Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Konec programu stíhačky F-35 Lightning II?

Datum přidání 04.08.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 12 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před pár dny uspořádal americký Pentagon neveřejné setkání zaměřené na možné důsledky krácení rozpočtu amerických ozbrojených sil. Z utajované schůzky však na veřejnost unikly dokumenty naznačující, že Pentagon vážně uvažuje o zrušení programu stíhačky F-35 Lightning II.

Stíhačka F-35

Foto: Nad stíhačkou F-35 se stahují mračna již delší dobu. / Lockheed Martin

 

Obamova administrativa před časem schválila rozsáhlé škrty v rozpočtu americké obrany. Během deseti let mají přijít ozbrojené síly Spojených států o 500 miliard dolarů. Avšak "utahování opasků" již nyní tvrdě dopadá na jejich modernizační programy.

 

Ačkoli se již vývoj stíhačky F-35 Lightning II, vyráběné firmou Lockheed Martin, blíží ke konci, američtí vojenští úředníci vážně uvažují o ukončení programu v hodnotě 391 miliard dolarů. Problém stíhačky spočívá především v její enormní ceně. Od roku 2001 vzrostly odhadované náklady na jeden stroj o 68 %. Letos generálporučík letectva Christopher Bogdan bez obalu obvinil firmu Lockheed Martin, že se "snaží vymáčknout z armády každý niklák".


Po zveřejnění alarmujících zpráv o případném zrušení programu F-35 Lightning II se snaží vojenští úředníci celou situaci bagatelizovat. "Šli jsme do krajnosti, abychom prostřednictvím přísného strategického modelování identifikovali scénáře, kterým můžeme, ale také nemusíme v budoucnu čelit," vysvětloval agentuře Reuters mluvčí Pentagonu George Little. "Jakékoliv náznaky o tom, že jsme se vzdali klíčových modernizačních cílů po včerejším jednání (zmiňovaná neveřejná schůze – pozn. redakce), jsou mylné."


Podle agentury Reuters, jež citovala nejmenovaného úředníka, je zrušení programu F-35 Lightning II skutečně "jenom" nejhorším scénářem. Oslovený úředník sice přiznal, že Pentagon uvažuje o zrušení programu, ale je to nepravděpodobné, neboť by to poškodilo národní obranu.


Koketování americké armády se zrušením programu stíhačky F-35 Lightning II může narazit (a jistě narazí) v americkém Kongresu. Příkladem mohou být její nedávné snahy nepořizovat si, anebo dokonce neudržovat nepotřebné zbraňové systémy.

 

Náčelník štábu minulý rok například uvedl, že U.S. Army nepotřebuje nové tanky M1 Abrams.  Přesto americký Kongres přinutil armádu vyčlenit na nákup modernizovaných tanků M1 Abrams v příštích letech 500 milionů dolarů.

 

Podobná situace panovala i kolem bezpilotních letounů Global Hawk. Šetření ukázalo, že firma Northrop Grumann, výrobce letounu, svým lobbingem u politiků v Kongresu bránila omezení provozu Global Hawk v americkém letectvu. Armáda chtěla provoz těchto letounů omezit z toho důvodu, že provoz stojí americké daňové poplatníky 260 milionů dolarů ročně. Na nátlak Kongresu však budou stroje létat dále.

 

Program stíhačky F-35 Lightning II může poskytnout v následujících letech práci desítkám či stovkám tisíc lidí (voličům) ve Spojených státech. O tom, zda americká armáda nakoupí nové stíhačky, nerozhodne skutečná potřeba armády, nýbrž tu sehrají svou roli úplně jiné důvody.

 

Zdroj: Reuters

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Manas001 Datum: 07.08.2013 Čas: 11:30

Pro kikoš13: RAH- 66 Comanche měl nahradit AH-1 Cobra a OH-58 Kiowa a podílet se na boji proti armádním silám na otevřeném prostranství a ne ve městech. Jako se bojuje dnes. Protože ztratit 60 mil. za sestřelený vrtulník je opravdu dost.

Comanche byl ale opravdu neuvěřitelný tech. přínos protože zkušenosti z něj využili při konstukci F-22 a F-35 nebo speciální verzi UH- 60 použitou při útoku na Usama Bin Ládina viz:

http://www.strikehold.net/wp-content/uploads/2011/05/mh-x4-new.jpg
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS17vl183KU1W9oZbi9CZWM15Bp_UFqdc6NJy4c5rVLxTkodtOTVw

Nebo s z něj vzali příklad Indové pro svoji HAL Light Combat Helicopter.

avatar
David Datum: 07.08.2013 Čas: 10:23

Tak jak řekl Manas 001, projekt zrušen být nemůže, když se ho účastní ve velké míře i
další státy (Velká Británie a další). Co se týče samotných USA, nemají žádnou alternativu k tomuto projektu. USA tlačí i to, že podobný letoun 5-té generace vyvíjejí i jejich potenciální protivníci. Takže řešením bude asi poměrně výrazné snížení počtu objednaných strojů, což ale bude znamenat další nárůst jednotkové ceny.
A jinak to zadlužení USA je opravdu enormní, proto se snaží šetřit -a to i na té obraně

avatar
lentak37 Datum: 07.08.2013 Čas: 09:53

S tým súhlasím, že projekt nemôže byť zrušený. Je to veľmi nepravdepodobné, ale to, že je USA najbohatšou krajinou, no zároven je aj najzádlženejšou krajinou na svete, pokial mám správne informácie je dlh USA na urovni 103 % vyjadrený v číslach je na urovni 16, 5 biliona dolárov.
Nesúhlasil by som ani s tým že cena je tým hlavným čo určuje kvalitu, pokial si dobre pamatám malo isť o lacný stíhač 5. generácie. Podľa môjho názoru hlavným problémom je Lockheed Martin, ktorá ak vie niečo kvalitne tak predražiovať tendre. V USA sú firmy, ktoré by určite potreboli menej finančných prostredkov na tento projekt, ale to je problém už lobby, ako to pekne načrtol autor článku.

avatar
kikoš13 Datum: 07.08.2013 Čas: 07:56

ten projekt nemuže bít zrušen.usa zrušíla tolik programu , jeom protože nemněli peníze? dyt jeto nejbohačí zemně světa.


zrušene projekty usa: rah-66 comanche,atd

avatar
Air_Force Datum: 06.08.2013 Čas: 10:32

Co přesně je míněno slovem "armáda"? F-35 bude v US sloužit u USAF, USN a USMC (která nemůže používat nic než F-35). Armáda,pokud je mi známo omezuje svůj létající arsenál na helikoptéry.

Jinak cena za F-35, je-li odvozována od ceny projektu, zdá se býti přehnaná, ale zdaleka to tak není. JSF spolu s přidruženými programy vývoje přinesl řešení a technologie, které dalekosáhle ovlivní většinu vojenského-leteckého průmyslu (AGCAS, power-by-wire...). Mj. i díky těmto novinkám bude F-35 mít výrazně nižší nároky na logistické zabezpečení, stejně jako náklady na provoz a údržbu ve srovnání s generací F-15/16, alespoň při nasazení na základnách mimo území majtelského státu, kdy je potřeba na určené základny předem přepravit značné množství materiálu.

Nemluvě o nesrovnatelně vyšší bojové hodnotě F-35 vs F-16 a propastném rozdílu v potenciálu pro budoucí růst, který F-16 již téměř vyčerpala, zatímco F-35 sdílí budoucí vývoj technologie motorů s F-22, který by měl v několika dalších desetiletích postupně navýšit jejich výkon a dramaticky snížit spotřebu.

avatar
Manas001 Datum: 06.08.2013 Čas: 09:23

F-35 nemůže být zrušena protože se na projektu podílí dalších 8 zemí, které následně zvažují jejich pořízení. Například Velká Británie je chce pro její novou letadlovou loď Queen Elizabeth (verzi F-35B) a I když si myslím že Typhoon jim bohatě stačí tak i pro RAF.

Její základní verze stojí 153 milionů dolarů což je o 3 více než F-22 v roce 2009, ale díky všem plánovaným verzím je F-35 multifunkční přesně tak jak bylo zadáno v programu JSF, ale není tak výkonná jako F-22

Podle mě americké ministerstvo obrany sníží jejich stav, stejně jako další země co si je pořídí.

avatar
jj284b Datum: 06.08.2013 Čas: 07:53

kubo4747: tak otazka nestoji... stroj za 180 milionov ma vacsiu sancu na prezitie, takze otazka skor znie, ci je lepsie stratit jeden 180milionovy stroj, ako 5-6 90 milionovych... a cena stroja sama o sebe nie je az taka podstatna, kedze so strojom mozes prist aj o pilotov.. no a nahradit 5-6 vycvicenych pilotov moze byt uz celkom slusny problem.

avatar
flash666 Datum: 05.08.2013 Čas: 17:46

jde totiz o to ze dneska se nevyrabi ale prodava coz je velkej rozdil

avatar
kubo4747 Datum: 05.08.2013 Čas: 17:28

To sa dalo čakať. Už keď oznámili, že aký to je drahý stroj, tak som si aj myslel, že po nejakom čase ustúpia alebo znížia počet objednávok. A u F-22 to isté. A to sa dá povedať aj o iných USA programoch. Vojna v Iraku a čiastočne aj v Lýbií ich dosť vyšťavila a Afganistán ich vyšťavuje až dodnes a najviac. Po 11 rokov tam museli nahádzať neuveriteľné peniaze. Síce stále neviem pochopiť ich politiku, že prečo chcú všetko najmodernejšie aj cez to, že je to nákladné, pritom menej výkoné stroje, ale za to lacnejšie by im to vykrilo počtom strojov. Ono je o dosť horšie stratiť stíhačku za 180 miliónov dolárov ako za 90 miliónov.

avatar
Charlie Datum: 05.08.2013 Čas: 15:34

V posledním čísle Military vyšel krásný článek o A-4, kde je zajímavá část o vývoji, jak jeho šéfkonstruktér tlačil na maximální jednoduchost, nenáročnost, jak se dokola ptal pilotů co chtějí a kde to chtějí. Výsledkem bylo letadlo, které bylo levnější než žádalo námořnictvo, extrémně jednoduché, lehké, přitom příjemné na pilotáž - a které vydrželo ve výzbroji téměř 50 let.

Hned jsem si vzpomněl na program JSF, který je naprostým opakem. Jde o složitý drahý stroj, o náročnosti na údržbu zatím můžeme jen spekulovat, a je otázkou, jestli by vývoj tří specializovanějších strojů (sdílejících některé komponenty) nevyšel levněji.

Je zajímavé, jak se armády nedokáží poučit z nezdarů supersofistikovaných programů jako byl MBT-70 a další a stále opakují tu samou chybu.

avatar
David Datum: 05.08.2013 Čas: 14:07

Osobně si myslím, že k tak radikálnímu kroku USA nepřikročí. Vždyť kdyby ten program byl opravdu ukončen, znamenalo by to potřebu dalšího, obdobného programu vývoje nové stíhačky, vždyť F-16 nemohou sloužit do nekonečna!. A takový program by byl jistě také nesmírně drahý - a také by se mohl potýkat se spoustou potíží. Takže v tom vidím spíše snahu tlačit na výrobce.
Nicméně - když to budu hodnotit zpětně, podle mne byla chybou především předčasné ukončení výroby F-22, které jsou ještě dražší, ale mnohem výkonnější. A již tehdy měl být program F-35 (především počet strojů) omezen - a dokoupeny měly být nejnovější verze F-16/15.

avatar
Laci Datum: 05.08.2013 Čas: 11:59

Ono bych se ale vážně vůbec nedivil.. ;)

arr