Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

KOMENTÁŘ: Terorismus v Evropě? Česko eviduje jeden útok a deset zatčených

Datum přidání 18.08.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 5 komentářů    autor autor: Martin Roháček

Terorismus představuje pro Evropskou unii jednu z největších bezpečnostních hrozeb a členské státy mu věnují značnou pozornost. Od roku 2007 vydává Europol každoročně zprávu založenou na datech z jednotlivých členských zemí, ve které shrnuje situaci a vývoj teroristických praktik. Europol zavedl jednoduchou metodologii a podle motivace pachatelů rozděluje teroristické činy do pěti kategorií.

Terorista

Foto: Terorismus představuje pro Evropskou unii jednu z největších bezpečnostních hrozeb; ilustrační foto / Public Domain


První z nich je nábožensky inspirovaný terorismus a jedná se především o terorismus inspirovaný islamismem. Útoků hlášených jako nábožensky motivované nebylo mezi lety 2006–2014 mnoho a většinu z nich policie odhalila ještě před jejich uskutečněním, několikrát také selhalo výbušné zařízení.

 

Tento typ terorismu lze považovat za nejnebezpečnější, útočníkům jde především o napáchání velkých škod, a to nejen materiálních, ale i na lidských životech. V počtu zatčených se odráží fakt, že policie národních států věnuje islamistickému terorismu zvýšenou pozornost. V roce 2014 bylo v souvislosti s nábožensky inspirovaným terorismem v porovnání s ostatními kategoriemi zatčeno nejvíce osob a jejich počet od roku 2011 stoupá. V členských státech EU bylo v období 2006–2014 v souvislosti s tímto typem terorismu zatčeno celkem 1431 lidí.


Česká republika jich eviduje 10, přičemž 7 z nich detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadrželi v roce 2011 během akce s krycím názvem MEDVĚD. Členy podezřelé skupiny islamistů z radikální organizace Jamaat Shariat sledovali detektivové dva a půl roku, než došlo k jejich zatčení. Žádné další zatčení spojené s jiným druhem terorismu Česko Europolu nenahlásilo.


Separatistický terorismus se vztahuje k určité oblasti a etnicitě. V evropském kontextu se jedná především o Baskicko, Korsiku a Severní Irsko. K provedení útoků pachatelé nejčastěji používají improvizovaná výbušná zařízení (IED) a střelné zbraně, úspěšnost těchto útoků se pohybuje okolo 90 %. Separatistických teroristických útoků je mezi lety 2006 a 2014 evidováno zdaleka nejvíce (2178 z celkových 2885, tedy více než 75 %).

 

Útočníkům však primárně nejde o zranění či zavraždění civilního obyvatelstva, ale o napáchání materiálních škod. Nejčastěji se zaměřují na soukromý majetek. Evidované oběti jsou především příslušníci policie a armády a nejvíce z nich měla na svědomí teroristická organizace ETA. Ta ale na podzim roku 2011 svoji činnost ukončila. I díky tomu je separatistický terorismus na ústupu a počty útoků i zatčených klesají.


Ideologie levicového terorismu vychází především z marxismu‑leninismu, teroristickým skupinám jde o změnu sociálního systému. Pachatelé útoky nejčastěji provádějí pomocí IED a zápalnými lahvemi. S problémem levicového terorismu se potýkají především v Itálii, ve Španělsku a v Řecku, kde je situace nejkritičtější. Europol však nenabízí komplexní přehled aktivit krajně levicových skupin, neboť některé státy je obvykle posuzují jako extremistické, nikoliv teroristické. Jeden levicový teroristický útok eviduje i Česká republika – v dubnu 2010 hodil neznámý pachatel zápalnou láhev na budovu řeckého velvyslanectví.


Kořeny pravicového terorismu lze hledat především v národním socialismu a i v tomto případě záleží na posouzení činů jednotlivými státy, tedy zda jsou kvalifikovány jako extremistické, nebo teroristické. Ve sledovaném období bylo evidováno 9 útoků a u většiny byla použita IED.


Jako útoky zaměřené na konkrétní cíl označuje Europol především aktivity environmentalistických skupin. Z obecné představy teroristické organizace se patrně vymyká francouzská skupina Comité Régional d'Action Viticole (CAV), která útočí na producenty a prodejce zahraničních vín.


Zprávy Europolu sice nabízejí zajímavá čísla a určitý přehled o situaci, často ale dochází k jejich dezinterpretaci, i kvůli vytržení čísel z kontextu. Nejvíce je sice evidováno útoků separatistických, ale jejich charakter je od nábožensky inspirovaného terorismu odlišný.

 

Celkovou představu si nelze udělat na základě počtu útoků. Separatistické teroristické útoky způsobily v drtivé většině případů pouze omezené materiální škody, tento typ terorismu je navíc na ústupu. Je potřeba brát v úvahu i to, že Velká Británie většinou teroristické útoky do jednotlivých kategorií nerozděluje, přestože její data coby klíčové členské země a země, která se s islamisticky i separatisticky motivovaným terorismem potýká ve velké míře, unijní statistiky výrazně ovlivňují.


Statistiky Europolu jsou založeny na údajích zaslaných národními státy a je tedy potřeba mít na paměti výše zmíněné omezení odlišné kvalifikace některých činů v jednotlivých zemích. Extremistické útoky do konečných statistik zahrnuty nejsou. Případy útoků, které byly označeny jako extremistické a ne teroristické uvádí Europol ve své zprávě. Přehled konkrétních případů teroristických útoků v Evropské unii mezi lety 2006 a 2014 obsahuje rozšířená studie.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Luky Datum: 19.08.2015 Čas: 15:29

Jé, jeďte se všichni na prázdniny ožrat do Prahy (hezky za ojra) :
http://cdn.images.express.co.uk/img/dynamic/78/590x/secondary/mapmain-309297.jpg

avatar
dexnom Datum: 18.08.2015 Čas: 23:57

@green_korytnacka:
a lidi take umiraji na obezitu, koureni, alkohol a stari...ale asi nikdo tady nechape co to ma spolecneho s terorismem?

avatar
green_korytnacka Datum: 18.08.2015 Čas: 14:17

najvacsia hrozba je korupcia.

na preventnutelne srdcovocievne ochorenia zomrie v europe o mnoho radov viac ludi ako na terorizmus.

avatar
liberal shark Datum: 18.08.2015 Čas: 13:50

Navrhuji přeřadit teroristické útoky, inspirované nacionálním socialismem, do kategorie levicového terorismu.

avatar
JirkaM Datum: 18.08.2015 Čas: 11:28

To jsou tihle? https://www.facebook.com/nerasismu/videos/1035933089774637/?fref=nf

arr