Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

KOMENTÁŘ: Neexistující korejská krize

Datum přidání 20.04.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 32 komentářů    autor autor: Michael Myklín

V posledních dvou týdnech se v médiích objevovaly zprávy vzbuzující pocit, že válka na Korejském poloostrově vypukne každou hodinou. Válečné spekulace vyvolalo zejména setkání Donalda Trumpa s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, následný americký úder v Sýrii a údajné vyslání letadlové lodě USS Carl Vinson ke korejským břehům.

Foto: Severokorejský voják ukazuje demarkační linii. / Kristoferb, CC BY-SA 3.0

 

Svět řídí novinové titulky

Když prezident Trump prohlásil, že do Japonského moře „vysílá loďstvo“ v reakci na severokorejské provokace, média informovalo o přesunu letadlově loě USS Carl Vinson ke Korejskému poloostrovu. Avšak letadlová loď plula ve zcela opačném směru, 3500 námořních mil (6300 km) od Korejského poloostrova.


Celá současná „krize“ tedy není ničím jiným než mediálním konstruktem, jehož původcem je především nekvalitní žurnalistická práce a honba za atraktivními titulky.


S přihlédnutím k bombastickým titulkům je však jasné, že i u předních zpravodajských sítí zvítězila senzace chtivost nad zdrženlivostí. Výsledkem bylo nekritické přejímání a následné šíření nepotvrzených nebo zkreslených zpráv, které téměř nikdo v redakcích řady světových novin zjevně nepodrobil vážnější analýze.


Příkladem může být zpráva o nasazení 150 tisíc čínských vojáků na hranice s KLDR. Řada západních médií tuto zprávu převzala i přes to, že pocházela z jediného zdroje - bulvárních čínských novin Global Times.


Čínské ministerstvo zahraničí zprávu popřelo a vzhledem k absenci dalších důkazů lze toto čínské vládě výjimečně věřit. Dalším hoaxem, který médií proběhl, byla zpráva o evakuaci 600 tisíc obyvatel Pchjongjangu, což se také ukázalo jako zcela nepodložené.


Přesto však novodobou jadernou mocnost Severní Koreu nelze ignorovat. Kromě jaderných a balistických zbraní představují riziko zejména provokace severokorejského režimu.


Nejde ani tak o testy balistických střel či jaderných zbraní, ale o incidenty, jako potopení jihokorejské korvety Čchonan severokorejskou ponorkou v roce 2010 nebo dělostřelecké odstřelováni ostrova Jon-pchjong ve stejném roce. Podobné události mají potenciál eskalovat minimálně v omezený konflikt.

 

Čínské dilema a status quo jako žádoucí stav 

Pokud má některý z aktérů klíč k nějakému funkčnímu řešení situace na Korejském poloostrově, je to Čína.

 

Čína si uvědomuje, že KLDR se jaderného programu ani vývoje balistických střel nevzdá a snaží se jejich průběh alespoň zpomalit.


Ztráta trpělivosti Pekingu s testy jaderných zbraní a balistických střel se výrazněji projevila v únoru 2013, kdy po třetím jaderném testu Čína omezila export ropy do KLDR. Na začátku tohoto roku Čína také omezila import severokorejského uhlí, jehož prodej představuje významný zdroj příjmů pro Kimův režim.


Tyto sankce však byly a jsou dodržovány jen symbolicky, zejména kvůli minimálnímu kontrolnímu režimu, který mají v mnoha případech na starost samotné čínské společnosti.


Kdyby se čínské sankce důsledně dodržovaly, severokorejský režim se brzy ocitne v existenčním ohrožení, ale tomu se Peking chce logicky vyhnout. Chaos způsobený rozkladem režimu by pro Čínu mohl mít jen negativní důsledky v podobě masivní uprchlické vlny nebo ještě hůře, sjednocení Korejského poloostrova. 


Vedení KLDR si je velmi dobře vědomo toho, že případný konflikt neskončí v jejich prospěch a země tak intenzivně pracuje především na tvorbě jaderného odstrašení, které kompenzuje chabé konvenční kapacity severokorejské armády.


Armáda KLDR je sice početná, ale vyzbrojena obstarožní studenoválečnou technikou. Nicméně KLDR se může opřít o mohutné dělostřelectvo a početné speciální jednotky. Je možné, že pro případ zničení velení KLDR jsou elitní jednotky (rozuměj - dokonale ideologicky zpracováni vojáci) vybaveny rozkazy pro vedení partyzánského boje.


Faktem je, že všem zúčastněným aktérům v současnosti vyhovuje nastavený status quo, jelikož na žádnou z alternativ není nikdo připraven. Rozsáhlejší vojenský konflikt si vyžádá desítky tisíc životů a stovky miliard dolarů. Navíc na případné sjednocení není Jižní Korea politicky, logisticky ani finančně připravena.


Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Wenet01 Datum: 23.04.2017 Čas: 23:43

Někdy by mne zajímalo ze které planety pocházíte a co jste posledních pár týdnů sledoval...Trump se na KLDR nechystá a nikdo ani on ani nikdo jiný to řešit nechce. Čína a Rusko mají na vojenský zásah stejný názor jako Jižní Korea a to jen proto, že jsou sousedé...Pokud ve Vašem paralelním vesmíru USA hodlají vytvořit demokracii v KLDR s jednou letadlovkou, tak se jim ani není moc co divit

avatar
armataratata Datum: 23.04.2017 Čas: 00:20

S Koreou je to vážně dilema. Jak k tomu ti obyčejní lidé přijdou, že se narodí zrovna v říší s neomezeným vládcem. A byli by obětmi stejně jako stranické vedení. Možná už jsou zmanipulovaní, jak Němci v éře Třetí říše a ty probudila jen zdrcující porážka. Po dobrém to nepůjde a snadno už vůbec ne. Obzvlášť, když je vojensky podporuje a drží nad nima ochrannou ruku Čína a Rusko, patrně proto že sami jsou svou mentalitou vlastně takové nalakované Severní Koreje, pouze vytuněné západním luxusem. Dobré je také sledovat protizápadní propagandisty, kteří léta vykřikovali, že když USA tak touží všude šířit demokracii, proč to neudělaj v Severní Koreji. Posledních 10 dní, když to vypadalo, že se trumpeta na Koreu chystá křičeli spolu s Ruskem a Čínou né né né jen to prosím nééééééé. Ideální by byla neutronová puma na jejich sjezd v přítomnosti generálního tajemníka. Tím, že by nedošlo k destrukci budov, by si lid možná i několik měsíců nevšiml, že je nikdo neřídí, možná by společnost dokonce začala fungovat líp. Jenom ta jejich ukřičená tv zpravodajství by musel někdo hacknout a dát tam na čas nějakou video smyčku.

avatar
tom75 Datum: 22.04.2017 Čas: 13:03

Severokorejskou army bych rozhodne nepodcenoval
https://m.youtube.com/watch?v=Seupt3usfso

avatar
jarpe Datum: 21.04.2017 Čas: 21:29

Když už je ta řeč o desinformujících médiích. Tady je zajímavý článek o tom chemickém útoku.
http://www.osel.cz/9357-dukaz-pro-vojensky-uder-raketami-tomahawk.html

avatar
Tesil Datum: 21.04.2017 Čas: 19:45

Vládnoucí elita S.K.si žije na místní poměry velmi dobře,těžko by si
to chtěli pokazit válkou.Přece jen se pohybuje námořnictvo a letecké síly USA v blízkosti S.K. a ne naopak.Je tedy otázka kdo koho provokuje.
Že by Korejci zaútočili na USA bez vyložené provokace se dá téměř vyloučit.Číně i Rusku spíše vadí americké systémy umístěné v J.K.než severokorejké jaderné zbraně.
V článku o THAAD jsem popsal doktrínu,kterou se Severní Korea vymezuje vůči USA.Jaderné zbraně i v tomto případě hrají hlavně odstrašující úlohu.Vzhledem k chování USA v Sýrii o JZ budou usilovat i další státy.

avatar
Sprite Datum: 21.04.2017 Čas: 16:26

Prostě Trump si furt stěžuje na **** news a pak udělá sám takovouhle kachnu, která snad ani nemá obdoby. S ním bude ještě zábavy.

avatar
KOLT Datum: 21.04.2017 Čas: 15:50

pro PavolR a niko: Souhlas. Právě proto je ale v tuhle chvíli šance s útokem uspět, aniž by nějak zásadně hrozilo, že dojde ke katastrofě mimo KLDR. Za pět let může být pozdě... nehledě na to, že v USA může v Oválné pracovně sedět nějaký další přizdis*áč, nebo mohou být USA, Rusko a Čína rozhádané, takže si nikdo radši nic nezkusí. KLDR pak dotáhne vývoj do konce, a bude to vyvítekde.

avatar
stronger.p Datum: 21.04.2017 Čas: 15:05

Wenet01 :válka z ní šíleně, ale kdyby začal blekotat o demokratizaci země a uvolnění režimu vyděsil by své tři sousedy a USA úplně stejně

Za tuhle větu jsem Vám dal +, smál jsem se v dobrém asi deset minut

avatar
PavolR Datum: 21.04.2017 Čas: 14:58

niko:
Však hej, tiež som si hovoril, že ak splnia hrozby a začnú robiť testy týždenne, alebo čo i len mesačne, tak si nukleárny program zlikvidujú sami. :-)
(ak načierno nenakupujú materiál od iných)
A ešte by som dodal, že bude treba zaútočiť aj ich ľudské kapacity - prinajmenšom kľúčových výskumníkov.

KOLT:
Tie rakety viac padajú než letia, takže to s arzenálom také horúce nebude + nemajú ešte zrejme nič natoľko malé, aby to napchali do rakety. Ale samozrejme nechcem relativizovať, na katastrofu stačí ak na akékoľvek osídlené miesto doletí jediná.

avatar
niko Datum: 21.04.2017 Čas: 13:51

KOLT: KLDR je dnes schopna vyprodukovat 6 kg plutonia rocne. K tomu robi asi 3 krat rocne jadrove testy. Teda netreba prepadnut dojmu, ze KLDR disponuje nejako vyrazne velkym jadrovym arzenalom. Medzikontinentalne rakety s hlavicami s JZ by som osobne skor vylucil.

avatar
KOLT Datum: 21.04.2017 Čas: 13:36

"Ja sa ale snažím vyložiť svet presne taký aký je, bez blata ideológie."
Díky, dlouho jsem se tak nezasmál ;-)

avatar
KOLT Datum: 21.04.2017 Čas: 13:35

niko, ještě bych dodal – a KLDR by přišla na nějakou dobu o možnost zkonstruovat funkční JZ. Ideálně by to chtělo ještě zlikvidovat i co nejvíc závodů a infrastruktury spojené s balistickými nosiči. Protože jediným důvodem, proč by se nakonec mohly USA odhodlat k rozsáhlému konfliktu se svržením režimu, by byla blízkost dokončení JZ a jejího mezikontinentálního nosiče. Takovou hrozbu by asi USA nezkously, rozhodně ne s někým jako Trump v Bílém domě.

Wenet01 – víceméně souhlasím, psal jsem něco podobného u nedávného článku o THAAD v JK. Nikdo nechce rozvrat KLDR, protože by to byl průšvih, oproti kterému je Sýrie drobná nepodstatná historka. Na druhou stranu nikdo na Západě, ale pravděpodobně ani Čína a Rusko, nechtějí KLDR s JZ na strategických nosičích. Pokud tedy dojde k nějakému konfliktu, bude důvodem právě blízkost získání JZ. Pokud bude USA šéfovat někdo jako Obama, není šance, že by jen kvůli hrozbě, že KLDR získá JZ, na ni zaútočil. Naopak Trump toho schopný je. Osobně mám dojem, že by se takováto mezinárodní situace měla využít a jaderný program KLDR by měl být zlikvidován. Ale je to jen dojem, jistý si nejsem. A také už může být pozdě, je možné, že KLDR pokročila tak daleko, že mají několik mezikontinentálních raket s namontovanými JZ. A do takového konfliktu by pravděpodobně ani DT nešel bez skutečně vážného důvodu.

avatar
niko Datum: 21.04.2017 Čas: 11:39

Myslim, ze cely cas diskutujeme o nerealnej veci. Samozrejme nikto nechce vojnu medzi KLDR a USA so spojencami. Tato varianta konfliktu je takmer urcite vylucena. Na druhej strane, ak by Trump zautocil Tomahawkami na Yongbyon Nuclear Complex, Musudam-ri a Punggye-ri, pripadne ich dorazil s stealth B-2, co by sa stalo ? Trump by ukazal svaly, dokazal by, ze je prezident, ktory sa nicoho neboji a dokaze riesit aj problemy, ktore Obama takticky prehliadal. Ergo vyrazne by ziskal politicke body. Co by urobila KLDR ? Urcite by zdesene protestovala a non stop by sme videli fotky detskych obeti a znicenych casti mesta. Ale koho by to zaujimalo ? Ved je to zla diktatura. Rusko a Cina by v bezpecnostnej rade pretlacali rezoluciu atd. atd. Realne by KLDR ale na USA vojensky neutocila a ekonomicky tato krajina nema v principe ziadnu silu. Cize by z toho bol humbuk a dva tyzdne plne CNN, BBC a RT, ale ziadna tretia svetova vojna. A cirkusant Trump by si konecne vytvoril image cowboya, ktory tak velmi chce.

avatar
Wenet01 Datum: 21.04.2017 Čas: 11:31

A mimochodem k rozšíření tématu...pokud si vyspělý svět (ano tam patří i Rusko a Čína) nevyřeší svůj postoj k hranicím a obraně území, bude muset v průběhu století sponzorovat čím dál tím víc řezníků, jejichž jediným úkolem bude za desátek hlídat své vlastní miliony zoufalců a nepouštět je za lepším...To hlavní čím může KIM operovat není válka, ale chaos a bída

avatar
Wenet01 Datum: 21.04.2017 Čas: 11:25

S hodnocením severokorejské armády souhlas s Davidem...tohle je však hlavně politické téma.
Jižní Korea nechce sjednocení a tím pádem pád režimu, Severní Korea nechce pád režimu potažmo sjednocení, ČLR nechce žádné Pobaltí za hranící a sousedství s Američany, byť to sjednocení by Jižním Korejcům možná přála, Rusko nechce ještě na východě v sousedství Američany, Japonsko chce sice řešit KLDR, ale jen slovní podporou toho kdo to bude řešit doopravdy, neb Jižní Korejci nesnáší Japonce asi jako ti Severní, USA mají sice kapacity na pacifikaci KLDR, ale ne na její obsazení a moblizovat nechtějí, američané si nemohou dovolit nechat rozstřílet Soul a museli by bojovat na vážno...
Na druhou stranu...ČLR chce nárazník a ráda postaví fabriku kde budou šikovní asiaté pracovat za misku rýže, Jižní Koreji nevadí nárazník a ráda postaví fabriku, kde budou šikovní asiaté pracovat za misku rýže..KLDR je rádo nárazníkem a přivítá fabriku kde budou pracovat otroci za tvrdou kačku. Ani Peking ani Soul nechtějí řešit ani platit rekonstrukci a uprchlíky. Rusko se nestíhá angažovat všude a je rádo, že je klid. USA se rovněž nestíhá angažovat všude, je však silně nerado, že ho Kim prudí s raketou. KLDR musí občas prudit s raketou, protože tím připomíná všem ostatním, že ho mají nechat na pokoji...ale jinak mu život ve vlastních hranicích vyhovuje.
Žádná krize tedy není, protože není nikdo, kdo by chtěl na stávajícím stavu cokoli měnit...jediný Kim hledá hranici mezi odstrašením a efektivním vydíráním spojeným s hospodářskou pomocí na jedné straně a s milou tváří osvíceného vrahouna s lákáním valut do země na straně druhé...musí mu být jasné, že nikdo nechce žádnou změnu a svou cenu navyšuje jen tím, že je odhodlán jí zahájit...válka z ní šíleně, ale kdyby začal blekotat o demokratizaci země a uvolnění režimu vyděsil by své tři sousedy a USA úplně stejně

arr