Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

KOMENTÁŘ: Terorismus v Evropě? Česko eviduje jeden útok a deset zatčených

Datum přidání 18.08.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 5 komentářů    autor autor: Martin Roháček

Terorismus představuje pro Evropskou unii jednu z největších bezpečnostních hrozeb a členské státy mu věnují značnou pozornost. Od roku 2007 vydává Europol každoročně zprávu založenou na datech z jednotlivých členských zemí, ve které shrnuje situaci a vývoj teroristických praktik. Europol zavedl jednoduchou metodologii a podle motivace pachatelů rozděluje teroristické činy do pěti kategorií.

Terorista

Foto: Terorismus představuje pro Evropskou unii jednu z největších bezpečnostních hrozeb; ilustrační foto / Public Domain


První z nich je nábožensky inspirovaný terorismus a jedná se především o terorismus inspirovaný islamismem. Útoků hlášených jako nábožensky motivované nebylo mezi lety 2006–2014 mnoho a většinu z nich policie odhalila ještě před jejich uskutečněním, několikrát také selhalo výbušné zařízení.

 

Tento typ terorismu lze považovat za nejnebezpečnější, útočníkům jde především o napáchání velkých škod, a to nejen materiálních, ale i na lidských životech. V počtu zatčených se odráží fakt, že policie národních států věnuje islamistickému terorismu zvýšenou pozornost. V roce 2014 bylo v souvislosti s nábožensky inspirovaným terorismem v porovnání s ostatními kategoriemi zatčeno nejvíce osob a jejich počet od roku 2011 stoupá. V členských státech EU bylo v období 2006–2014 v souvislosti s tímto typem terorismu zatčeno celkem 1431 lidí.


Česká republika jich eviduje 10, přičemž 7 z nich detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadrželi v roce 2011 během akce s krycím názvem MEDVĚD. Členy podezřelé skupiny islamistů z radikální organizace Jamaat Shariat sledovali detektivové dva a půl roku, než došlo k jejich zatčení. Žádné další zatčení spojené s jiným druhem terorismu Česko Europolu nenahlásilo.


Separatistický terorismus se vztahuje k určité oblasti a etnicitě. V evropském kontextu se jedná především o Baskicko, Korsiku a Severní Irsko. K provedení útoků pachatelé nejčastěji používají improvizovaná výbušná zařízení (IED) a střelné zbraně, úspěšnost těchto útoků se pohybuje okolo 90 %. Separatistických teroristických útoků je mezi lety 2006 a 2014 evidováno zdaleka nejvíce (2178 z celkových 2885, tedy více než 75 %).

 

Útočníkům však primárně nejde o zranění či zavraždění civilního obyvatelstva, ale o napáchání materiálních škod. Nejčastěji se zaměřují na soukromý majetek. Evidované oběti jsou především příslušníci policie a armády a nejvíce z nich měla na svědomí teroristická organizace ETA. Ta ale na podzim roku 2011 svoji činnost ukončila. I díky tomu je separatistický terorismus na ústupu a počty útoků i zatčených klesají.


Ideologie levicového terorismu vychází především z marxismu‑leninismu, teroristickým skupinám jde o změnu sociálního systému. Pachatelé útoky nejčastěji provádějí pomocí IED a zápalnými lahvemi. S problémem levicového terorismu se potýkají především v Itálii, ve Španělsku a v Řecku, kde je situace nejkritičtější. Europol však nenabízí komplexní přehled aktivit krajně levicových skupin, neboť některé státy je obvykle posuzují jako extremistické, nikoliv teroristické. Jeden levicový teroristický útok eviduje i Česká republika – v dubnu 2010 hodil neznámý pachatel zápalnou láhev na budovu řeckého velvyslanectví.


Kořeny pravicového terorismu lze hledat především v národním socialismu a i v tomto případě záleží na posouzení činů jednotlivými státy, tedy zda jsou kvalifikovány jako extremistické, nebo teroristické. Ve sledovaném období bylo evidováno 9 útoků a u většiny byla použita IED.


Jako útoky zaměřené na konkrétní cíl označuje Europol především aktivity environmentalistických skupin. Z obecné představy teroristické organizace se patrně vymyká francouzská skupina Comité Régional d'Action Viticole (CAV), která útočí na producenty a prodejce zahraničních vín.


Zprávy Europolu sice nabízejí zajímavá čísla a určitý přehled o situaci, často ale dochází k jejich dezinterpretaci, i kvůli vytržení čísel z kontextu. Nejvíce je sice evidováno útoků separatistických, ale jejich charakter je od nábožensky inspirovaného terorismu odlišný.

 

Celkovou představu si nelze udělat na základě počtu útoků. Separatistické teroristické útoky způsobily v drtivé většině případů pouze omezené materiální škody, tento typ terorismu je navíc na ústupu. Je potřeba brát v úvahu i to, že Velká Británie většinou teroristické útoky do jednotlivých kategorií nerozděluje, přestože její data coby klíčové členské země a země, která se s islamisticky i separatisticky motivovaným terorismem potýká ve velké míře, unijní statistiky výrazně ovlivňují.


Statistiky Europolu jsou založeny na údajích zaslaných národními státy a je tedy potřeba mít na paměti výše zmíněné omezení odlišné kvalifikace některých činů v jednotlivých zemích. Extremistické útoky do konečných statistik zahrnuty nejsou. Případy útoků, které byly označeny jako extremistické a ne teroristické uvádí Europol ve své zprávě. Přehled konkrétních případů teroristických útoků v Evropské unii mezi lety 2006 a 2014 obsahuje rozšířená studie.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Luky Datum: 19.08.2015 Čas: 15:29

Jé, jeďte se všichni na prázdniny ožrat do Prahy (hezky za ojra) :
http://cdn.images.express.co.uk/img/dynamic/78/590x/secondary/mapmain-309297.jpg

avatar
dexnom Datum: 18.08.2015 Čas: 23:57

@green_korytnacka:
a lidi take umiraji na obezitu, koureni, alkohol a stari...ale asi nikdo tady nechape co to ma spolecneho s terorismem?

avatar
green_korytnacka Datum: 18.08.2015 Čas: 14:17

najvacsia hrozba je korupcia.

na preventnutelne srdcovocievne ochorenia zomrie v europe o mnoho radov viac ludi ako na terorizmus.

avatar
liberal shark Datum: 18.08.2015 Čas: 13:50

Navrhuji přeřadit teroristické útoky, inspirované nacionálním socialismem, do kategorie levicového terorismu.

avatar
JirkaM Datum: 18.08.2015 Čas: 11:28

To jsou tihle? https://www.facebook.com/nerasismu/videos/1035933089774637/?fref=nf

arr