Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

KOMENTÁŘ: Vojáci NATO ve východní Evropě. Porušuje Aliance dohody s Ruskem?

Datum přidání 13.04.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 100 komentářů    autor autor: Pavel Vinkler

NATO na posledním summitu ve Varšavě schválilo dlouhodobější nasazení svých vojáků ve východních členských státech. Cílem je tyto státy ubezpečit, že Aliance je stále odhodlána plnit své závazky vyplývající především ze článků 4 a 5 Washingtonské smlouvy. Tento krok se ale neobešel bez kontroverzí – Aliance je některými kritizovaná za porušování dohod s Ruskem.

Foto: Symobol Severoatlantické aliance NATO (North Atlantic Treaty Organization) / NATO

 

Podle rozhodnutí přijatém v létě 2016 ve Varšavě se do Estonska, Lotyšska, Litvy a Polska přesunou čtyři mnohonárodnostní prapory spojeneckých vojáků i s technikou. V čele praporu operujícího v Estonsku stojí Velká Británie, v Lotyšsku je to Kanada, v Polsku Spojené státy a v Litvě Německo. Právě v rámci německého praporu budou od příštího roku působit i čeští vojáci.

 

Tyto prapory mají fungovat na rotační bázi, vojáci v nich se tedy budou po šesti až devíti měsících střídat.


Nad rámec těchto sil pak bude v regionu působit dalších zhruba 4000 vojáků americké 3. obrněné brigády 4. pěší divize (3rd Brigade Combat Team4th Infantry Division) z Fort Carson v Coloradu, a to i s těžkou technikou, včetně 87 tanků Abrams. Jednotka je dislokována ve městě Zahaň na západě Polska s tím, že se její části dále přesunou do Estonska, Rumunska a Bulharska. Spojené státy pak plánují tyto vojáky zhruba po devíti měsících střídat.


Proti postupu NATO se ale ozvaly hlasy, podle kterých je rozmisťování aliančních sil v blízkosti hranic s Ruskem zbytečnou provokací. Oblíbeným argumentem, který se objevuje na stránkách některých médií, je pak to, že NATO porušuje dohody, kterými svůj vztah po konci Studené války s Ruskou federací vymezila.


Při bližším přezkoumání je ale možné tento argument problematizovat. Ještě před prvním velkým rozšířením si Aliance chtěla svou pozici a další úskalí se svým donedávna hlavním rivalem, Ruskem, vyjasnit. V květnu 1997 byl proto oběma stranami schválen předem projednaný dokument, tzv. „NATO-Russia Founding Act on Mutual Relations, Cooperation and Security“ (Zakládající akt mezi NATO a Ruskem týkající se vzájemných vztahů, spolupráce a bezpečnosti). Pozvání Česka, Polska a Maďarska stát se součástí Aliance následovalo až poté, v červenci 1997.


Toto několikastránkové prohlášení vymezuje především vzájemný vztah, přičemž obě strany se ubezpečují o mírových úmyslech a touze po prohlubování spolupráce. Na jejím základě byla také vytvořena Stálá společná rada NATO-Rusko (Permanent Joint Council-PJC), která byla v roce 2002 v rámci alianční organizační struktury pozvednuta na vyšší úroveň, kdy byla přetvořena na Radu NATO-Rusko(NATO-Russia Council).


Z hlediska současnosti se jako nejdůležitější jeví část dokumentu, ve které se Aliance a Rusko dohodlo na podobě dalšího rozšiřování Aliance. Za pozornost stojí následující text: „NATO reiterates that in the current and foreseeable security environment, the Alliance will carry out its collective defence and other missions by ensuring the necessary interoperability, integration, and capability for reinforcement rather than by additional permanent stationing of substantial combat forces…Russia will exercise similar restraint in its force deployments.“


Český překlad: “NATO uznává, že v současném a předvídatelném bezpečnostním prostředí bude plnit závazky kolektivní obrany a ostatních úkolů zabezpečováním nezbytné operační součinnosti, integrace armádních útvarů a posilováním jejich schopností namísto trvalého rozmístění velkého počtu bojových jednotek... Rusko bude uplatňovat stejná omezení v rámci svých konvenčních ozbrojených sil rozmístěných v Evropě“.


V rámci svého potenciálního rozšíření zde Aliance zároveň uznala, že v budoucnu nemá v plánu na území nových členských států umisťovat jaderné zbraně ani jejich skladiště a nemá k tomu důvod.


Síly NATO v současné chvíli rozmisťované v Pobaltí a Polsku mají dohromady asi 8000 vojáků. Tyto jednotky zde nebudou rozmístěny trvale a budou fungovat na rotačním principu. Nejedná se tedy o zřizování stálých vojenských základen a už vůbec ne o síly, které jakýmkoliv způsobem mohou ohrozit státnost a uzemní integritu Ruska. 

 

Spojené státy ani Francie pak nemají v plánu v nových členských státech rozmisťovat své jaderné zbraně (Velká Británie na to nemá kapacity). Porušuje tedy Aliance danou dohodu nebo ne?


Na druhou stranu, Rusko svou zahraniční politikou praktikovanou v posledních letech ukazuje, že pro něj podobná ujednání velkou hodnotu nemají (anexe Krymu - porušení Budapešťského memoranda). Ubezpečení východních aliančních partnerů o platnosti Washingtonské smlouvy třeba i prostřednictvím nasazení vojenských jednotek na jejich území je proto bezpochyby na místě.

 

Zdroj: NATO, NATO, NATO

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
dusan Datum: 20.04.2017 Čas: 18:29

Pepos

Ešte pred tým to bolo z ruskej strany Abchádzko, Južná Osetia či Podnestersko ...

Takže takýto argument by som veľmi nevyťahoval ....

A čo sa týka "umelého štátu" .... To sme boli i my v roku 1918 ....takže toto by som tiež sem naťahal .. Slováci môžu byť radi, že sme mali v tomto roku šťastie a Češi nás i vo vlastnom záume "potiahli" ... .lebo my sme reálne politicky neboli takmer nič ... oproti Kosovu x-krát horšie.

Kosovo získali Srbi v rámci balkánkych vojen ... domáci sa s tým nikdy nestotožnili a nikdy nebolo Kosovo srbské ... to je bájka.

avatar
Pepos Datum: 20.04.2017 Čas: 13:11

Prvý kto porušil medzinárodné dohody boli USA - vznik KOSOVA(umelý štát ).
USA a tým aj pádom NATO : PORUŠUJE dohody uzavreté po páde Sovietskeho Zväzu.

avatar
jarpe Datum: 18.04.2017 Čas: 08:48

Tento přízpěvek patří pod šok a úžas. Nevím proč, ale po zalogování mě to hodilo do úplně jiného článku.

avatar
jarpe Datum: 18.04.2017 Čas: 08:46

Tak šok a úžas to u mě určitě nevyvolalo.

avatar
armataratata Datum: 17.04.2017 Čas: 00:54

Údaje ohledně potratů se zjistit dají, ale je problém je vzájemně porovnávat už jen proto, že ve vyspělých zemích klesají především díky systematické antikoncepci. Nejsou tudíž tolik potřeba. Na druhou stranu o nelichotivých oficiálních údajích, které tu a tam zveřejňuje Rusko se říká, že je potřeba je vynásobit alespoň dvěma.

avatar
Tesil Datum: 16.04.2017 Čas: 22:48

armataratata Já jsem tak troch narážel na to,že zápis v matrice neznamená automaticky víru a tedy lze z toho těžko na něco usuzovat, stejně jako rozvody by se měli poměřovat počty sňatků a ne k poměru na 1000 obyvatel.
Jestli že je moderní žít spolu na psí knížku nekoná se ani rozvod.Jinak si myslím,že všechny křesťanské církve vycházejí ze stejného principu.
Pokud existuje potratová turistika přesné údaje se těžko dají zjistit.

avatar
armataratata Datum: 16.04.2017 Čas: 21:51

Tesil >>> Vtip na "polskou víru" je vousatý, ale docela sedí: Jacku, věříš v Boha? Já jsem katolík! Neptal jsem se, zda jsi katolík, ale zda věříš v Boha. Ne v Boha nevěřím! Tak proč jsi katolík? Protože jsem Polák! ... s ruským pravoslavím to může být podobné, navíc pravoslaví nestaví na racionalitě jako protestantismus, nebo částečně i katolictví, ale vyloženě na prožitku, vůni, zpěvu - prostě na mystice, náboženském vytržení, skoro až blouznění ...

avatar
Tesil Datum: 16.04.2017 Čas: 18:05

Církve mají obecně problém s takzvanýmí matrikovými členy.V Polsku by neměla prakticky existovat zločinnost kdyby všichni katolíci dodržovali Desatero.Ale místo do kostela se chodí na fotbal.Pokřtít se nechali jenom proto,že to dělali rodiče,prarodiče atd.
Z tohoto pohledu nemusí být hodnocení církví a jejich úspěšnost objektivní
Pokrytectvím těch Poláků je i to,že na interrupce jezdí např.do Kaliningradu.

avatar
flanker.jirka Datum: 16.04.2017 Čas: 17:03

armatara... demografický je na tom Rusko více než bídně, jsem zvědav na kolik jim pomůže plánovaná politika restrikcí v podobě zákazu potratů, boj s alkoholismem kouřením a drogami. Na rodinu jako takovou tam zapomínali během socialismu, tak mají co dohánět, ale to mají úplně ve všech oblastech.
Krizové situace je, ale vždy dokázali více semknout.

PavolR: pohnutky měli své vlastní, výsledek byl stejný, spřáhli se s náckama. Pokud máte na mysli politickou krizi, tak demokracie mají výhodu, ale v případě bezpečnostních se lidi snaž ovládají patřičným směrem.

avatar
armataratata Datum: 16.04.2017 Čas: 14:09

flanker.jirka >>> Církev v Rusku má skutečně velký vliv. Aby ne, je to státní mocenský nástroj. Po rozpadu SSSR, ve kterém se vše stmelovalo prací "pro svaz" hledali kremelští vůdci náhradní jednotící linii. V mysli lidí vzešlých z KGB nemohla volba padnout jinam než na církev a to církev národní. Kombinace nacionalismu a tmářství. Vliv má pravoslavná církev v Rusku skutečně obrovský, ovšem křesťanské hodnoty - tedy praktikovaná křesťanská víra je mnohem silnější na západě. Mnoho křesťanských akcentů totiž přijala západní společnost tak přirozeně, že už je ani nevnímá jako křesťanské, ale obecně platné. Církev si často bere jako své výsostné téma rodinu a děti a její ochranu. Proto uvedu malé srovnání ve dvou oblastech, které se rodiny přímo týkají a kde při rozhodování může hrát křesťanská víra významnou roli:

Rozvody:
Česká republika: 2,9 rozvodů na 1000 lidí (údaj z roku 2010)
USA: 3,6 rozvodů na 1000 lidí (údaj z roku 2010)
Rusko: 4,7 rozvodů na 1000 lidí (údaj z roku 2011 - nejvyšší rozvodovost v daném roce na světě vůbec)

Potraty
Západní Evropa: 20 - 33% těhotenství je ukončeno potratem
Rusko: 60 - 70% procent těhotenství je ukončeno potratem (v roce 2004 bylo Rusko na prvním místě v počtů potratů na světě)

Zdá se, že existuje velký rozdíl mezi couráním po ulicích s ikonou v ruce a skutečným upltňováním křesťanských hodnot ve svém životě.

avatar
PavolR Datum: 16.04.2017 Čas: 12:58

leviathan:
Lenže ja som popisoval práve situáciu z reálneho vojnového konfliktu - 1. svetovej vojny - zhruba v rámcoch, v akých to celé prebiehalo u nás , v cisárskom Nemecku a v konečnom dôsledku aj v cárskom Rusku. ;-) Najzásadnejší rozdiel medzi stavom pred 100 rokmi a dnes je, že meny jednotlivých krajín už nie sú kryté drahými kovmi, čo je práve pre krajinu ako Rusko mimoriadne nevýhodné a robí ju to zraniteľnejšou, čo som zahrnul do schémy ako zrýchľovač celého procesu.

Čo sa vojnového hospodárstva a represií týka, tie účinky nebývajú ani zďaleka také, ako sa očakáva a na dôvažok práve v prípade Ruska "výhoda" autoritatívneho systému dokonale paralyzovaná mierou korupcie na všetkých úrovniach, ktorá je do istej miery tolerovaná, ba dokonca priamo podporovaná štátom, za účelom vytvorenia prostredia, v ktorom podstatná časť obyvateľstva mávne nad rozkrádačkami politických elít rukou s tým, že "iní by na ich mieste kradli rovnako".

flanker.jirka:
Skôr než ideové sympatizovanie s nacizmom by som za tým videl odpor k režimu - nakoniec, občianska vojna skončila iba dve desaťročia predtým a boľševický a obzvlášť stalinistický režim si vyžiadali množstvo obetí.

Ku krízovým plánom môžem povedať iba to, čo leviathanovi - KORUPCIA. Na dôvažok zavedenie toho všetkého by bol priznaním, že režim nie je taký efektívny, ako sa ukazuje.
Áno, problémy by iste nastali aj na západe a Rusko sa aj aktívne zariaďuje, aby ich dokázalo v prípade potreby aj generovať (vlastne tým vracajú, čo dostali od Nemcov v predvečer boľševického prevratu), lenže demokracie majú v krízových situáciách oproti autoritatívnym režimom jednu výhodu: môže padnúť konkrétna vláda, ale ide sa ďalej s inou - v autoritatívnych padne vždy rovno celý systém. A to je presne dôvod, prečo Rusi do otvoreného vojnového konfliktu so západom nepôjdu. V hre by bolo pre ich elity proste priveľa.

Pred sto rokmi boli Rusi neporovnateľne nábožnejší a figu im to pomohlo. Nechápem, prečo sa v rámci tejto diskusie robí z pravoslávia neustále nejaké mystické zlaté teľa. ideológiu, ktoré by mala taký efekt, aký sa tu pripisuje pravosláviu ešte nikto nevymyslel.

avatar
leviathan Datum: 16.04.2017 Čas: 10:48

Pavol IR: Ta analyza je dobra, ale neplati pre situaciu vojnoveho konfliktu. Toto by sa stalo v pripade vyostrenia vztahov - zavedenie dalsich sankcii az obchodnej blokady. Ano, v tom pripade nema Rusko sancu. Druhu studenu vojnu neprezije - imploduje. A oni to vedia. Preto je takato strategia zapadu nebezpecna. Rusko zahnane do kuta moze byt nevyspitatelne. --- Putinovi by v takomto pripade vyhovovala situacia vojnoveho stavu bez horuceho konfliktu, vtedy by Rusko preslo na vojnovu ekonomiku - pridelovy system, obstavenie devizovych uctov obyvatelstva a firiem vymenou za vojnove dlhopisy, priamo vladou riadena vyroba a zasobovanie, povinne odvody v polnohospodarstve, drasticke represie proti ciernemu trhu atd atd.

avatar
flanker.jirka Datum: 16.04.2017 Čas: 10:44

PavolR: zrovna slavíme Velikonoce, tak mně napadá, že rusové mají už jiného boha než je dolar, po rozpadu SSSR se vrací k pravoslavným kořenům, to je další prvek, který je více dokáže stmelit než rozdělit, církev má u nich mnohem silnější slovo než na západě, rádoby křesťanské politické strany v EU jsou spíše jen marketingovým tahem, aby oslovily více voličů jen díky jejich víře.

avatar
flanker.jirka Datum: 16.04.2017 Čas: 10:38

PavolR: nejdříve jen poznámku k této tvé větě: "No ja neviem, oni mnohí Rusi boli celkom ochotní bojovať aj na strane Nemcov"
Všechny státy v Evropě měli určité procento lidí, kteří sympatizovali s náckama, a dokonce naprostá většina z nich v průběhu války vybudovala své SS jednotky, v tomto směru rusové nebyli a nejsou vyjímkou a každý takový sympatizant pro to měl ve své zemi nějaké důvody a pohnutky proč se tak choval.

K tomu jak popisuješ rozklad hospodářské situace je se třeba podívat na míru soběstačnosti a možnému dovozu z jiných než evropských zemí, tam se projevily sankce proti Rusku, oni si našli jiné zdroje.
K chaosu, který by tam nastal, si troufám, říct, že pořád se to u nich lépe usměrní než u nás, protože mají větší míru autoritářství a jsou ochotni tomu podřídit vše, zavedou jen krizové plány v podobě potravin a materiálu na příděl a přestupky začnou trestat co nejpřísněji. U nich to půjde, ale co krizové plány u nás? (sebereš dítěti tablet a málem Tě za to zavřou) :-D
Samozřejmě, bude vždy existovat nějaká obdoba mafie a černého trhu, ta je všude a byla i za Stalina v SSSR.
Spíše se zhroutí přebujelé sociální systémy v západní Evropě než Rusko, stačí sáhnout na dotace zemědělcům a Francie, Dánsko a Německo bude zablokované traktory na dálnicích.

avatar
PavolR Datum: 16.04.2017 Čas: 09:43

Gloton:
Absolútne istý - bez ohľadu na to aký je východiskový objem potravín.

Zoberme si ako východiskový bod oslabovanie rubľa v dôsledku paniky po vypuknutí konfliktu a následných operácií rôznych finančných špekulantov. Národná banka nebude intervenovať, aby neprišla o svoje devízove rezervy. Obyčajný človek môže v danej situácii aktívne urobiť dve veci : pokúsiť sa nakúpiť nejaké devízy, kým majú jeho ruble ešte nejakú hodnotu alebo, keď sa už nedostane k devízam, nakúpiť čo najviac potravín. Zároveň začnú potraviny vykupovať aj rôzni domáci špekulanti, rátajúc s mnohonásobným ziskom v čase, keď ich bude nedostatok. Náhly dopyt spôsobí prvý dočasný nedostatok, ktorým sa prekročí prvá psychologická hranica - ľudia uvidia prázdne regály a obchody začnú zvyšovať ceny aby kompenzovali svoje očakávané straty spôsobené rozdielnou hodnotou rubľa v čase keď budú obstarávať nový tovar. Vláda začne ľudí upokojovať a ubezpečovať, že potravín je dostatok. Proti zvyšovaniu zavedú reguláciu cien potravín. Cenová regulácia ale spôsobí, že potravinári by boli nútení predávať produkty so stratou, ktorá by pre malé a stredné firmy mohla byť priam likvidačná. (Pre porovnanie - v Somálsku spôsobila svojho času potravinová pomoc ešte väčší hladomor, lebo sa väčšina rozkradla a dostala na trh, kde znížila ceny do takej miery, že to zruinovalo farmárov). Za takých okolností je výhodnejšie tie potraviny ako jedinú hodnotu, čo im ostala, niekde uschovať a čakať na lepšie ceny. Čo zasa len povedie k nedostatku v obchodoch.

Inak, vy Česi by ste ako potenciálny spoluaktér konfliktu so svojou korunou mohli čeliť do istej miery podobnému problému, ako Rusi s rubľom. iste by aj vašu menu hneď napadli špekulanti. Euro je naproti tomu ťažšie rozkývať, pre jeho rádovo väčší podiel na trhu.

arr