Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou

Datum přidání 18.03.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: npor. Radek HAMPL

Ve dnech 10. – 14. března 2014 se uskutečnilo jedno z rozhodujících zaměstnání letošního roku pro příslušníky 1. a 2. mechanizované roty 71. mechanizovaného praporu. V průběhu vyvedení do VVP Libavá velitel praporu podplukovník Jan Zezula prověřoval, jak jsou připraveni k vedení bojové činnosti.

Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou

Foto: Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou. / 71. mpr

 

Příprava tohoto cvičení současně prověřila schopnost štábu praporu plánovat, organizovat a posléze realizovat zabezpečení činnosti vojsk a plnit bojové úkoly v základních druzích boje.


Vojáky v průběhu vyvedení čekala taktická příprava na téma rota za přesunu. „Zaměřil jsem se na prověrku připravenosti nejnižších velitelů k velení podřízeným v podmínkách blízkých skutečnému boji,“ přibližuje cvičení podplukovník Zezula, „také na schopnost velitelů jednotek provést hodnocení vlivu terénu na přípravu a vedení boje a následné využívání terénních podmínek.“


Foto: Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou. / 71. mprFoto: Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou. / 71. mpr

 

Cvičící byli prověřováni ve schopnosti provést přesun v členitém terénu a přitom efektivně čelit všem možným aktivitám nepřítele. Skupina rozehry jednotkám při přesunu připravila výbušné i nevýbušné zátarasy zabezpečené nepřítelem, léčky, dělostřelecké přepady i napadení jednotky během zastávky za přesunu.

 

„Reakce velitelů na tyto situace byly rychlé a správné, podřízení jejich povely okamžitě prováděli,“ hodnotí zástupce velitele praporu major Přemysl Štěpánek, který kontrolu sladěnosti řídil. „Ohrožené prostory byly okamžitě zabezpečeny a propátrány, vojáci reagovali na napadení pohybem, střelbou i využitím ochranných charakteristik terénu, bezproblémový byl i informační tok v rámci jednotky i směrem k nadřízenému,“ dodává major Štěpánek.

 

Foto: Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou. / 71. mpr

Foto: Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou. / 71. mpr

Vyvrcholením cvičení byly bojové střelby mechanizovaných čet v sestavě roty za útoku. Nepřítel byl ničen z lafetovaných zbraní BVP, kanónu a zpraženého kulometu a také protitankovými řízenými střelami. Jednotlivé objekty zteče následně dobývaly sesednuté osádky.

 

„Vojáci obou rot dovedně vyhledávali a ničili cíle organickými zbraněmi roty ve dne i v noci,“ konstatuje podplukovník Zezula. „Také manévr vozidly i pěchotou v náročném terénu zvládali velitelé bez problémů, byly dodrženy časy překonání jednotlivých čar i hloubka a šířka sestavy. Během střeleb bylo zničeno 100% cílů,“ pochválil podřízené velitel praporu.

 

Vojáci v průběhu cvičení prokázali svoji plnou připravenost. Velitelé všech stupňů jsou schopni řídit své podřízené v celém průběhu vedení operace, jednotky dovedně využívají manévr palbou i pohybem a zvládají nezbytné taktické zásady činnosti.

 

Zdroj: 71. mpr

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr