Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

KMW IWS-35: Německá věž s 35mm kanonem

Datum přidání 10.11.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Německá zbrojařská firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW) vyvíjí novou dálkově ovládanou zbraňovou stanici pro obrněná vozidla. Její hlavní výzbroj tvoří 35mm rychlopalný kanon Bushmaster III, kterému sekunduje půlpalcový kulomet.  

Bezosádková věž IWS-35

Foto: Bezosádková věž IWS-35 / Krauss-Maffei Wegmann

 

Bezosádková věž IWS-35 na první pohled zaujme nezávisle stabilizovaným kulometem. Náměr kulometu tak není omezen délkou hlavně 35mm kanonu, což dovoluje postřelovat níže nebo výše položené cíle. Maximální náměr 35mm kanonu je 35° a 12,7mm kulometu pak 65°.

 

Mnohem větší rozsah náměru se hodí zejména při boji ve městě, kdy se útočník často skrývá ve vyšších patrech budov. Obdobně je kulomet účinný, pokud se protivník dostane příliš blízko k vozidlu. V případě potřeby jej lze nahradit automatickým 40mm granátometem.

 

Stěžejní zbraň, kanon Bushmaster III, je produktem firmy ATK Armament Systems. V současné době například tvoří hlavní výzbroj švédských vozidel CV9035 Mk III. Hmotnost má 218 kg, celkovou délku 4 metry. Maximální rychlost střelby činí až 200 ran za minutu.


IWS-35Foto: Bezosádková věž IWS-35 / Krauss-Maffei Wegmann

 

Kanon může používat jak klasické 35mm náboje, tak i programovatelné, ve vzduchu explodující. Pro programování nábojů se využívá speciální bezdrátový manipulační systém ve vozidle.

 

Zaměřit a zahájit palbu může jak střelec, tak i velitel. Oba mají k dispozici vlastní stabilizovaný zaměřovač s denní/infračervenou optikou a laserovým dálkoměrem. Na rozdíl od střelce má velitel panoramatický výhled.

 

Samostatnou kapitolou jsou zadýmovací granátomety. Lze použít jak nejběžnější 76mm zadýmovací granátometWegmann, tak i nově vyvinuté multifunkční granátomety WS-40 ráže 40 mm.


IWS-35Foto: Bezosádková věž IWS-35 / Krauss-Maffei Wegmann

 

Právě z WS-40 lze vystřelovat zadýmovací, ale i klasické explozivní 40mm granáty. Je však možné použít celou škálu specializovaných granátů, např. světlice nebo infračervené osvětlovací granáty. Osm granátometů je umístěno na vlastní stabilizované plošině, jež umožňuje přesné zacílení.

 

Prvním vozidlem, které získá novou věž, bude zřejmě německo-nizozemský Boxer 8x8. Vozidlo sice bylo původně navrhnuto jako obrněný transportér, je ale bez problémů použitelné i jako bojové vozidlo pěchoty. 

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Poryv Datum: 16.05.2014 Čas: 15:01

Dotcom:
Ano, dá se to, pokud se trefíte a zničí to jak denní tak noční optiku přístroje. Pak je střelec nebo velitel "slepý". Zrovna výše uvedený 35mm kanon s programovatelnou municí je k tomu velmi vhodný, který brokovnicovým efektem pokryje velkou plochu a tak zasažení pozorovacích přístrojů je opravdu vysoké.

avatar
Dotcom Datum: 15.05.2014 Čas: 23:39

je možný odstřelovací puškou roztřílet tu optiku co má na věži? a tím jej vyřadit z boje nebo aspoň oslepit při střelbě?

avatar
Jan Grohmann Datum: 11.11.2013 Čas: 10:50

Jedná se o jednorázové multifunkční granátomety WS-40. Mohou střílet zadýmovací nebo i explozivní 40mmm granáty.

avatar
Borek Datum: 10.11.2013 Čas: 22:18

Co jsou ty malý dvojhlavně všude okolo?

avatar
Laci Datum: 10.11.2013 Čas: 13:54

Fotečka GTK Boxera s touto KMW IWS-35 zbraňovou stanicí by byla hodně velká třešeň na dortu ;)

arr