Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Korupce na nejvyšších místech? Kosovo!

Datum přidání 26.09.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 27 komentářů    autor autor: Michal Voska

24. březen 1999 byl dnem zahájení operace Spojenecká síla, při které došlo k masivnímu bombardování území tehdejší Jugoslávie. Operace byla vedena spojenci v čele s generálem Wesley Clarkem po neúspěšném vyjednávání tehdejší ministryně zahraničí Madeleine Albrightové se Slobodanem Miloševičem ve francouzském městě Rambouillet. Miloševič na dohodu nepřistoupil a pokračoval v čistkách a odsunu převážně Albánského obyvatelstva.

Wesley Clark Kosovo

Foto: Wesley Clark a Madeleine Albright / Wikipedia.cz

 

Bombardování Jugoslávie a Račakská čistka

Toto vše jsou známá fakta. Známým faktem také je, že pověstnou „poslední kapkou“, která vedla k bombardování Jugoslávie, byl incident v Račaku, kde bylo dle tvrzení Albánců pobito 45 albánských civilistů. Srbské orgány s touto interpretací nesouhlasily a tvrdily, že těla Albánců byla upravena tak, aby to vypadaly jako těla civilistů.

 

Bývalý brigádní generál německé armády a poradce OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) ve Vídni Heinz Loquai, který měl později možnost nahlédnout do některých tajných dokumentů OBSE, zjistil, že na místě činu byly provedeny změny, takže někteří ze zabitých kosovských Albánců nebyli zabiti v masakru, ale v bojích se srbskými bezpečnostními silami.

 

Pravděpodobně se jednalo o členy UČK (Kosovská osvobozenecká armáda - označena velvyslancem USA Robertem Gebartem za teroristickou organizaci). Zde se opět potvrdilo, známe rčení: „Pravda je první obětí války“.

 

RačakFoto: Oběti událostí v Račaku / kurir-info.rs

 

Bombardování Jugoslávie vedlo k vytvoření jedné z největších amerických základen mimo USA Camp Bondsteel a posílení amerického vlivu v oblasti, což logicky nebylo Američanům příliš proti srsti. Bohužel akce v Jugoslávii se neobešla bez tragických a kontroverzních událostí.

 

Nechtěným terčem útoků se staly bohužel i civilní cíle včetně Čínské ambasády v Bělehradě, při kterém přišlo o život 5 diplomatů. Americké bitevníky A-10, které byly použité při náletech na Jugoslávii, způsobily ostrou mediální reakci a veřejné rozhořčení. A to hlavně díky munici s ochuzeným uranem, které měly bitevníky standartně ve výzbroji. Některé střely dopadaly dokonce i na území Bulharska.

 

Nepřítel mého nepřítele je můj přítel

V současnosti je již Kosovo zcela autonomní nezávislé na Srbsku.Wesley Clark již není generálem a ani Madeleine Albrightová není ministryní. Spojuje je ale podobný osud - podnikatelská činnost.

 

Zatímco Albrightová se se svojí společností Albright Capital Management účastní privatizace kosovského Telekomu, Clark kupuje hnědouhelné lignitové doly, jak jinak, též v Kosovu. Lignitem a jeho přetvořením na kapalné palivo se v současnosti zabývá pouze Čína, i když je Kosovo pátým nejbohatším nalezištěm na světě.

 

Camp BondstellFoto: Camp Bondsteel / Wikipedia.cz

 

Jde o náhodné počiny špičkových, schopných manažerů, nebo je v tomto spojení něco víc? Připomeňme, že v Kosovu je korupce na denním pořádku i v nejvyšších sférách, EULEX (Policejní a justiční mise Evropské unie) obvinil bývalého předsedu městského soudu v Prištině, řadu soudců a vysokých úředníků z korupce, přijímání úplatků a manipulací s řadou státních zakázek.

 

Vkrádá se tak otázka, zda kosovští politici se nechtějí odvděčit lidem, kteří se jim pomohli zbavit se Srbů. Vkrádá se rovněž otázka, zda Wesley Clark a Madeleine Albrightová nepožadovali od kosovských politiků protislužbu za jejich podíl na poražení Srbů a na samostatnosti Kosova. Vážně obvinění, které nejde jen tak přejít.

 

Jak to ve světě chodí, ani jedna ze zúčastněných stran není „čistá“, to je více než patrné. Politická rozhodnutí mají za následek mnohdy řadu obětí i z řad civilistů. Voják „pouze“ přijímá a plní rozkazy, o kterých si leckdy myslí své. Je smutnou skutečností, že politické machinace a prospěchářství již mají na svědomí mnoho lidských životů.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Deadog Datum: 28.09.2012 Čas: 22:56

to Left: je pravda ze spise pise o aktualnim deni zejmena v oblastech valecnych konfliktu ,ale i o politice ,take domaci korupci ale to vy urcite vite pokud ctete jeho blog , zkuste mu napsat do diskuze nemuzu mluvit za nej ,Vasi chvalu sem mu zdelil a mel opravdu radost

s tim prehravanim mate pravdu ,nemyslim ze to nejak prehanim ale delam to schvalne, tlacim to na samotnou hranu aby byly jasne zretelne hranice, jestli me chapete a opravdu nemam eleganci sveho bratra ,to uznavam :)

avatar
Dip Datum: 28.09.2012 Čas: 22:34

Taky si myslím, že takovýma článkama se armádní noviny pouští na tenký let. Jde o to jestli chcete zůstat serverem zabývajícím se vojenskou technikou a z profesionálního pohledu vojáka i konfliktů, nebo jestli tu chcete dělat i do politiky. V druhém případě bych Vás redaktory rovnou poprosil o vaše "stranický knížky" nebo snad nějaký stručný politický profil, abych se mohl rovnou rozhodout jestli to hodlám číst. Protože například toto bylo opravdu docela silný kafe.

avatar
Left Datum: 28.09.2012 Čas: 20:23

Armádní noviny mám rád, ale do takovýchto článků se prosím nepouštějte. Z velké části souhlasím s Deadogem, i když někdy to trošku přehrává, ale i to je třeba, aby se to nakonec vyvážilo.
To Deadog: Nemohl by brácha začít psát také o těchto oblastech naší planety? :)

avatar
Jarmil Datum: 28.09.2012 Čas: 16:09

Při čtení článku jsem měl pocit, že jsem se omylem dostal na Zvědavce. Jestli se chtějí chtějí armádní noviny ubírat stejným směrem, tak je můžu pomalu vyřadit ze záložek.

avatar
Smitzer. Datum: 28.09.2012 Čas: 08:15

Stačí vždy na konci takového článku dát odkaz na Deadogovi komenty a článek se hned vyváží z štvavého do objektivního.
Diskuze v komentářích dala víc informací než článek samotný.
Dík Jirkovi za zdroje,bylo fajn to porovnat.

avatar
Dip Datum: 28.09.2012 Čas: 00:30

Deadog má z velké části pravdu. Ten článek je opravdu jasně konspirační. Nicméně se alespoň nesnaží budit dojem, že je nezávislý a objektivní. Jestli ano, tak je hodně mizernej. Podle mě to tak má být, "nezavislých" a "objektivních" novinářů máme dost.

Pokud jde o ty dva, tak je možné, že se prostě jen ze znalosti věci chopili nějaké investiční příležitosti, to ovšem ještě nedělá korupci.
Nějakou úplatkářskou korupci při jednání s úřady samozřejmě připustit lze, ale naznačovaný obchod: "zbavíte nás srbů a my vám dáme doly," je opravdu zhovadilostí prvního stupně.

avatar
Michal Voska Datum: 27.09.2012 Čas: 23:46

Pro Deadog:
...ani já k Vašim slovům již nemám co říci. Věřím, že si článek své čtenáře našel, myslím si, že neexistuje článek, který se ,,zavděčí všem", což je do jisté míry logické. V Kosovu jsem byl, nedávno jsem byl i pozván Českou televizí do vysílání a troufnu si říci, že mám k této problematice co říci, nemám proč opisovat, realitu Kosova znám na vlastní kůži...

PS přidávám se ke slovům pana kolegy Grohmanna a rovněž děkuji všem, kteří nám pomáhají.

avatar
Jan Grohmann Datum: 27.09.2012 Čas: 23:12

Pro Standa. Nemohu než souhlasit. Berete mi slova z úst.
Děkuji také za Vaší finanční podporu. Nesmírně si toho vážime.

avatar
Deadog Datum: 27.09.2012 Čas: 22:01

Jeste sem chtel dodat :
Armadni noviny resp.pan Voska zasel jeste dal nez vsichni tito opisovatele a svuj clanek vysperkoval jeste o zabijacke A10ky , americkou zakladnu a zpochybneni valecnych zlocinu asi pro malou dramaticnost teto pseudokauzy.Toto nema z nejakou novinarinou nic spolecneho.Ale jak vidite je to sirsi problem.
Chcete jeste nekdo neco dodat? Ja uz k tematu rekl vse co jsem chtel

avatar
Deadog Datum: 27.09.2012 Čas: 21:50

to Jirka : muzete tadynapostovat klidne 20 dalsich zdroju a budou skoro totozne ,protoze tyto zpravy prebiraji ,ze stejnych zpravodajskych agentur (CTK)
ale i tak se od sebe lisi ,tady nazorne muzete pozorovat ona zakriveni o ktere mi jde :

Ja nepopiram ze se MA i pan WC techto obchodu ucastni
Ja nesouhlasim z prezentaci a vykladem techto zalezitosti

A ze zprav ktere jste tady napostoval sem se dozvedel mnoho uzitecneho a to:
-ze firma pani MA se ucastni tendru z dalsimi 8 firmami ,tady neni nic rozodnuto, to ze ma velke sance to vyhrat protoze je znama osobnost a ma dobre kontakty nic neznamena
-ze na celou tuto pseudokauzu upozornili zhrzeni chorvate ,cituji :
Privatizace kosovského Telekomu byla nedávno už skoro dokončena, když náhle odstoupil chorvatský Telekom, většinově vlastněný německým Deutsche Telekom. Němečtí investoři ustoupili údajně proto, že bývalí šéfové firmy jsou v Kosovu trestně stíhaní za korupci.
-proste umele vytvorena kauza ,pomsta korupcniku ,sazejici na protizapadni verejne mineni ,a vsichni jak otroci opisuji protoze se to prodava
toto vam sem jeste postnu to je opravdu vypovidajici :
Albrightová a další američtí politici skupují klíčové podniky v Kosovu

jenom jste mi dal munici k mym argumentum

jak sem jiz rekl nekdo kdo dela zahranicni politiku celou karieru nepujde delat neco jineho ,tak jako chirurg ktery dostane vypoved nepujde delat uklizecku

avatar
Jirka Datum: 27.09.2012 Čas: 20:00

Pro Deadog uvádím seznam medií kde se to protizápadními agenty jen hemží :-D

http://hn.ihned.cz/c1-57134380-madeleine-albrightova-chce-zprivatizovat-postovni-a-telefonni-sluzby-v-kosovu

http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/kosovo-prodava-statni-majetek-pratelum-kteri-zemi-pomohli-k-nezavislosti--1101181

http://zpravy.e15.cz/zahranicni/ekonomika/americane-v-cele-s-albrigtovou-pry-kupuji-podniky-v-kosovu-907275

http://byznys.lidovky.cz/americti-politici-skupuji-podniky-v-kosovu-fe9-/firmy-trhy.asp?c=A120822_134317_firmy-trhy_rka

http://spravy.pravda.sk/albrightova-a-spol-tocia-v-kosove-velky-biznis-fqr-/sk_svet.asp?c=A120823_081300_sk_svet_p12

avatar
Standa Datum: 27.09.2012 Čas: 19:57

No...jenom naivní člověk by si mohl myslet, že USA chtějí pro celý svět jen dobro a že z toho nic nechtějí. Jako že moc nemusím našeho pana knížete ministra zahraničí, tak ten to řekl vcelku pěkně "Jsem pro západní civilizaci a fandím USA, ale vím, že je to velmoc hájící si své zájmy". Je dětinské si myslet, že nejde o moc a peníze. A politika sem taky tak trochu patří, válka je jiný druh prosazování politiky, vždyť politika může za ozbrojené konflikty.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 27.09.2012 Čas: 17:56

Já nechci aby se šířila nějaká "protiamerická propaganda", stejně tak nechci aby se šířila jakákoli propaganda proti nějakýmu státu, protože potom se z článku stává bezcená informace - dezinformace.
Článek neobsahuje dezinformace, obsahuje fakta a zamyšlení nad situací, které napadne, po přečtení těchto fakt, každého.
Článek je sice politický, ale ne dezinformační nebo protiamericky propagační.

avatar
Deadog Datum: 27.09.2012 Čas: 17:16

to Ondrej Lacina: vase obrana je chaba a zmuzete se jen na dalsi dezinformaci? nikde sem nenapsal ze vse co je protiamericke je levicacke ,ikdyz by to docela dobre mohlo platit. Tim chcete rict ze USA vyvolava valky ku prospechu nejakych svych elit ?Pana Clarka a p Albrightove napr.?Nebo jak ste to myslel ? Kterou valku? Jsou to Vase stranky a Vase prace klidne si znich muzete udelat propagandisticky platek Al kajdy,a poplacavat se tady po ramenou s lidma s rozumem (asfd),pak ale pocitejte s kritikou ktera se na vas snese za clanky jako je tento.Armadni Noviny maji dobry potencial a snazil bych se ho vyprofilovat spise jako nezavisle medium konstatujici fakta ,nez jako sklenenou kouli cikanske vestkyne

to Jirka : vy zase prestante sledovat zpravy na CT ,protoze to je jeden velky protizapadni spolek prekrucujici a zamlcujici fakta ,vyuzivajici kazdou moznost jak si rypnout do USA ,dokud tam budou pracovat lide jako pan Zavadil jenz se ucastnil plavby konvoje do Gazy a ktery ma svuj podil na celosvetove protiizraelske kampani. Jinak uz by teda mohl nekdo rict co ten Mr.Crark udelal ,vsichni rikate ze tu neco smrdi a ukazujete na WCMA ale nikdo netusi kdo si prdnul.Na internetu taky je ze Mr.WC priznal ze USA chce do 5let anektovat Irak,Syrii,Iran,Sudan,Somalsko ,tomu taky verite ?Mimochodem tuto informaci prebral i vami vychvalovany Tyden.cz.. boze muj

avatar
asdf Datum: 27.09.2012 Čas: 15:50

nemuzu napsat nic slusnyho... nediskutujte s Deadogem.. je to zaprisahlej kapitalista a milovnik ameriky... bohuzel my co mame rozum jsme dle nej levicaci a komunisti :D

arr