Severní Korea vlastní přes dvacet druhů rušících systémů - většinou ruského původu. Navíc existuje důvodné podezření, že se Pchjongjang snaží o vývoj vlastních rušících přístrojů s dosahem až 100 kilometrů.

 

Dokument zveřejněný agenturou Yonhap rovněž poukazuje na rozmísťování severokorejských rušících systémů podél přísně střežené hranice mezi oběma státy. Pro Soul jde o závažné narušení vojenské rovnováhy, neboť řada přesných zbraní používá GPS k navedení na cíl.

 

O závažnosti problému svědčí i trošku úsměvná zpráva. Mezinárodní komise pro telekomunikace při OSN vyzvala vládu v Pchjongjangu k zastavení rušení civilního signálu GPS. Stalinistický režim si s největší pravděpodobnosti výzvu Spojených národů moc k srdci nevezme.

 

Mnohem závažnější je však obvinění režimu v Pchjongjangu z vývoje E-bomby. Ta by mohla být použita při nenadálém útoku k ochromení jihokorejských elektronických systémů. Armáda Jižní Koreje je vysoce digitalizovaná a útok pomocí elektromagnetického pulzu by výrazně narušil komunikační a velící schopnosti jihokorejské obrany.

 

Mnohým se může zdát, že Severní Korea se intenzivně chystá na válku, ale pravda nemusí být tak horká. Jako každý despotický režim, i ten severokorejský se snaží strašit vnějším nepřítelem pro udržení atmosféry strachu ve společnosti.

 

Strach je třeba živit nejen mezi civilním obyvatelstvem, ale i v řadách milionové armády. A jak nám ukazují desítky případů z minulosti, strach je ideálním prostředkem k ovládání mas. To už je ale jiný příběh.

 

Zdroj: Defence Talk

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr