Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Konec MiGů-31 v ruském letectvu

Datum přidání 15.04.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská armáda začíná hledat náhradu za své těžké přepadové stíhačky MiG-31 "Foxhound". Podle velitele ruského letectva generálporučíka Viktor Bondarev chce ruské letectvo nové stíhačky zavést před rokem 2020. Do roku 2028 pak mají z výzbroje zmizet všechny stíhačky MiG-31, včetně modernizovaných MiG-31BM.

MiG-31

Foto: MiG-31 slouží v ruském letectvu již 30 let. Nyní se blíží datum jeho konce / Wikipedia

 

Začali jsme s vývojem nového letadla tohoto typu a myslím si, že můžeme dokončit vývoj před koncem roku 2020, kdy končí státní program zbrojení (2011-2020 – pozn. redakce),“ řekl Bondarev na setkání s ruskými zákonodárci. „Nové letadlo nahradí stávající flotilu do roku 2028.

 

Viktor Bondarev rovněž vystoupil proti některým snahám obnovit výrobu MiGů-31. Připomeňme, že poslední MiG-31 byl vyroben před více než dvaceti lety. Podle Bondareva ruská armáda potřebuje zcela nový těžký záchytný stíhač schopný plnit moderní požadavky bojiště – rozumějme, tvořit protiváhu proti moderním americkým strategickým bombardérům.

 

Jak si všímá list The Aviationist, Rusové tak stále zůstávají věrni vysoce specializovaným stíhacím letounům, zatímco západní země sázejí spíše na víceúčelové bojové stroje. Důvodem je mimo jiné i obrovská rozloha Ruska, kdy stíhací stroje musí pro pokrytí prostoru překonávat obrovské vzdálenosti, pokud možno, co největší rychlostí.

 

Video: Nejnovější MiG-31BM / YouTube


V současné době má ruské letectvo v operačním nasazení zařazeno 122 strojů MiG-31, několik desítek strojů je v rezervě. Posláním stíhačky MiG-31 je především boj s americkým bombardéry B-1 Lancer, B-2 Spirit a B-52 Stratofortress. K tomu je ruský stíhač vybaven schopností letu vysoce nadzvukovou rychlostí (Mach 2,83) a výbornou stoupavostí (208 m/s). Na cíle pak MiG-31 působí střelami s velmi dlouhým doletem.

 

V současné době běží v ruském letectvu modernizační program MiGů-31. Do roku 2020 má ruská armáda modernizovat až 60 strojů na standard MiG-31BM. Nový stroj má bojový dolet s interními nádržemi 1450 kilometrů, s přídavnými až 5400 kilometrů. Samozřejmostí je nejmodernější ruská avionika, včetně nového radaru SBI-16 Zaslon s plošnou fázovou anténou, údajně nejvýkonnější radar na světě vůbec (dosah až 320 kilometrů).

 

V roce 2012 ruské letectvo také testovalo pro letouny MiG-31 střely velmi dlouhého doletu. Podle ruské tiskové agentury RIA Novosti se má jednat o střely R-37 Vympel s doletem až 400 kilometrů.

 

Zdroj: RIA Novosti, The Aviationist

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Josef Datum: 17.04.2013 Čas: 01:07

Nevim v cem je problem. Interni- jako internat=vnitrni. Inertni jako plyn, dusik, predchazi vybuchu v nadrzi.

avatar
David Khol Datum: 16.04.2013 Čas: 10:26

Tak jak zmiňuje i tento článek, úvahy o obnovení výroby MiG-31 byly poměrně rychle zavrženy. Je to sice stroj se zajímavými výkony, ale přece jen již zastaralý. A já osobně pochybuji o potřebě vyvíjet letoun této kategorie - podle mne by bylo efektivnější soustředit síly na PAK FA, ten doplnit SU-30/35 - i to jsou stroje se značným doletem

avatar
Sunakashi Datum: 15.04.2013 Čas: 21:51

pro zajimavost maly clanek z jineho webu:

V Rusku bude možná obnovena výroba stíhacích letounů MiG-31. Tlaky určitých lobbistických skupin došly tak daleko, že na podnět Výboru pro obranu provede ruská Státní duma slyšení na téma s názvem "Obnovení výroby MiG-31: Reality a perspektivy". Sériová výroba stíhaček MiG-31 přitom byla zastavena před téměř dvaceti lety.

Podle názoru některých ruských poslanců je potřebné zlepšit kontrolu nad vzdušným prostorem Ruska a zareagovat i na zvyšující se nebezpečí konfliktu s NATO. Pouhá modernizace v současné době provozovaných MiGů-31 nestačí a úprava víceúčelových letounů Su-35S nebo T-50 pro plnění daných úkolů není nejvhodnější, nebo je při nejmenším dost diskutabilní.

Technické podklady pro obnovení výroby modernizovaných verzí MiG-31, technická zařízení a technologie v Rusku stále existují. Existují i tisícové zásoby motorů D-30F6 pro MiG-31, které vystačí až pro 300 nových letadel na dobu 20 let.

Před rozhodnutím o možném obnovení výroby MiGů-31 mají být vyhodnoceny kvantitativní požadavky leteckých jednotek na tento typ letounu, výrobní schopnosti a kapacity podniků a posouzeny finanční záležitosti související s obnovou výroby.

Více zde: http://www.militarybox.cz/news/obnova-vyroby-letounu-mig-31/

avatar
xxx Datum: 15.04.2013 Čas: 17:57

Tak asi je jasné, že se mělo jednat o interní nádrže :-) , překlepy se často stávají a k tomu inertní a interní se přehlídne raz dva.

avatar
Suterén Datum: 15.04.2013 Čas: 17:13

Člověk by neměl používat cizí termity, když je nezná suterénně nebo není v dobré konvici, protože je zde veliké rizoto, že to skončí fiatem. Každý se tváří jako suvenýr, ale vrátí se mu to jako buzerant!

Co jsou to prosím inertní nádrže? Nádrž co nic nedělá? :)

arr