Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou

Datum přidání 18.03.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: npor. Radek HAMPL

Ve dnech 10. – 14. března 2014 se uskutečnilo jedno z rozhodujících zaměstnání letošního roku pro příslušníky 1. a 2. mechanizované roty 71. mechanizovaného praporu. V průběhu vyvedení do VVP Libavá velitel praporu podplukovník Jan Zezula prověřoval, jak jsou připraveni k vedení bojové činnosti.

Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou

Foto: Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou. / 71. mpr

 

Příprava tohoto cvičení současně prověřila schopnost štábu praporu plánovat, organizovat a posléze realizovat zabezpečení činnosti vojsk a plnit bojové úkoly v základních druzích boje.


Vojáky v průběhu vyvedení čekala taktická příprava na téma rota za přesunu. „Zaměřil jsem se na prověrku připravenosti nejnižších velitelů k velení podřízeným v podmínkách blízkých skutečnému boji,“ přibližuje cvičení podplukovník Zezula, „také na schopnost velitelů jednotek provést hodnocení vlivu terénu na přípravu a vedení boje a následné využívání terénních podmínek.“


Foto: Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou. / 71. mprFoto: Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou. / 71. mpr

 

Cvičící byli prověřováni ve schopnosti provést přesun v členitém terénu a přitom efektivně čelit všem možným aktivitám nepřítele. Skupina rozehry jednotkám při přesunu připravila výbušné i nevýbušné zátarasy zabezpečené nepřítelem, léčky, dělostřelecké přepady i napadení jednotky během zastávky za přesunu.

 

„Reakce velitelů na tyto situace byly rychlé a správné, podřízení jejich povely okamžitě prováděli,“ hodnotí zástupce velitele praporu major Přemysl Štěpánek, který kontrolu sladěnosti řídil. „Ohrožené prostory byly okamžitě zabezpečeny a propátrány, vojáci reagovali na napadení pohybem, střelbou i využitím ochranných charakteristik terénu, bezproblémový byl i informační tok v rámci jednotky i směrem k nadřízenému,“ dodává major Štěpánek.

 

Foto: Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou. / 71. mpr

Foto: Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou. / 71. mpr

Vyvrcholením cvičení byly bojové střelby mechanizovaných čet v sestavě roty za útoku. Nepřítel byl ničen z lafetovaných zbraní BVP, kanónu a zpraženého kulometu a také protitankovými řízenými střelami. Jednotlivé objekty zteče následně dobývaly sesednuté osádky.

 

„Vojáci obou rot dovedně vyhledávali a ničili cíle organickými zbraněmi roty ve dne i v noci,“ konstatuje podplukovník Zezula. „Také manévr vozidly i pěchotou v náročném terénu zvládali velitelé bez problémů, byly dodrženy časy překonání jednotlivých čar i hloubka a šířka sestavy. Během střeleb bylo zničeno 100% cílů,“ pochválil podřízené velitel praporu.

 

Vojáci v průběhu cvičení prokázali svoji plnou připravenost. Velitelé všech stupňů jsou schopni řídit své podřízené v celém průběhu vedení operace, jednotky dovedně využívají manévr palbou i pohybem a zvládají nezbytné taktické zásady činnosti.

 

Zdroj: 71. mpr

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr