Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

KOMENTÁŘ: Polský minomet RAK vs. finský NEMO

Datum přidání 06.01.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 10 komentářů    autor autor: Milan Vašíček

V článku Kontejnerový minomet Nemo od finské Patrie bylo původně uvedeno: „Minomet Nemo je lehčí a levnější varianta systému Amos. Palebný mechanismus je stejný, ale díky použití jedné hlavně rychlost palby poklesla na 10 ran za minutu. Nemo využívá například polský kolový samohybný minomet Rak.“ Polský minomet RAK je však ve skutečnosti zcela svébytná zbraňová konstrukce a nemá s minometem NEMO konstrukčně vůbec nic společného.

Foto: Polský samohybný minomet RAK; větší foto / PW2; CC BY-SA 3.0.

 

Minomet NEMO je nabíjený poloautomaticky - mina je ze zásobníku obsluhou-nabíječem ručně vyjmuta a položena na žlab nabíjecího ústrojí, který minu zvedne za hlaveň v náměru (hlaveň v podélné ose vozidla), která se nachází tzv. nabíjecí poloze. Pak následovně zasouvač minu zasune do hlavně. Po nabití miny se závěr samočinně uzavře.


Pokud se střílí v odměru (hlaveň natočená mimo podélnou osu vozidla), po výstřelu se věž s hlavní zpětně natočí do nabíjecí polohy, aby se hlaveň nastavila do nabíjecí polohy, tj. podélné polohy nulového odměru. Pouze v této poloze lze nabít hlaveň. Po nabití se věž s hlavní natočí do nastaveného odměru.

 

Rychlost střelby 10 ran/min minometu NEMO se dosahuje jen tehdy, když odměr je nulový nebo blízký nule, v odměru pak klesá na 6 ran/min. Reklamní materiály ukazují střelbu vždy v nulovém odměru nebo jemu blízkém, aby nebylo vidět, že věž se musí při střelbě natáčet do nabíjecí polohy.

Náměr je úhel, odklon osy hlavně od vodorovné roviny. Je-li náměr vyšší než 0° ústí hlavně směřuje nahoru, při náměru nižším než 0° směřuje ústí hlavně dolů. 
Odměr je úhel, který svírá osa hlavně dělostřelecké zbraně od definované osy. U zbraní mobilních se někdy vztahuje k podélné ose vozidla.

Minomet RAK je na rozdíl od minometu NEMO plně automaticky nabíjená zbraň a to v libovolném náměru i odměru. Hlaveň není třeba ustavovat do nabíjecí polohy.

 

Věž, závěr a lafetace hlavně (kolébka s brzdovratným ústrojím) je odvozena od samohybné houfnice 2S1 Gvozdika (polský výrobce HSW minometu RAK byl licenčním výrobcem této houfnice). Věž se natáčí s obsluhou i se zásobníkem munice, který je umístěn do zádi věže.

 

Video: Polský minomet RAK. / YouTube

 

Koncepce minometu RAK je velmi zdařilá a rozhodně převyšuje svým pojetím minomet NEMO. Věž minometu RAK lze lafetovat do libovolné samohybné platformy o potřebné nosnosti a rozměrech. (Na pozvání v loňském roce byl autorovi článku minomet RAK výrobcem HSW předveden přímo ve výrobním závodě ve Stalově Woli.)


Pár slov k možnosti vést přímou střelbu - možnost vést přímou střelbu, tj. nulovým náměrem, což umožňují oba minomety NEMO i RAK, lze vést pouze s použitím modifikovaných min.

 

Video: Finský minomet NEMO. / YouTube

 

Modifikace spočívá v tom, že na stabilizátory se musí nasunout nábojnice (sabot), která nejenže těsní závěr hlavně, ale především je nutná k zafixování polohy miny v hlavni (u klasického dělostřeleckého střeliva je poloha střely fixována zaražením vodící obroučky střely do přechodového kužele vývrtu hlavně). To zvyšuje cenu minometné munice (u NEMO cca dvakrát) a především komplikuje muniční logistiku.


Co se týče střelby minou s koncovým navedením, musí zákazník zvážit výrazně zvýšené náklady. Cena standardní 120mm miny je kolem 20 tisíc Kč, u miny s koncovým navedením se musí počítat cenou řádově více než milion korun a k tomu se musí připočítat náklady na systém řízení palby v nákladu několika desítek milionů korun.

 

Takže náklady na jeden výstřel minou s koncovým navedením se vyšplhají na několik milionů korun.

 

Autor: Doc. Ing. Milan Vašíček, CSc, plukovník v záloze, který vyučoval na Vojenské akademii, resp. Univerzitě obrany v Brně.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pjek Datum: 10.01.2017 Čas: 17:29

Hmm, pěkně nepřesná střeba nebo pesná a předražená střelba. Kdo zvolí druhou variantu, brzy přivede rozpočet na buben. Zajímavé je, že ruské naváděné technologie rozpočet nehuntují. Čímpak to asi bude?

avatar
Ogryzek Datum: 08.01.2017 Čas: 17:26

[img]http://m.innpoland.pl/04b5f6a61d1ad8064adb669ab1d54e22,640,0,0,0.jpg[/img]

avatar
Lukas Datum: 07.01.2017 Čas: 15:25

https://www.youtube.com/watch?v=0s2mKYk6jSM
Kilka detali - od 13:30

avatar
Lukas Datum: 07.01.2017 Čas: 14:27

Heh - wspominałem o tym.
RAK to taki AMOS tylko z 1 lufą. W pełni autonomiczna wieża z autoladerem pracującym w dowolnej pozycji lufy.

1 lufa - gdyż nie wymaga to modyfikacji podwozia AMV/Rosomak. Oryginalny fiński AMOS jest osadzony na specjalnym wzmocnionym podwoziu - oznaczonym XC-361

Natomiast co do amunicji to teoretycznie można strzelać wszystkim - nawet GLATGM - o ile kaliber 120mm i odpowiednia długość.

W Raku póki co używa się lekko zmodyfikowanej normalnej amunicji do holowanych moździerzy 120mm. (Pracujemy nad specjalistyczną w tym kierowaną)

avatar
ruleta Datum: 07.01.2017 Čas: 12:42

Tak ja tady to vseobecne nadseni nesdilim - autor konstatuje, ze "koncepce minometu RAK je velmi zdařilá a rozhodně převyšuje svým pojetím minomet NEMO" a v clanku je defacto zminena, ze se Nemo musi vratit do nabijeci polohy. Cekal bych porovnani a neco o vaze, variabilite, rychlosti strelby, rychlosti pripravenosti, opusteni prostoru, systemu rizeni, moznostech simultaniho zasahu cile, obsluze...

A ten konec mi taky nedava smysl:

"Cena standardní 120mm miny je kolem 20 tisíc Kč, u miny s koncovým navedením se musí počítat cenou řádově více než milion korun a k tomu se musí připočítat náklady na systém řízení palby v nákladu několika desítek milionů korun.Takže náklady na jeden výstřel minou s koncovým navedením se vyšplhají na několik milionů korun."

Abych to upresnil, tak nejak nechapu pocty a duvod k nim. To si dneska nekdo objedna hloupy minomet? ad absurdum prvni vystrel z kanonu letadla 5te generace vlastne stoji 100 mio dolaru. Mina s navadenim s cenou pres 1 mio je znacne nadsazena. Kolik potrebuji nanavadene abych dosahl zasahu, tak jako u navadene?...

avatar
flanker.jirka Datum: 06.01.2017 Čas: 18:50

Jeden z mála článků, který má opravdu kvalitu!
Mám dotaz na autora, uvítal bych nějaké porovnání cen munice, podle ráží, druhů, ...

avatar
jadernazima Datum: 06.01.2017 Čas: 17:25

Mohl bych se zepatat na to, kolik minometů ráže 120 a 81 mm by naše armáda potřebovalal a kolik munice do nich by bylo potřeba pro vedení lehce až středně intenzivní války?

Jinak tady uvádí cenu naváděného 120 mm granátu (resp. naváděcího kitu) jako 10 000 $
https://en.wikipedia.org/wiki/XM395_Precision_Guided_Mortar_Munition

avatar
petres Datum: 06.01.2017 Čas: 16:56

Musím se připojit, výborný článek, který objasňuje některé detaily minometů NEMO a RAK. Do teď jsem si myslel, že NEMO je mírně odlehčená varianta AMOS o jedné hlavni, ale ten rozdíl v nabíjecím ústrojí je asi větší. Liší se dostřel obou minometů zmíněných v článku?

avatar
Rase Datum: 06.01.2017 Čas: 16:22

A já si doposud myslel, že NEMO je nejlepší minomet na trhu - díky za rozvrácení. Ještě by mě zajimalo porovnání minometu RAK s minometem AMOS, který se hodně objevuje na různých vozidlech. Zajimavý minomet je i Mjölner, který chtějí švédi osadit na CV90. Do roku 2019 chtějí provozovat celkem 40 vozidel:
https://twitter.com/GripenNews/status/812390532131459075/photo/1

avatar
RiMr71 Datum: 06.01.2017 Čas: 16:04

Výborně pane Vašíček! Tohle Vám jde :)
Opravdu super!

arr