Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Kontaktní čočky pro noční vidění

Datum přidání 30.03.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Český vynálezce moderních kontaktní čoček Otto Wichterle by měl určitě radost. Vědci na univerzitě v Michiganu vyvinuli nový typ kontaktních čoček zlepšující lidské noční vidění. Kromě vojáků může nová technologie přinést také doslova revoluci do civilního života.

Foto: Brýle pro noční vidění dneška; ilustrační foto / US Army

Foto: Brýle pro noční vidění; ilustrační foto / US Army

 

Klasické brýle pro noční vidění jsou objemné a těžké přistroje. Americkým vědcům se však podařilo vyvinout „multispektrální infračervený detektor světla“, který pracuje při pokojové teplotě. Nový detektor je tak malý, že ho lze v dostatečném množství umístit na povrch kontaktní čočky.

 

Detektor navíc funguje v širokém spektru infračerveného světla. Kromě zesilování zbytkového světla tak dokáže zachytit rovněž tepelné záření – funguje jako termovize. Na rozdíl od klasických termovizních přístrojů však nepotřebuje chlazení.

 

Můžeme udělat super tenký design,“ říká doktor Zhaohui Zhong, odborný asistent elektrické a výpočetní techniky na univerzitě v Michiganu. "To je možné pak umístit na kontaktní čočky nebo integrovat s mobilním telefonem (v kameře – pozn. redakce)." 

 

Základem nového detektoru je grafen - rovinná síť jedné vrstvy atomů uhlíku uspořádaných do tvaru šestiúhelníků. Sám o sobě grafen absorbuje pouze 2,3 % dopadajícího světla. Pro vznik smysluplného signálu jde o malou hodnotu.

 

Vědci proto zkombinovali dvě vrstvy grafenů s jednou tenkou izolující vrstvou uprostřed. Ukázalo se, že „sendvičový“ grafenový detektor mnohem silněji reaguje na infračervené světlo a převádí ho na elektrický signál.

 

Výsledný signál lze pak změřit a zjistit, kolik infračerveného světla na detektor dopadlo. Na čočce nebo na jiném zařízení budou takových detektorů miliony.

 

Pokud bychom zařízení integrovali s kontaktní čočkou nebo jinou nositelnou elektronikou, rozšíříme své vidění,“ vysvětluje Zhong. „To vám poskytne nový způsob integrace s prostředím.“

 

Možných aplikací se pak nabízí nepřeberné množství. Levné infračervené detektory dokáží odhalit úniky plynů, chirurgům najít cévy, nebo dokonce historikům umožní najít skryté vrstvy obrazů.

 

Samozřejmě, obrovským přínosem budou „infra čočky“ pro vojáky. Zde se také nabízí nejsnazší způsob financování a dovedení technologie do použitelného produktu. Podle prvních zpráv, americká armáda již projevila zájem o tuto technologii.   

 

Zdroj: Michigan News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 31.03.2014 Čas: 08:59

Pro Smirnov: Je to tak, mezi laboratorním "pokusem" a průmyslově vyráběným produktem je dlouhá doba. Pět let je nic...

avatar
Smirnov Datum: 30.03.2014 Čas: 23:43

pro Beny: Mírnil bych nadšení a očekávání brzkého příchodu této technologie. Přeloženo: Zatím se jim podařilo pouze nalézt cestu k nadějnému miniaturnímu detektoru. Ten navíc není zdaleka dovyvinutý k průmyslové formě. K tomu se musí ještě přidat elektronika, napájení a taky to spojit ze způsobem jak obraz promítnout. Na kontaktní čočky bych to ještě neviděl, ale na brýle už by to šlo.

avatar
Beny Datum: 30.03.2014 Čas: 18:42

Tak tomu říkám revoluce jak má být. Bylo by zajímavé vědět, kolik by odhadem takové jedny kontaktní čočky mohly v porovnání v noktovizorem stát. Ale určitě pro spec. jednotky by to mohlo být něco vážně úžasného a s přijatelnou cenou ... no to by bylo něco. A o civilní stránce ani nemluvě

arr