Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Klimatizace pro neprůstřelné vesty

Datum přidání 20.05.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Vojáci v Afghánistánu můžou určitě povyprávět o tom, jaké to je dlouhodobě nosit neprůstřelnou vestu v horkých klimatických podmínkách. Těžká vesta a omezené možnosti cirkulace vzduchu pod vestou dělají z nošení neprůstřelné vesty v horkém podnebí doslova peklo. Vše však může být brzy jinak, neboť švýcarská firma Empa vymyslela lehkou a účinnou aktivní klimatizaci pod balistické vesty.

Coolpad

Foto: Klimatizovaná vesta od firmy Empa s technologií Coolpad / Empa

 

Inženýři z fimry Empa nemuseli začít s vývojem od začátku, ale využila svou stávající technologii Coolpad (Chladící vycpávka), primárně určenou pro oblast medicíny. Coolpad je speciální tenká vycpávka naplněná vodou, která se umisťuje na tělo uživatele.

 

Chladící vycpávka, neboli Coolpad, je vyrobena ze speciální membrány, umožňující odpařování vody pryč z vycpávky. Zřejmě půjde o podobnou technologii jako je Gore-Texová membrána, kdy miniaturní póry v membráně umožňuji procházet molekulám páry, ale zamezí průchodu větším molekulám vody.

 

Celá technologie pracuje právě na odpařování studené vody, která ochlazuje vzduch proudící kolem vycpávky. Celý efekt je znásoben malým elektrickým větráčkem. Ten pomáhá rozvádět studený vlhký vzduch kolem těla uživatele.

 

Coolpad

Foto: Detail chladící vycpávky Coolpad / Empa

 

Inženýři museli při konstrukci vhodné vycpávky vyřešit několik problémů. V prvé řádě musel být vak s vodou dostatečně tuhý, aby odolal tlaku vody, ale zároveň neomezoval uživatele v pohybu. Problém také nastával při častém mechanickém namáhání vesty (ohýbání), kdy docházelo k úniku chladící kapaliny.

 

Řešení se našlo v použití silnější membrány a svařování "švů" pomocí diodového laseru. Nová membrána tak nejen, že je mechanický odolná, ale umožňuje rychlejší odpařování vody, tedy poskytuje lepší chladící účinek.

 

Na trhu také nebyl k dostání vhodný malý ventilátor pro použití do vesty. Tým inženýrů z firmy Empa tak musel vyvinout vlastní. Klimatizovaná vesta obsahuje dva originální ventilátory, každý s vlastní baterií a elektronikou. Pokud ventilátory používají jen vlastní baterii a nejsou napájeny z externího zdroje (třeba baterie v batohu) vydrží fungovat 3-4 h.


Coolpad

Foto: Detail veměnného ventilátorku / Empa

 

Přednosti celého řešení je, že lze vodu ve vycpávce lehce vyměnit za novou – přes speciální ventil. Není třeba rozebírat celou vestu, pouze se doplní nová voda a jede se dále. Taktéž ventilátory jsou lehce vyměnitelné – třeba když dojde interní baterie.

 

Vak s vodou, elektrické ventilátory, baterie, elektronika, to vše znamená samozřejmě zvýšenou hmotnost vesty. I když klimatizované vesty již existují, Empa prohlašuje, že její řešení je bezkonkurenčně nejlehčí. Nakonec však nejlépe budou vědět sami vojáci, zda jim kilo – dvě zátěže navíc stojí za tepelný komfort.

 

Zdroj: Empa

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr