Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Konec japonského tabu: ShinMaywa US-2 pro Indii

Datum přidání 07.02.2014    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Indie v blízké době dostane od Japonska obojživelné a záchranné letadla ShinMaywa US-2. Podobných zprávy proběhne médií ročně desítky, ale tato stojí rozhodně za pozornost. Prodej japonských letounů bourá 70 let trvající obrovské japonské tabu – zákaz exportu japonských zbraní.

ShinMaywa US-2 pro Indii

Foto: ShinMaywa US-2 / Japonské námořní síly sebeobrany, Kaijō Jieitai

 

Po prohrané druhé světové válce Japonsko přijalo pacifistkou ústavu, kde mimo jiné slíbilo, že "japonský lid navždy odmítá válku, vyhrožování silou nebo použití síly jako prostředky řešení sporů mezi národy." Součástí ústavy bylo jednak zákaz vlastnění strategických a útočných zbraní a také zákaz exportu japonských zbraní do dalších zemí.


Japonsko má jeden z nejvyspělejších zbrojních průmyslu na světě. Japonské podniky vyrábějí špičkové zbraňové systémy všeho druhu - elektronické systémy, bojová vozidla, tanky, lodě nebo letadla. K úlevě výrobců zbraní z dalších zemí však japonská pacifistická ústava zakazuje vývoz špičkových výrobků japonských zbrojních podniků.

 

Před několika měsíci však toto velké japonské tabu oficiálně padlo. V roce 2010 projevilo indické námořnictvo IN (India Navy) zájem o obojživelné záchranné a pátrací letouny. Z celkově devíti kandidátů si na konci minulého roku vybralo právě japonský stroj ShinMaywa US-2i (“i”-international, mezinárodní).

 

Video: ShinMaywa US-2 / YouTube


Indické námořnictvo má zájem o 15 neozbrojených letounů ShinMaywa US-2i za 1,62 miliard dolarů. “Dohoda o dodání US-2i je nadšeně podporována oběma vládami a je pravděpodobné, že bude již brzy uzavřena,” cituje magazín IHS Janes důstojníka indického námořnictva.

 

Prodej japonského vojenského vybavení do Indie nepomůže jen japonské ekonomice, ale položí základ pro užší ekonomické, diplomatické a vojenské vztahy s Indií. Dlužno podotknout, že jak Indie tak Japonsko jsou zapletené do územních sporů s Čínou.

 

Prodej japonských letounů do Indie zastřešuje indicko-japonská Společná pracovní skupina JWG (Joint Working Group) ustavená v květnu 2013. Podle dohody Japonsko dodá dva stroje v provozuschopném stavu, zbývajících třináct kusů USi-2 vznikne přímo v Indii.

 

ShinMaywa US-2 pro Indii

Infografika: Výhody obojživelných letounů pro operace na moři. Farther – větší dolet, Faster – větší cestovní rychlost, Wider range – širší pokrytí ostrovů. / ShinMaywa

 

USi-2 je obojživelný letoun o maximální startovací hmotnosti na vodě 43 000 kg. Užitečný náklad včetně paliva je 17,37 tuny.

 

Stroj žene kupředu čtveřice turbovrtulových motorů Rolls-Royce AE 2100J o výkonu 4×3424 kW (4×4591 koní). Cestovní rychlost stroje je 480 km/h a dolet 4500 kilometrů.

 

Kromě US-2 Japonsko intenzivně nabízí dalším zemím i další “nekontroverzní” vojenské vybavení. Firma Kawasaki Heavy Industries plánuje zahraničním zákazníkům nabízet své transportní letouny. Kawasaki věří, že by v příští dekádě mohla v Asii a Africe získat až 300 objednávek.

 

Japonsko projevuje zájem také o dodávky vojenského vybavení do Evropy. Velká Británie hledá nástupce za své námořní letouny P-3C Orion. Jedním z adeptů je japonský námořní letoun Kawasaki P-1.

 

Zdroj: The Diplomat

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mu7705 Datum: 10.02.2014 Čas: 21:10

Ty létající čluny US-2 moc celosvětově trhákem nebudou, protože kdo může tak se jim vyhne a potřebují je hlavně opravdu námořní státy. V Asii mohou japonci uspět. Ovšem zpráva o Kawasaki P-1 je mnohem zajímavější. Oriony má ve své výzbroji mnoho zemí, nejen UK, ale tak Německo, Nizozemí atd. Jedná se o dost intenzivně létající a také již docela staré mašiny, které bude potřeba nahradit. P-1 také nebudou spadat pod americký ITAR a tak jejich dostupnost bude možná větší než P-8 POSEIDON, které jsou ještě pořád na půli cesty.

avatar
papaHoth Datum: 10.02.2014 Čas: 13:49

to mattea: pokud si správně vzpomínám ze školy, tak někdy po 2 sv. válce článkem 9 v ústavě samo sobě uvalilo zákaz vývozu zbraní a vojenské techniky.

avatar
mattea Datum: 10.02.2014 Čas: 00:06

jak přesně je to s tím jejich zákazem exportu zbraní - to si zvolili sami, nebo jim to bylo nařízeno s prohrou války?

arr