Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Kolik miliard dolarů zaplatí Polsko za americké Patrioty?

Datum přidání 01.02.2018    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 58 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Washington nabídl Polsku dvě baterie protiraketových a protiletadlových systémů Patriot za 10,5 miliardy dolarů. Takovou částku Varšava ale odmítla. Dle nového polského ministra obrany Mariusze Blaszczaka Polsko za systémy protivzdušné obrany (PVO) Patriot zaplatí o polovinu méně.

Foto: Odpal interceptoru německého kompletu Patriot na cvičení Artemis Strike; větší foto / U.S. Army Europe

 

Polská armáda v rámci programu Visla plánuje v první fázi nakoupit dvě baterie PVO Patriot, včetně nejnovějších interceptorů PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement) navržených k ničení balistických raket krátkého a středního doletu. Polsko rovněž požaduje Integrovaný velitelský systém protivzdušné obrany IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System).


Problém je cena. Americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) v listopadu schválila možný prodej dvou baterií kompletů Patriot do Polska za 10,5 miliardy dolarů. Součástí nabídky jsou čtyři radiolokátory AN/MPQ-65, čtyři mobilní místa řízení palby, 16 mobilních odpalovacích prostředků M903, 208 střel PAC-3 MSE (plus 11 testovacích) a 14 mobilních míst velení a řízení EOC (Engagement Operations Centers) IBCS.


Polsko chce v rámci programu Visla získat osm baterií systému Patriot. Avšak původní částka 10,5 miliardy dolarů za dvě baterie již přesáhla plánovaný rozpočet na celý program Visla! Polsko tak prodejní cenu odmítlo.


„Cena je pro nás samozřejmě nepřijatelná, a to ani z pohledu významných finančních prostředků, které jsme přidělili pro modernizaci polských ozbrojených sil,“ prohlásil náměstek polského ministra obrany Bartosz Kownacki. „Nemůžeme si prostě dovolit vynaložit tolik peněz na nákup dvou baterií a raket (PAC-3 MSE - pozn. red.).“


Dle vyjádření Blaszczaka se však podařilo polským vyjednavačům snížit nákupní cenu téměř o polovinu, tedy na částku přes 5 miliard dolarů. Také dodací lhůty mají být kratší – původně Polsko počítalo s dodaním první baterie v roce 2022, druhé v roce 2023.


„Dobrá zpráva k programu Visla. Získali jsme nižší cenu a zrychlili dodací lhůty. Nižší cena se nijak nedotkne předpokládaných bojových schopností systému. Chystáme se podepsat smlouvu na konci prvního čtvrtletí roku 2018,“ napsal Blaszczak na Twitteru. Toto prohlášení přišlo vzápětí po návštěvě polské delegace ve Washingtonu na konci ledna.


Polsko spustilo program Visla v roce 2012 a systémy Patriot od firmy Raytheon vybralo v roce 2014. Zdržení a velkou cenu programu mimo jiné zapříčinil polský požadavek na nákup velitelského systému IBCS, který je stále v vývoji. Dále to byl požadavek na nákup nových radiolokátorů s 360° pokrytím a interceptorů SkyCeptor. Všechny tyto systémy výrazně zvyšují a rozšiřují schopností kompletů Patriot, ale jejich vývoj nebo integrace ještě není ukončená


Varšava také tvrdě prosazuje, aby americké firmy přenesly část know-how a výrobu do Polska. Varšava například požaduje, aby všechny servisní práce na kompletech Patriot a raketách PAC-3 dokázaly provádět firmy na polském území.


V každém případě Polsko plánuje v druhé fázi nakoupit dalších šest baterií kompletů Patriot, tantokrát s již zmíněnými 360° radiolokátory a interceptory SkyCeptor, které vychází z izraelských střel Stunner (systém David´s Sling). Střely jsou určeny k boji pro balistickým raketám krátkého/středního doletu a střelám s plochou dráhou letu. Přesné parametry střely Stunner jsou tajné, ale objevují se informace o dostupu 50-75 km a doletu 300 km.


Problém je, že nový radiolokátor pro Patrioty ještě není vybrán. Americká armáda v rámci programu LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense) vybírá ze dvou možností – hloubkově modernizovaný radiolokátor současných kompletů Patriot od firmy Raytheon (tři pevné ploché antény pokrývají 360°) a nový rotující radiolokátor od firem Lockheed Martin a Northrop Grumman.


Není ale možné očekávat, že smlouva na nakup dalších baterií Patriot bude podepsána v letošním roce.


Bližší informace o projektu Visla se dozvíme pravděpodobně až v březnu s podpisem smlouvy. Zajímavá bude nejen přesná cena, ale také rozsah zapojení polského průmyslu do programu. Podle informací Armádních novin Američané odmítají Polsku předat know-how (radarová technika, rakety) a nabízejí v podstatě pouze montáž a využití polské kolové platformy Jeltz.


Program Visla je ohromný projekt, vždyť za původně zmíněnou cenu 10 miliard dolarů lze pořídit 100 F-16 nebo kompletně přezbrojit polskou armádu na německá bojová vozidla pěchoty Puma.


Program Patriot je tak rozhodně více politický, než vojenský (ve smyslu zvýšení bojové hodnoty polské armády) projekt. Z hlediska navýšení bojových schopností polské armády je významnější projekt Narev, tedy projekt PVO krátkého a středního dosahu, který v polské armádě nahradí 18 sestav S-125 Neva SC (a jednu sestavu S-200C Vega) a komplety 2K12 - KUB (pět baterií a 20 odpalovacích vozidel).


Zdroj: Defence24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
PavolR Datum: 18.02.2018 Čas: 20:45

No, len aby im Američania nepovedali STOP za ich terajšie holokaustovanie. Čudoval by som sa keby každý izraelský lobista nežhavil drát. :-)

avatar
Clanek Datum: 06.02.2018 Čas: 10:35

@Crusader
Tam kde nekdo vidi demagogii druhy vidi trendy. Demagogii bych naopak nazval to ze koukate na posledni 2 roky a z toho usuzujete, kouknete na poslednich 20 let, to uz tak ruzove ale nebude.Tady za poslednich 10 let:
http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/images/b/b5/Real_GDP_growth%2C_2006-2016_%28%25_change_compared_with_the_previous_year%3B_%25_per_annum%29_YB17.png
Polsky rust 2x vyssi nez Cesky rust. Ano, 90% prumeru EU u CR je vic nez 80% (nevim kde jsem tech 80% videl kdyz jsem se naposled dival a psal ten predesly koment, pokusim se dohledat) u PL a jeste nejakou dobu tomu bude, taky nikde netvrdim opak. Pri zachovani trendu to ale nebude platit nekonecne, ten rozdil se od padu komunismu zmensuje. Po padu komunismu na tom byla CR z celeho vychodniho bloku zdaleka nejlepe. Nejsilnejsi prumyslovy zaklad, nejblize Nemecku, zbaveni se Slovenska... vsichni se CR divali na zada. Dnes uz se najdou staty ktere jsou v mnoha ekonomickych ukazatelich pred CR (Slovisnko), dalsi ktere jsou alespon v necem pred CR (Slovensko = produktivita prace, pobalti...) a ty rozdily se zmensuji. A zmensuje je i to Polsko, kde dnesni rozdil (vemu li cisla eurostatu) 20% byl pred 25 lety rozdil 40%.
Zrovna Varsavu neznam vubec, znam Poznan, Krakow, Wroclaw a kdyz pak vidim Brno, Prahu nebo Bratislavu uz spis nevidim rozdil.

avatar
Shania Datum: 06.02.2018 Čas: 09:50

f 117: sestrel byl na 15km, a meli o ni povedomi na vetsi vzdalenost. proto manualni navedeni asi nebylo mozne. f 117 proste v noci neni videt na takove vzdalenosti.

sam simulator i s videem simulujici sestrel zde

https://sites.google.com/site/samsimulator1972/home

prevazna cast stealt je zalozena na planovani, v okamziku kdy litate stejnym koridorem a nepritel umisti baterii do spravne pozice, tak mate problem.

f117 nema ani rwr a tak nevedela ze tam dole neco je...

avatar
crusader Datum: 06.02.2018 Čas: 09:11

Článek: Nevím odkud berete ty informace o úrovni HDP. I když pominu jak to máte demagogicky napsaný (ČR slabých 90% ale PL úžasných skoro 80% :-)))))))) - neděláte náhodou politologii nebo žurnalistiku?), Eurostat tvrdí něco jiného - ČR 88% a postupný růst, PL 69% a poslední dva roky stagnace - http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/File:GDP_at_current_market_prices,_2006_and_2014-2016_YB17.png.
Údaje jsou za rok 2016 a předchozí, 2017 ještě není.
Taky nevím, kam jezdíte do toho Polska, předpokládám Varšavu. Jezdím do PL poměrně pravidelně, ale tady na západě Polska (Lubaň, Zgorzelec) nějaký výrazný rozvoj infrastruktury vidět není (tedy pokud nepočítám kostely, a to ještě jen katolické, původní německé evangelické jsou většinou v troskách). Předpokládám, že na hranici s Ukrajinou a Běloruskem to nebude o moc lepší. Jediný co se tady nově opravilo (za peníze EU) je silnice z Bogatynie do Zgořelce. Její kvalita je ale tak na úrovni silnic druhé třídy v ČR a všichni radši jezdí po německé straně (Zittau-Görlitz).

avatar
Clanek Datum: 06.02.2018 Čas: 08:14

PL ma furt nezamestnanost kolem 6% proti 3% v CR, navic i pres odliv polske mladiny na zapad jsou docela schopni to nahrazovat ukrajincema (uz jich tam z toho duvodu maji vic nez milion), coz na jednu stranu neni idealni a navic cast tech Ukrajincu co k sobe pusti si to pak namiri do CR nebo dal na zapad, ale i tak jsou na tom lip nez CR v tom smyslu, ze jejich ekonomika jeste ma nejaky manevrovaci prostor / lidske zdroje pro rust.
Navic Polak na zapade se teoreticky klidne z toho zapadu muze vratit. Vetsina byvalych kolegu s kteryma jsem delal v Brne uz je zpet v Polsku bo Polske firmy ty Ceske preplaceji (cca +20-30%), pred 10 lety nemyslitelne. Pokud se Polsku povede a platy solidne porostou => rnemusi se zacit vracet jen Polaci z CR ale i ze zapadu.

avatar
Jirosi Datum: 05.02.2018 Čas: 18:38

Clanek: Trošku ti to opravím, ale Polsko má ty limity mnohem horší než CR. Masivní odliv poláků na západ, je problém se kterým se Polsko jen tak vyrovnat nedokáže. Tedy jeho volné pracovní kapacity jsou stejné jako v CR.

avatar
Clanek Datum: 04.02.2018 Čas: 23:18

Ta vecna skepse pokud jde o to co polaci umi, zvladnou nebo na co (ne)maji mi neprijde na miste. Je to takove to ceske nahlizeni shora, ale CR uz shora vuci PL temer neni (to same se da rict o SR a dalsich statech byvaleho vychodniho bloku). Je treba si priznat ze ten naskok co CR pred 25 lety mela, a ktery se ve vykonu ekonomiky pocital na nemale desitky procent, se jednoduse promrhal. CR se posouvala vpred zatimco ostatni vyrazne draveji skakali v pred. Vysledem toho je ze zatimco CR dosahuje nejakych slabych 90% HDP EU, Polsko uz je skoro na 80%. Dalsi vec je to co ktery stat zene v pred. Polsko ma ekonomiku poskladanou jinak nez CR, neni az tak exportne orientovane a tim ani neni az tak citlive na krize. Zatimco kazda trochu vetsi krize sebou dolu vzdy stahne jako prvni automobilovy prumysl, a tim i CR a jeste vic SR, tak Polsko i v case kdy ostatni klesaji zvlada dal rust. Jejich rust tahne vnitrni trh, vnitrni spotreba a to je obrovska vyhoda. Pokud jde o ekonomicky rust tak ten Polsky je plne porovnatelny s tim v CR, jen s rozdilem, ze ekonomika CR uz s plnou zamestnanosti narazi na sve mantinely, naproti tomu Polaci jeste furt maji kam rust.
Navic staci jedna navsteva Polska dnes a zavzpominat si jak to tam vypadalo treba pred 15 lety a clovek nemuze nevidet to kam a jak rychle se posouvaji. To neni o tom ze Polsko cpe vsechno do zbrojeni a infrastruktura strada. To je o tom, ze se vpred posouva vse co je videt. Infrastruktura se buduje a zlepsuje vyrazne lepe nez jak je tomu v CR nebo SR.
Sestoupil bych ze svych ceskych vysin i v tom co Polaci pry neumi vyrobit. Chte nechte se jim musi nechat, ze uz toho delaji vic nez dost. Uz davno to nejsou jen krowky. Navic maji jasny cil, jasnou ideu sledujic kterou i to co do ted neumeli si jednoduse koupi a nauci se. Tenhle "tah na branku" jim muzeme jen zavidet.

Jinak Polsky statni rozpocet na pristi rok operuje s bezmala 100mld Euro pri 2,5% schodku a s cca 10mld vydaji na obranu. To jsou ty 2% HDP (HDP nekde pod 500mld) anebo vyjadreno jinak => 10% statniho rozpoctu. Pro srovnani sovietsky svaz daval na zbrojeni (a tady brat s rezervou bo se odhady hodne lisi, kvuli tomu ze SSSR nebyla trzni a uz vubec ne transparetni ekonomika) 10-20%, nejcasteji se zminuje 15-20%. Ve vztahu k sovetskemu rozpoctu to pak bylo az cca 50% vsech vydaju smerujici na zbrojeni.
Takze PL by muselo sve vydaje na obranu zvednout jeste 5x aby platilo "uzbrojilo se jako SSSR".

Epilog: Myslim si ze PL zvladne vsechno co by rado v onom case a mnozstvi? Ne, nezvladne, stejne jako to nezvlada USA, RUS, UK, DE... nikdo. Vtip je v tom ze ikdyz se jim podari z toho co planuji rozjet jen 75% programu a i ty naplni jen na 75% tak to bude obrovska, moderne vybavena sila s kterou bude muset v evrope pocitat kazdy.

avatar
Marw Datum: 04.02.2018 Čas: 22:01

Semtam - ohladne poveloveho navadzania S-125, neviem z akych zdrojov vychadzali ostatny diskutujuci, ale ja to mam od cloveka co pri Nevach sluzil.

avatar
Lukas Datum: 04.02.2018 Čas: 21:58

Pro jadernazima - to zależy
Nie ma "standardu"
bateria (fire units) może mieć 3 lub 4 lub 5 a nawet 6 wyrzutni
Wyrzutnie mogą być kilku typów - na rakiety PAC-2GEM-T (najtańsze)
PAC-3CRI i PAC-3MSE a w przyszłości na Sky Ceptor

Prawdopodobnie (to są moje domysły!) MON kupi
W pierwszym etapie 4 radary i 4 IBCS + 12-16 wyrzutni PAC-3MSE (+150-200 rakiet)
w drugim 4-6 radarów i 12-16 wyrzutni innego typu

Szacuje że to będzie kosztować ok 6 mld USD

avatar
Jara Datum: 04.02.2018 Čas: 21:49

Omlouvám se oprava necelých 13 mld dolarů :) mám ještě hoodně starý kurz :))

avatar
Jara Datum: 04.02.2018 Čas: 21:42

Rase
Ano, necelých 10 mld dolarů řekneme v průběhu 10 let není pro stát naši velikosti a ekonomické výkonnosti problém. U nás je největší překážka veřejné mínění lidí a z toho plynoucí neochota politiků investovat do obrany. Rovná se to totiž politické sebevraždě,prosazovat nějaký větší zbrojní kontrakt.
Zkuste například někde v hospodě říct, že schvalujete a chcete brzký nákup nových BVP v lepším případě to skončí urážkami a řečmi o zbytečnosti ( u nás má hodně lidi mylnou představu o samozřejmosti míru a blahobytu) v horším případě dostanete hned po tlamě .

avatar
Rase Datum: 04.02.2018 Čas: 21:13

statula:
zajímavá čísla. Pokud si dobře vzpomínám, tak nedávno se mluvilo o tom, že AČR musí výhledově utratit 250 mld. pokud se má dostat na standardy NATO. Tedy v podstatě mít moderní výstroj, výzbroj, budovy atd. to máme taky nemálo mld dolarů (!)
Najednou těch cca 50 mld. Kč na nová BVP nepůsobí až tak přehnaně .))

avatar
flanker.jirka Datum: 04.02.2018 Čas: 21:12

KOLT: Masivní zbrojení Ruska??? Nejde spíše o nahrazení zastaralých systémů novými, protože po rozpadu SSSR se vše zastavilo a je tu generační propad v kvalitě výzbroje? Nová technika s bídou stihne nahradit zastaralou. Ruskou pouze využívá situace k modernizaci. Počty nových letadel budou s bídou srovnatelné s počty v západní a střední Evropě, za USA zaostávají beznadějně (pár set suchojů dohromady je nic oproti plánu na objednávky až 2500 F 35)

avatar
jadernazima Datum: 04.02.2018 Čas: 20:42

Skutečně by 8 baterií mělo stát 20 mld $?

avatar
Lukas Datum: 04.02.2018 Čas: 20:25

Nie, nie są dziełem szaleńca...

Szaleństwem jest traktowanie dosłownie listy programu modernizacji.
Nikt prócz polityków (którzy stworzyli ten plan na potrzeby kampanii wyborczej) nie traktuje go dosłownie...

Na poważnie realizowane są wybrane programy i tak
Wisła - jest negocjowana, ale Narew czeka (nie wiem dlaczego - oficjalnie czeka na decyzje w sprawie IBCS w Wiśle)

Okręty podwodne są negocjowane - ale nowe fregaty / korwety (Miecznik / Czapla) - nie

Borsuk jest pracą badawczą z NCBiR - nie jest finansowany z MON i nie ma gwarancji dalszego finansowania (dokładnie ta sama historia co z Anders )

Podobnie program dronów MALE - nie jest realizowany

Homar - negocjowany - ale są problemy
Krab - zamówiono - w 2024 odbierzemy ostatnią z 120 haubic

Harpia - stoi
Kruk - stoi

Jak widać deklaracje to jedno a faktyczne działanie to drugie...

arr