Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Kombinovaná termovize a noční vidění pro vojáky

Datum přidání 14.05.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Britský zbrojní gigant BAE Systems v rámci programu americké armády ENVG III/FWS-I (Enhanced Night Vision Goggle III a Family of Weapon Sight-Individual) vyvíjí nové pozorovací a zaměřovací přístroje. Cílem programu je poskytnout vojákům inteligentní „brýle a zaměřovače“ kombinující termovizi a noční vidění.

Foto: Termovizní a noční vidění se stane běžnou výbavou vojáka vyspělé armády. / BAE Systems

Foto: Termovizní a noční vidění se stane běžnou výbavou vojáka vyspělé armády. / BAE Systems

 

Nejvyspělejší armády světa vybavují své vojáky moderními termovizními/nočními pozorovacími a zaměřovacími prostředky. Základním vybavením moderního vojáka při operacích za špatných světelných podmínek (tedy v noci) jsou brýle pro noční vidění pro získání situačního povědomí a termovizní puškový zaměřovač pro cílení.


V případě zaměření však musí voják odklopit brýle pro noční vidění, zalícit a podívat se na cíl skrz zaměřovač. Podle BAE Systems, právě tento pomalý postup, umocněný špatným počasím, kouřem nebo prachem, „ohrožuje bezpečnost vojáků a snižuje efektivitu mise."


V rámci programu ENVG III/FWS-I proto plánuje americká armáda, resp. Ředitelství pro noční vidění a elektronické senzory NVESD (Night Vision and Electronic Sensors Directorate) spadající pod Centrum vývoje, výzkumu a výroby komunikačních a elektronických systémů CERDEC (Communications-Electronics Research, Development and Engineering Center), zkombinovat výhody termovize i nočního vidění do dvou spolupracujících přístrojů.


Ředitelství NVESD uzavřelo již v roce 2014 s firmou BAE Systems pětiletý kontrakt ve výši 434 milionů dolarů. BAE Systems se zavázala vyvinout náhlavní digitální pozorovací brýle ENVG III a digitální puškový zaměřovač FWS-I. Oba přístroje kombinují výhody termovize a nočního vidění.

 

Video: Porovnání několika přístrojů pro noční a termovizní vidění – brýle pro noční vidění PVS-14, termovizní zaměřovač W1000-9, pozorovací ruční termovizní přístroj x320 a pozorovací ruční termovizní přístroj MTM; ilustrační video / YouTube

 

Brýle i zaměřovač navíc propojí zaměřovací technologie pro rychlé získávání údajů o cíli RTA (Rapid Target Acquisition). Jednoduše řečeno, digitální zaměřovací kříž s obrazem zaměřovače FWS-I se promítne přímo do brýlí ENVG III. Přenos dat je zajištěn bezdrátově.


BAE Systems již klíčové technologie vyvinula. Letos v létě začne počáteční výroba brýlí ENVG III. S masovým zaváděním k jednotkám se počítá později v roce 2016 nebo na začátku roku 2017. Výroba zaměřovače FWS-I se rozběhne až v příštím roce.


Hlavní výhodou kombinace obou přístrojů je zkrácení reakčního času. Voják nemusí sundat své brýle pro noční/termovizní vidění – záměrný kříž zaměřovače se mu promítne přímo do brýlí.


V současné době vojáci za tímto účelem využívají zaměřovací lasery pracující v infračerveném spektru, tedy ve spektru viditelném pouze brýlemi pro noční vidění. Pokud je však protivník vybaven nočním viděním, infračervené lasery je schopen odhalit.


Další výhodou je bezdrátové spojení mezi zaměřovačem a brýlemi. Společně s nízkou hmotností a rozměry přístrojů jsou tak jen minimálně omezeny manévrovací schopnosti vojáka. BAE Systems se také chlubí vysokou rozlišovací schopností jejich přístrojů a nízkými nároky na zdroje elektrické energie.

 

Zdroj: BAE Systems

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Laci Datum: 15.05.2015 Čas: 02:04

jancz / Charlie:
Nejdřív jsem myslel Predator, ale po druhým přečtení jasný Aliens.

avatar
Charlie Datum: 14.05.2015 Čas: 19:36

jancz: klasika :) sem zvědavej, kdo pozná z čeho to je.

Ten bezdrátovej přenos je takovej divnej. Na jednu stranu super že vojáka a kvér nic nepoutá k sobě, ale co to bude dělat v podmínkách nutnosti rádiového klidu nebo při nasazení moderních rušiček?

Jsem zvědavý, kdy se tyhle přístroje posunou na další level - kamery budou snímat obraz (NV i IR), ten se prožene přes počítač a dohromady to dá sloučenej výstup přímo do stereo brýlí, kde nebude ani přesvětlená obloha, ani zparchantělá perspektiva a kterej bude mít alespoň trchu decentní zorný pole.

avatar
jancz Datum: 14.05.2015 Čas: 15:24

"Maybe they don't show up on infrared at all."

avatar
hurvo Datum: 14.05.2015 Čas: 15:18

Mal som v rukach m4 s acog a nasadenym skeeterom (skeet ir) aj na hlave prilbu s novym kombinovanym noktovizorom ( zosilovac +termo baterka je na zatylku). A oproti nasim anpvs14 je to neporovnatelny rozdiel o simrade ani nehovorim.
Fascinovalo ma ako skeeter obtahoval kontury objektov svetelnou linkou.

arr