Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

KLDR ruší GPS a vyvíjí elektromagnetickou bombu

Datum přidání 08.09.2011    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

KLDR svému jižnímu sousedovi jednou za čas připomene, že obě země jsou stále formálně ve válečném stavu. Ať to bylo již potopením jihokorejské korvety v roce 2010, či dělostřeleckým útokem na ostrov Jonpjong v témže roce. Jak se zdá, klid na korejském poloostrově není ani nyní. Ministerstvo obrany Jižní Koreje obviňuje svého severního souseda z rušení svých navigačních systémů (včetně civilních) a z vývoje elektromagnetické bomby (E-bomby).  Informaci přinesla jihokorejská tisková agentura Yonhap.

kldr

Foto: Propaganda KLDR

 

Soul odhaduje, že Severní Korea vlastní přes dvacet druhů rušících systémů - většinou ruského původu. Navíc existuje důvodné podezření, že se Pchjongjang snaží o vývoj vlastních rušících přístrojů s dosahem až 100 kilometrů.

 

Dokument zveřejněný agenturou Yonhap rovněž poukazuje na rozmísťování severokorejských rušících systémů podél přísně střežené hranice mezi oběma státy. Pro Soul jde o závažné narušení vojenské rovnováhy, neboť řada přesných zbraní používá GPS k navedení na cíl.

 

O závažnosti problému svědčí i trošku úsměvná zpráva. Mezinárodní komise pro telekomunikace při OSN vyzvala vládu v Pchjongjangu k zastavení rušení civilního signálu GPS. Stalinistický režim si s největší pravděpodobnosti výzvu Spojených národů moc k srdci nevezme.

 

Mnohem závažnější je však obvinění režimu v Pchjongjangu z vývoje E-bomby. Ta by mohla být použita při nenadálém útoku k ochromení jihokorejských elektronických systémů. Armáda Jižní Koreje je vysoce digitalizovaná a útok pomocí elektromagnetického pulzu by výrazně narušil komunikační a velící schopnosti jihokorejské obrany.

 

Mnohým se může zdát, že Severní Korea se intenzivně chystá na válku, ale pravda nemusí být tak horká. Jako každý despotický režim, i ten severokorejský se snaží strašit vnějším nepřítelem pro udržení atmosféry strachu ve společnosti.

 

Strach je třeba živit nejen mezi civilním obyvatelstvem, ale i v řadách milionové armády. A jak nám ukazují desítky případů z minulosti, strach je ideálním prostředkem k ovládání mas. To už je ale jiný příběh.

 

Zdroj: Defence Talk

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr