Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Kontejnerový minomet Nemo od finské Patrie

Datum přidání 28.12.2016    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 13 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Finská Patria představila kontejnerový minomet Nemo Container ráže 120 mm. Nemo Container unikátním způsobem kombinuje automatický minomet a lodní kontejner. Novou zbraň lze využít na lodích, nákladních automobilech nebo jako součást ochrany základen.

Foto: Nemo Container lze použít jako statický nebo mobilní palebný post. / Patria

 

Nemo Container využívá osvědčený automatický jednohlavňový minomet Nemo. Ten zase vychází z dvojhlavňového minometu Amos, který finská Patria představila v roce 2007. Amos se díky dvěma hlavním vyznačuje unikátní rychlostí palby až 16 ran za minutu.


Minomet Nemo je lehčí a levnější varianta systému Amos. Palebný mechanismus je stejný, ale díky použití jedné hlavně rychlost palby poklesla na 10 ran za minutu.


Nyní Patria představila další verzi úspěšného minometu - Nemo Container využívá věž minometu Nemo, která je usazená do lodního kontejneru o délce 20 stop.

 

Nemo Container lze umístit na menší plavidla, nákladní auta (tahače kontejnerů) nebo využít jako statické palebné posty na základnách.


Samotný kontejner je pancéřován a vybaven systémem chránící posádku před biologickými, chemickými a jadernými zbraněmi. Samozřejmostí je klimatizace. Uvnitř je místo pro trojčlennou posádku - velitel (funguje i jako střelec) a dva nabíječe, kteří vkládají munici do nabíjecího automatu ze zásobníku na 100 granátu. 

 

Foto: Hlavní využití Nemo Container finská Patria vidí na lodích. Problém ale není ani použití u pozemní techniky. / Patria

 

Hmotnost kontejneru je 10 t, s municí 12 t. Nemo Container je oproti standardnímu kontejneru o 60 cm nižší. Pro potřeby přepravy lze Nemo Container vybavit speciálním krytem, který umožní Nemo Container stohovat mezi další kontejnery. Díky krytu lze navíc celou zbraň přepravovat utajeně.

 

“V přepravní poloze je věžička Nemo zcela zakrytá transportním krytem. Během přepravy je hlaveň věže v poloze přímé palby, ale ukazuje jiným směrem, než při střelbě. Při střelbě se věž otáčí o 180°. Hlaveň musí přesahovat okraj kontejneru, aby se zabránilo nadměrnému namáhaní konstrukce kontejneru při střelbě,” vysvětluje Kari Reunamäki, viceprezident pro zbraňové systémy ve finské Patrii.

 

Maximální dostřel se standardní municí je 10 km. Například s nově vyvíjenou municí s přesným koncovým navedením PERM (Precision Extended Range Munitions) od firmy Raytheon dokáže Nemo Container ničit bodové cíle (CEP 10 m) na vzdálenost až 17 km.

Foto: Počítačový průřez Nemo Container; větší foto / Patria

 

Náměr hlavně je -3° až 85 ° - v případě potřeby je tak možné vést přímou palbu. K dispozici je i režim salvy MRSI (Multiple Round Simultaneous Impact), kdy minomet vypálí v rychlém sledu několik granátů, jež se pak pohybují po různých trajektoriích, a tudíž dopadnou na cíl současně. Díky technice MRSI dokáže Nemo Container vyslat na cíl najednou až 5 minometných granátů.

 

“První návrhy této zbraně jsme načrtli již před deseti lety a dokonce jsme požádali o patent. Koncept nyní splňuje potřeby zákazníků,” říká Reunamäki. “Jeden z našich zákazníků, námořnictvo Spojených arabských emirátů nás požádalo, zda lze Nemo také umístit na přenositelnou platformu, nikoliv jen na lodě nebo vozidla.”


Představení nové zbraně veřejnosti dojde v únoru 2017 a v témže roce začnou střelecké testy.

 

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
holy79 Datum: 02.01.2017 Čas: 18:16

ShM vz 85 PRAM-S to je dobrej minomet

avatar
PavolR Datum: 31.12.2016 Čas: 14:41

Lukas:
ShM vz 85 PRAM-S bol vyvíjaný a vyrábaný na Slovensku ;) (Konštrukta Trenčín -> ZŤS Dubnica nad Váhom).
Myslím, že kým sa u nás definitívne nevyrieši, čím budú nahradené BVP-čka, a či sa počíta aj s niečim pre mínomety, zatiaľ nemá veľký zmysel vyvíjať niečo nové.

avatar
Lukas Datum: 31.12.2016 Čas: 12:23

A Szwedzi i tak kupią proste i tanie Mjolner
Norwedzy prawdopodobnie też...

Cz czeski przemysł myśli może o nowej wersji ShM vz 85 PRAM-S?

avatar
PavolR Datum: 31.12.2016 Čas: 07:17

KOLT:
Z oficiálneho vyjadrenia mám dojem, že na to už majú zákazníkov, ktorí žiadali práve takúto konfiguráciu - konkrétne spomenuli S.A.Emiráty.
Keby sme to chceli kúpiť my, iste by to vedeli zabaliť aj do inej škatule. Priestorovo by to hádam nemal byť problém.

avatar
KOLT Datum: 31.12.2016 Čas: 00:41

Koukám, že jsem to napsal úplně blbě :-( Olouvám se. Je to normální kontejner standardu ISO 668, typ 1CC, rozměry cca 6x2.6x2.4 m. Mně by ale zajímalo, proč ho nezmenšili, aby se to vlezlo do rozměrů podle 2009 MIL-STD-3028, tedy paletového systému, který NATO používá. Pak by se totiž vlezl do podstatně většího množství letadel. Ale nějaké důvody to mít určitě bude.

avatar
KOLT Datum: 31.12.2016 Čas: 00:13

pro crusader: Není to STANAG, je to "lodní" kontejner, který je vyšší a širší (koukal jsem pro jistotu na specifikaci výrobku), takže se kupříkladu do C-27J nevejde, neb ten je konstruovaný právě pro STANAGový typ.

avatar
crusader Datum: 30.12.2016 Čas: 22:34

KOLT
Jestliže jde o kontejner délky 20 stop, jedná se o kontejner zhruba o délce 6m, předpokládám. že i ostatní rozměry budou STANAG

avatar
KOLT Datum: 30.12.2016 Čas: 21:18

Pokud se jedná o klasický lodní kontejner, tak není důvod se omezovat. A pohodlí osádky má vliv na bojové schopnosti, ne že ne :-) Představte si, že v tom sedíte třeba dva dny v kuse (i to se může teoreticky stát). Spíš se divím, že se to nepokusili vměstnat do standardního STANAGového kontejneru (cca 6x2.5x2.5 m), z vojenského hlediska by mi to přišlo logičtější. Ale třeba se to do něj prostě nevleze.

avatar
Arassuil Datum: 30.12.2016 Čas: 20:03

Jura99: Jaký by to pro ně mělo smysl? Pokud chtěli, aby to celé mělo rozměry standardního lodního kontejneru, tak proč se snažit o kompaktnost? Pokud do toho nacpali skutečně vše, co potřebovali, pak je jen dobře, že to nepřipomíná BVP-2... Aspoň si tam budou moct kluci natáhnout nohy.

avatar
Jura99 Datum: 30.12.2016 Čas: 15:25

nápad zajímavý, ale podle řezu se moc asi nesnažili o kompaktní rozměry

avatar
KOLT Datum: 30.12.2016 Čas: 13:34

Nepletu-li se, tak standardní 20 stop dlouhý kontejner se do Spartanu nevejde, o CASA ani nemluvě. Do Herkula či Embraeru by to neměl být problém.

Jinak vidím využití klidně i v obraně "statických" pozic jako shromaždišť, velitelství ap. Nebo skutečně statických typu elektráren, transformátorů, vodáren... Stačí podle ohrožení převážet na tatrovce. Ani se to z ní nemusí sundavat, ne?

avatar
ruleta Datum: 30.12.2016 Čas: 11:59

Pekne. Pravdepodobne levna varianta vhodna pro stredoveke dobyvani na strednim vychode (viz Mosul, Irak a taktika: obsadit, fortifikovat, prunik, obsadit, fortifikovat etc.) pripadne pro expedicni jednotky, ktere bojuji proti mene vyspelemu protivnikovi. Z hlavy nevim - jak je to s leteckou prepravou techto unifikovanych kontejneru?

avatar
PavolR Datum: 30.12.2016 Čas: 10:34

Na pohľad trocha škaredé (no proste bedňa), ale marketingovo zaujímavé.
U nás by niečo také mohlo frčať na Tatrapane 8x8.

Bolo by zaujímavé vedieť, ako rýchlo sa dá taký kontajner v prípade potreby znova naložiť na ťahač - teda zo statického palpostu urobiť samohybný minomet.

arr